اینستاگرام مشاوره رایگان

علت ترک خوردن پوست چیست و چطور درمان میشود؟

دسته بندی :پوست 10 اسفند 1399 3398

علت ترک خوردن پوست چیست و چطور درمان میشود؟

در این مقاله قصد داریم تا به یکی از سوال  های مهم که برای بسیاری از افراد بعد از چاقی یا لاغری ناگهانی و بعد از دوران بارداری ایجاد می شود بپردازیم. سوال مهمی که در این مقاله قصد پاسخ دادن به آن را داریم، علت ترک خوردن پوست بدن چیست و چطور درمان میشود؟ می باشد. همانطور که مستحضر هستید یکی از شایع ترین دلایلی که منجر به ترک خوردن پوست بدن در نواحی مختلف می شود چاقی یا لاغری ناگهانی می باشد. البته برخی نیز بر این اعتقادند که ژنتیک بر این امر بی تاثیر نبوده و به همین منظور در این مقاله به این مورد نیز خواهیم پرداخت و این فاکتور را نیز بررسی خواهیم کرد.

ترک های پوستی بدن را به نام های استریا یا استرچ مارک می شناسند در واقع این نوع ترک های پوستی در پی نازک شدن یا فرورفتگی هایی که در پوست به دلایل مشخص ایجاد میشود به شکل خط هایی خود را نشان خواهند داد و این امر باعث می شود تا زیبایی پوست در مناطقی مانند سینه، ران، شکم، باسن و پهلو ها تحت تاثیر قرار بگیرد و به همین منظور است که این سوال یعنی علت ترک خوردن پوست چیست و چطور درمان میشود؟ برای افراد زیادی مطرح خواهد شد و همه به دنبال راه های درمان و خلاص شدن از شر این نوع ترک ها هستند. همانطور که اشاره کردیم مهمترین عاملی که می تواند موجب بروز استریا در نواحی که به آنها اشاره شد بشود کشیده شدن پوست است و بدیهی است که کشیده شدن پوست در صورت چاقی یا لاغری و بارداری اتفاق می افتد. البته ناگفته نماند که یکی از عواملی که می تواند باعث ایجاد استریا یا ترک خوردن پوست شود کمبود الاستین یا کلاژن در پوست می باشد. این عامل نیز یکی دیگر از عواملی به شمار می رود که می تواند باعث شود تا ترک هایی عمیق یا سطحی در پوست بدن در نواحی مشخصی ایجاد شود که ممکن است بخشی از آن نیز به عوامل ژنتیک برگشته و این عامل نیز بر بروز این عارضه تاثیر داشته باشد. این نوع ترک ها در ابتدا به رنگ های قرمز یا بنفش ظاهر خواهند شد و بعد از گذشت مدتی به رنگ پوست و کم رنگ تر خواهند شد و همانطور که اشاره شد معمولاً در دوران حاملگی، چاقی یا لاغری و دوران بلوغ بروز پیدا می کنند.

 

 

انواع ترک های پوستی

اگر بخواهیم علت بروز ترک های پوستی را بررسی کنیم می توان گفت دلایل مختلفی برای آن ها وجود داشته که یکی از شایع ترین آن ها خشکی پوست می باشد. همانطور که اشاره کردیم اولین یا بهتر بگوییم شایع ترین دلیل بروز ترک ها بر روی پوست خشکی پوست می باشد، در واقع پوست شما به صورت معمول دارای مقداری چربی و رطوبت بوده و همین می تواند پوست را شاداب و سالم نگه دارد اما در صورتی که یکی از این دو عامل کم شود، پوست خشک شده و ترک هایی بر روی پوست ایجاد خواهد شد. اما خشکی پوست به چه عواملی بستگی دارد، در واقع خشکی پوست می تواند به علت مصرف دارو، سرمای هوا، مواد شیمیایی و … باشد. در زمستان به دلیل سرد بودن و پایین بودن دمای هوا شما با کاهش رطوبت همراه خواهید بوده و به همین منظور پوست خشک خواهد شد. دارو ها نیز در خشکی پوست همانطور که اشاره شد بی علت نبوده و عوارض جانبی ممکن است به همراه داشته باشد. به عنوان مثال راکوتان می تواند باعث شود تا پوست خشک شود علاوه بر پوست ممکن است چشم ها نیز دچار خشکی شود. دارو راکوتان برای از بین بردن جوش های صورت استفاده می شود و همانطور که اشاره شد عوارض جانبی نظیر خشکی پوست و خشکی چشم را به همراه خواهد داشت. یکی دیگر از عواملی که می تواند باعث خشکی پوست شود استفاده از مواد شوینده می باشد، مواد شوینده با توجه به ترکیباتی که به همراه دارد در دراز مدت می تواند باعث خشکی پوست شود و رطوبت پوست را از بین ببرد. اما جالب است بدانید که رطوبت بیش از حد پوست نیز می تواند پوست را تحریک کند بنابراین سعی کنید تعادل را در خشکی یا مرطوب بودن پوست رعایت کنید تا پوست شما تحریک نشود و با مشکلات پوستی گوناگون رو به رو نشوید. تمامی این فاکتور ها می تواند در بروز ترک بر روی پوست شما تاثیر داشته باشد.

