پشتیبانی:

۰۲۱-۴۶۱۴۴۸۰۶

آدرس فروشگاه:

تهران، پونک جنوبی

 

تاثیر فیلم دیدن بر زندگی امروزه چیست؟

تاثیر فیلم دیدن بر زندگی
4.3 3 رای ها
امتیازدهی به مقاله

احتمالا برای شما هم پیش آمده است که هنگام تماشای یک فیلم مهیج با یکی از شخصیت‌های آن همزادپنداری کنید. این در حالی است که برخی از افراد ممکن است با دیدن برخی از سکانس‌های فیلم به یاد یکی از اتفاقات مشابه در زندگی خود بی‌افتند. تاثیر فیلم دیدن بر زندگی در سال‌های اخیر بسیار مورد بحث بوده است و در هیچ تحقیقی این تاثیر رد نشده است. بلکه درجات آن متفاوت بوده است. روان‌کاوان در تحقیقی به این نتیجه رسیده‌اند که تماشای یک فیلم می‌تواند باعث یادآوری و ترمیم اتفاقات زندگی یک فرد شود. البته یک فیلم به صورت یکسان بر همه افراد تاثیر نمی گذارد.

درجات تاثیر فیلم دیدن بر زندگی افراد

از آنجایی که زندگی افراد با یکدیگر متفاوت است و تجربیات مختلفی از آن دارند، ممکن است در برابر دیدن یک فیلم بسیار متاثر شوند. به‌طوری‌که در آن لحظه اشک بریزند و یا به صورت  خنثی و بی تفاوت عمل کنند. البته تاثیر فیلم دیدن بر زندگی به ژانر فیلم نیز بستگی دارد. در وضعیت کنونی جهانی که تمام افراد در قرنطینه به سر می‌برند و اغلب از رفتن به تفریح منع می‌شوند، آن‌ها بیشتر به تماشای فیلم و سریال رو آورده‌اند.

از تاثیرات ژانرهای مختلف بر افراد می‌توان به چند مورد اشاره کرد. در تحقیقی مشخص شده است که کودکانی که سری فیلم‌های هری پاتر را دیده‌اند در مسائل مختلف خلاق‌تر از سایر کودکان می‌باشند و این تاثیر فیلم دیدن بر زندگی هرگز نباید نادیده گرفته شود.

دیدن فیلم کمدی و خندیدن به مدت 15 دقیقه در کاهش فشار خون و گرفتگی عروق و همچنین بر کاهش استرس و افسردگی موثر می‌باشد. ژانر تراژدی جزو سبک‌هایی است که طرفداران زیادی دارد. زیرا در این سبک از فیلم‌ها فرد درگیر شخصیت فیلم می‌شود، گریه می‌کند، خوشحال می‌شود و با آن احساس موفقیت و یا شکست می‌کند. لذا تماشای این فیلم‌ها به ویژه برای افرادی که تجربه مشابهی داشته‌اند بسیار تاثیرگذار است. روانشناسان تماشای اینگونه فیلم‌ها را برای افرادی که سابقه افسردگی دارند توصیه نمی‌کنند.

تاثیر ژانر وحشت بر همگان مشخص است. زیرا باعث افزایش آدرنالین و افزایش فشار خون می‌شود و معمولا تاثیر مثبتی بر افراد به ویژه کودکان و افراد با مشکلات قلبی و عروقی ندارد. تاثیر فیلم دیدن بر زندگی کودکانی که فیلم ترسناک دیده‌اند معمولا با ترس از تنها ماندن، ترس از اتاق تاریک و ترس از سایه همراه می‌شود که معمولا تاثیر مثبتی نیست.

