پشتیبانی:

۰۲۱-۴۶۱۴۴۸۰۶

آدرس فروشگاه:

تهران، پونک جنوبی

 

وبلاگ

چند بار در هفته موهایمان را بشوییم؟ + جنس مو

چند بار در هفته موهایمان را بشوییم
3 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله

اغلب افراد به فکر سلامتی و تمیزی موهای خود هستند و برای تقویت کردن آن‌ها از انواع قرص ها، آمپول های تقویتی، شامپو های مخصوص و … استفاده می کنند. اما یکی دیگر از نکاتی که باید به آن توجه لازم داشت شسشتو موها به صورت درست و در فواصل زمانی معین می باشد. نکته ای که در رابطه با شسشتو موها و به صورت کلی در پاسخ به این سوال که چند بار در هفته موهایمان را بشوییم باید به آن توجه داشته باشیم نوع پوست و مو می باشد. اگر شما نیز به دنبال دریفات پاسخی روشن به این سوال هستید ما را تا انتهای مطلب همراهی کنید.

برنامه ریزی برای حمام کردن

پوست و مو یکی از مهمترین فاکتور هایی است که پیش از انتخاب نوع شامپو یا تعداد دفعات شستشو باید به آن توجه کنیم. به عنوان مثال این باور وجود داشته است که هرچه بیشتر موها را با شامپو به صورت روزانه شستشو دهیم، نتایج بهتری کسب خواهیم کرد و در واقع موها رشد بهتری خواهند داشت.

اما توجه داشته باشید که بسیاری از افراد همین اشتباه را مرتکب می شوند و با توجه به چرب بودن پوست و مو خود اقدام به حمام کردن و شستشو روزانه می کنند. این امر نه تنها چربی موهای این نوع افراد را کمتر نمی کند، بلکه با توجه به خشک شدن پوست، آن را مستعد چربی بیشتر نیز می کند. اتفاق ناخوشایندی که برای پوست این دسته از افراد رخ می دهد این است که پوست آن‌ها خشک می‌شود. به طوری که در برخی مواقع همین امر باعث می شود تا چربی پوست بیش از قبل افزایش پیدا کند و پوست و مو چرب تری داشته باشند.

اگر بخواهیم پاسخ کلی به این سوال دهیم باید بگوییم که 3 بار در هفته برای شسشتوی موها لازم و کافی است. لذا شسشتوی بیشتر می تواند در برخی از مواقع آسیب های جدی به موها وارد کند. بنابراین سعی کنید که در شستشو موهای خود تعادل را رعایت کنید. در ادامه به نکاتی در رابطه با چربی مو، خشکی مو، تاثیر آب و هوا بر مو، تاثیر نوع کار و زندگی بر مو، آسیب به ساقه مو و … خواهیم پرداخت تا سوالات و موضوعاتی که پیرامون این بحث ممکن است برای بسیاری از افراد پیش بیاید را پاسخ دهیم.

 

 

چربی مو

علت اصلی چربی موها ترشح ماده ای به نام سبوم می باشد. ترشح بیش از حد این ماده می تواند به اندازه‌ای موهای شما را چرب کند که نیاز به شستشو روزانه داشته باشید. موردی که در رابطه با چرب شدن موها باید به آن توجه داشته باشید این است که هرچه موهای نازک‌تری داشته باشید احتمال چرب شدن آن‌ها بیشتر است.

ترشح شدن بیش از حد سبوم همانطور که اشاره شد موها را به حدی چرب خواهد کرد که نیاز به استحمام روزانه داشته باشید. این در حالی است که اگر ترشح این ماده به میزان متعادلی باشد موها به اندازه نرمال و در مدت زمان مشخص چرب خواهند شد. موضوعی که احتیاج به شستشو روزانه را به حداقل می‌رساند و از این رو موها تا مدت زمان بیشتری خشک خواهند ماند. از طرفی، به این موضوع نیز اشاره کردیم که هرچه موها نازک‌تر باشند چربی پوست و مو نیز بیشتر خواهد شد. این در حالی است که چرب شدن موهای ضخیم به مراتب کمتر رخ می‌دهد و مدت زمان بیشتری طول می کشد تا احتیاج به استحمام داشته باشید.

