پشتیبانی:

۰۲۱-۴۶۱۴۴۸۰۶

آدرس فروشگاه:

تهران، پونک جنوبی

 

وبلاگ

علت ریزش مو بعد از کرونا چیست؟ | دلایل و راه های درمان

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله

به گفته محققان هر 150 سال یکبار در جهان یک پاندمی مانند آنچه امروز اتفاق افتاده است، رخ می‌دهد. اما مورد اخیر یعنی بیماری کرونا با تمام موارد قبلی متفاوت است. با گذشت نزدیک به سه سال از عمر این بیماری هنوز نمی‌توان به قطعیت در مورد علائم، منشاء و عوارض آن صحبت کند. ریزش مو و عوارض کرونا یکی از جدیدترین اتفاقاتی است که افراد بعد از بهبودی دچار آن می شوند. حال در مورد اینکه آیا ریزش مو ارتباطی با ویروس کرونا دارد یا خیر بحث هایی در محافل علمی مطرح است.

آیا ریزش مو و عوارض کرونا با هم مرتبط هستند؟

ارتباط ریزش مو با ویروس کرونا توسط برخی از محققان تایید شده است. آن‌ها معتقدند که بعد از رهایی فرد از کمند بیماری کرونا ممکن است علائم ریزش مو نمایان شوند.  به همین سبب تصمیم گرفتیم که در این بخش به بررسی نظرات مختلفی که در مورد ارتباط ویروس کرونا با ریزش مو مطرح شده است بپردازیم:

نظریه اول:

یک نظریه در خصوص ارتباط ریزش مو و عوارض کرونا این است که محققان معتقدند که ویروس کرونا ممکن است منجر به بروس عوارض پوستی شود. به طوری که اگر این عوارض پوستی در قسمت پوست سر باشد، می تواند به فولیکول های مو آسیب برساند و باعث ریزش مو شود. نظریه یاد شده بعد از تغییر رنگ پوست چند تن از مبتلایان به ویروس کرونا مطرح شد.

 

ریزش مو و عوارض کرونا

نظریه دوم:

تئبعدی هنگام مشاهده یک مورد عجیب مطرح شد. محققان با بررسی شرایط جسمی چند تن از بیماران کرونایی متوجه شدند که آن‌ها با علائم شدید ریزش مو مواجه هستند. این نظریه همچنین به کمبود ویتامین D در این افراد اشاره دارد. از آنجایی که رابطه کمبود ویتامین D و ریزش مو توسط بسیاری از محققان ثابت شده است، لذا کمبود این ویتامین در افرادی که به بیماری کرونا نیز مبتلا می‌شوند می‌تواند موجبات ریزش موی شدید را فراهم سازد.

در واقع، بیماری کرونا می‌تواند علائم بیماری های زمینه‌ای را تشدید و حتی آن‌ها را دچار جهش کند. با این حال، تحقیقات در زمینه ارتباط ویروس کرونا با ریزش مو همچنان ادامه دارد. البته، برخی از محققان ارتباط ویروس کرونا با ریزش مو را نامرتبط دانسته‌اند و عقیده دارند که این ریزش موی مقطعی به علت استرس و اضطراب ناشی از بیماری است.

همانطور که می‌دانید استرس و اضطراب یکی از عوامل مهم در ایجاد ریزش موی ناگهانی و مقطعی می باشد. این استرس هر چقدر بیشتر و ادامه‌دار باشد مدت زمان ریزش مو را افزایش می‌دهد.

نظریه سوم:

اختلالات هورمونی یکی از جدیدترین یافته های پزشکان تحقیق کننده بر روی ویروس کووید 19 است. آن‌ها معتقدند که این ویروس می‌تواند به سلول های پانکراس حمله کند و باعث ایجاد اختلال در عملکرد آن شود. به همین سبب احتمال بروز اختلال هورمونی پس از ابتلا به ویروس کرونا وجود دارد.

نظریه چهارم:

برخی از بیماران به علت وضعیت و شرایط خاص خود در حالت عادی نیز دچار ریزش مو می‌شوند. از جمله این افراد می توان به خانم های باردار و شیرده اشاره کرد که به طور همزمان دچار استرس، کمبود مواد غذایی و اختلالات هورمونی هستند. در صورت ابتلای این افراد به بیماری کرونا، عوارض این بیماری که ریزش مو نیز جزوی از آن است بیشتر به شچم خواهد خورد.

نکته: البته در خصوص این 4 نظریه به نظر آخرین مورد معقول تر بوده است. زیرا با کاهش تب و تاب مرگ و میر ناشی از کرونا و همچنین کاهش ترس مردم و عادی‌انگاری این بیماری دیگر جایی برای نگرانی وجود ندارد.

 

 

نحوه مقابله با ریزش مو و عوارض کرونا

به طور قطع کمتر کسی در جهان وجود دارد که از نحوه مبارزه و پیشگیری بیماری کرونا بی خبر باشد. اما یک اصل کلی در بیماری های ویروسی وجود دارد و آن هم این است که پیشگیری بهتر از درمان است. متاسفانه، تنها راه جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا دریافت هر 3 دوز واکسن است. جالب است بدانید که بسیاری از افراد حتی پس از دریافت دوز سوم واکسن نیز ممکن است به کرونا مبتلا شوند. لذا برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری باید تمامی اقدامات لازم و بهداشتی را انجام داد.

داشتن تغذیه مناسب:

از ابتدای این پاندمی به این موضوع اشاره شده است که افرادی که دارای سیستم ایمنی قوی‌تری هستند در مقابل این بیماری کمتر آسیب پذیر خواهند بود. دریافت میزان مناسب از ویتامین و مواد معدنی، غلات در جیره غذایی بسیار مهم است که علاوه بر جلوگیری از عوارض عمومی از ریزش مو نیز جلوگیری خواهد کرد.

