پشتیبانی:

۰۲۱-۴۶۱۴۴۸۰۶

آدرس فروشگاه:

تهران، پونک جنوبی

 

وبلاگ

لیزر موهای زائد بدن

لیزر موهای زائد بدن | مزایا، عوارض و مراحل انجام

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله

رویش موهای زائد در بسیاری از نقاط بدن نظیر بالای لب ها، خط ریش، چانه، گوش ها، سینه، پشت، زیر بغل، ساق پاها، انگشتان دست، پاها، انگشتان پا ظاهر می شود که هم برای زنان و هم برای مردان ناخوشایند است. در چنین شرایطی، افراد به دنبال راه‌های مختلف برای از بین بردن موهای زائد خود هستند. لیزر موهای زائد بدن به عنوان یکی از روش‌های دائمی طرفداران زیادی دارد. اگر شما نیز به دنبال از بین بردن موهای اضافی بدن خود هستید ما را تا انتهای مطلب همراهی کنید تا اطلاعات مفیدی در این باره به شما بدهیم.

لیزر موهای زائد بدن – علت رویش موی زیاد

رویش موهای زائد به لحاظ علمی به دو دسته  Hypertrichosis و یا Hirsuitism تقسیم می‌شود. Hypertrichosis رویش اضافی موها در یک الگوی طبیعی یا غیر طبیعی است. این مشکل می تواند ارثی، هورمونی، رژیم غذایی نادرست، تومورها، مشکلات متابولیکی یا به دلیل استفاده از برخی داروها باشد. در مقابل،  Hirsuitism به رویش اضافی موها در زنان بر اساس الگوهای مردانه گفته می‌شود که در شدیدترین حالت به رویش ریش و سبیل یا موی زیر شکم ختم می‌شود. علت این امر ممکن است به بیماری های هورمونی، مصرف داروها، تومورها، و یا عامل وراثت ربط داشته باشد.

روش های از بین بردن موهای زائد

راه‌های بسیار زیادی برای از بین بردن موهای زائد مانند اصلاح کردن، کندن موها، برداشتن مو از طریق امواج برق، برداشتن مو از طریق Radiofrequency، موم انداختن، کرم ها و داروهای موبر، الکترلیز کردن موها (شامل فروکردن سوزن به فولیکول مو یکی پس از دیگری به همراه جرقه برق برای سوزاندن فولیکول مو است.) وجود دارد. بیشتر این روش ها موقتی هستند. به طور مثال، استفاده از کرم موضعی (افلورنیتین) برای کاهش رشد موهای صورت در زنان تا حدودی موثر می‌باشد. اما این روش نیازمند تکرار مداوم می‌باشد و ممکن است فرد را کلافه کند. لذا، تنها روش کاهش دائمی موهای اضافه لیزر می‌باشد. لیزر موهای زائد بدن به طرق مختلفی انجام می‌شود که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم.

انواع لیزرها و عملکرد آن‌ها

لیزر به عنوان یک روش دائمی و مقرون به صرفه، موهای زائد ناحیه وسیعی از پوست را در یک بازه زمانی کوتاه از بین می‌برد. لیزر با انتشار امواج با انرژی کم به منافذ پوست کار خود را آغز می‌کند. این امواج پس از ورود به منافذ پوستی توسط رنگدانه‌های تیره (ملانین) موجود در بدنه فولیکول مو جذب می‌شوند.

از آنجایی که چرخه رشد موهای زائد بدن دائمی است و هر چند وقت یکبار به اوج خود می‌رسد، تکرار لیزر در بازاه های زمانی مشخص ضروری است. برای از بین بردن موهای زائد از لیزر های متفاوتی استفاده می شود. لیزر های Ruby, Alexandrite, Diode به عنوان اولین لیزرهایی شناخته می‌شوند که برای کاهش چرخه رشد موهای زائد مورد تایید قرار گرفته‌اند.