ترشح هورمون آندروژن

یکی دیگر از علت‌هایی که باعث چرب شدن بیش از حد پوست و موی می‌شود، این است که هورمون های آندروژن در زمان بلوغ شروع به ترشح بیشتری می‌کنند. میزان ترشح این نوع هورمون در پسران زیاد و در دختران کمتر می باشد. از این رو پسر ها نسبت به دختران به خصوص در دوران بلوغ و بعد از آن موهای چرب تری خواهند داشت.

هورمون آندروژن با تاثیری که بر روی غدد چربی می گذارد آن‌ها را بزرگتر و پر کارتر خواهد کرد. از این رو میزان چربی پوست افزایش پیدا می کند و موها و پوست سر چرب می شود. در برخی از موارد نیز بسیاری از افراد موهای بسیار چرب‌تری از سایرین دارند. دلیل بروز چنین عارضه‌ای در این افراد واکنش بیش از حد هورمون های آندروژن به غدد چربی است. به طوری که باعث می شود فعالیت آن‌ها در تمام ساعات روز افزایش یابد.

شستشوی بیش از حد پوست و مو

به این موضوع اشاره کردیم که این باور غلط وجود دارد که در صورتی که پوست و موی سر چرب می شود اگر به طور مداوم آن را بشوییم چربی به صورت کامل رفع خواهد شد. نکته ای که در این رابطه وجود دارد این است که در صورتی که هر روز موهای خود را به دفعات با انواع صابون ها و شامپو های قوی بشویید پوست سر خشک می شود. امری که باعث می شود تا به مغز سیگنال هایی مبنی بر خشکی سر منتقل شود و همین نیز موجب می شود تا غدد سباسه که وظیفه تامین چربی پوست را دارند شروع به ترشح کنند. این دستور از سمت مغز به این غدد ارسال می شود تا جهت محافظت از پوست سر و جلوگیری از خشکی آن غدد را وادار به تامین چربی مورد نیاز پوست کنند.

چند بار در هفته موهایمان را بشوییم

 

خشکی مو

مورد بعدی که در رابطه با موضوع این مقاله یعنی چند بار در هفته موهایمان را بشوییم مطرح می‌شود، خشکی مو است. یکی از دلایل بروز این امر شستشوی مداوم و روزانه موها می باشد. شاید برای بسیاری از افراد این سوال پیش بیاید که چطور شستشو برای موها ضرر داشته باشد. در پاسخ به این سوال نیز باید بگوییم که شستشو بیش از حد و مداوم نیز می تواند موجبات خشکی موهای فرد و شکنندگی و آسیب را فراهم کند.

خشکی موها یکی از علائم شایع شکنندگی و در معرض آسیب بودن موها به شمار می رود. از این رو برای جلوگیری از بروز این مسائل نکاتی را در ادامه خدمت شما عرض خواهیم کرد تا بتوانید با رعایت آن‌ها از خشک شدن موهای خود جلوگیری به عمل بیاورید.

برای جلوگیری از خشکی موها بهتر است از مواد شیمیایی به هیچ عنوان استفاده نکنید. همچنین از شستشوی مکرر موهای خود اجتناب کنید و از شامپو‌ها و صابون های متناسب با موهای خود استفاده کنید. سعی کنید برای جلوگیری از خشک شدن موهای خود از نرم کننده های مخصوص استفاده کنید.

قرار گرفتن در معرض نور خورشید

نکته دیگری که در رابطه با محافظت از موهای خود و جلوگیری از خشکی موها باید به آن توجه کنید قرار نگرفتن در معرض نور خورشید یا گرما به صورت مستقیم و طولانی است. این موضوع می تواند در خشک شدن موهای شما تاثیرگذار باشد. در صورتی که در آب و هوای خشک زندگی می‌کنید، بهتر است هنگام خروج از خانه از کلاه‌های نقاب‌دار یا کرم‌های ضدآفتاب استفاده کنید.

