پشتیبانی:

۰۲۱-۴۶۱۴۴۸۰۶

آدرس فروشگاه:

تهران، پونک جنوبی

 

وبلاگ

علت خارش پوست بدن چیست؟ | برسی عوامل

ایجاد خارش در بدن
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله

بدن افراد ممکن است در طول روز حداقل یک بار دچار خارش  شود. این افراد با تصور به موقتی یا طبیعی بودن مسئله خیلی راحت از کنار آن می‌گذرند. اما، مشکل زمانی آغاز می شود که این خارش ادامه‌دار شود و موجبات ایجاد علائم دیگری چون قرمزی و التهاب پوست و بثورات جلدی را فراهم سازد. در چنین شرایطی ضروری است تا منشا ایجاد خارش‌ در بدن که احتمالا نشان از یک بیماری خاموش دارد را پیدا کنیم.

اگر شما نیز اخیرا دچار خارش‌های سریالی شده‌اید و نمی‌دانید مشکل از کجاست، دعوت می کنیم ما را تا انتهاب این مطلب همراه هی کنید تا دلایل، علائم و روش‌های درمان آن را بیان کنیم.

مهمترین علت خارش بدن چیست؟

همانطور که اشاره شد خارش‌های سریالی و  ادامه‌دار باید مورد توجه قرار گیرند. لذا، ابتدا باید علت آن را ریشه‌یابی و سپس به دنبال در آن باشید. در این بخش به مهمترین دلایل ایجاد خارش در بدن اشاره خواهیم کرد:

خشکی پوست

افرادی که دارای پوست خشک می‌باشند بیشتر در معرض خارش های مزمن و مکرر پوستی قرار دارند. این مورد به راحتی می تواند توسط کرم های مرطوب کننده مناسب درمان شود. اما در صورت بی توجهی احتمال دارد که پوست دچار درماتیت گردد. از علائم پوست خشک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تیره و بنفش شدن رنگ پوست
 • ترک خوردن پوست: معمولا این پوست ها در قسمت های انتهایی بدن مانند: انگشتان کنده شده و دچار ترک می شوند

بیماری اگزما

این بیماری یکی از شایع ترین عوامل ایجاد کننده خارش  در بدن نوزادان است. این حالت باعث قرمزی پوست و خارش شدید در بدن آن‌ها می شود. دلیل ایجاد اگزما خشکی موضعی به علت نشتی در پوست است. این بیماران معمولا مستعد عفونت ثانویه نیز در محل عارضه نیز می باشند.

ایجاد حساسیت یا آلرژی پوستی

یکی دیگر از شایع ترین دلایل ایجاد خارش در پوست داشتن حساسیت یا آلرژی می باشد. آلرژن عاملی است که پوست در اثر آن تحریک و به این ماده واکنش نشان می‌دهد. از طرفی  این امر موجب می شود تا در بدن ماده به نام هیستامین تولید و موجبات آلرژی را فراهم کند. این عامل در افراد مختلف متفاوت است. اما معمولا از طریق موارد زیر نمایان می‌گردد:

 • لباس تنگ و نامناسب
 • حیوانات خانگی
 • مواد شیمیایی
 • مواد بهداشتی بی کیفیت
 • غذاهای ناسالم و مسموم
 • تماس با فلز نیکل

معمولا بعد از ایجاد آلرژی ممکن است جوش‌های متعددی در محل خارش ایجاد شود. تنها راه رهایی از این مورد دوری از عوامل آلرژن است.

خارش دست

کهیر زدن

این مورد در اثر آزاد شدن ماده هیستامین در بدن ایجاد می شود. هیستامین باعث گشادی موضعی عروق منطقه و ایجاد عارضه کهیر می شود. یکی از عوارض ایجاد کهیر در بدن ایجاد خارش  شدید در محل ایجاد می باشد. کهیر معمولا در  2 حالت ظاهر می‌شود:

 • نوع حاد آن در اثر برخورد با آلرژن به سرعت ایجاد می شود و ممکن است به سرعت هم از بین برود
 • اما کهیر نوع مزمن بسیار مشکل زا و عذاب آور است. به طوری که ممکن است مدت های طولانی در بدن و پوست باقی بماند و  خارش های عذاب آور برای مدت طولانی ایجاد کند

حشرات

گزش و گاز گرفتگی حشرات هر دو ممکن است باعث قرمزی و خارش پوست شوند. خارش‌های ایجاد شده توسط این حالت معمولا مدت زمان زیادی طول نخواهند کشید. از شایع ترین حشرات ایجاد کننده این حالت عبارتند از پشه، عنکبوت، کنه و جرب که هر کدام شدت مختلفی نیز دارند.