اما نکته دیگری که در رابطه با ترک های پوستی باید به آن توجه داشت دوران بارداری یا شیردهی می باشد. در این دوره ترک هایی بر روی پوست ایجاد خواهد شد و همین امر این سوال را برای بسیاری از افراد ایجاد خواهد کرد که علت ترک خوردن پوست بدن چیست و چطور درمان میشود؟  ناگفته نماند که پارامتری هایی مثل ژنتیک نیز بر بروز ترک هایی بر روی پوست تاثیر گذار می باشد. اما به صورت کلی اگر بخواهیم تعریفی از این عارضه داشته باشیم باید گفت که استریا یا استرچ مارک به دلیل کشیدگی یا چاقی و لاغری دوران بارداری یا … ایجاد خواهد شد اما برخی از موارد یا بهتر بگوییم عوامل بر تحریک کردن یا تاثیر گذاشتن بر شدت بروز این عارضه تاثیر خواهد گذاشت که در ادامه به چند مورد از مهمترین ها و تاثیر گذار ترین هایی این عوامل اشاره خواهیم کرد.

عوامل ژنیتکی و موروثی، چاقی یا لاغری ناگهانی، تغییرات هورمونی، ترشح هورمون کورتیزون که از غدد فوق کلیوی ترشح می شود و تاثیراتی بر روی خاصیت ارتجاعی پوست خواهد گذاشت، جنسیت نیز یکی از عوامل مهم به شمار رفته که می تواند ترک هایی را بر روی پوست ایجاد کند این عمل معمولاً در زنان رخ می دهد چرا که تغییرات هورمونی در زنان به دلایل مختلف بیشتر است یکی از این دلایل را می توان بارداری دانست اما موارد دیگری نیز در بروز ترک بر روی پوست تاثیرگذار خواهد بود، استفاده از دارو هایی خاص و موثر بر ترک های پوستی مانند کورتون و …. اینها مهمترین و موثرترین عواملی به شمار می رود که می تواند بر روی ترک های پوستی تاثیر بگذارد.

 

روش های درمان ترک های ایجاد شده بر روی پوست

در این بخش از مقاله جواب این سوال یعنی علت ترک خوردن پوست بدن چیست و چطور درمان میشود؟  را خواهیم داد درمان های مختلفی برای از بین بردن ترک های پوستی وجود دارد که هم می تواند به صورت پزشکی و هم به صورت خانگی انجام شود. اما قبل از هرگونه اقدامی باید در ابتدا منشاء یا علت بروز این ترک های پوستی شناسایی شود و بعد از درمان های مختلف برای رفع این نوع ترک ها استفاده کرد چون در صورتی که علت به خوبی تشخیص داده نشود درمان نتیجه لازم را نخواهد داشت.

