اینستاگرام مشاوره رایگان

دلایل لرزش دست چیست؟

دسته بندی :دانستنی ها 22 آذر 1399 1573

دلایل لرزش دست چیست؟

در این مقاله قصد داریم تا اطلاعاتی در زمینه دلایل لرزش دست خدمت شما عزیزان ارائه دهیم و موضوعاتی نظیر؛ دلایل لرزش دست در جوانی، دلایل لرزش دست چیست؟، لرزش دست عصبی، فیزیوتراپی لرزش دست، کمبود چه ویتامینی باعث لرزش دست میشود و علت لرزش دست ها و راه های درمان آن را بررسی کنیم.

لرزش دست علل مختلفی داشته و در صورتی که با این مشکل مواجه شدید در اولین فرصت باید کار های لازم نظیر اقدمات کنترل کننده اولیه و مراجعه به پزشک متخصص را در رابطه با این امر انجام دهید.

دلایل لرزش دست در جوانی

دلایل لرزش دست در جوانی شامل علل مختلفی می شود، خوردن قهوه و بالا بودن میزان کافئین بدن ، اضطراب ، ترس ، کم خوابی، عصبانیت و … می تواند برخی از دلایل یا علل لرزش دست را توجیه کند. ناگفته نماند در برخی از مواقع نیز بر اثر شنیدن صدای بلند نیز ممکن موجب لرزش دست شود.

لرزش دست در بزرگسالان بیشتر دیده می شود اما دلایل لرزش دست در جوانی مسئله نگران کننده یا مشکل حاد پزشکی محسوب نمی شود و جای نگرانی ندارد. همه ما زمانی که دستان خود را جلو می آوریم و رو به روی خود قرار می دهیم ممکن است کمی لرزش داشته باشد و همانطور که اشاره شد علت های مختلفی را در بر می گیرد که بسته به شرایط هر فرد ممکن است این دلایل مختلف باشد.

اما لرزش دست شاید مشکل حادی از نظر پزشکی محسوب نشود اما در بسیاری از مواقع ممکن است موجب خجالت یا ناتوانی در انجام برخی از امور شود و این امر یکی از عمده ترین مشکلاتی به شمار می رود که آن دسته از کسانی که با این مشکل رو به رو هستند با آن دست و پنجه نرم می کنند.

دلایل لرزش دست چیست؟

دلایل لرزش دست چیست؟ شاید این سوال بسیاری از عزیزانی باشد که با این مشکل رو به رو هستند و به دنبال علت و یا منشاء وقوع آن می گردند. همانطور که اشاره شد لرزش دست علل مختلفی را در بر می گیرد یکی از رایج ترین نوع لرزش دست که به طور میانگین از هر 25 نفر یکی را درگیر می کند لرزش دست اساسی می باشد.

لرزش دست اساسی معمولاً هنگام کار با دستان نمایان می شود. به طور مثال افرادی که با این نوع لرزش دست سر و کار دارند هنگام برداشتن نمکدان یا لیوان آب و … دچار لرزش دست می شوند. از دیگر نشانه های لرزش دست اساسی که یکی دیگر از دلایل لرزش دست نیز محسوب می شود لرزش دست هنگام تایپ کردن می باشد.

این نوع لرزش ها ممکن است خفیف باشد و تشخیص آن کمی سخت باشد اما در صورتی که این نوع لرزش شدید و قابل ملاحظه باشد تنها راه کاری که می توان برای آن پیشنهاد کرد مراجعه به پزشک متخصص و بررسی کامل آن می باشد.

لرزش دست

لرزش دست عصبی

یکی دیگر از انواع لرزش دست، لرزش دست عصبی می باشد. این نوع لرزش نیز خود به چندین بخش تقسیم می شود که در این بخش  از مقاله دلایل لرزش دست به آن خواهیم پرداخت.

مولتیپل اسکلروزیس یا بیماری MS یکی دیگر از دلایل لرزش دست محسوب می شود. لرزش دست در این افراد زمانی رخ می دهد و شدت می گیرد که بیماری سیستم و مسیر های اعصاب فرد را تحریک و مورد هدف قرار می دهد.

در این شرایط فرد دچار لرزش دست یا حتی دیگر اندام ها در بدن خود می شود، همانطور که اشاره شد شدت لرزش دست به طور مستقیم به میزان درگیر شدن سیستم عصبی بدن بستگی دارد.

یکی دیگر از عواملی که ممکن است باعث ایجاد لرزش دست عصبی شود سکته مغزی است. سکته مغزی در اثر انسداد یا لخته شدن خون در مسیر خون رسانی به مغز ایجاد خواهد شد. این مشکل حتی در صورتی که رفع شود ممکن است آثار مخربی بر روی سیستم عصبی به خصوص قسمت های خاصی از مغز و سیستم اعصاب فرد داشته باشد و همین امر ممکن است فرد را درگیر مشکل لرزش دست عصبی کند.

یکی دیگر از مواردی که ممکن است در ایجاد لرزش دست عصبی نقش داشته باشد، آسیب فیزیکی به بخش خاصی از مغز است. در برخی از شرایط آسیب یا به طور کلی ضربه فیزیکی به بخشی از مغز که سیستم عصبی بدن در آن وجود داشته و نقش به حرکت درآوردن اندام های بدن را به عهده دارد می تواند مشکلات عمده حرکتی از جمله لرزش دست عصبی را به همراه داشته باشد. در صورت وجود این مشکل همانطور که در پاراگراف های قبلی نیز به آن اشاره شد باید در اولین فرصت به پزشک متخصص مراجعه کرده و علت را به صورت علمی و تخصصی با استفاده از آزمایش ها و روند مخصوص به خود بررسی کنید.

