اینستاگرام مشاوره رایگان

آیا ترس از خونگیری مخصوص کودکان است یا در بزرگسالان هم وجود دارد؟

دسته بندی :دانستنی ها 15 آذر 1399 3563

آیا ترس از خونگیری مخصوص کودکان است یا در بزرگسالان هم وجود دارد؟

ترس از خونگیری و در نوع شدیدتر آن فوبیا و ترس از خون در 3 الی 4 % افراد جهان بصورت جدی وجود دارد. بطوریکه بعد از دیدن  خون دچار ضعف و حالت غش می شوند. البته در همه افراد چه بالغ و چه  در کودکان استرس ناشی از خونگیری وجود دارد البته این تر در کودکان بیشتر است و با افزایش سن بایستی کمتر شده و یا حل شود. خونگیری روشی است اجتناب ناپذیر که حداقل در سال یک بار در سال برای همه افراد انجام می شود. پس اگر جزء 3 الی 4% افراد دارای فوبیای خون هستید این مشکل باید حل شود.

ترس از خونگیری

ترس از خونگیری  و فوبیای خون دو حالت کاملا متفاوت هستند. ولی ممکن است به هم مرتبط باشند. ترس از خونگیری در همه افراد وجود دارد و موردی کاملا طبیعی است و در این حالت بدن کمی سرد شده و عروق منقبض می شود این حالت بخاطر حس درد در تجربه های قبلی خونگیری در بالغین می باشد. همین حالت در کودکان شدیدتر است. ارتباط فوبیای خون ممکن است در اولین بار خونگیری رخ دهد و فرد نیز تا آن لحظه با این حالت مواجهه نداشته باشد.

 

 

علائم فوبیای خون

فوبیای خون ممکن است با ترس از خونگیری شروع و آغاز شود. ولی این فوبیا تنها با دیدن خون ایجاد نمی شود در موارد شدید با دیدن تصویر خون و یا صحبت در مورد خون نیز علائم زیر ممکن است بروز کند:

 1. افت فشار ناگهانی و حالت غش و خواب آلودگی
 2. بی حال شدن و شل شدن عضلات
 3. سیاهی رفتن چشم و حالت سرگیجه
 4. در مواقع شدید دیس پنه و تنگی نفس
 5. عدم تعادل

نکته: بروز این علائم هیچ ارتباطی با داروی تزریقی یا مقدار خون گرفته شده از فرد ندارد و عموما به علت ترس از خونگیری و یک حالت روانی است. البته تا به امروز دلیل این حالت مشخص نشده است.

 

 

ترس از خونگیری در کودکان و ترس کودکان از خون

کودکان بطور غریزی از تجربیاتی و محیط ها و افرادی که باعث درد و آزار آنها شده می ترسند و بسیار خوب آن را به خاطر می سپارند. حتما بسیار با این موضوع مواجه شده اید که کودک با ورود از در بیمارستان یا مطب دکتر و دیدن محیطی شبیه به تجربه قبل شروع به گریه و بی قراری می کند. ترس از خونگیری در کودکان به معنای بیماری فوبیا خون نیست. زیرا کودکان با توجه به تجربه قبلی این حالات را از خود نشان می دهند. که تا حدی نرمال می باشد. البته این مورد با افزایش سن تعدیل می شود ولی ممکن است باعث ضربه روحی به کودک شود. مخصوصا در این شرایط بیماری کرونا که بازار خونگیری و دادن آزمایش خون داغ است.

روش جلوگیری از ترس از خونگیری

 1. در ابتدا باید به این مورد بپردازیم که عامل اصلی ترس کودکان از آمپول و پزشک بخصوص در ایران والدین می باشند. زیرا برای ترساندن کودک به آن وعده آمپول و دکتر را می دهند. پس اولین قدم از دادن پس زمینه که موجب ترس کودک از پزشک و تزریقات شود ممانعت به عمل آید.
 2. این مورد در کودکان بالای 5 سال معمولا قابل اجراست: باید با کودک در مورد دلیل تزریق و خونگیری و اینکه این گرفتن خون باعث مرگ او نخواهد شد بلکه برای سلامتی هم مفید است توضیح دهیم. البته این توضیحات باید در حد درک و فهم و متناسب با سن کودک باشد.
 3. تفهیم به کودک در مورد اینکه سوزن مانند چاقو و سایر وسایل برنده باعث برش عمیق و خطرناک در بدن نمی شود. این ذهنیت هم توسط پدر و مادر به بچه ها داده شده برای جلوگیری از دست زدن بچه ها به وسایل خطرناک و باید توسط خود آنها نیز برای کودک توضیح داده شود.
 4. در مورد درد اندکی مه خونگیری یا تزریقات دارد به کودک حقیقت را بگوییم تا با ایجاد درد غافلگیر نشده و عکس العمل ناگهانی نشان ندهد.
 5. بهتر است زمانی را برای خونگیری یا تزریقات انتخاب کنیم که کودک خواب آلو و یا بی حال و گرسنه نباشد. در بهترین ساعت روز که کودک سرحال است این کار را انجام دهیم.
 6. شبیه سازی: قبل از مراجعه به آزمایشگاه و یا محل تزریقات با کودک بازی کنید و نحوه انجام خونگیری را شبیه سازی کنید. و در حین بازی هم به مختصر دردی که ایجاد می شود هم اشاره کنید.
 7. این مورد در زمان انجام عمل خونگیری برای جلوگیری از ترس از خونگیری پیشنهاد می شود. و آن پرت کردن حواس کودک در زمان خونگیری است. می توان با یک اسباب بازی و یا عوض کردن مسیر نگاه کودک این کار را انجام داد. جدیدا هم که می شود با استفاده از گوشی همراه حواس کودک را کاملا پرت کرد.
 8. ترس از خونگیری در کودکان با گرفتن دست و پا و تحت فشار قرار دادن کودک شدت می یابد.این کار هم باعث می شود که عروق سطحی بدن تنگ شود و در نتیجه پیدا کردن رگ سخت تر شده و در نتیجه پروسه خونگیری طولانی می شود. بهتر است همواره از تجربه خونگیری های قبلی استفاده کنیم و محل رگ را به فردی که خونگیری را انجام می دهد نشان دهیم. این مورد به ویژه در کودکان چاق یا به اصطلاح بد رگ متداول می باشد.

