اینستاگرام مشاوره رایگان

تغییرات هورمون با بدن ما چه می کند؟

دسته بندی :دانستنی ها 20 آبان 1399 1016

تغییرات هورمون با بدن ما چه می کند؟

هر قسمت از بدن از مغز گرفته تا پوست ، قلب ، کلیه ها و عضلات همگی وظیفه خاصی دارد. آنها برای انجام وظایف خود از سیستم غدد درون ریز تاثیر می پذیرند. سیستم غدد درون ریز هورمون هایی را ترشح و ارسال می کنند که به هر قسمت از بدن می گویند چه کاری ، چه زمانی و برای چه مدت انجام شود. هورمون ها برای سلامتی بسیار حیاتی هستند. هورمون ها در واقع پیام رسان های شیمیایی بدن هستند. آنها در جریان خون به بافتها و اندامها منتقل می شوند تا به آنها در انجام وظایف بیولوژیکی کمک کنند. تاثیر هورمون ها به آرامی و با گذشت زمان می باشد و بر بسیاری از فرایندهای مختلف بدن تاثیر می گذارند. هورمون ها برای تنظیم بیشتر فرآیندهای اصلی بدن مهم هستند ، بنابراین عدم تعادل و تغییرات هورمون می تواند بسیاری از اعمال بدن را تحت تاثیر قرار دهد. هورمون ها در کنترل و تنظیم این موارد موثر هستند : متابولیسم سلول ها و اشتها، ضربان قلب، میزان خواب، چرخه های تولید مثل و عملکرد جنسی، رشد کلی و عمومی بدن، تنظیم نوع خلق و خو و میزان استرس، درجه حرارت بدن و … .بعضی اوقات هورمون ها از تعادل خارج می شوند. که می تواند منجر به مشکلاتی مانند دیابت ، افزایش یا کاهش وزن ، ناباروری، ضعف استخوان ها و سایر مشکلات شود. در این مقاله به بررسی تغییرات هورمون،علل، علائم و تاثیرات آن در دور جنس مونث و مذکر می پردازیم.

 

 

 

علائم تغییرات هورمون

معمولا زنان و مردان در تغییرات هورمون های غیر جنسی مشابه هم عمل میکنند. اما عدم تعادل در هورمون های جنسی اثرات متفاوتی بر زن و مرد دارد. زنان معمولا عدم تعادل در هورمون هایی مانند استروژن و پروژسترون را مشاهده می کنند که تاثیرات مستقیمی بر چرخه قاعدگی و تولید مثلی دارد حال آنکه مردان معمولا فقط تغییرات در سطح هورمون تستوسترون را مشاهده می کنند که به نوبه خود تاثیرات مهمی بر روند تولید مثلی و سایر روند های بیولوژیکی دارد. علائم مربوط به تغییرات هورمون به این وابسته است که چه غده هایی از سیستم درون ریز دچار اختلال و اشکال شده باشند و به طور معمول شامل این موارد هستند: تغییرات مربوط به وزن بدن بدون دلیل، عرق کردن زیاد، مشکلات مربوط به خوابیدن، تغییرات در احساس سرما یا گرما، خشک شدن و عدم نرمی پوست ، تغییرات مربوط به فشار خون ،تغییر در ضربان قلب، پوکی استخوان یا شکننده شدن آن ،کم و زیاد شدن قند خون، داشتن اضطراب، خستگی و بی حالی طولانی، احساس افسردگی، سردرد، تکرر ادرار و دستشویی رفتن زیاد، نفخ شکم، کم شدن میل جنسی، نازک شدن مو ها، ناباروری و … .