 

پماد یا کرم های مرطوب کننده

یکی از عواملی که می تواند ترک های پوستی را کاهش دهد استفاده از پماد یا کرم های مرطوب کننده می باشد. همانطور که اشاره شد خشکی پوست یکی از عواملی به شمار می رود که می تواند بر ایجاد ترک های پوستی موثر باشد و به همین منظور باید از کرم ها یا پماد ها مرطوب کننده استفاده کرد تا خشکی پوست را از بین برد. هیدارته کردن پوست به بازسازی و جلوگیری از بروز انواع مشکلات پوستی می تواند موثر بوده و به همین منظور سعی از کرم های مخصوص که به کرم های آبرسان معروف هستند استفاده کرد. نحوه استفاده از این نوع کرم ها نیز آسان بوده و می تواند به صورت موضعی بر روی پوست خود اعمال کنید و برای تاثیر بیشتر با استفاده از باند یا گاز استریل بر روی ناحیه مورد نظر آنرا فیکس کنید.

کرم هیدروکورتیزون موضعی

یکی دیگر از راه کار هایی که می توان از طریق آن تحریک پذیری یا التهاب پوست را کاهش داد استفاده از این کرم می باشد. کرم هیدروکورتیزون  معمولاً با تجویز پزشک به فرد داده می شود و بدون نسخه نمی توان آن را تهیه کرد. این نوع کرم دارای کورتیکواستروئید ها بوده که با جذب آن از طریق پوست همانطور که اشاره کردیم باعث می شود تا قسمت های تحریک شده و آسیب دیده کمی بهبود پیدا کنند.

 

بهترین زمان برای درمان

افرادی  که با این عارضه رو به رو هستند و بر روی پوست خود ترک ها را مشاهده می کنند این سوال برایشان مطرح می شود که چه زمانی برای مراجعه به پزشک یا شروع کردن درمان های خانگی مناسب می باشد. در جواب این سوال باید بگوییم که برای درمان و نتیجه گرفتن و رفع این نوع عارضه بهتر است در همان هفته های اول به پزشک متخصص مراجعه کنید البته در نظر داشته باشید در صورتی که اوایل پیدایش این نوع ترک ها باشد با استفاده از درمان های خانگی می توانید این مشکل را رفع کنید اما در صورتی که چند هفته از پیدایش این نوع ترک ها بر روی پوستتان گذشته باشد درمان های خانگی شاید نتیجه ی مطلوب و موثری را برای شما به همراه نداشته باشد از این رو بهتر است به پزشک متخصص برای بررسی علت بروز این عارضه و درمان آن مراجعه کنید تا در نهایت نتیجه مطلوبی از درمان داشته باشید.

چگونگی درمان ترک های پوستی

همانطور که در ابتدای مقاله نیز به آن پرداختیم یکی از راه هایی که می توان از طریق آن ترک های پوستی را از بین برد درمان های ساده و خانگی می باشد اما در برخی از شرایط این نوع درمان ها مثمر ثمر نبوده و برای از بین بردن آنها حتماً باید به پزشک متخصص پوست مراجعه کرد. ناگفته نماند که در صورتی که این نوع ترک ها از نوع استریا باشد درمان های خانگی بر روی آن جواب نخواهد داد و در صورتی که از نوع دیگری باشد با استفاده از چند روش خانگی می توان آن را بهبود بخشید. با مراجعه به پزشک اولین کاری که انجام می شود تشخیص دادن نوع و علت بروز ترک های روی پوست فرد می باشد. همانطور که اشاره شد بروز ترک ها علل مختلفی را در بر خواهد گرفت به عنوان مثال؛ چاقی یا لاغری، ژنتیک، بارداری و دوران شیردهی و … تمامی این موارد می تواند بر بروز ترک ها بر روی پوست تاثیر گذار باشد. یکی دیگر از دلایلی که ممکن است بر بروز ترک ها موثر باشد تغییرات هورمونی است، تغییرات هورمونی نیز می توانند ترک هایی را بر روی پوست فرد ایجاد کند. در صورتی که بعد از بررسی ها اولیه و انجام برخی از آزمایش های مخصوص، مشخص شود که منشاء ایجاد این نوع ترک ها تغییرات هورمونی می باشد ابتدا پزشک با تجویز دارو های مخصوص اقدام به تنظیم و نظم بخشیدن به هورمون های فرد خواهد کرد و بعد از آن اقدام به انجام روش های مرسوم جهت از بین بردن ترک ها پوستی خواهد کرد. یکی از روش ها مناسب و خوبی که می تواند نتیجه مطلوبی را نسبت به سایر روش های رایج برای شما به همراه داشته باشد استفاده از لیزر می باشد. لیزر ها علاوه بر مصارف مختلفی که در حوزه پزشکی دارند در از بین بردن ترک ها نیز تاثیر گذار می باشد به همین منظور می توان از این نوع درمان برای رفع و از بین بردن ترک ها استفاده کرد، در ادامه در رابطه با درمان ترک های پوستی ناشی از چاقی یا لاغری، ژنتیک، بارداری و … خدمت شما عزیزان اطلاعات مفیدی ارائه خواهیم داد.