 

 

ترس از خونگیری و درمان بیماری ترس از خون

در تمام فوبیاها از جمله ترس از خونگیری باید ابتدا میزان فوبیا تشخیص داده شود و نسبت به آن از موارد درمانی زیر استفاده شود:

 1. شناخت درمانی فوبیا: یعنی اینکه فرد اول بداند که از چه چیزی می ترسد. و این ترس فرد در چه حدی است. آیا دلیل این ترس را می داند یا بایتس دلیل ترس نیز کشف شود. برای این کار بهتر است با یک روانشناس مشورت کند.
 2. مواجهه با ترس یا فوبیا یا همان مواجهه درمانی: ترس از خونگیری و سایر فوبیاها معمولا به مواجهه درمانی پاسخ می دهند. ولی این روش درمان به این صورت نیست که شخص را مستقیما در مواجهه با عامل فوبیا قرار دهند. بلکه ابتدا با فرد در این خصوص صحبت می کنند. سپس از عکس و فیلم عامل فوبیا شروع کرده و در نهایت در محیطی آرام و بدون هیاهو فرد را با عامل فوبیا مواجه می کنند. در حین این مواجهه راه های کنترل احساسات در زمان مواجهه هم آموزش داده می شود.
 3. استفاده از روش هیپنوتیزم: این روش برای بسیاری از بیماران دارای فوبیا مفید بوده و موثر واقع شده است.
 4. استفاده از دارو های شیمیایی: این روش با تجویز پزشک و معمولا در موارد شدید بیماری توصیه می شود. ترس از خونگیری در موارد شدید با داروهایی از انواع: دارو های ضد افسردگی، سداتیو ها یا آرامبخش ها  و بتا بلاکرها مانند: پروپرانول درمان می شود.

 

 1. صحبت کردن فرد مبتلا به فوبیا در مورد ترس خود با افراد دیگر که این افرا بهتر است مشاور و متخصص باشد نیز بسیار راهکار مناسبی است.
 2. یادگیری روش های کنترل احساسات و اضطراب در افراد مبتلا: به عنوان مثال برای کنترل ترس از خونگیری نفس عمیق کشیدن، توجه به جای دیگر در هنگام خونگیری و حرف زدن با دیگران در انجام خونگیری از جمله این راهکارها می باشد.
 3. استفاده از ورزش هایی برای آرامش روحی: مانند یوگا و مدیتیشن و تمرین تمرکز ذهن نیز برای این موارد بسیار مهم است.
 4. بیشترین مشکل افراد مبتلا به فوبیا زمانی است که به طور ناگهانی با فوبیا خود مواجه می شوند. البته این مورد برای ترس از خونگیری زیاد صدق نمی کند چون فرد با آگاهی به این عمل تن می دهد. ولی در مواقع دیگر باید تکنیک های کنترل هیجانات را یاد بگیرد روش هایی مانند: نفس عمیق، بستن چشم ها و ایجاد آرامش، و یا دور شدن از محیط استرسی از جمله این روش ها هستند.
 5. راهنمایی گرفتن از افرادی که قبلا دچار این مشکل بوه اند و امروزه این مشکل رفع شده است. راهنمایی گرفتن از این افراد چه به صورت رودررو و چه به صورت مجازی می تواند مفید باشد.
 6. داشتن همراه در محل هایی و فعالیت هایی که فرد نسبت به آن فوبیا دارد و تنها نبودن مهم است. و بسیار باعث کاهش استرس می شود.

 

 

ترس از خونگیری و استرس حاصل از آن در همه افراد وجود دارد و آن واکنش طبیعی افراد در اثر ترشح هورمون هایی مانند: آدرنالین می باشد. ولی اگر از یک حدی بگذرد که به آن اشاره شد تبدیل به بیماری خواهد شد. و باید درمان شود. امروزه روش هایی برای کاهش درد و استرس خونگیری در آزمایشگاه ها انجام می شود. از جمله این روش ها استفاده از بی حس کننده موضعی در محل خونگیری مانند محلول لیدوکائین و استفاده از سرنگ های اتوماتیک یا ونوجکت که با استفاده از خلاء خونگیری میکند که درد و آسیب کمتری نسبت به سرنگ های دیگر دارد. لازم به ذکر است بیشترین درد در هنگام خونگیری مربوط به پیدا کردن رگ و سوراخ کردن پوست است.  مخصوصا این مورد در کودکان ترس از خونگیری بیشتر ناشی از این مورد است. به همین دلیل در کشورهای پیشرفته با استفاده اشعه مادون قرمز مسیر رگ را به خصوص در کودکان پیدا کرده سپس اقدام به خونگیری می کنند. تا سوراخ کردن پوست و رگ یکبار اتفاق بیفتد.

 

ادمین سایت

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.