با این حال، دستگاه‌های دیگری نیز برای لیزر موهای زائد بدن مورد استفاده قرار می‌گیرند که دستگاه IPL یکی از آن‌ها است. این لیزرها برای از بین بردن موهای زائد در پوست های سفید با موهای تیره موثرتر می‌باشند. زیرا رنگدانه های تیره در اطراف پوست توانایی جذب  نور ساطع شده توسط لیزرهای دیگر را ندارند. لیزرهایی با طول موج بیشتر مانند ND:YUG نیز توانایی درمان پوست های تیره مانند پوست افراد آفریقایی – آمریکایی رادارد.

لیزر موهای زائد بدن

مشاوره قبل از لیزر موهای زائد بدن

بیمارانی که علاقه به برداشتن مو از طریق لیزر دارند باید با متخصص خود مشورت کنند. در جلسه مشاوره معمولا بررسی‌های جامعی در خصوص موارد زیر صورت می‌گیرد:

  •     نوع پوست (قابلیت سوختن و برنزه شدن)
  •     رنگ مو
  •     ضخامت و ناحیه مو
  •      برنزگی
  •     روش های قبلی درمان برداشتن موها
  •     تاریخچه درمان بیماری تخمدان یا تیروئید، داروها، تاریخچه زخم های غیر طبیعی، تاریخچه زمان تبخال زدن در ناحیه درمان، استفاده ایزوترتینویین.
  •      وجود خالکوبی یا خال در ناحیه درمان

پس از ارزیابی های قبل از عمل، دستگاه لیزر مناسب و شرایط درمان باید تعیین شوند. همچنین، انتظارات واقع بینانه بیمار باید مورد بحث قرار گیرد که شامل نیاز به جلسات درمانی متعدد، نیاز بالقوه به ادامه درمان، امکان جواب دهی گوناگون به درمان می‌شود.

آموزش های قبل از لیزر موهای زائد بدن

قبل از درمان به بیماران توصیه می شود که از برنزه شدن و استفاده پودرهای تیره کننده پرهیز کنند. در روزهای واپسین باید از کرم های ضد آفتاب با SPF 15 و یا بالاتر استفاده شود. از هر نوع برداشتن مو، موم انداختن و الکترولیز باید خودداری شود. اگر چه اصلاح یا کرم های مو بر می تواند مورد استفاده قرار گیرد. ناحیه تحت درمان باید 1 تا 2 روز قبل از لیزر کردن اصلاح شود. مصرف داروهای خوراکی ضد ویروس 1 روز قبل از درمان ضروری است. این امر احتمال رشد تبخال در ناحیه مورد درمان را تا حد زیادی از بین می‌برد. تجویز داروی آنتی بیوتیک خوراکی درصورتی که پوست بینی یا اطراف مقعد تحت درمان قرار گیرد محتمل است.

جلسه درمان

در جلسه لیزر، ناحیه تحت درمان باید تمیز و فاقد از هر نوع مواد آرایشی باشد. پیش از شروع، دستیار پزشک اقدام به استعمال کرم موضعی بی‌حسی بر روی پوست می‌کند. اغلب لیزرها مجهز به دستگاه خنک کننده در قالب ژل خنک کننده یا اسپری می‌باشند. سیستم خنک کننده از پوست در برابر گرمای زیاد و امکان تیره یا روشن شدن پوست جلوگیری می‌کند. تمام افرادی که در اتاق لیزر حاضر هستند، باید از عینک محافظ استفاده کنند.

در حین درمان، پالس‌های لیزر مانند ضربات ناگهانی یک نوار پلاستیکی یا یک سوزش با نوک سنجاق گرم بر روی پوست عمل می‌کنند. به طور ایده آل، لیزرها باید اقدام به تبخیر بدنه مو کنند. در چنین حالتی، بروز اندکی تورم و قرمزی در اطراف فولیکول مو در چند دقیقه طبیعی خواهد بود. پزشک بعد از درمان، یک بسته یخی بر روی پوست قرار می‌دهد. داروهای مسکن در صورت نیاز قبل یا بعد از درمان تجویز می‌شوند.

