پشتیبانی:

۰۲۱-۴۶۱۴۴۸۰۶

آدرس فروشگاه:

تهران، پونک جنوبی

 

حالت تهوع بدون استفراغ نشانه چیست ؟

حالت تهوع
5 1 رای
امتیازدهی به مقاله

برخی از علائم و نشانه‌ها در بسیاری از بیماری ها مشابه یکدیگر می باشند. به همین سبب افراد پس از مشاهده این علائم دچار سردرگمی می‌شوند و نمی‌توانند علت اصلی بروز آن را شناسایی نمایند. از جمله این نشانه‌ها حالت تهوع  است که معمولا در صورت بروز افراد را دچار اشتباه می‌کند. به گونه‌ای که آن‌ها تصور می‌کنند حالت تهوع به نشانه بیماری گوارشی و مسمومیت غذایی رخ داده است. در صورتی که تعداد زیادی از بیماری ها می توانند این حالت را ایجاد کنند. ما در این مطلب تصمیم گرفته‌ایم تا وجه تمایز و تفاوت علائم حالت تهوع در بیماری‌های مختلف را بررسی کنیم و نتیجه آن را به سمع شما عزیزان برسانیم.

حالت تهوع نشانه چیست؟

بسیاری از بیماری‌ها ممکن است باعث ایجاد حالت تهوع در افراد شود. این بیماری‌ها ممکن است شامل بیماری‌های فیزیولوژیک شوند که در این بخش به مهمترین آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

سردرد میگرنی و و سردرد کلاستر:

این نوع سردردها یکی از شدیدترین دردها را ایجاد می‌کنند. به‌طوری‌که در صورت ادامه‌دار بودن، عدم درمان و عدم استفاده از داروهای مناسب ممکن است باعث ایجاد حالت تهوع و در موارد شدیدتر حتی استفراغ و بیهوشی شوند.

داشتن استرس و اضطراب زیاد:

برخی از افراد هنگام قرار گرفتن در شرایط استرس‌زا، دچار حالت تهوع می‌شوند. این حالت در اثر ترشح هورمون‌های کورتیزول و اپی‌نفرین ظاهر می‌شود.

 

 

دهیدراته بودن بدن:

منظور از دهیدراته بودن احساس تشنگی نیست. این حالت که بر اثر کمبود آب در بدن ایجاد می‌شود، ممکن است به طور ناگهانی یا به صورت مزمن ایجاد شود. در این حالت، سیستم ایمنی بدن فرایند خون‌رسانی را به علت کمبود آب اولویت‌بندی خواهد کرد. به طوری که خون به معده و قسمت بطنی کمتر خواهد رسید و باعث ایجاد حالت تهوع و حتی درد شکمی خواهد شد.

هیپوگلیسمی یا کاهش قند خون

این حالت زمانی رخ می‌دهد که بدن قادر به کنترل قند خون نباشد. در چنین شرایطی سلول‌های معده سیگنال‌هایی را دریافت خواهند کرد که نتیجه آن بروز حالتی تحت عنوان هیپوگلیسمی خواهد بود.

بازگشت اسید معده:

در چنین شرایطی اسید معده از مخزن خود خارج می‌شود و به قسمت پایین مری خواهد رسید. امری که موجب سوزش سر دل و ایجاد تهوع در فرد خواهد شد. رفلاکس معده بستگی به شرایط فرد دارد. به طوری که در برخی مواقع ممکن است به خاطر تغذیه نامناسب یا حالات روحی و روانی فرد باشد. با این حال، در صورتی که رفلاکس معده ادامه‌دار و مزمن باشد می‌بایست به پزشک مراجعه کنیم.

زخم معده:

این بیماری که اولسر پپتیک نیز نام دارد ممکن است موجب حالت تهوع در فرد شود. در این حالت اسید معده از محافظ دیواره معده عبور می‌کند و باعث ایجاد زخم در دیواره معده می‌شود. این زخم‌ها دارای درجاتی هستند که معمولا باعث ایجاد حالت مذکور می شوند. این عارضه در صورت عدم درمان ممکن است باعث خونریزی و مشکلات بیشتری شود. لذا بهتر است در همان مراحل اولیه به پزشک معالج مراجعه و فرایند درمان را آغاز کنیم. نا گفته نماند که مصرف برخی از داروها نیز ممکن است باعث ایجاد زخم معده شود.