عوامل روانی

ممکن است ایجاد  خارش  در بدن در اثر آلرژن های فیزیکی نباشد، و منشاء روانی داشته باشد. برخی عوامل روانی ممکن است حالتی را در فرد ایجاد کنند که وی احساس کند پوستش در حال حرکت و خارش است. اینگونه افکار باعث ایجاد شدیدترین نوع خارش ها در بدن می‌شود، تا آنجایی که ممکن است در اثر خاراندن بدن پوست به خونریزی بی‌ا‌فتد. از عوامل روانی ایجاد این عارضه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افسردگی
 • درگیری ذهنی و تنش ذهنی شدید
 • وسواس و اختلالات وسواس شدید

انگل ها

انواع انگل های پوستی و همچنین تخم حشراتی که بر روی پوست تخم ریزی می کنند هم می تواند باعث ایجاد این عارضه در قسمت های مختلف بدن شود. انگل هایی مانند کرم های گرد، حشرات، شپش و کنه، جرب بدن را دچار خارش می‌کنند. همچنین انگل هایی مانند دایرو فیلاریا، که پوست را از راه آب سوراخ می‌کنند و وارد بدن می‌شوند، همگی در درجاتی باعث ایجاد خارش پوست خواهند شد.

انواع قارچ

بیماری های قارچی بیماری های عموما مزمنی هستند که باید بلافاصله درمان شوند. همچنین در شرایطی که خارش به صورت طولانی مدت و بدون جواب به سایر درمان ها ادامه داشته باشد باید نمونه برداری قارچی صورت پذیرد. معمولا این خارش در قسمت های مودار بدن با آلوپسی و ریزش مو همراه است. از مهمترین قارچ های ایجاد کننده این عارضه آلبیکنس است که باعث بیماری معروف پای ورزشکاران می شود.

تعریق زیاد

این مورد معمولا در فصول گرم سال اتفاق می افتد. امری که باعث عرق سوز شدن در قسمت هایی از بدن و در نتیجه خارش آن قسمت ها خواهد شد. دوش گرفتن و رعایت بهداشت فردی از این عامل ممانعت به عمل خواهد آورد.

اشعه آفتاب

آفتاب سوختگی نتیجه تابش آفتاب به صورت مستقیم بر پوست خواهد بود که در صورت شدید بودن باعث ایجاد این عارضه و حتی کنده شدن پوست خواهد شد. برای جلوگیری از این موارد استفاده از کرم های ضد آفتاب معتبر ضروری است.

ادویه و غذاهای تند

این غذاها معمولا مهمترین نقش آلرژن را در بدن بسیاری از افراد ایفا می‌کنند. به طوری که بلافاصله بعد از جذب توسط دستگاه گوارش علائم پوستی خود را ایجاد می کنند. این علائم از شدید تا خفیف می تواند متفاوت باشد.

 

خارش صورت

 

خارش بدن نشانه چیست؟

این عارضه در صورت تشدید و ادامه دار بودن ممکن است نشانه بیماری های زیر باشد:

مشکل کلیوی

حدود 40 درصد بیماران کلیوی دارای خارش شدید در بدن خود می باشند. معمولا این افراد بیماری مزمن کلیوی دارند. این نشانه در افرادی که دیالیز می شوند نیز دیده شده است. برخی افراد از شدت مشکلات کلیوی ممکن است دچار بی خوابی شوند. دلیل این عامل هنوز به صورت دقیق مشخص نیست، اما ممکن است به دلیل باقی ماندن سموم در بدن ایجاد شده باشد.

نارسایی کبدی

محققان به این نتیجه رسیده‌اند که خارش پوست شدید، مکرر و بدون علت بدن می تواند نشانه بیماری خاموش کبدی باشد. معمولا علت اصلی این عارضه به دفع نشدن سموم صفراوی ربط دارد.