تماس با کلر

نکته بعدی در این زمینه که برای محافظت از موهای خود باید به آن توجه داشته باشید استفاده از کلاه در حین شنا کردن می باشد. استفاده از کلاه به منظور جلوگیری از تماس کلر موجود در آب با موها می باشد. همانطور که مستحضر هستید کلر می تواند آسیب های جدی به مو وارد کند و همین امر نیز موجب خشکی و آسیب دیدن موها می شود. بنابراین همانطور که اشاره شد بهتر است برای به حداقل رساندن آسیب به موها در مدت زمانی که مشغول شنا کردن هستید، از کلاه استفاده کنید.

عدم مراجعه به پزشک

یکی دیگر از توصیه هایی که جا دارد در زمینه جلوگیری از خشکی مو به آن اشاره داشت مراجعه به پزشک متخصص پوست و مو می باشد. چرا که تمامی مراقبت ها می تواند به صورت مقطعی وضعیت موهای شما را بهبود بخشد و بعد از گذشت مدتی دو مرتبه موها به همان حالت خشک خود بازگردد. در صورتی که با خشکی موها مواجه شدید احتمالا نکات مربوط به محافظت از پوست و موی خود را رعایت نکرده‌اید. از این رو این موضوع را جدی بگیرید و برای رفع آن اقدامات لازم را انجام دهید.

 

چند بار در هفته موهایمان را بشوییم

 

آب و هوای خشک و نامناسب

از دیگر عواملی که بر تعداد دفعات شستشو موها در هفته تاثیر گذار می باشد آب و هوا است. این موضوع می تواند تاثیر به‌سزایی بر موها داشته باشد و میزان چربی یا خشکی مو را به شکل جدی افزایش دهد. از این رو، هنگام انتخاب شامپوی مورد نظر حتما به شرایط آب و هوایی توجه فرمائید. همانطور که بالا نیز به آن اشاره کردیم، آب و هوای خشک می تواند تاثیر مخربی بر موها داشته باشد.

نکته‌ دیگری که وجود دارد این است که شرایط آب و هوای بر نحوه و برنامه شستشوی موها تاثیر می‌گذارد. به عنوان مثال در صورتی که در مناطق گرم و خشک زندگی می کنید شاید مجبور شوید که به صورت روزانه موهای خود را بشویید. چرا که با توجه به آب و هوای حاکم، موها خیلی زود چرب خواهند شد و همین امر شما را مجبور خواهد کرد تا به صورت روزانه به حمام بروید.

نوع آب لوله‌کشی

آب هر منطقه نیز می تواند بر خشکی یا چربی مو تاثیر بگذارد. به عنوان مثال، اگر برا مدتی به شهر یا استان دیگری سفر کنید، احتمالا متوجه متفاوت بودن نوع آب شرب آن‌ می‌شوید. به طوری که احتمال دارد شامپو یا صابون شما مانند قبل کف نکند و همین مسئله میزان پاک کنندگی را پایین بیاورد. توجه داشته باشید برخی از مناطق دارای آب هایی با املاح سنگین می باشند که موجب می شود میزان کف کردن مواد شوینده کمتر شود. البته با توجه به فرمول ساخت شامپوها و صابون‌های جدید این مشکل تا حد زیادی برطرف شده است.

شرایط کاری

شرایط کار و سبک زندگی از دیگر مسائلی است که بر ریزش موها، چربی و خشکی موها تاثیر مستقیم می‌گذارد. بنابراین سعی کنید رویه زندگی خود را به نوعی پیش ببرید که به سلامت موهای خود آسیب نرسانید.

به عنوان مثال یکی از عواملی که تاثیر زیادی بر سلامت پوست و مو می‌گذارد، آلودگی هوا است. معضلی که بسیاری از شهرها و کشورهای بزرگ و صنعتی با آن مواجه هستند. متاسفانه کشور ما نیز با این موضوع مواجه است. به طوری که در فصول سرد سال با این پدیده دست و پنجه نرم می‌کند. آلودگی هوا تاثیر مستقیم بر پوست و مو دارد و برای حل این معضل باید سعی کرد که کمتر در معرض آب و هوا آلوده باشیم.

