پشتیبانی:

۰۲۱-۴۶۱۴۴۸۰۶

آدرس فروشگاه:

تهران، پونک جنوبی

 
علت عصبانیت بی مورد

علت عصبانیت بی دلیل مردان و زنان

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله

تحقیقات نشان داده است که بیشترین جرائم غیرعمد، حتی  جرم های  منتهی به قتل در عصبانیت های آنی و لحظه‌ای صورت می گیرد. انسان در جهان امروز با انواع فشارهای عصبی ناشی از فشارهای اقتصادی، اجتماعی، خانوادگی، بیماری، روحی و روانی دست به گریبان است. به ویژه با همه گیری بیماری کرونا این مشکل بیش از پیش خود را نشان می دهد. به طوری که در سال  این خشونت ها2020 با ایجاد قرنطینه افزایش نیز پیدا کرد. علت عصبانیت بی مورد در انسان یکی از مسائلی است که هم محققان به دنبال آن هستند و هم افراد باید دلایل و نحوه کنترل آن را بشناسند.

 

 

تعریف خشم و عصبانیت

از نظر علم روانشناسی خشم احساسی ثانویه است که در شرایط بحرانی گریبانگیر انسان می شود. لذا نباید از آن به عنوان یک احساس همیشگی و ذاتی یاد کرد، چراکه علت اصلی بروز آن عوامل خارجی می باشند. علت عصبانیت ممکن است توهین، ظلم، تحقیر و غیره باشد که البته این دلایل و احساسات در مرد و زن متفاوت است. از طرفی، شدت عصبانیت در بین افراد و جنس های مختلف نیز متفاوت خواهد بود.

خشم ممکن است در اثر اتفاقات متوالی و در اثر یک تلنگر و از دست رفتن اختیار اتفاق بیا‌فتد. خشم باعث افزایش ضربان قلب، فشار خون، و افزایش برخی هورمون ها مانند آدرنالین و نورآدرنالین خواهد شد.

علت عصبانیت در مردان

محققان علت اصلی عصبانیت در مردان را کمبود ماده شیمیایی در مغز آن‌ها به نام گابا می دانند. این ماده شیمیایی عامل اصلی کنترل سیگنال های عصبی در مغز انسان است. افراد عصبی و تند مزاج به ویژه مردان دچار کمبود این ماده در مغز خود هستند. این ماده از بروز اضطراب و تصمیمات ناگهانی جلوگیری می کند. به طوری که کمبود آن باعث ایجاد اضطراب دائم، کم خوابی و بد اخلاقی خواهد شد. چنین مردانی در برخورد با مسائل، سریعتر عصبانی می‌شوند شدت آن نیز بیشتر خواهد بود.

مهمترین علت عصبانیت در زنان

عصبانیت در زنان نسبت به مردان کمتر شایع است. از طرفی، نوع و دلایل آن نیز با مردان متفاوت است. به طور مثال، ممکن است یک عامل خارجی موجب خشم زنان شود، در حالی که  همان عامل در مردان هیچ مشکلی را ایجاد نکند. در این ادامه به مهمترین علت عصبانیت در زنان اشاره می کنیم:

نوع تربیت خانوادگی

بسیاری از روانشناسان معتقدند که علت اصلی بروز هشم در زنان ریشه در کودکی آن‌ها دارد. به گونه‌ای که ممکن است رفتار مناسبی از سوی والدین خود ندیده باشند. از طرفی، دخترها افرادی بسیار عاطفی هستند که حتی کوچکترین بی محبتی به آن‌ها می‌تواند تاثیر ناگواری بر روحیه‌شان بگذارد.

جالب است بدانید، این عصبانیت‌ها به دلیل بی مهری والدین است. لذا بی مهری‌های جنس مخالف مانند در سنین نوجوانی نمی تواند دلیلی بر این ادعا باشد. دختران نیاز دارند تا در سنین کودکی از سمت پدر، مادر، بردار، خواهر، عمو، خاله، دایی و … مورد توجه ویژه قرار بگیرند. در غیر این صورت ممکن است دوران آرامی را هنگام بلوغ تجربه نکنند.

بیش از حد حساس بدون

این قضیه درست برعکس مطلب قبلی است. به این معنی که توجه بیش از حد در خانواده و برآورده کردن بی چون و چرای خواسته های فرد نیز باعث می شود تا فرد در آینده در صورت برآورده نشدن انتظارات خود دچار سرخوردگی و عصبانیت شود. در چنین شرایطی اصطلاحی تحت عنوان “لوس بودن” مطرح می شود که اگر در دوران بلوغ درمان نشود، می‌تواند فرد را در بزرگسالی آزار دهد.

داشتن الگوی نامناسب در کودکی

داشتن محیط نا آرام و همراه با تنش در کودکی باعث می شود تا روحیه فرد از بین برود. رفتارهای ناصحیح از سوی اطرافیان می‌تواند در ضمیر ناخودآگاه کودک تاثیر بگذارد و او را در آینده به فردی خشن و بد خلق تبدیل کند.

