اینستاگرام مشاوره رایگان

آیا حالت تهوع فقط نشانه بیماری گوارشی است؟

دسته بندی :دانستنی ها 22 فروردین 1400 1980

آیا حالت تهوع فقط نشانه بیماری گوارشی است؟

برخی از نشانه ها در بسیاری از بیماری ها مشابه می باشد. ولی ما به علت اینکه این نشانه را در موارد مشابه و متعدد دیده ایم سریعا به فکر آن بیماری خاص خواهیم افتاد. از جمله این نشانه ها حالت تهوع  میباشد که معمولا در صورت داشتن این حالت اولین فکری که همه می کنند بیماری گوارشی و مخصوصا مسمومیت غذایی می باشد. در صورتی که تعداد زیادی از بیماری ها می توانند این حالت را ایجاد کنند.

حالت تهوع نشانه چیست؟

بسیاری از موارد ممکن است باعث ایجاد این حالت شود از عوامل محیطی تا بیماری و عوامل فیزیولوژیک بده که ما در این بخش به مهمترین آنها اشاره خواهیم کرد:

 1. سردرد میگرنی و و سردرد کلاستر: این نوع سردرد ها که یکی از شدیدترین درد ها را می توانند ایجاد کنند در صورت ادامه دار بودن و عدم درمان و استفاده از داروی مناسب ممکن است باعث ایجاد حالت تهوع و در موارد شدیدتر حتی استفراغ و بیهوشی نیز شوند.
 2. داشتن استرس و اضطراب زیاد: برخی از افراد وقتی مضطرب می شوند به علت هجوم الدم احشایی دچار حالت تهوع شده که این حالت در اثر ترشح هورمون های کورتیزول و اپی نفرین می باشد.
 3. دهیدراته بودن بدن: منظور از دهیدراته بودن احساس تشنگی نیست. این حالت یعنی کمبود آب در بدن که ممکن است به یکباره یا به صورت مزمن ایجاد شود. در این حالت بدن خون رسانی را به علت کمبود آب اولویت بندی خواهد کرد و در این حالت خون به معده و قسمت بطنی کمتر خواهد رسید و باعث ایجاد حالت تهوع و حتی درد شکمی خواهد شد.
 4. هیپوگلیسمی: یا کاهش قند خون این حالت هم زمانی رخ می دهد که بدن نتواند توسط هورمون های موجود قند خون را کنترل کمد در این حالت هم سلول های معده سیگنال هایی را دریافت خواهد کرد که حالت مذکور ایجاد خواهد شد.
 5. بازگشت اسید معده: در این حالت اسید معده بالا زده و به قیمت پایین مری خواهد رسید که باعث سوزش و حالت تهوع خواهد شد. در برخی از این موارد این حالت موردی و بسته به تغذیه و حالات روحی و روانی فرد است ولی در صورتی که این حالت ادامه دار و مزمن باشد بایستی به پزشک مراجعه شود.
 6. زخم معده: که اولسر پپتیک هم نامیده می شود در این حالت اسید معده از محافظ دیواره معده عبور کرده و باعث ایجاد زخم در دیواره معده شود. این زخم ها دارای درجاتی هستند که معمولا باعث ایجاد حالت مذکور می شود. این عارضه در صورت عدم درمان ممکن است باعث خونریزی و مشکلات بیشتری شده که بهتر است در همان مراحل اولیه به پزشک معالج مراجعه کرده و درمان دارویی و یا تغذیه ای صورت پذیرد. همچنین استفاده از برخی داروها هم این حالت را ایجاد میکند و یا مصرف دارو با معده خالی هم یکی از دلایل ایجاد این زخم خواهد بود.