 

چند بار در هفته موهایمان را بشوییم؟

 

رژیم غذایی و سبک زندگی

استفاده از حالت دهنده های مو، کمبود برخی از ویتامین ها در بدن، رژیم غذایی نادرست، شرایط استرس زا و … را می توان در به خطر انداختن سلامت موها دخیل دانست. شاید برایتان جالب باشد که رابطه جنسی منظم می‌تواند درخشندگی موها را افزایش دهد.  تحقیقات نشان می‌دهد که اکثر افرادی که دارای رابطه جنسی منظمی هستند از سلامت پوست و مو بالاتری برخوردار هستند و در واقع این موضوع تاثیر مثبتی بر هورمون های مرتب با پوست و موی آن‌ها دارد.

آسیب به ساقه مو

آسیب به ساقه مو نیز یکی دیگر از عواملی به شمار می رود که می تواند بر سلامت موها تاثیر مستقیم داشته باشد. به عنوان مثال یکی از رایجترین آسیب هایی که معمولاً متوجه موها می شود رنگ کردن آن می‌باشد. رنگ کردن موها می‌تواند برای برخی از افراد آسیب های جدی را به همراه داشته باشد. به طوری که موی این افراد را شکننده‌تر و فرم آن را از حالت استاندارد خارج می‌کند.

در صورتی که موهای خود را رنگ کرده‌اید و همین مسئله موجبات آسیب به آن را فراهم کرده است، باید برای ترمیم آن از مواد نرم کننده و مکمل های ترمیم کننده و مراقبتی استفاده کنید.

استفاده از حالت‌دهنده‌های برقی

یکی دیگر از عواملی که می تواند آسیب زیادی به ساقه مو وارد کند، استفاده مداوم از سشوار، اتو مو و … است. این امر بر شکننده شدن موها تاثیر خواهد گذاشت و در برخی از مواقع با آسیبی که به ساقه مو می رساند موجب ریزش و به اصطلاح خورد شدن موها می‌شود.

بنابراین نکته ای که باید در این بخش به آن توجه داشته باشید این است که بعد از استحمام و شستشو موها اجازه دهید تا موها به صورت طبیعی و در مدت زمان مشخص خشک شوند. چرا که این امر از آسیب به ساقه مو جلوگیری خواهد کرد و از هر نوع آسیب احتمالی به موها جلوگیری خواهد کرد. در صورتی که نیاز به خشک کردن موهایتان در مدت زمان کم داشتید یا به هر علتی مجبور به استفاده از اتو مو یا سشوار شدید، سعی کنید عمل خشک کردن را با حرارت کم و با فاصله از موها را پیش ببرید.

سخن پایانی

در این مقاله شما را با نحوه شستشوی موها و مدت زمان مناسب برای انجام این کار را آشنا کردیم. نکته ای که در رابطه با این موضوع که چند بار در هفته موهایمان را بشوییم باید خدمت شما عرض کنیم این است که برای محافظت از موهای خود یکسری اقدامات باید انجام شود که بی توجهی به این مسائل می تواند برای موهای شما آسیب ها یا مشکلاتی به وجود بیاورد.

به عنوان مثال نوع خشک کردن موها یا تعداد دفعات شستشو می تواند تاثیر مستقیمی بر سلامت موها بگذارد و در برخی از مواقع آسیب به ساقه مو را برای فرد به همراه خواهد داشت. لذا نکاتی در رابطه با خشکی مو و چربی مو خدمت شما عزیزان ارائه کردیم و راهکار هایی نیز در این زمینه خدمت شما ارائه کردیم، تا با استفاده از آن‌ها بتوانید این معضل یا مشکلات را تا حد قابل توجهی کاهش دهید. ممنونیم که وبسایت گل افشان را برای کسب اطلاع از این موضوع انتخاب کردید.

چند بار در هفته موهایمان را بشوییم؟ + جنس مو

فهرست مطالب

[vc_row full_width="stretch_row" css=".vc_custom_1493881945773{margin-bottom: -40px !important;background-color: #f9f9f9 !important;}"][vc_column css=".vc_custom_1488538101973{padding-top: 0px !important;padding-bottom: 0px !important;}"][woodmart_brands orderby="" order="" hover="alt" style="carousel" per_row="7" hide_pagination_control="yes" hide_prev_next_buttons="yes" wrap="yes" ids=""][/vc_column][/vc_row]
شروع به تایپ کردن برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید هستید.