در صورت ایجاد تبخال موضعی، پزشک روغن ضد باکتری موضعی را تجویز می‌کند. این روغن تا زمان بهبود بیمار باید روزانه 1 الی 2 بار بر روی ناحیه مورد نظر استعمال شود. کرم های موضعی استروئید خفیف نیز برای کاهش قرمزی و یا تورم به کار می روند.

بهتر است چند روز بعد از درمان از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید. چنانچه مجبور به خروج از خانه شدید، حتما از کرم های ضد آفتاب با 30 spf استفاده کنید. در صورت لزوم، ممکن است برخی از محصولات تسکین دهنده آرایشی بر روی نواحی لیزرشده استعمال شوند.

به چند جلسه درمانی نیاز دارم؟

به طور کلی، افراد برای درمان کامل به تکرار 3 الی 6 بار درمان نیاز دارند. این امر باعث کاهش دائمی رشد موها می‌شود. در یک قانون کلی، موهای زائد تیره‌تر بهتر به درمان جواب می دهند، در حالی که موهای کمرنگ‌تر (سفید-خاکستری-قرمز) در برابر درمان مقاوم‌ترند. لذا، مصرف داروهای موضعی برای افزایش پذیرش موهای کمرنگ به درمان لیزی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

لیزر موهای زائد بدن

عوارض جانبی

عوارض جانبی برداشتن موها از راه لیزر شامل درد، پریفولیکولار ادما (تورم اطراف فولیکول موها به علت وجود بیش از اندازه مایع) و اریتم (قرمزی و التهاب) است که بین 1 تا 3 روز باقی می ماند. تاول، تب خال، و عفونت های باکتریایی هم ممکن است به وجود آید. روشن شدن یا تیرگی موقتی پوست مخصوصا در پوست تیره تر یا در بیمارانی که سابقه برنز کردن دارند هم دیده می شود. تغییر دائمی رنگدانه های پوستی یا زخم شدن پوست به ندرت اتفاق می افتد. احتمال از بین رفتن کک، کم رنگ شدن خال ها، کم رنگ یا پررنگ شدن خالکوبی ها نیز وجود دارد.

تاثیر لیزر موهای زائد بدن

درصد از بین رفتن موها در هر جلسه به نسبت ناحیه آن در بدن، از جمله نواحی که در آن پوست نازک است (برای مثال بیکینی و زیر بغل) متفاوت است. این نواحی نسبت به نواحی ضخیم پوست (برای مثال چانه و پشت) پاسخ بهتری به درمان با لیزر می‌دهند. معمولا با هر درمان حدود 10 الی 25 درصد از چرخه رویش موهای زائد کاهش می‌یابد. درمان ممکن است هر 4 الی 8 هفته تکرار شود. به طور کلی، موهایی که مجدداً رشد پیدا می کنند از نظر بافت نازک تر و نرم تر هستند.

درمان لیزر موها

کاهش موها از راه لیزر باید تحت نظارت مستقیم متخصص پوست، یا پزشک انجام شود. پزشک باید در زمینه جراحی و یا درمان های زیبایی مو و بیماری های مرتبط با مو تخصص داشته باشد. این فرد می‌تواند کلاس های آموزشی را طی کند و دوره‌های مربوط به لیزر موهای زائد بدن را دیده باشد.

فهرست مطالب

[vc_row full_width="stretch_row" css=".vc_custom_1493881945773{margin-bottom: -40px !important;background-color: #f9f9f9 !important;}"][vc_column css=".vc_custom_1488538101973{padding-top: 0px !important;padding-bottom: 0px !important;}"][woodmart_brands orderby="" order="" hover="alt" style="carousel" per_row="7" hide_pagination_control="yes" hide_prev_next_buttons="yes" wrap="yes" ids=""][/vc_column][/vc_row]
برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید تایپ کنید.