آلرژی:

این عارضه معمولا به صورت غیر مستقیم ایجاد می شود. به‌ این صورت که مواد آلرژی‌زا باعث ایجاد علائمی مانند آبریزش بینی و چشم و ترشح مخاطات می‌شوند و در صورتی که این ترشحات زیاد باشند و به سمت مری و معده حرکت کنند حالتی تحت عنوان آلرژی را ایجاد می‌کنند. برای جلوگیری از بروز این امر باید مواد آلرژی‌زا برای بدن خود را شناسایی و از آن‌ها دوری کنیم. همچنین می‌توانیم از داروهای آنتی هیستامین طبق دستور پزشک استفاده کنیم.

تاثیرات جانبی داروها:

بسیاری از داروها پس از مصرف ممکن است دارای عوارض جانبی باشند. یکی از معمول‌ترین عوارض ایجاد حالت تهوع می باشد که در این صورت در راهنمای مصرف دارو به آن اشاره خواهد شد. با این حال، برخی داروها در صورت عدم مصرف صحیح و یا اوردوز شدن موجبات حالت تهوع را فراهم می‌کنند. در صورت بروز این مشکل باید سریعا به پزشک مراجعه کرد. بیمارانی  که تحت شیمی‌درمانی قرار می‌گیرند معمولا این عارضه را بیشتر از بقیه تجربه می‌کنند.

حضور در شرایط آب و هوایی خاص:

بسیاری از افراد هنگام سفر با اتومبیل شخصی، اتوبوبس، قطار، هواپیما و کشتی ممکن است دچار حالت تهوع شوند. این حالت معمولا با کنترل استرس و مصرف قرص ضد تهوع برطرف می‌شود.

حالت تهوع

بارداری:

تقریبا نیمی از بانوان در مراحل اولیه بارداری دچار حالت تهوع می‌شوند که نشانه تغییرات هورمونی و فیزیولوژیک بدن است. این شرایط با گذشت زمان و مراحل اولیه بارداری کمتر خواهد شد.

بیماری های صفراوی:

این حالت که معمولا مزمن می باشد در اثر مشکلات کیسه صفرا، عدم ترشح یا تخلیه کیسه صفرا رخ می‌دهد و در صورت وجود سنگ کیسه صفرا ایجاد خواهد شد. لذا در صورت تشخیص باید سریعا به پزشک مراجعه کرد و برای درمان اقدامات لازم را در پیش گرفت.

عفونت:

تراکم باکتری های فرصت طلب در معده و ایجاد عفونت نیز می‌تواند منجر به بروز این حالت شود. یکی از متداول‌ترین عفونت‌هایی که موجب بروز حالت تهوع در فرد می‌شود، عفونت هلیکوباکتر نام دارد. این عفونت در صورت عدم درمان منجر به زخم معده و گاستریت خواهد شد.

گاستریت:

تورم معده نیز ممکن است منجر به حالت تهوع حاد در فرد شود. این عارضه در اثر مصرف غذاهای مسموم، ترکیب غذاهایی که با هم ناسازگار هستند و یا در اثر پرخوری ایجاد خواهد شد.

مراحل اولیه سکته یا حمله قلبی:

یکی از پیش در آمدهای حمله قلبی علاوه‌بر تمام نشانه‌های تیپیک حالت تهوع نیز می‌تواند باشد که فردی که دارای مشکلات قلبی و عروقی است باید از این مورد آگاهی و اطلاع کافی داشته باشد تا در صورت لزوم اقدامات لازم را انجام دهد.

بعد از تروما یا ضربه مغزی:

در شرایطی که ضربه یا آسیب شدیدی به قسمت سر وارد شده باشد، ممکن است فرد دچار حالت تهوع شود. در چنین شرایطی بدون در نظر گرفتن هر گونه علائم دیگری باید به پزشک معالج مراجعه کرد.

عارضه و تومور مغزی:

در این بیماری علائم حالت تهوع به صورت مزمن و دوره‌ای رخ می‌دهد و معمولا همراه با علائم دیگر مانند سرگیجه و تاری دی و غیره همراه خواهد بود. برخی از اختلالات و بیماری های روانی مانند بولیمیا نیز در ایجاد این عارضه نقش دارند.

حالت تهوع

مشکلات روده‌ای:

اگر فرد دارای انسداد در قسمتی از روده خود باشد یا دچار یبوست شدید باشد این حالات منجر به حالت تهوع خواهد شد.

