پشتیبانی:

۰۲۱-۴۶۱۴۴۸۰۶

آدرس فروشگاه:

تهران، پونک جنوبی

 

وبلاگ

علت جوش های سرشانه و کمر چیست و چطور درمان می شود؟

علت علت جوش روی شانه و کتف چیست و چطور درمان می شود؟

3.5 6 رای ها
امتیازدهی به مقاله

در این مقاله قصد داریم تا به یکی از سوالات رایج در رابطه با مراقبت پوست بپردازیم. سوالی که در این زمینه معمولاً برای بسیاری از افراد ایجاد می شود این است که علت جوش های سرشانه و کمر چیست و چطور درمان می شود؟ برای ارائه پاسخ این سوال نکاتی خدمت شما عرض خواهیم کرد تا بتوانید علت آن را پیدا کنید.

مواردی مربوط به این موضوع نظیر مشکلات هورمونی، تغذیه و اصلاح بدن وجود دارد که در بروز جوش های سرشانه و کمر بی تاثیر نیستند و برای جلوگیری از بروز آن‌ها بهتر است به این موضوعات نیز توجه داشته باشیم. در ادامه به تمامی این موارد خواهیم پرداخت و در رابطه با هرکدام توضیحاتی خدمت شما عزیزان ارائه خواهیم کرد.

علت جوش های سرشانه و کمر چیست؟

جوش ها به دلایل مختلفی به وجود می آیند و برخی از افراد بر این باورند که آن‌ها فقط در نواحی صورت ظاهر می شوند. این باور کاملاً اشتباه است، زیرا جوش ها در نواحی دیگری مانند کمر و سرشانه نیز ظاهر خواهند شد.

علت ایجاد جوش در نواحی مذکور باز بودن منافذ پوست می‌باشد. در چنین شرایطی، جوش‌ها بزرگتر و دردناک خواهند بود و باعث می شود تا تورم، التهاب و قرمزی را برای فرد به همراه داشته باشد. همانطور که اشاره کردیم جوش ها به دلایل مختلفی ایجاد خواهند شد. یکی از شایع ترین علت ها مربوط به مسائل هورمونی می‌باشد. نوع تغذیه، اصلاح بدن به وسیله روش‌های مختلف نظیر لیزر و … نیز در بروز چنین جوش‌های بی‌تاثیر نیستند.

علت بزرگ بودن جوش‌های کمر چیست؟

علت بزرگ بودن و دردناک بودن این نوع جوش ها در این نواحی همانطور که گفتیم به باز بودن منافذ پوستی برمی‌گردد. اما اگر بخواهیم به موارد دیگری که می توانند موجب ایجاد جوش های سرشانه و کمر بشوند اشاره داشته باشیم باید به استفاده از برخی از لوازم آرایشی که پوست را چرب می کنند اشاره کنیم. همچنین بیماری‌هایی مانند سندرم تخمدان و پلی کستیک نیز در ایجاد این جوش ها نقش دارند. زندگی در برخی از مناطق جغرافیایی با آب و هوای گرم و مرطوب، استفاده از وسایل مراقبت پوستی نامرغوب با ترکیبات نا مناسب و مضر، مصرف برخی از دارو های خاص و …. نیز همگی در ایجاد جوش‌های دردناک در نواحی کمر نقش دارند.

این دسته از موارد نیز می تواند سهم عمده و تاثیر گذاری بر بروز جوش های سرشانه و کمر داشته باشد. ناگفته نماند که در برخی از مواقع نیز همانطور که اشاره ای کوتاه داشتیم اصلاح بدن، لیزر، اپیلاسیون و … نیز در بروز این نوع جوش ها موثر می باشد. از این رو باید توجه لازم را به این امر داشته باشیم، چرا که برخی از افراد به اصلاح بدن با استفاده از بعضی روش ها حساس هستند. به همین سبب جوش هایی در این نواحی بدنشان ایجاد می شود. یکی دیگر از عواملی که می تواند در بروز جوش های کمر و سرشانه تاثیرگذار باشد داشتن بیماری هایی نظیر دیابت و ضعف در سیستم ایمنی بدن است.

علت جوش های سرشانه و کمر

 

انواع جوش های کمر و سرشانه

جوش‌های دردناکی که در نواحی پشت بدن ایجاد می‌شوند دارای انواع مختلفی هستند که در ادامه به مهمترین آن‌ها اشاره می‌کنیم.

جوش های سر سفید

این نوع جوش ها معمولاً بر اثر انباشته شدن چربی زیر پوست ایجاد می شوند. اما علت اصلی بروز این نوع جوش ها در نواحی کمر و سرشانه چیست؟ علت اصلی بروز چنین جوش های وجود کامدون‌های بسته است. همین امر نیز باعث انباشته شدن چربی در زیر پوست و در نتیجه برآمدگی در این نواحی می‌شود.

جوش های سر سیاه

این نوع جوش ها از نظر ظاهری با جوش های سر سفید تفاوت دارند. علت این تفاوت نیز در نحوه ایجاد جوش های سر سیاه خلاصه می شود. جوش های سر سیاه زمانی که فولیکول های سطح پوست باز می شوند طی فرایندی در پشت بدن ظاهر می شوند. از طرفی، تماس هوا با غدد چربی موجب چرک کردن آن‌ها می‌شود.

این نوع از جوش های سر سیاه در افرادی که به طور ارثی پوست چرب تری دارند بیشتر شایع است. این افراد برای جلوگیری از بروز جوش های سر سیاه می توانند از کرم های مراقبت پوستی مخصوص استفاده کنند. با استفاده از کرم های مراقبتی، پوست در شرایط استاندارد قرار می‌گیرد و همین مسئله از ایجاد جوش های سر سیاه جلوگیری می کند.

