اینستاگرام مشاوره رایگان

انسولین، دیابت از نظر طب سنتی، دیابت بی مزه چیست؟

دسته بندی :دانستنی ها 19 آذر 1399 1710

انسولین، دیابت از نظر طب سنتی، دیابت بی مزه چیست؟

دیابت یکی از قدیمی ترین بیماری های جهان می باشد. و حتی در کتاب قانون حکیم ابوعلی سینا نیز از آن نام برده شده است. جالب اینجاست که ابوعلی سینا برای تشخیص این بیماری ادرار بیماران خود را میچشیده تا اگر شیرین بود به این بیماری مشکوک شود. دیابت حالتی است که میزان  قند گلوکز خون افزایش پیدا می کند و بدن نمیتواند از آن برای تولید انرژی مورد نیاز خود استفاده کند.  بیماری دیابت دارای عوارض زیاد و خطرناک می باشد. و برخلاف باور عوام برای تمامی انواع این بیماری نباید از انسولین استفاده کرد.

 

درباره بیماری دیابت

دیابت بیماری است که در آن بدن انسولین نمی تواند تولید کند و یا انسولینی که در بدن تولید می شود خاصیت شکستن قند گلوکز موجود در بدن را ندارد. در هر دو صورت قند خون و یا همان گلوکز بدن افزایش یافته و سطح قند خون بدن بالا می رود که باعث ایجاد مشکلاتی در بدن خواهد شد.

 

دیابت

 

عوامل مستعد کننده به بیماری دیابت

این بیماری نیز مانند تمام بیماری ها دارای زمینه و عوامل مستعد کننده است که عبارت است از:

 1. بالا رفتن سن: سن بالای 40 سال معمولا برای افراد زنگ خطر ابتلا به دیابت می باشد. و از این سن به بعد باید بیشتر نسبت به چکاپ و آزمایش خون خود حساس باشند.
 2. چاقی: وزن بالا در تمام بیماری ها تاثیر دارد. در دیابت عدم تناسب اندام به ویژه در قسمت های اطراف شکم و باسن معمول تر بوده و زمینه ساز این بیماری می شود.
 3. ژنتیک: کاملا واضح است که افرادی که در خانواده خود به ویژه نزدیکان درجه 1 خود دارای سابقه بیماری دیابت هستند باید نسبت به این بیماری حساس تر باشند. این افراد باید حتی قبل از رسیدن به سن 40 سالگی نسبت به این موضوع حساس بوده و از آزمایشات دوره ای خون غافل نشوند.
 4. عوارض بعد از زایمان: بانوان بعد از زایمان به ویژه بانوانی که نوزاد بالای 4.5 کیلوگرم به دنیا می آوردند بیشتر در معرض این بیماری قرار دارند. هم مادر مستعد خواهد بود و هم نوزاد. پس این بانوان باید نیز باید در این خصوص حساسیت بیشتری نشان بدهند.
 5. داشتن فشار خون بالا مزمن: افرادی که دارای فشار خون بالا هستند بسیار مستعد به دیابت می باشند.
 6. افرادی که دارای کلسترول و چربی خون بالا نیز هستند مستعد به این بیماری خواهند بود. و همه این موارد اهمیت آزمایش خون چکاپ پزشکی را مشخص می سازد.
 7. کمی تحرک: کارمندان و افرادی که در طول روز کم تحرک می باشند. و فعالیت بدنی کمی نسبت به سایر افراد دارند نیز بسیار مستعد به دیابت هستند.
 8. فشار عصبی: استرس و اضطراب به ویژه وقتی مزمن شود یعنی روزانه تکرار شود یکی از عوامل شایع ایجاد دیابت حتی در سنین پایین است. این عامل برای افرادی که با این بیماری درگیر هستند ملموس تر است زیرا در هنگام درگیری عصبی و فکری سریعا قند خون بالا رفته و نیاز به انسولین و دارو پیدا می کنند.
 9. بد غذا خوردن: منظور از این اصطلاح هم بدی غذا از لحاظ نداشتن مواد مغذی و مورد نیاز بدن می باشد و هم خوردن غذا به صورت نامنظم و در ساعات نامعلوم. در این حالت بدن به حالت دفاعی رفته به علت کمبود مواد غذایی و عدم رسیدن به موقع مواد مغذی و شروع به ذخیره مواد مواد مغذی در بدن می کند.
 10. سابقه داشتن بیماری قلبی و عروقی: معمولا افرادی که این بیماری ها را دارند بطور همزمان یا بعد از مدتی به بیماری دیابت مبتلا می شوند. پس باید بیشتر از سایر افراد از قند خون خود و تغذیه خود مراقبت کنند.
 11. بانوانی که سابقه دیابت بارداری دارند: این افراد بعد از زایمان هم بسیار مستعد به بیماری دیابت می باشند.
 12. مشکلات تخمدانی در بانوان: به ویژه سندرم تخمدان پلی کیستیک نیز یکی از عوامل ایجاد بیماری مذکور است.

 

انواع بیماری دیابت

 1. دیابت نوع 1: در این نوع بدن فرد قادر به تولید انسولین نمی باشد. زیرا سلول های تولید کننده این هورمون در پانکراس از بین رفته اند. البته برخی محققان این بیماری را یک نوع بیماری خود ایمنی می دانند که بدن به این سلول ها حمله می کند، و یک سری دیگر از محققان ژنتیک را دخیل می دانند. در هر صورت در این نوع دیابت که بیشتر در سنین جوانی و نوجوانی ایجاد می شود نیاز به مصرف انسولین است.
 2. دیابت نوع 2: در این نوع کمبودی از نظر هورمون انسولین در بدن وجود ندارد. بلکه به علت شرایط خاص بدن نمی تواند از این انسولین موجود جهت تجزیه قند گلوکز استفاده کند. این نوع دیابت معمولا در بالغین اتفاق می افتد. و عموما با مصرف داروهایی مانند: متفورمین قابل کنترل است. ولی در مواقعی هم نیاز به مصرف انسولین دارد.
 3. دیابت آبستنی: این نوع از بیماری معمولا متعاقب بارداری به علت شرایط خاص فیزیولوژیکی بدن در این دوران ایجاد می شود. و معمولا بعد از آن نیز پایان می یابد. ولی همانطور که گفته شد این بانوان مستعد دیابت نوع 2 در آینده خواهند بود. چون در این دوران عواملی برای سرکوب هورمون انسولین در بدن تولید می شود.