داشتن تجربه خشونت در کودکی

دخترانی به علت رفتار خشن پدر و مادر خود در دوران کودکی با مشکلات روحی مواجه شده‌اند، ممکن است در بزرگسالی با اختلال خشم همراه شوند. این رفتارها در دوران کودکی در ضمیر ناخودآگاه دختر ثبت می شود و در بزرگسالی در صورت قرار گرفتن در موقعیت های مشابه خیلی زود از کوره در می‌رود. این مشکل خوشبختانه قابل درمان است. برای این منظور باید چندین جلسه را با مشاور یا روانشناس گذراند.

 

 

القای حس دوست نداشتن

برخی از والدین یا کودکان را دوست ندارند و یا نمی توانند محبت خود را به آن‌ها نشان دهند. تمامی کودکان به ویژه دختر بچه‌ها علاقه دارند تا بیش از بقیه مورد توجه والدین و اطرافیان خود قرار گیرند. آن‌ها زمانی متوجه این توجهات می‌شوند که آن را از نزدیک لمس کنند. به طور مثال، تاثیر ابراز علاقه مستقیم به کودک خیلی تاثیرگذاتر از ابراز علاقه غیر مستقیم است. در صورتی که کودک نتواند میزان توجه والدینش را نسبت به خود حس کند، ممکن است سرخورده شود و همین مسئله او را در آینده به فردی خشمگین تبدیل کند.

تنها ماندن بیش از اندازه در خانه

متاسفانه برخی از والدین شاغل بدون توجه به احساسات کودکان، آن‌ها را برای مدتی در خانه تنها می‌گذارند. در برخی موارد نیز مشاهده شده است که آن‌ها درب را به روی دختران خود قفل می‌کنند. این دختران به دلیل حس تنفر از عدم توجه والدین معمولا دچار عصبانیت در آینده می شوند.

اختلافات شخصیتی

در برخی مواقع، دیدگاه خانواده با دیدگاه فرزندان متفاوت است. به گونه ای که ممکن است برخی از خواسته های کودک در سنین حساس برآورده نشود. این مسئله می تواند روحیه آن‌ها را سرکوب کند. در چنین شرایطی والدین باید این اختلاف نظر را هر چه زودتر حل و فصل کنند. در غیر این صورت کودک در آینده با اختلالات عصبی مواجه می شود.

متاسفانه برخی از والدین به جای حل کردن این موضوع، در برابر خواسته های دختران خود جبهه می‌گیرند. به طوری که تمامی خواسته های آن ها را سرکوب و به بی تجربگی کودکان خود نسبت می دهند.

نقش مادر

برخی مادران به دلیل اختلاف نظری که با همسر خود دارند، دچار مردگریزی می‌شوند. این حالت در اصطلاح علم روانشناختی و جامعه‌شناسی به فمنیسم معروف است. به این معنی که زن به دلیل رفتارهای ناشایست همسر یا یکی از مردان خانواده خود، تنفر خاصی از جنس مخالف پیدا کرده است.  حال در برخی خانواده‌ها مادران به دلیل موارد یاد شده نسبت به همسر خود احساس انزجار می کنند و ممکن است احساسات خود را به طور خواسته یا ناخاسته به فرزندان خود نیز منتقل کنند.

در چنین شرایطی دختران نیز به تبعیت از مادران خود نسبت به پدر یا برخی مردان خانواده حس انزجار پیدا می کنند. اگر این حس تا بزرگسالی با دختر باقی بماند، می تواند او را نسبت به رفتارهای ناپسند مردان خشمگین کند. به همین سبب به طور ناخواسته از کوره در می رود و در شرایط بحرانی شروع به پرخاشگری می‌کند.

 

علت عصبانیت بی مورد

 

تاثیر اجتماع

برخی از دختران اطلاعات درستی در خصوص نحوه ورود به جامعه ندارند. دلیل این امر نیز به گذشته آن‌ها برمی‌گردد؛ جایی که خانواده آن‌ها از حضور او در خیابان یا اماکن عمومی ممانعت به عمل می‌آورده‌اند. این امر باعث می شود تا فرد رفته رفته جامعه گریز شود و هنگام حضور در اجتماع با رفتارهای پاینک همراه شود. این حالت در دختران نوجوان بیشتر شایع است و نقش خانواده در این میان نقشی اساسی و مهمی می باشد.

تفاوت‌های بیولوژیکی با مردان

در برخی موارد زنان به دلیل عدم آشنایی با ویژگی های ذاتی مردان در برابر رفتار آن‌ها جبهه می‌گیرند. این افراد نسبت به رفتار تهاجمی جنسی مردان که در واقع جزیی از ذات آن‌ها است موضع می گیرند و دچار عصبانیت می شوند. این مورد اغلب در زنانی که جذابیت بیشتری دارند اتفاق می افتد. علت دیگر عصبانیت زنان، بالا بودن سطح آگاهی آن‌ها نسبت به برخی موضوعاتی است که مردان درک درستی از آن ندارند. به همین سبب در مقابل شنیدن دروغ واکنش شدیدتری از خود نشان می دهند.