کاهش اضطراب و استرس:

همانطور که اشاره شد استرس و اضطراب باعث ایجاد ریزش موی مقطعی در حالت عادی خواهد شد. از طرفی، ویروس کرونا سرعت این ریزش مو را افزایش خواهد داد. زیرا ماهیت بیماری های عفونی و تب‌دار ضعیف کردن بدن و عملکرد اندام‌های حیاتی است. در این حالت، افراد باید خونسردی خود را حفظ و از اضطراب بی مورد و افراطی و دائمی اجتناب کنند. چراکه این حالت علاوه بر ایجاد بیماری جسمی باعث بیماری روحی نیز خواهد شد.

مصرف دوز مناسب و متناوب ویتامین D:

از ابتدای شیوع این بیماری تاکید بر مصرف ویتامین D بوده است و امروزه نیز این نظریه توسط اغلب محققان ثابت شده است. کمبود این ویتامین علاوه بر ریزش مو و عوارض کرونا باعث افزایش عوارض و همچنین مرگ خواهد شد. پس باید حتما در کنار برنامه غذایی خود مصرف این ویتامین را اضافه کنیم.

محققان در تحقیقی جدید در خصوص ریزش مو و عوارض کرونا به این مورد اشاره کرده‌اند که انتخاب و استفاده از نوع شوینده های سر و و همچنین جلوگیری از شوره سر نیز در روند کاهش ریزش مو با هر زمینه و منشا موثر است. استفاده از شوینده های و شامپوهای بدون کیفیت این عارضه را بعد از بهبودی تشدید خواهد کرد.

 

آیا ریزش مو و عوارض کرونا می تواند دائمی باشد؟

تا به امروز موارد بسیار نادری از ادامه دار بودن ریزش مو بعد از بهبودی در افراد گزارش شده است. امری که دلیل چنین ریزش مویی را به استرس و کمبود مواد مغذی در بدن نسبت می دهد. البته طولانی شدن روند بازگشت به حالت طبیعی رشد و متوقف شدن ریزش موها بستگی به استفاده از یک سری مواد کمک کننده دارد که در تحقیقات جدید به آن اشاره شده است. به عنوان مثال، نوع شامپو و مواد شوینده‌ای که فرد برای شستشوی موهای خود استفاده می‌کند بسیار مهم است. زیرا در صورت نداشتن کیفیت مناسب احتمال تشدید این شرایط وجود خواهد داشت. همچنین استفاده از موادی که بتواند ویتامین و مواد مغذی را به صورت موضعی به پوست سر و ریشه مو برساند نیز بسیار حیاتی و حائز اهمیت می باشد.

ریزش مو و عوارض کرونا تا چه مدت بعد از بهبودی ادامه دارد؟

تحقیقات نشان داده است که روند بهبودی افرادی که دچار ریزش مو بعد از کرونا هستند 10 روز بعد از بهبودی حاصل می شود. اما این روند ممکن است تا 2 ماه نیز ادامه داشته باشد که بنا به یک سری شرایط ممکن است طولانی و یا کوتاه‌تر شود. از مهمترین عوامل طولانی‌شدن روند ریزش مو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • شدت درگیری
  • وضعیت جسمانی فرد
  • داشتن و یا نداشتن بیماری زمینه‌ای
  • سن افراد
  • داشتن و یا نداشتن کمبود مواد مغذی و ویتامینه
  • وضعیت روحی و روانی فرد
  • کیفیت موادی که برای بهداشت پوست موی خود استفاده می‌کنید

آیا جهش ویروس کرونا و ایجاد سویه های جدید تغییری در  ریزش مو و عوارض کرونا ایجاد کرده است؟

این ویروس تا به امروز نزدیک به 4000 بار جهش پیدا کرده است که خطرناکترین نوع آن شامل نوع انگلیسی و نوع آفریقایی می‌باشد. تا به امروز مهمترین اطلاعاتی که محققان از تفاوت این نوع جدید ثابت کرده‌اند به میزان شیوع بالا و درگیری بیشتر در سنین پایین اشاره دارد. اما به تازگی افزایش میزان مرگ و میر بر اثر این دو سویه نیز گزارش شده است.

در برخورد با این بیماری و تمام بیماری های ویروسی مهمترین راه مبارزه جلوگیری از درگیری و ابتلا به این بیماری‌ها می باشد. تقویت سیستم ایمنی بدن برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا بسیار مهم است. در خصوص  ریزش مو و عوارض کرونا علاوه‌بر تقویت سیستم ایمنی با استفاده از تغذیه و مکمل های خوراکی باید از تقویت کننده‌ها و مکمل های موضعی که ویتامین‌دار نیز استفاده کرد. استفاده از مواد بهداشتی پوست و مو و همچنین استفاده از مواد باکیفیت بسیار مهم است. حال آن که محققان نقش این مواد را نیز در کاهش عوارض بیماری کرونا ثابت کرده‌اند.

علت ریزش مو بعد از کرونا چیست؟ | دلایل و راه های درمان

فهرست مطالب

[vc_row full_width="stretch_row" css=".vc_custom_1493881945773{margin-bottom: -40px !important;background-color: #f9f9f9 !important;}"][vc_column css=".vc_custom_1488538101973{padding-top: 0px !important;padding-bottom: 0px !important;}"][woodmart_brands orderby="" order="" hover="alt" style="carousel" per_row="7" hide_pagination_control="yes" hide_prev_next_buttons="yes" wrap="yes" ids=""][/vc_column][/vc_row]
شروع به تایپ کردن برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید هستید.