عفونت آپاندیس یا آپاندیسیت:

در چنین شرایطی فرد درد شدیدی در قسمت شکم خود تجربه می‌کند که ممکن است با حالت تهوع نیز همسو گردد.  در صورت بروز این عارضه می‌بایست به نزدیکترین مراکز درمانی مراجعه کرد و اقدامات لازم را جهت درمان انجام داد.

کرونا:

جدیدترین یافته‌ها در خصوص این بیماری منحوس نشان می دهد که افرادی که دچار فرم خفیف و یا غیر تنفسی می شوند دارای این نشانه هستند که ممکن است ناقل باشند و بسیاری را آلوده کنند.

عفونت در ناحیه گوش:

در برخی موارد نیز ممکن است فرد به علت عفونت در ناحیه گوش دچار سرگیجه یا حالت تهوع شود.

حالت تهوع بدون استفراغ نشانه چیست ؟

تمامی موارد مذکور در قسمت قبل ممکن است منجر به ایجاد حالت تهوع بدون استفراغ شوند. اما این حالت بیشتر در موارد مزمن و بیماری هایی مانند برخی سرطان ها و دردهای ناشی از سنگ کلیه و بارداری به طور معمول اتفاق می‌افتد. به طوری که ایجاد استفراغ معمولا در موارد حاد و شدید آن رخ می‌دهد. با این حال، هیچکدام از این موارد نمی تواند حتمی و دائمی باشند.

 

حالت تهوع

 

دلایل حالت تهوع صبحگاهی کدامند؟

 • بارداری: یکی از مهمترین علل بروز تهوع در صبح پروسه بارداری می باشد که بیشترین دفعات ایجاد شدن این حالت در ساعات اولیه صبح برای بانوان باردار اتفاق می افتد.
 • بی خوابی و یا بد خوابی: این شرایط ممکن است اغلب هورمون‌های را دچار اختلال کند و باعث ایجاد حالت تهوع شود.
 • گرسنگی شدید که منجر به پایین آمدن قند خون شود: اگر فرد عادت به خوردن صبحانه داشته باشد و در شرایطی قادر به مصرف آن نباشد ممکن است با حالت تهوع مواجه شود.
 • بالا زدن اسید معده به مری
 • عفونت سینوسی: در این شرایط ترشحات ناشی از عفونت سینوسی در طول شب وارد مری و معده و انباشته می شود و باعث ایجاد حالت تهوع خواهد شد.
 • رژیم غذایی نامناسب: پرخوری و خوردن غذاهای سنگین قبل خواب نیز ممکن است باعث ایجاد این عارضه شود.
 • بیماری معده تنبل یا گاستروپارزی: در این حالت حرکات معده آهسته‌تر از حد معمول انجام می‌گیرد. لذا تمام غذاهای وارد شده به معده به کندی از آن تخلیه می‌شوند و همین امر فرد را با حالت تهوع مواجه می‌کند.
 • کم آبی مزمن بدن

 دلایل حالت تهوع در شب:

این نوع از حالت تهوع معمولا در اثر عارضه های حاد و شدید ایجاد می شود و معمولا همراه با استفراغ خواهد بود.از جمله این موارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بارداری
 • مسمومیت شدید غذایی
 • اختلال در خواب
 • خستگی شدید و درد عضلانی
 • استرس و اضطراب شدید
 • پرخوری و خوردن غذاهای سنگین و ناسازگار با هم
 • عدم تخلیه معده و انباشت غذا در آن

سخن پایانی

در این مطلب از وبسایت گل افشان شما را با بیماری‌هایی که یکی از علائم آن ایجاد تهوع می‌باشد، آشنا کردیم. همانطور که مشاهده کردید در صورت بروز حالت تهوع نمی‌توان بیماری خاصی را علت بروز آن دانست. لذا برای ریشه‌یابی حالت‌ تهوع‌های مزمن باید به پزشک مراجعه کرد و تحت آزمایش‌های مختلف قرار گرفت.

حالت تهوع بدون استفراغ نشانه چیست ؟

فهرست مطالب

[vc_row full_width="stretch_row" css=".vc_custom_1493881945773{margin-bottom: -40px !important;background-color: #f9f9f9 !important;}"][vc_column css=".vc_custom_1488538101973{padding-top: 0px !important;padding-bottom: 0px !important;}"][woodmart_brands orderby="" order="" hover="alt" style="carousel" per_row="7" hide_pagination_control="yes" hide_prev_next_buttons="yes" wrap="yes" ids=""][/vc_column][/vc_row]
شروع به تایپ کردن برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید هستید.