پشتیبانی:

۰۲۱-۴۶۱۴۴۸۰۶

آدرس فروشگاه:

تهران، پونک جنوبی

 
گل افشان

کمبود چه ویتامینی باعث لرزش دست میشود؟ | علت لرزش دست جوانی

1 1 رای
امتیازدهی به مقاله

در این مقاله قصد داریم تا اطلاعاتی در زمینه دلایل لرزش دست خدمت شما عزیزان ارائه دهیم و موضوعاتی نظیر دلایل لرزش دست در جوانی، لرزش دست عصبی، فیزیوتراپی لرزش دست، و راه های درمان آن را بررسی کنیم. لرزش دست علل مختلفی دارد و در صورتی که با این مشکل مواجه شدید در اولین فرصت باید کارهای لازم نظیر اقدمات کنترل کننده اولیه و مراجعه به پزشک متخصص را در رابطه با این امر انجام دهید.

دلایل لرزش دست در جوانی

شایع‌ترین علل لرزش دست در دوران جوانی عبارت‌اند از:

  • مصرف بیش از حد قهوه
  • بالا بودن میزان کافئین بدن
  • اختلال اضطراب
  • ترس
  • کم خوابی
  • عصبانیت
  • رژیم غذایی ناسالم
  • عدم فعالیت های بدنی
  • و …

ناگفته نماند در برخی از مواقع نیز فرد بر اثر شنیدن صدای بلند ممکن است دچار لرزش دست شود. با این حال عارضه لرزش دست اغلب در افراد مسن دیده می شود، بروز این امر در جوانی نمی‌تواند نگران کننده باشد. همه ما زمانی که دستان خود را به جلو دراز می‌کنیم ممکن است کمی لرزش داشته را حس کنیم که این امر کاملا طبیعی است. با این حال باشد همانطور که اشاره شد این عارضه علت‌های مختلفی را در بر می گیرد که بسته به شرایط هر فرد ممکن است این دلایل مختلف باشند.

لرزش دست شاید مشکل حادی از نظر پزشکی محسوب نشود اما در بسیاری از مواقع ممکن است موجب خجالت یا ناتوانی در انجام برخی از امور شود.

دلایل لرزش دست کدامند؟

شاید این سوال بسیاری از عزیزانی باشد که با این مشکل رو به رو هستند و به دنبال علت و یا منشاء وقوع آن می گردند. همانطور که اشاره شد لرزش دست علل مختلفی را در بر می گیرد که یکی از رایج ترین نوع آن “لرزش دست اساسی” است.

لرزش دست اساسی

این عارضه معمولاً هنگام کار با دستان نمایان می شود. به طور مثال افرادی که با این نوع لرزش دست سر و کار دارند هنگام برداشتن نمکدان یا لیوان آب و … دچار لرزش دست می شوند. از دیگر نشانه های لرزش دست اساسی می توان به لرزش دست هنگام تایپ کردن اشاره کرد.

این نوع لرزش ها ممکن است خفیف باشند و همین مسئله تشخیص آن را برای پزشک سخت کند. اما در صورتی که این نوع لرزش شدید و قابل ملاحظه باشد تنها راهکاری که می توان برای آن پیشنهاد کرد مراجعه به پزشک متخصص و بررسی کامل آن می باشد.

 

لرزش دست

لرزش دست عصبی

یکی دیگر از انواع لرزش دست، “لرزش دست عصبی” می باشد. این نوع لرزش نیز دارای چندین وجه است که در ادامه بیشتر درباره آن صحبت خواهیم کرد.

بیماری MS

مولتیپل اسکلروزیس یا بیماری MS یکی دیگر از دلایل لرزش دست محسوب می شود. لرزش دست در این افراد زمانی رخ می دهد که بیماری مذکور سیستم و مسیرهای اعصاب فرد را تحریک و مورد هدف قرار می دهد. در این شرایط فرد دچار لرزش دست یا حتی دیگر اندام ها در بدن خود می شود. همانطور که اشاره کردیم، شدت لرزش دست به طور مستقیم به میزان درگیر شدن سیستم عصبی بدن بستگی دارد.

سکته مغزی

یکی دیگر از عواملی که ممکن است باعث ایجاد لرزش دست عصبی شود سکته مغزی است. سکته مغزی در اثر انسداد یا لخته شدن خون در مسیر خون رسانی به مغز ایجاد خواهد شد. این مشکل حتی در صورتی که رفع شود ممکن است آثار مخربی بر روی سیستم عصبی به خصوص قسمت های خاصی از مغز و سیستم اعصاب فرد داشته باشد و همین امر ممکن است فرد را درگیر مشکل لرزش دست عصبی کند.

آسیب فیزیکی به مغز

از دیگر مواردی که ممکن است در ایجاد لرزش دست عصبی نقش داشته باشد، آسیب فیزیکی به بخش خاصی از مغز است. در برخی از شرایط آسیب یا به طور کلی ضربه فیزیکی به بخشی از مغز که سیستم عصبی بدن در آن وجود دارد می تواند مشکلات عمده حرکتی از جمله لرزش دست عصبی را به همراه داشته باشد. در صورت وجود این مشکل همانطور که در پاراگراف های قبلی نیز به آن اشاره شد باید در اولین فرصت به پزشک متخصص مراجعه و علت را به صورت علمی و تخصصی با استفاده از آزمایش ها و روند مخصوص به خود بررسی کنید.

پارکینسون

بیماری پارکینسون یکی دیگر از بیماری هایی به شمار می رود که موجب ایجاد لرزش دست عصبی می شود. بیش از 25% مردم جهان به این بیماری مبتلا هستند.