 

 

 1. آلرژی: شاید برای شما عجیب باشد که گفته شود آلرژی هم باعث ایجاد حالت تهوع می شود. این حالت معمولا به صورت غیر مستقیم ایجاد می شود بدین صورت که مواد آلرژی زا باعث ایجاد علائمی مانند: آبریزش بینی و چشم و ترشح مخاطات شده و در صورتی که این ترشحات زیاد باشند و به سمت مری و معده حرکت کنند باعث ایجاد این حالت خواهند شد. برای جلوگیری از این حالت باید مواد آلرژی زا برای بدن خود را شناسایی کرده و از آنها دوری کرده و یا از داروهای آنتی هیستامین طبق دستور پزشک استفاده کنید.
 2. تاثیرات جانبی داروها: بسیاری از داروها بعد از مصرف ممکن است دارای عوارض جانبی باشند. که یکی از معمول ترین این عوارض حالت تهوع می باشد. که در این صورت در راهنمای مصرف دارو نوشته شده است. ولی برخی داروها در صورت عدم مصرف صحیح و یا اوردوز شدن  این حالت را ایجاد خواهد کرد که باید حتما به این نکته توجه خاص شده و در صورت بروز مشکل سریعا به پزشک مراجعه شود. بیمارانی  که شیمی درمانی می شوند این عارضه را معمولا همیشه تجربه می کنند.
 3. از عوامل محیطی ایجاد کننده این حالت تهوع مسافرتی می باشد: که این حالت از دریازدگی گرفته تا ماشین گرفتگی و ترس از پرواز و ارتفاع که همگی حالت موقت از این مورد را ایجاد خواهد کرد. که معمولا با کنترل احساسات و مصرف یک قرص ضد تهوع مرتفع خواهد شد.
 4. بارداری: این حالت معمولا در 50% بانوان در مراحل اولیه بارداری ایجاد می شود. که نشانه تغییرات هورمونی و فیزیولوژیک بدن است. که این حالت تهوع با گذشت زمان و مراحل اولیه بارداری کمتر خواهد شد.
 5. بیماری های صفراوی: این حالت که معمولا مزمن می باشد در اثر مشکلات کیسه صفرا و عدم ترشح و یا تخلیه کیسه صفرا می باشد و یا در صورت وجود سنگ کیسه صفرا ایجاد خواهد شد. که در صورت تشخیص باید سریعا به پزشک مراجعه و برای درمان اقدامات لازم صورت پذیرد.
 6. معمول ترین و محتمل ترین مورد ایجاد حالت تهوع مسمومیت غذایی می باشد که نیاز به توضیح اضافی ندارد.
 7. عفونت: تراکم باکتری های فرصت طلب در معده و ایجاد عفونت هم می تواند منجر به این حالت شود. یکی ازمتداولترین این عفونتها عفونت با باکتری هلیکوباکتر می باشد که در کشور ما متاسفانه بسیار رایج می باشد. که در صورت عدم درمان منجر به زخم معده و گاستریت خواهد شد.
 8. گاستریت: تورم معده هم منجر به حالت تهوع حاد خواهد شده که در اثر خوردن غذاهای مسموم و یا ترکیب غذاهایی که با هم ناسازگار هستند و یا در اثر پرخوری ممکن است ایجاد شود.
 9. مراحل اولیه سکته یا حمله قلبی: یکی از پیش در آمد های حمله قلبی علاوه بر تمام نشانه های تیپیک حالت تهوع نیز میتواند باشد که فردی که دارای مشکلات قلبی و عروقی است باید از این مورد آگاهی و اطلاع کافی داشته باشد تا در صورت لزوم اقدامات لازم را انجام دهد.
 10. بعد از تروما یا ضربه مغزی: اگر ضربه و آسیب به قسمت سر فرد وارد شده باشد و فرد دچار حالت تهوع شود و این حالت چه منجر به استفراغ شود یا نشود   بایستی سریعا به پزشک مراجعه شود و اقدامات لازم صورت پذیرد.