خستگی و ذهن مشوش

البته این فقط علت عصبانیت در زنان نیست و شامل مردان نیز می شود. انسان در جهان امروز با خستگی و دغدغه‌های بیشتری نسبت به گذشته مواجه است. دلیل این امر نیز می تواند به تغییر سبک زندگی سنتی و همچنین آلودگی هوا باشد. تغذیه نیز در این امر نقش موثری ایفا می کند. همچنین مصرف برخی داروها و مسکن‌ها ممکن است فرد را با    کوچکترین تلنگر دچار عصبانیت و بد خلقی کند.

خواص بیولوژیکی بدن زنان

خوب است بدانید که سطح مس در بدن زنان به طور طبیعی بیشتر از مردان است. این در حالی است که سطح روی در آن‌ها کمتر از مردان است. مس باعث بروز بیشتر احساسات می شود که عصبانیت نیز در زمره آن قرار می گیرد.  در خصوص این عارضه تغذیه و مشکل مسمومیت مادر در دوران بارداری نیز تاثیرگذار خواهد بود.

عادت ماهیانه

در طی این دوره به خاطر اختلالات هورمونی و کاهش سطح انرژی زنان معمولا تغییری در خلق و خوی آن‌ها ایجاد می شود که معمولا این تغییر به تندخویی و عصبانیت ختم می‌شود.

احساساتی بودن نسبت به مردان

بروز احساسات در زنان بسیار بیشتر از مردان است و همانطور که گفتیم عصبانیت در واقع یک احساس ثانویه تلقی می شود. از آنجایی که سطح بروز احساسات اولیه در زنان بیشتر استريال لذا زمینه برای برزو احساست ثانویه نیز در آن‌ها زیادتر می‌باشد.

 

علت عصبانیت بی مورد

 

ریشه عصبانیت‌های بی مورد در چیست؟

احتمالا برای شما نی این امر رخ داده است که در برخی روزها بدون هیچ گونه دلیل قانع‌کننده‌ای عصبانی هستید. در این قسمت به مهمترین علت این امر اشاره خواهیم کرد:

عدم اعتماد به نفس در نه گفتن به دیگران: این افراد به دلیل عدم داشتن اعتماد به نفس در نه گفتن به خواسته‌های دیگران، خود را در موقعیت‌های ناخواسته گیر می‌اندازند. در برخی مواقع این موقعیت‌ها می‌تواند آن‌ها را با چالش های زیادی همراه کند. این جالش ها به مرور زمان ذهن آن‌ها را آشفته می کند و در انتها دلیلی بر عصبانیت های بی مورد آن‌ها می شود.

مشغله زیاد: انجام کار زیاد، خواب ناکافی و عدم توانایی در برنامه‌ریزی برای تفریح و زندگی و همچنین عدم تغذیه مناسب باعث ایجاد افسردگی در افراد می شود. در نتیجه چنین مسائلی آن‌ها را نسبت به هر گونه اتفاق بی طاقت و خشمگیم می کند.

فشار عصبی دائم: اضطراب و فشار عصبی دائمی یکی از مهمترین علل عصبانیت می باشد. این افراد معمولا خود را در کار غوطه‌ور می کنند. به همین سبب ممکن است فشار ناشی از کار در یک مرحله به حداکثر برسد و آن‌ها را بشدت خشمگین کند.

بالا بودن سطح توقعات از دیگران: این مورد بیشتر در بین همسران متداول است. عدم توجه و رفتار مورد انتظار زوجین به همدیگر باعث ایجاد این نوع عصبانیت ها می شود.

سخن پایانی

در شرایط همه‌گیری بیماری کرونا محققان دوران پسا کرونا را خطرناکتر از همه چیز می دانند. زیرا کرونا باعث افزایش افسردگی، بیکاری، مشکلات اقتصادی، افزایش خشونت‌های خانگی شده است. عصبانیت و درگیری خیابانی و درگیری در بین افراد نیز به شدت افزایش یافته است؛ امری لزوم یافتن علت عصبانیت را در بین افراد و نحوه کنترل آن ضروری کرده است. همه افراد ممکن است در برخی مواقع در شرایط بحرانی و سخت قرار بگیرند که می تواند آن‌ها را خیلی زود عصبانی کند. در چنین حالتی باید نسبت به کنترل خشم خود نکاتی را آموزش ببینند. خوشحالیم که گل افشان آرایش را برای دریافت پاسخ سوال خود انتخاب کردید.

فهرست مطالب

[vc_row full_width="stretch_row" css=".vc_custom_1493881945773{margin-bottom: -40px !important;background-color: #f9f9f9 !important;}"][vc_column css=".vc_custom_1488538101973{padding-top: 0px !important;padding-bottom: 0px !important;}"][woodmart_brands orderby="" order="" hover="alt" style="carousel" per_row="7" hide_pagination_control="yes" hide_prev_next_buttons="yes" wrap="yes" ids=""][/vc_column][/vc_row]
برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید تایپ کنید.