 

درمان ترک های پوستی با استفاده از لیزر

همانطور که در بند بالا توضیحات مختصری در رابطه با تاثیر پذیر بودن لیزر بر روی ترک های پوستی خدمت شما ارائه کردیم در این بخش نیز قصد داریم تا توضیحات تکمیلی را در این رابطه عرض کنیم تا ضمن بالا رفتن اطلاعات شما در این زمینه با توجه به شرایط خود بتوانید بهترین نوع لیزر را برای از بین بردن ترک های پوستی خود انتخاب کنید.

لیزر فرکسل

این نوع لیزر یکی از راه های درمانی تاثیر گذار و مناسب به شمار می رود چرا که این متناسب با پوست هایی است که آسیب هایی به بافت آن ها رسیده و از این رو این روش می تواند تاثیر بالا و بازدهی خوبی برای فرد به همراه داشته باشد. همانطور که اشاره ای کوتاه داشتیم لیزر فرکسل یکی از روش های مناسبی به شمار می رود که آنرا به یکی از بهترین و موثر ترین راه های جوانسازی یا ترمیم پوست های آسیب دیده معروف کرده است به همین علت است که برای ترک های پوستی که بر روی پوست های آسیب دیده و شکننده ایجاد شده است بسیار اثر بخش می باشد.

لیزر فرکشنال

این نوع لیزر نیز همانند سایر روش ها یکی از راه کار های موثری به شمار می رود که می توان از طریق آن ترک های پوستی را از بین برد. این نوع لیزر اصول اولیه مشابه با لیزر فرکسل داشته اما با این تفاوت که توان و قدرت بالاتری داشته و برای از بین بردن ترک های بارداری و زخم های سفید نتیجه ی مطلوبی را به همراه دارد. همانطور که اشاره شد درمان با استفاده از لیزر فرکشنال مخصوص ترک ها و زخم های سفید بوده و به نوعی می توان آنرا یکی از موثر ترین روش ها برای از بین بردن ترک ها بارداری دانست. نکته مهمی که این نوع لیزر ها به همراه داشته و یک نوع مزیت نیز برای این نوع لیزر ها به شمار می رود، سفت کردن پوست و ترمیم بافت پوست در حین انجام لیزر می باشد. با استفاده از این نوع لیزر در صورتی که پوست دارای افتادگی یا شل بودن بافت باشد می توانید سفت شدن پوست را بعد از انجام درمان شاهد باشید و این ویژگی یکی از مزیت های این نوع لیزر ها به شمار می رود. این روش علاوه بر مناسب بودن برای ترک های بارداری می تواند برای افرادی که دچار چاقی و لاغری ناگهانی شده اند نیز موثر باشد اصولاً افرادی که به صورت ناگهانی وزن کم می کنند دچار ترک های متعدد و افتادگی یا شل شدن پوست می شوند، این نوع لیزر همانطور که بارها به آن اشاره شد دارای این مزیت بوده که می تواند پوست های شل و افتاده را ترمیم و سفت کند. اما نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که لیزر با عملکردی که  به همراه دارد به نوعی پوست را تحریک خواهد کرد تا پوست شروع به تولید کلاژن و الاستین کند و همین امر است که باعث می شود تا پوست شروع به بازسازی خود کرده و ترک های ایجاد شده به صورت کامل از بین بروند. ناگفته نماند که این لیزر برای ترک های استریا کاربرد داشته و مناسب ترین گزینه در بین لیزر ها برای ترک های استریا به شمار می رود.