بیماری درماتو فیزیک

در این بیماری، پوست با کوچکترین برخورد بدن با جایی دچار التهاب و قرمزی شدید و ایجاد خارش خواهد شد. این قرمزی و التهاب معمولا 30 دقیقه در پوست باقی می ماند. دلیل این بیماری نامشخص است. اما ممکن است در اثر حساس شدن بیش از حد پوست در برخورد با آلرژن ها و استفاده بیش از حد از برخی داروها و همچنین مصرف کرم های بهداشتی بی کیفیت ایجاد شود.

نوروپاتی یا بیماری نخاعی

خارش های بدون پایان و تسکین در یک یا دو طرف بدن بدون ایجاد جوش و قرمزی ممکن است نشانه بیماری مزمن نخاعی باشد. این بیماری بسیار جدی است و با هیچ نوع روش سنتی یا خوددرمانی رفع نمی شود زیرا که منشاء عصبی دارد.

سلیاک

ایجاد زخم و تاول به صورت دوره‌ای بر روی زانو و پوست به همراه و خارش ممکن است نشانه‌ای از این بیماری باشد. این موارد به علت تولید هیستامین و در اثر مصرف گلوتن ایجاد می شوند. در صورت عدم توجه به علائم بیماری سلیاک ممکن است با خطر بزرگی مواجه شوید.

پزشکان متوجه شده‌اند که پس از ابتلا به بیماری‌هایی چون سرطان پستان، لنفوم و اختلالات غده تیروئید امکان ابتلا به خارش های مکرر وجود دارد. این مورد همچنین بعد از یائسگی نیز ایجاد می شود.

گاهی اوقات وجود خارش بدون دلیل در بدن می تواند نشانه عفونت مخفی و یا شروع عفونت در همان ناحیه باشد.

ایجاد خارش در بدن

درمان خارش بدن

برای درمان این مورد معمولا افراد به پزشک مراجعه نمی کنند. زیرا بسیاری از این موارد با درمان خانگی ساده و حتی با کمی خاراندن محل رفع می‌شوند. از درمان های خانگی معمول می توان به استفاده از آب سرد در محل نام برد. اما اگر موارد زیر رخ دهد باید به پزشک مراجعه کنید:

 

 • خارش شدید و غیر قابل تحمل
 • علائم خارش برای مدت طولانی باقی بماند
 • علائم خارش مکررا تکرار شود و بعد از مدتی دوباره به حالت اول خود بازگردد
 • همراه با سایر علائم بیماری مانند زردی و قرمزی و تورم پوست باشد
 • همراه با سوزش شدید و بی دلیل باشد
 • همراه با تشنگی و کاهش وزن باشد

 

در صورت مشاهده این موارد احتمالا یک بیماری خاموش در شما رخ داده است و باید به پزشک مراجعه کنید. امروزه علاوه بر درمان سیستمیک و دارویی خارش پوست، از درمان‌های لوکال یا همان کرم های پوستی نیز برای تسکین این مورد استفاده می شود. البته که این کرم‌ها باید از کیفیت مناسب برخوردار باشند در غیر این صورت خود این محصولات نقش آلرژن را بازی خواهند کرد.

 

ایجاد خارش در بدن

 

سخن پایانی

امروزه کرم های موضعی مناسبی برای درمان خارش تولید شده است که معمولا حاوی کورتیکواستروئیدهای ضعیفی هستند که موثر می باشند. همچنین کرم‌های مرطوب کننده پوست نیز برای پیشگیری از خشکی پوست و یا کرم های ضد آفتاب برای جلوگیری از آفتاب سوختگی وجود دارد. به یاد داشته باشید که پیشگیری همواره هزینه کمتری از درمان دارد. این کرم‌ها به شرطی موثرند که ترکیباتشان به علت بی‌کیفیت بودن عاملی برای ایجاد خارش نشوند. امیدواریم که این مطلب از وبسایت گل افشان برای شما مفید بوده باشد.

علت خارش پوست بدن چیست؟ | برسی عوامل

فهرست مطالب

[vc_row full_width="stretch_row" css=".vc_custom_1493881945773{margin-bottom: -40px !important;background-color: #f9f9f9 !important;}"][vc_column css=".vc_custom_1488538101973{padding-top: 0px !important;padding-bottom: 0px !important;}"][woodmart_brands orderby="" order="" hover="alt" style="carousel" per_row="7" hide_pagination_control="yes" hide_prev_next_buttons="yes" wrap="yes" ids=""][/vc_column][/vc_row]
شروع به تایپ کردن برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید هستید.