 1. عارضه و تومور مغزی: در این بیماری که بیشتر این حالت به صورت مزمن و دوره ای ایجاد می شود و معمولا همراه با علائم دیگر مانند: سرگیجه و تاری دی و غیره همراه خواهد بود.
 2. برخی از اختلالات و بیماری های روانی مانند: بولیمیا
 3. مشکلات روده ای: اگر فرد انسدادی در قسمتی از روده داشته باشد یا دچار یبوست شدید باشد این حالات منجر به حالت تهوع خواهد شد.
 4. عفونت آپاندیس یا آپاندیسیت: در این حالت که با درد شدی در قسمت شکم و این حالت ایجاد می شود باید به این مورد مشکوک شد و سریعا به مراکز درمانی مراجعه شود.
 5. کرونا: جدیدترین یافته ها در خصوص این بیماری منحوس نشان می دهد که افرادی که دچار فرم خفیف و یا غیر تنفسی می شوند دارای این نشانه هستند که ممکن است ناقل باشند و بسیاری را آلوده کنند.
 6. عفونت در ناحیه گوش: به ویژه گوش داخلی که علاوه بر حالت تهوع سرگیجه و عدم تعادل را هم این افراد دارند.

حالت تهوع بدون استفراغ نشانه چیست ؟ 

تمامی موارد اشاره شده در قسمت قبل ممکن است منجر به ایجاد حالت تهوع بدون استفراغ شوند و ممکن است در صورت ادامه باعث ایجاد استفراغ شود. ولی این حالت بیشتر در موارد مزمن و بیماری هایی مانند: برخی سرطان ها و دردهای ناشی از سنگ کلیه و بارداری به طور معمول اتفاق می افتد. و ایجاد استفراغ معمولا در موارد حاد و شدید ایجاد می شود.   ولی هیچکدام از این موارد نمی تواند حتمی و دایمی باشد ممکن است در حالت مزمن هم استفراغ اتفاق بیفتد.

 

 

دلایل حالت تهوع صبحگاهی :

 1. یکی از مهمترین این حالت بارداری می باشد و بیشترین دفعات ایجاد شدن این حالت در ساعات اولیه صبح برای بانوان باردار اتفاق می افتد.
 2. بی خوابی و یا بد خوابی: این حالت هورمون های بدن شما را به هم خواهد ریخت و ممکن است باعث ایجاد حالت تهوع شود.
 3. گرسنگی شدید که منجر به پایین آمدن قند خون شود. اگر فرد عادت به خوردن صبحانه داشته باشد و نتواند بخورد هم این حالت را ایجاد خواهد کرد.
 4. بالا زدن اسید معده به مری
 5. عفونت سینوسی: در این حالت ترشحات ناشی از عفونت سینوسی در طول شب وارد مری و معده شده و انباشته می شود و باعث ایجاد حالت تهوع خواهد شد.
 6. رژیم غذایی نامناسب: پرخوری و خوردن غذاهای سنگین قبل خواب هم ممکن است باعث ایجاد این عارضه شود.
 7. بیماری معده تنبل یا گاستروپارزی: در این حالت حرکات معده آهسته تر از حد معمول بوده بخاطر عضلات معده و غذا دیرتر از معده این افراد تخلیه شده و منجر به انباشت غذا در معده فرد در طول شب خواهد شد.
 8. کم آبی مزمن بدن

 

 دلایل حالت تهوع در شب:

این نوع از حالت تهوع معمولا در اثر عارضه های حاد و شدید ایجاد می شود و معمولا همراه با استفراغ خواهد بود از جمله این موارد می توان به:

 1. بارداری
 2. مسمومیت شدید غذایی
 3. اختلال در خواب
 4. خستگی شدید و درد عضلانی
 5. استرس و اضطراب شدید
 6. پرخوری و خوردن غذاهای سنگین و ناسازگار با هم
 7. عدم تخلیه معده و انباشت غذا در آن

 

ادمین سایت

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − هفده =