تاثیر فیلم دیدن بر زندگی و تشخیص فیلم بد و فیلم خوب

اغلب کارشناسان سینما معتقدند که حتی بدترین فیلم‌ها هم ارزش یکبار دیدن را دارند. اما افراد عادی قادر به تماشای فیلم‌های مخرب در کنار کودکان خود نیستند. چراکه تاثیر منفی آن می‌تواند روحیه کودکان را از بین ببرد.  صنعت فیلم‌سازی در جهان جزو صنایعی است که گردش مالی هنگفتی در آن وجود دارد و اگر این صنعت نتواند تاثیری بر زندگی افراد داشته باشد نمی‌تواند موفق باشد. فیلم بد یا فیلم خوب دارای یک معنای نسبی برای افراد است. زیرا که تاثیر یک فیلم برای یک فرد می‌تواند مثبت باشد، اما تماشای همان فیلم برای فرد دیگر می‌تواند غم‌انگیز باشد.

امروزه کارگردانان و تهیه‌کنندگان با تحقیق بر زندگی روزمره و علایق تمام اقشار جامعه و با روانکاوی و علوم رفتارشناسی شروع به فیلمسازی می کنند. حتی فیلم‌هایی که تنها به فکر گیشه و درآمدزایی هستند نیز درجاتی از این روانکاوی را دارند.

در این بین تماشای برخی فیلم‌های قدیمی که پیام‌آور بروز یک اتفاق احتمالی در آینده داشته‌ است، می‌تواند به عنوان یک فیلم تاریخی محبوبیت زیادی کسب کند. البته که تاثیر فیلم دیدن در زندگی افراد برای مسئولان بسیاری از کشورها مهم است و به همین دلیل فیلم‌هایی با مقاصد و اهداف خاص تولید می کنند. به‌عنوان مثال کارگردان در چنین شرایطی برای تغییر یا اشاعه یک فرهنگ خاص می‌تواند از تیپ‌های خاصی در فیلم خود استفاده کند.

از طرفی، بسیاری از کارگردانان برای فرهنگ‌سازی و آموزش برخی مسائل به کودکان از شخصیت‌های قهرمانانه (ابرقهرمان‌ها) استفاده می‌کنند. کمتر کودکی در جهان را می‌توان یافت که نام مرد عنکبوتی را نشنیده باشد. حال اینکه این ابر قهرمان ها چه تاثیری بر افراد دارند، متفاوت است.

 

 

تاثیر فیلم دیدن بر زندگی با فاکتور سلبریتی ها

برخی فیلم ها در جهان متکی بر محبوبیت هنرپیشه‌های خود هستند و از معروفیت آن‌ها برا این تاثیر استفاده می‌کنند. از تاثیر فیلم بر زندگی افراد فقط این مورد کافی است که برای پوشیدن و استفاده از یک برند خاص در فرش قرمز و افتتاحیه  بسیاری از فیلم ها و مراسمات اهدا جوایز مبالغ هنگفتی به سلبریتی‌ها پیشنهاد می‌شود. زیرا که برند‌ها از تاثیر فیلم دیدن بر زندگی عموم آگاه هستند و این امر بر میزان فروش و دیده شدن آن‌ها بسیار تاثیرگذار است.

انجام رفتار خاص یک بازیگر، باب شدن تکه کلام یک فیلم خاص، افزایش مدل لباس پوشیدن یک سلبریتی همه و همه از تاثیر فیلم دیدن در زندگی افراد حکایت دارد که این یک تاثیر بین المللی است.

 

 

تاثیر تماشای فیلم بر جنین

همانطور که تغذیه و حالات جسمی مادر بر جنین تاثیر دارد، حالات روحی و تغذیه روحی و روانی مادر نیز تاثیر مستقیمی بر حال و حتی آینده جنین دارد. پس تاثیر فیلم دیدن بر زندگی خانم‌های باردار نیز جزو مسائل بسیار مهم در این مسیر است. محققان برای آرامش خاطر بانوان باردار پیشنهاداتی چون گوش دادن به موسیقی آرام و قدم زدن در محیط‌های آرام و طبیعت ارائه می‌دهند. در این بین آن‌ها تماشای فیلم‌های شاد و طنز را نیز پیشنهاد می‌کنند. چراکه تماشای فیلم های ترسانک و دلهره آور می تواند تاثیر مخربی بر آینده جنین بگذارد. زیرا فشار خون و سطح آدرنالین مادر را بالا می‌برد و همین امر باعث تحریک و سقط جنین و یا زایمان زودرس می‌شود.