دلایلی که ممکن است باعث ایجاد تغییرات هورمون در افراد گردد

بسیار محتمل است که افراد زیادی در دوره ها و شرایط  مختلفی از زندگی خود دچار عدم تعادل و ایجاد نوسانات هورمونی شوند. تغییرات هورمون زمانی اتفاق می افتد که غده های دستگاه درون ریز دچار اختلال در میزان رهاسازی هورمون ها گردد. غدد درون ریز سلول های خاصی هستند که هورمون هایی را تولید ، ذخیره و در خون آزاد می کنند. چندین غده غدد درون ریز در سراسر بدن وجود دارد که وظایف اندام های مختلف را کنترل می کند ، از جمله: غدد فوق کلیوی، غدد جنسی (بیضه و تخمدان)، غده پینه آل، غده هیپوفیز، غده هیپوتالاموس، غده تیروئید و پاراتیروئید، جزایر لوزالمعده ( لانگرهانس ). یکی از دلایل مربوط به عدم تعادل در هورمون ها مربوط به بیماری پزشکی و ژنتیکی است که می توانند برخی از غده های سیستم درون ریز را متاثر کند. برخی از سبک های زندگی و شرایط محیطی نیز ممکن است در بروز تغییرات هورمون نقش داشته باشند. دلایل عدم تعادل هورمونی عبارتند از:

 

 

 

استرس زیاد، هر دو نوع دیابت ، بالا رفتن قند خون، افت قند خون، کم کاری تیروئید، تیروئید بیش فعال، رژیم غذایی و تغذیه نامناسب، اضافه وزن داشتن، مصرف داروهای جایگزین هورمونی یا ضد بارداری، استفاده بیش از حد از داروهای استروئیدی، تومورهای موجود در غده هیپوفیز، سندرم کوشینگ ( بیماری که در آن میزان کورتیزول خون افزایش می باید )، بیماری آدیسون (حالتی که در آن سطح کورتیزول و آلدوسترون در خون کاهش پیدا می کند)، تومورها و کیست هایی که بر غدد درون ریز تأثیر می گذارد، هیپرپلازی مادرزادی آدرنال که در آن سطح کورتیزول خون به صورت مادرزادی پایین است، آسیب به غده های سیستم درون ریز بر اثر عوامل مختلف، مواد حساسیت زایی که غدد درون ریز را تحریک می کنند و موجب اختلالدر عملکرد آنها می گردند می گردد مانند انواع مواد شیمی درمانی یا پروتو درمانی. از دیگر عواملی که موجب بر هم زدن تعادل در هورمون های بدن می شود می توان به قرار گرفتن در معرض ترکیبات و سموم خاص مانند انواع آلاینده ها و سموم اشاره کرد.

بررسی تغییرات هورمون در زنان                                   

زنان چندین دوره تغییرات هورمون را در طول زندگی خود تجربه می کنند، در درجه اول در دوران بلوغ ، قاعدگی ، بارداری و یائسگی. زنان به طور طبیعی چندین دوره عدم تعادل هورمونی را در طول زندگی خود تجربه می کنند ، از جمله در طول: بلوغ، قاعدگی، بارداری ، زایمان و شیردهی. زنان همچنین در معرض ابتلا به انواع مختلف اختلالات عدم تعادل و تغییرات هورمون نسبت به مردان هستند زیرا اندامها و چرخه های غدد درون ریز متفاوت دارند. بیماری ها و اختلالات پزشکی که باعث عدم تعادل و تغییرات هورمون نامنظم در زنان می شود عبارتند از: سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)، داروهای جایگزین هورمون یا ضد بارداری، یائسگی زودرس، نارسایی اولیه تخمدان (POI)، سرطان تخمدان، علائم عدم تعادل هورمونی در زنان عبارتند از: دوره های سنگین ، نامنظم یا دردناک، پوکی استخوان (استخوان های ضعیف و شکننده)، گرگرفتگی و تعریق شبانه، خشکی واژن، حساسیت پستان، سوء هاضمه، یبوست و اسهال، آکنه در دوران قاعدگی یا درست قبل از آن، خونریزی رحمی که با قاعدگی همراه نیست، رشد مو در صورت ، گردن ، قفسه سینه ورم کرده، ناباروری، افزایش وزن، نازک شدن مو یا ریزش مو، لک های پوستی و … .