 

لیزر آر اف فرکشنال سوزنی

همانطور که مستحضر هستید ترک های پوستی به دلیل کمبود کلاژن در پوست اتفاق می افتند و هرچه زمان بیشتری از پیدایش یا به نوعی ایجاد این نوع ترک ها بر روی پوست بگذرد ترک ها عمیق تر خواهند شد. اغلب متخصصین پوست و مویی که در این زمینه تجربه دارند بر این عقیده اند که این روش یعنی لیزر آر اف فرکشنال می تواند تاثیری بی نظیری جهت رفع ترک های پوستی داشته باشد و ترک های پوستی استرچ مارک و استریا را به صورت کامل بهبود بخشد. این روش با استفاده از سوزن ریزی که به دستگاه متصل است انجام می شود و به این شکل است که سوزن داحل نواحی مورد نظر وارد خواهد شد و با استفاده از امواج قدرتمندی که به همراه دارد اقدام به گرم کردن ناحیه مورد نظر خواهد کرد. این عمل باعث می شود تا سوزنی که در قسمت درم پوست وارد شده است با تولید گرما پوست را تحریک کند و با استفاده از آن کلاژن سازی اتفاق بیافتد و به همین ترتیب کلاژن از دست رفته پوست که باعث ایجاد ترک های پوستی شده است دو مرتبه شروع به ترمیم پوست خواهد کرد و بعد از مدتی پوست دو مرتبه جوانی و طروات خود را به دست خواهد آورد و ترک هایی که بر روی آن ایجاد شده اند نیز برطرف خواهند شد.

یکی دیگر از روش هایی که برای از بین بردن ترک های پوستی از نوع استریا یا استرچ مارک استفاده می شوند این است که با استفاده از روش های مشخصی کربن دی اکسید را به داخل پوست هدایت خواهند کرد. با انجام این عمل سلول های پوست با کمبود اکسیژن مواجه خواهند شد و به همین منظور بدن به این نواحی مواد مغذی و مورد نیاز را به سرعت ارسال می کند  و این امر باعث می شود تا پوست بازسازی یا بهتر بگوییم جوانسازی را انجام دهد و ترک های پوستی از نوع استریا و استرچ مارک نیز با سرعتی خوب و مطلوبی شروع و به رفع شدن و از بین رفتن کنند و به نوعی پوست جوانسازی کاملی داشته باشد.

 

 

سخن آخر

در این مقاله به این سوال رایج و کلی یعنی علت ترک خوردن پوست بدن چیست و چطور درمان میشود؟ پرداختیم و توضیحاتی در رابطه با آن خدمت شما عزیزان ارائه کردیم. اشاره کردیم که ترک های پوستی علل مختلفی را در بر خواهند گرفت از اختلالات هورمونی گرفته تا چاقی یا لاغری ناگهانی، ژنتیک، بارداری، خشکی پوست، کمبود کلاژن و … ، به همین منظور توضیحاتی در این زمینه ارائه کردیم و چند روش خانگی نیز برای رفع این نوع عارضه ها خدمت شما ارائه شد. نکته ای که به آن پرداختیم در رابطه با ترک های پوستی و درمان آنها باید به آن توجه لازم را داشته باشیم بررسی و مشخص شدن علت بروز این نوع ترک ها بر روی پوست می باشد. ترک هایی که بر روی پوست ایجاد می شود باید بررسی شود و به عنوان مثال در صورتی که علت اختلالات هورمونی باشد در ابتدا و بعد از بررسی توسط پزشک متخصص، پزشک با تجویز دارو هایی مخصوص هورمون ها را به سطحی متعادل خواهند رساند و بعد از انجام شدن کامل آن اقدام به درمان و استفاده از روش های مختلف خواهند کرد چرا که در صورت شروع درمان و ریشه یابی نکردن علت آن تنها یک کار بیهوده انجام خواهد شد و درمان بی فایده می باشد. لیزر درمانی نیز همانطور که در بند های بالایی نیز به آن اشاره کردیم یکی از راه کار های موثر به شمار رفته و به همین منظور می توان آنها را یکی از موثر ترین و اثر بخش ترین درمان هایی دانست که از طریق آن می توان ترک های پوستی را به صورت کامل برطرف کرد.

 

 

 

ادمین سایت

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.