دیابت از نظر طب سنتی

دیابت همانطور که اشاره شد از دیرباز در علم پزشکی ما شناسایی و مطرح شده است. حکیم ابوعلی سینا با این بیماری آشنا بوده و پیشنهاداتی نیز در این خصوص داده است. از نظر طب سنتی دیابت به دو نوع تقسیم بندی می شود که عبارت است از:

 1. دیابت با طبع گرم: متخصصین طب سنتی ابن نوع دیابت را ناشی از مشکل کبد دانسته و و در این صورت غلظت خون بالا رفته و مشکلات قلبی عروقی هم بروز می کند. البته این مورد در خصوص بیماری مزمن کبدی صحت دارد. برای این منظور از گیاهان کاهنده غلظت خون و کاهش دهنده قند خون استفاده می شود.لازم به ذکر است استفاده از داروهای گیاهی هم دارای عوارض جانبی بوده و حتما باید زیر نظر فرد متخصص طب سنتی استفاده شود.
 2. دیابت با طبع سرد: محققان این رشته معتقدند در این نوع مشکل از نارسایی و مشکل کلیه ها شروع می شود. و علائمی مانند: ترش کردن معده و مشکلات گوارشی مانند: یبوست رخ می دهد. برای این منظور هم گیاهانی برای سبک کردن کبد و کلیه پیشنهاد می شود. و باید زیر نظر افراد متخصص مصرف شود.

 

 

دیابت بی مزه چیست؟

این نوع دیابت  در حقیقت یک اختلال و بیماری غدد درون ریز است. که در این بیماری هورمون وازوپرسین یا تولید نمی شود و یا تولید می شود بدن نمیتواند از آن استفاده بکند. به همین دلیل تولید ادرار با رقت بالا و حجم زیاد در دستور کار کلیه ها قرار می گیرد. این بیماری در اثر اختلال در عملکرد غده هیپوفیز ایجاد می شود. در این بیماران به دلیل عدم جذب مواد غذایی توسط کلیه ها میزان  زیادی گلوکز از طریق ادرار دفع می شود. این نوع از بیماری نیز دو نوع دارد که عبارت است از:

 1. دیابت بی مزه سیستم مرکزی: در این حالت هورمون وازوپرسین تولید نمی شود . یا خیلی کم تولید می شود. این حالت زمانی اتفاق می افتد که تروما و آسیب به سیستم مرکزی وارد  شده باشد. و یا شخص جراحی در این قسمت داشته باشد که باعث از بین رفتن سلول های مسئول تولید این هورمون شود. البته این نقص ممکن است در اثر جهش های ژنتیکی و مشکلات ژنی نیز ایجاد شود. همچنین عفونت های گسترده بدنی مانند: سل نیز می تواند باعث این حالت شوند.
 2. دیابت بی مزه کلیوی: در این حالت هورمون وازوپرسین به مقدار کافی در بدن تولید و موجود می باشد. ولی بر روی سلول های کلیه با نفروژنیک بی تاثیر است و کارایی لازم را ندارد. در این نوع باید به بیماری هایی نظیر: آمیلوئیدوز، کلیه پلی کیستیک، و اختلالات دارویی و ژنتیکی شک کرد.
 3. دیابت بی مزه حاملگی: در دوران بارداری بر اثر تولید آنزیم هایی که توسط جفت ایجاد می شود و خاصیت هورمون وازوپرسین را خنثی می کند ایجاد می شود.

روش های درمان و جلوگیری از ابتلا به  دیابت

برای این بیماری دو روش دارویی و غیر دارویی وجود دارد:

در روش غیر دارویی که بیشتر جنبه پیشگیری از دیابت را دارد باید:

 1. رعایت رژیم و وعده غذایی مناسب
 2. داشتن وزن متعادل و در صورت داشتن اضافه وزن کم کردن وزن
 3. کاهش فشار عصبی و دوری از استرس و اضطراب
 4. ورزش کردن به صورت منظم و عدم بی نظمی در فعالیت های ورزشی
 5. اجتناب از مصرف سیگار و الکل

 

روش درمان دارویی: روش خوراکی: استفاده از قرص های پایین آورنده قند خون مانند : متفورمین. ویا استفاده از روش تزریق انسولین: که در این نوع با تجویز پزشک روزانه بایستی چندین بار تزریق انسولین انجام شود.

 در انتها

بیماری دیابت در ابتدا ممکن است بیماری ساده ای به نظر برسد ولی در لیست سازمان بهداشت جهانی در زمره بیماری های بدون درمان  طبقه بندی شده است. پس باید مراقب باشیم تا به این بیماری مبتلا نشویم و پیشگیری های لازم را انجام دهیم. پیشرفت دیابت وعدم درمان آن می تواند آسیب های جدی به سایر اندام های بدن مانند: چشم، کبد و کلیه و ایجاد زخم های بدون درمان و قطع عضو شود. امروزه برای این منظور حتی کارخانجات تولید مواد غذایی دست به کار شده اند و تولید محصولاتی با قند کم را در دستور کار خود قرار داده اند.

ادمین سایت

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.