تغییرات هورمون در مردان

مردان نیز در طول زندگی خود دوره های طبیعی عدم تعادل هورمونی را تجربه می کنند. دلایل طبیعی عدم تعادل هورمونی در مردان عبارتند از: بلوغ، افزایش سن و بیماری ها و اختلالات پزشکی.نیز تغییرات هورمون متفاوت از زنان دارند. شرایط پزشکی که باعث تغییرات هورمون در مردان می شود عبارتند از: سرطان پروستات، هیپوگنادیسم (تستوسترون کم). علائم عدم تعادل هورمونی در مردان عبارتند از: کاهش میل جنسی، اختلال نعوظ (ED)، تعداد کم اسپرم، کاهش توده عضلانی، کاهش رشد موهای بدن، رشد بیش از حد بافت پستان، پوکی استخوان.

 

 

راه های درمانی برای اصلاح تغییرات هورمون

همانطور در توضیحات قبلی اشاره شد هورمون ها تاثیرات عمیقی بر سلامت روحی ، جسمی و عاطفی دارند. از این تعادل و تغییرات هورمون ها بسیار حائز اهمیت است. بسیاری از رفتارهای ما ممکن است با اصلاح سطح هورمون های بدن بهبود پیدا کند. از اینرو در اینجا راه های را بررسی می کنیم که با استفاده از آنها می توان تا حد زیادی تغییرات هورمون های بدن را کنترل کرد. با این حال ، عدم تعادل یا تغییرات هورمون با سبک زندگی مدرن و سریع امروز به طور چشمگیری افزایش پیدا کرده است. علاوه بر این ، هورمون های خاصی با افزایش سن کاهش می یابد و برخی از افراد کاهش چشمگیر تری نسبت به دیگران دارند. یکی از بهترین ها راه های کنترل تغییرات هورمون یک رژیم غذایی مغذی است همچنین سایر رفتارهای سبک زندگی سالم ممکن است به بهبود سلامت هورمونی کمک کرده و به افراد امکان دهد بهترین عملکرد بدنی را داشته باشند. در زیر به روش هایی که ممکن است موجب تعادل هورمونی شوند اشاره می کنیم :

 

 

 

مصرف پروتئین به میزان کافی باعث می شود که هورمون هایی تولید شود که موجب از بین بردن اشتها شده و افراد این احساس را می دهد که سیر هستند و از خوردن مقدار بیش از حد و اضافی غذا جلوگیری می شود. خوردن حداقل 20-30 گرم پروتئین در وعده های غذایی بخورید موجب کنترل تغییرات هورمون می گردد.

یکی دیگر از راه های کنترل تغییرات هورمون انجام تمرینات ورزشی مانند راه رفتن یا نرمش به صورت منظم می باشد. اینکار به طور موثری در میزان کنترل و تعادل هورمون ها تاثیر دارد.

انسولین از جمله هورمون هایی است که اختلالات مربوط به آن بسیار شایع تر از سایر هورمون هاست. لذا توجه به رژیم غذایی که موجب کنترل سطح انسولین می گردد بسیار اهمیت دارد. غذاهایی که مقدار زیادی از کربوهیدرات، قند و شیرین کننده های مصنوعی را به همراه دارند ممکن است موجب افزایش سطح انسولین در دراز مدت گردند. از اینرو حذف رژیم های غذایی سرشار از کربوهیدرات یکی دیگر از راه های کنترل تغییرات هورمون است.

انجام رفتارهایی که باعث  کاهش استرس می شوند مانند انجام مدیتیشن و یا ماساژ درمانی می تواند به کاهش تغییرات هورمون استرس زا یعنی کورتیزول کمک کند.

استفاده از چربی و روغن های سالم به جای روغن های صنعتی می تواند در تعادل میزان هورمون موثر باشد. استفاده از روغن های گیاهی مانند کنجد و زیتون تا سرشار از روغن های غیر اشباع طبیعی هستند که مضرات روغن های صنعتی را ندارند و تعادل هورمون ها رابر هم نمی زنند.

میزان کالری دریافتی بدن از دیگر موارد موثر در تغییرات هورمون های بدن است. میزان کم کالری موجب ضعف و بی حالی می شود که به دنبال هورمون های مربوط به چرخه نیز دچار اختلال می گردند. همچنین دریافت بیش از حد کالری نیز اثرات سوئی بر میزان هورمون های بدن دارد.

ادمین سایت

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.