 

 

فاکتورهای افزایش و کاهش تاثیر فیلم دیدن بر زندگی

معمولا تماشای دسته‌جمعی فیلم تاثیر و لذت بیشتری بر افراد دارد. به همین دلیل تماشای فیلم در سینما به همراه دوست و خانواده بیشتر توصیه می‌شود. همچنین فیلم برای افرادی که نیاز به یادگیری زبان دارند به ویژه در بخش شنیداری بسیار مفید است. برای افرادی که ساعات زیادی را تنها هستند، دیدن فیلم راهکاری بسیار مناسب برای گذرانده زمان و جلوگیری از افسردگی می باشد. البته، انتخاب سبک مناسب فیلم در چنین شرایطی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. رعایت محدودیت سنی فیلم به ویژه برای کودکان بسیار مهم است، زیرا برخی فیلم ها ممکن است دارای صحنه هایی باشد که تا سال ها در ذهن کودک و حتی بالغین باقی بماند.

 

 

سخن پایانی

در این مطلب از وبسایت گل افشان در خصوص تاثیر فیلم دیدن بر زندگی صحبت کردیم. تاثیر این مورد بر زندگی افراد انکارناپذیر است. چراکه امروزه برخی فیلم ها برای مقاصد درمانی تولید و در اختیار افراد قرار می‌گیرد. این فیلم‌ها برای درمان افسردگی، افزایش امید به زندگی، نگرش مثبت، افزایش موفقیت و راه های افزایش موفقیت، افزایش انگیزه ورزشی، تشویق به کاهش وزن، تشویق به ترک اعتیاد، و انگیزه زندگی خانوادگی تولید می‌شوند که نشان از تاثیر آن‌ها در زندگی افراد است.

بد نیست از تاثیر فیلم دیدن بر زندگی برخی افراد مثالی مهم بزنیم. زین الدین زیدان بازیکن افسانه‌ای رئال مادرید با دیدن فیلم (انیمیشن) فوتبالیست ها به این رشته علاقه‌مند و وارد این ورزش مهیج شده است. جکی چان بازیگر موفق چینی با دیدن فیلم های اکشن بروسلی به بازیگری علاقمند و امروزه یکی از موفق ترین افراد این شغل می باشد.

کمتر کسی را می‌توان یافت که با شنیدن موسیقی فیلم پدرخوانده، از کرخه تا راین و آژانس شیشه‌ای دوباره هوس دیدن آن‌ها را نکند. تاثیر تماشای فیلم بر زندگی تا آنجایی مهم است که در برخی کشورها پخش برخی فیلم ها ممنوع و حتی جرم محسوب می شود. پس باید در مورد فیلم هایی که می‌خواهیم ببینیم به ویژه با خانواده و کودکان تحقیق مختصری انجام دهیم. به طوری که حداقل خلاصه داستان آن را بدانیم زیرا که صحنه صحنه فیلم ممکن است است در ذهن افراد حک شده و تاثیر مستقیم و غیر مستقیم بر زندگی افراد بگذارد.

تاثیر فیلم دیدن بر زندگی امروزه چیست؟

فهرست مطالب

[vc_row full_width="stretch_row" css=".vc_custom_1493881945773{margin-bottom: -40px !important;background-color: #f9f9f9 !important;}"][vc_column css=".vc_custom_1488538101973{padding-top: 0px !important;padding-bottom: 0px !important;}"][woodmart_brands orderby="" order="" hover="alt" style="carousel" per_row="7" hide_pagination_control="yes" hide_prev_next_buttons="yes" wrap="yes" ids=""][/vc_column][/vc_row]
شروع به تایپ کردن برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید هستید.