این نوع بیماری معمولا با ضعف و لرزش دست و دیگر اندام ها در یک طرف از بدن فرد آغاز می شود. به طوری که بعد از مدتی در صورتی که کنترل و جلوگیری مناسب از آن به عمل نیاید ممکن است با شدت بیشتری به کل بدن نیز سرایت کند. لرزش دست عصبی یکی از پیامدهای این بیماری است و در صورت بروز استرس و اضطراب شدید ممکن است خود را با شدت بیشتری نمایان کند.

 

فیزیوتراپی لرزش دست

نورولوژی یکی از اقدامات رایج برای درمان عارضه لرزش دست است. ای روش جزو درمان هایی به شمار می رود که با استفاده از آن می توان قسمت های آسیب دیده مغز و اعصاب فرد را تا حد قابل توجهی کنترل کرد.

فیزیوتراپی دست در واقع همان نورولوژی  است که جهت بر طرف کردن مشکلات سکته های مغزی خفیف، آسیب های وارده بر مغز، نخاع و اعصاب، اسکلروز، پارکینسون، بیماری فلج بلز، MS، آسیب های وارده بر سیستم عصبی مرکزی بیمار و … از آن استفاده می شود. فیزیوتراپی یا نورولوژی شامل حرکات تکراری و باز کردن مسیرهای جدید جهت بهبود مسیر های تخریب‌شده و آسیب دیده اعصاب بدن می باشد.

بسیاری از بیمارانی که دارای مشکلاتی نظیر ضعف در حرکت، عدم تعادل، پرش یا لرزش دست، لرزش دست عصبی و … می باشند، بعد از گذارندن دوره های مربوطه  به صورت طولانی مدت می توانند تا حد قابل توجهی این مشکلات و پیامد های ناشی از این نوع بیماری را کنترل و کاهش دهند.

کمبود چه ویتامینی باعث لرزش دست می‌شود

کمبود ویتامین‌هایی نظیر ویتامین D، اسید چرب امگا 3، ویتامین B، آمینو اسیدها، زینک، آهن، منیزیم و سلنیوم منجر به ضعف سیستم اعصاب و حتی افسردگی و اضطراب می شوند. در بسیاری از جوانان کشور کمبود ویتامین هایی که به آن اشاره کردیم دیده می شود. لذا شاید یکی از دلایل لرزش دست در جوانان یا لرزش دست عصبی در بسیاری از مردم نیز کمبود همین ویتامین ها باشد.

 

 

علت لرزش دست ها و راه های درمان آن

در رابطه با علت لرزش دست ها و راه های درمان آن در ابتدا و بخش هایی مختلفی از مقاله دلایل لرزش دست توضیحاتی خدمت شما عزیزان ارائه شد. اما در این بخش قصد داریم تا به مقوله علت لرزش دست ها و راه های درمان آن به صورت دقیق تر و اختصاصی تر بپردازیم.

به طور کلی بالا بودن سطح کافئین و آمفتامین در بدن می تواند یکی از دلایل لرزش دست در جوانی یا میانسالی باشد. بنابراین کاهش سطح کافئین و آمفتامین تا حد قابل توجهی لرزش دست را کاهش خواهد داد.

در زمینه علت لرزش دست ها و راه های درمان آن می توان به فیزیوتراپی لرزش دست یا نورولوژی اشاره کرد. به طور کلی این نوع درمان به شما کمک خواهد کرد تا لرزش دست عصبی یا … را تا درصد بسیار بالایی کنترل و بهبود ببخشید. از این رو یکی از درمان های موثر و کارآمد در این زمینه به شمار می رود. تکنیک هایی نیز برای درمان لرزش دست یا آسیب های عصبی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می توانید تا حد قابل توجهی لرزش دست که در اکثر مواقع پیامد های ناشی از آسیب به قسمت هایی از مغز و سیستم مرکزی اعصاب می باشد را کنترل و کاهش دهید.

اگر با لرزش دست شدید یا خفیف دست و پنجه نرم می‌کنید، احتمالا روند انجام کارهای روزانه شما با مشکل همراه شده است. لذا برای درمان آن می‌بایست در اولین فرصت به پزشک متخصص جهت بررسی و درمان آن مراجعه کنید.

سخن پایانی

در آخر در رابطه با دلایل لرزش دست باید به این نکته اشاره کنیم که در اکثر مواقع یک بیماری حاد پزشکی محسوب نمی شود. به طوری که با درمان و کنترل به موقع آن می توانید تا حد قابل توجهی پیامد های ناشی از آن را کاهش دهید.

نکته ای که در پاراگراف های بالا نیز به آن به صورت مختصر اشاره شد این مسئله است که لرزش دست می تواند به صورت طبیعی در بسیاری از افراد دیده شود. این موضوع یک امر عادی و طبیعی به شمار رفته و جای نگرانی ندارد. نکته دیگری که در رابطه با لرزش دست در جوانی و لرزش دست عصبی باید به آن اشاره کنیم این است که لرزش دست به صورت های مختلف، قابل درمان و کنترل بوده و جای نگرانی در این رابطه وجود ندارد.

فهرست مطالب

[vc_row full_width="stretch_row" css=".vc_custom_1493881945773{margin-bottom: -40px !important;background-color: #f9f9f9 !important;}"][vc_column css=".vc_custom_1488538101973{padding-top: 0px !important;padding-bottom: 0px !important;}"][woodmart_brands orderby="" order="" hover="alt" style="carousel" per_row="7" hide_pagination_control="yes" hide_prev_next_buttons="yes" wrap="yes" ids=""][/vc_column][/vc_row]
برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید تایپ کنید.