بیماری پارکینسون یکی دیگر از بیماری هایی به شمار می رود که موجب ایجاد لرزش دست عصبی می شود. بیش از 25% مردم جهان به این بیماری مبتلا می باشند.

این نوع بیماری معمولا با ضعف و لرزش دست و دیگر اندام ها در یک طرف از بدن فرد آغاز شده و بعد از مدتی در صورتی که کنترل و جلوگیری مناسب از آن به عمل نیاید ممکن است با شدت بیشتری به کل بدن نیز سرایت کند. لرزش دست عصبی یکی از پیامد های این بیماری بوده و در صورت بروز استرس و اضطراب شدید ممکن است خود را با شدت بیشتری نمایان کند.

 

 

 

فیزیوتراپی لرزش دست

فیزیوتراپی لرزش دست یکی از اقدامات رایج برای درمان عارضه لرزش دست بوده و از درمان هایی به شمار می رود که با استفاده از آن می توان قسمت های آسیب دیده مغز و اعصاب فرد را تا حد قابل توجهی کنترل کرد.

فیزیوتراپی لرزش دست در واقع همان نورولوژی  بوده که جهت بر طرف کردن مشکلات سکته های مغزی خفیف، آسیب های وارده بر مغز، نخاع و اعصاب، اسکلروز، پارکینسون، بیماری فلج بلز، MS، آسیب های وارده بر سیستم عصبی مرکزی بیمار و … از آن استفاده می شود. فیزیوتراپی لرزش دست یا نورلوژی شامل حرکات تکراری و باز کردن مسیر های جدید جهت بهبود مسیر های تخریب شده و آسیب دیده اعصاب بدن می باشد.

بسیاری از بیمارانی که دارای مشکلاتی نظیر ضعف در حرکت، عدم تعادل، پرش یا لرزش دست، لرزش دست عصبی و … می باشند، بعد از گذارندن دوره های مربوطه  به صورت طولانی مدت می توانند تا حد قابل توجهی این مشکلات و پیامد های ناشی از این نوع بیماری را کنترل و کاهش دهند.

کمبود چه ویتامینی باعث لرزش دست میشود

کمبود ویتامین هایی نظیر ویتامین D، اسید چرب امگا 3، ویتامین B، آمینو اسیدها، زینک، آهن، منیزیم و سلنیوم منجر به ضعف سیستم اعصاب و حتی افسردگی و اضطراب می شوند. کمبود چه ویتامینی باعث لرزش دست میشود شاید این سوال برای بسیاری از افرادی که در این رابطه تحقیق می کنند یا با آن دست و پنجه نرم می کنند باشد. در بسیاری از جوانان کشور ما کمبود ویتامین هایی که به آن اشاره کردیم دیده می شود و شاید یکی از دلایل لرزش دست در جوانان یا لرزش دست عصبی در بسیاری از مردم نیز کمبود همین ویتامین ها باشد.

 

 

علت لرزش دست ها و راه های درمان آن

در رابطه با علت لرزش دست ها و راه های درمان آن در ابتدا و بخش هایی مختلفی از مقاله دلایل لرزش دست توضیحاتی خدمت شما عزیزان ارائه شد. اما در این بخش قصد داریم تا به مقوله علت لرزش دست ها و راه های درمان آن به صورت دقیق تر و اختصاصی تر بپردازیم.

نکته هایی که در رابطه با علت لرزش دست ها و راه های درمان آن باید به آن توجه داشته باشید و با رعایت این موارد می توانید لرزش دست را به حداقل برسانید را در ادامه مورد بررسی قرار خواهیم داد. به صورت کلی بالا بودن سطح کافئین و آمفتامین در بدن می تواند یکی از دلایل لرزش دست در جوانی یا میانسالی باشد. بنابراین کاهش سطح کافئین و آمفتامین تا حد قابل توجهی لرزش دست را کاهش خواهد داد.

در زمینه علت لرزش دست ها و راه های درمان آن می توان به فیزیوتراپی لرزش دست یا نورولوژی اشاره کرد. به طور کلی این نوع درمان به شما کمک خواهد کرد تا لرزش دست عصبی یا … را تا درصد بسیار بالایی کنترل و بهبود ببخشید از این رو یکی از درمان های موثر و کارآمد در این زمینه به شمار می رود. تکنیک هایی نیز برای درمان لرزش دست یا آسیب های عصبی وجود دارد که با استفاده از آنها می توانید تا حد قابل توجهی لرزش دست که در اکثر مواقع پیامد های ناشی از آسیب به قسمت هایی از مغز و سیستم مرکزی اعصاب می باشد را کنترل و کاهش دهید.

در صورت لرزش دست به صورت شدید یا خفیف که موجب از کار افتادن یا اختلال در روند انجام کار های روزانه ی شما می شود می بایست در اولین فرصت به پزشک متخصص جهت بررسی و درمان آن مراجعه کنید.

سخن آخر

در آخر در رابطه با دلایل لرزش دست باید به این نکته اشاره کنیم که در اکثر مواقع یک بیماری حاد پزشکی محسوب نمی شود و با درمان و کنترل به موقع آن می توانید تا حد قابل توجهی پیامد های ناشی از آن را کاهش دهید.

نکته ای که در پاراگراف های بالا نیز به آن به صورت مختصر اشاره شد این مسئله است که لرزش دست می تواند به صورت طبیعی در بسیاری از افراد دیده شود و این موضوع یک امر عادی و طبیعی به شمار رفته و جای نگرانی ندارد. نکته ی دیگری که در رابطه با لرزش دست در جوانی و لرزش دست عصبی باید به آن اشاره کنیم این است که لرزش دست به صورت های مختلف، قابل درمان و کنترل بوده و جای نگرانی در این رابطه وجود ندارد.

ادمین سایت

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.