کورک

از انواع دیگر جوش ها می توانیم به کورک اشاره کنیم. این نوع جوش ها در قالب برآمدگی های برجسته‌ای که همرنگ پوست هستند بر روی سطح پوست ظاهر و تحت عنوان جوش کورک شناخته می شوند.

چرک دانه ها

این نوع جوش ها نیز یکی دیگر از مواردی به شمار می‌روند که بر روی سطح پوست و در نواحی سرشانه و کمر دیده می شوند و بسیار دردناک می‌باشند. جوش های چرک‌دانه در قالب برجستگی‌هایی ظاهر می‌شوند که حاوی چرک زرد یا سفید هستند و معمولاً دارای التهاب و قرمزی در اطراف خود می‌باشند.

ندول

جوش های ندول معمولاً در عمق پوست ایجاد می شوند و در بیشتر مواقع سخت و دردناک خواهند بود. کیست ها را نیز می توان در دسته چرک های دردناک و عفونی قرار داد. چراکه این نوع کیست ها بزرگتر از جوش های معمولی هستند که منجر به ایجاد زخم در ناحیه مورد نظر خواهند شد.

درمان جوش های سرشانه و کمر

در پی این سوال، علت جوش های سرشانه و کمر چیست و چطور درمان می شود باید بگوییم که نکات زیادی پیرامون آن مطرح است. درواقع زمانی که این نوع جوش ها در ناحیه کمر یا سرشانه ظاهر می‌شوند علل مختلفی در ایجاد آن‌ها وجود دارد. از جمله این علل می توان به مشکلات هورمونی، تغذیه، اصلاح بدن و … اشاره کرد. اما در صورتی که این نوع جوش ها بر روی پوست ظاهر شوند حامل پیامی روشن برای افراد می‌باشند. این پیام به مراقبت نادرست از پوست اشاره می‌کند.

رعایت بهداشت فردی

زمانی که پوست به طور منظم پاکسازی نشود، شرایط را برای تجمع چربی فراهم می‌کند. بنابراین یکی از راه‌های مهم در جلوگیری از ایجاد جوش های سرسیاه در کمر، دوش گرفتن و شستشو مرتب پوست می باشد. سعی کنید با استفاده از یک پاک کننده ملایم و مناسب، پوست خود را از تمامی سموم و کثیفی های موجود پاکسازی کنید. این امر می تواند شرایز را برای جلوگیری از ایجاد جوش های سر سیاه و همچنین از بین بردن سریع آن ها فراهم کند.

همچنین سعی کنید پس از هرگونه فعالیت ورزشی به حمام بروید. این امر باعث می‌شود تا منافذی که پس از انجام فعالیت های سنگین باز شده‌اند و مستعد ایجاد جوش های سرسیاه در کمر هستند به سرعت پاکسازی شوند.  شستشو و توجه به پوست می تواند به صورت کامل از بروز جوش ها جلوگیری کند، بنابراین به این موضوع توجه ویژه داشته باشید.

پاکسازی عمیق پوست سرشانه

نکته دیگری که لازم است تا به آن توجه کنیم پاکسازی پوست در ناحیه سرشانه است. سعی کنید هفته ای یک مرتبه پوست این ناحیه را پاکسازی کنید. این کار را می توانید با استفاده از براش و کرم‌های مخصوص یا با مراجعه به متخصصین این امر انجام دهید. با انجام این کار پوست مرده موجود در سرشانه یا کمر را از بین خواهد رفت و با توجه به پاکسازی و شستشو مداوم احتمال بروز جوش ها در این ناحیه بسیار کمتر خواهد شد.

ناگفته نماند که انتخاب محصولات آرایشی و بهداشتی نیز در ایجاد جوش ها موثر می باشند. همانطور که مستحضر هستید بسیاری از لوازم آرایشی و بهداشتی بر مبنای چربی و … ساخته می شوند. همین امر باعث می شود تا میزان چربی آن‌ها بالا باشد و در صورت استفاده از محصولات آرایشی منافذ پوست بسته شوند.

استفاده از کمپرس گرم

یکی دیگر از راه های درمان جوش های کمر یا سرشانه استفاده از کمپرس گرم می باشد. این کار می تواند تا حد قابل توجهی این نوع جوش ها را برطرف و از بین ببرد. البته باید به این موضوع نیز توجه داشته باشید که برای استفاده از این روش درمانی ممکن است به کمک شخص ثالث احتیاج داشته باشید.

استفاده از پاک‌کننده‌های تمیز

یکی از روش های درمانی که با استفاده از آن می توانید جوش های ناحیه سرشانه یا کمر را از بین ببرید استفاده از یک حوله تمیز، آب و کمی نمک می باشد. با استفاده از آب گرم و یک قاشق غذاخوری نمک اقدام به ساخت محلولی موثر کنید. در چنین شرایطی باشد آب را گرم نگه دارید. سپس حوله را در آب گرم و نمک محلول در آن بخیسانید. بعد از انجام این عمل آب اضافی حوله را بگیرید و به مدت 10 الی 15 دقیقه بر روی ناحیه مورد نظر قرار دهید. زمانی که حوله شروع به از دست دادن دما کند آن را دو مرتبه در آب گرم و نمک قرار دهید.

این عمل را می توانید در طول روز چندین بار تکرار کنید، لذا محدودیتی برای استفاده از این روش درمانی وجود ندارد.

استفاده از ترکیب سرکه سیب

درمان بعدی که برای رفع جوش های سرشانه در نظر داریم استفاده از سرکه سیب می باشد. سرکه سیب با توجه به اسید لاکتیک و مالیک که در خود دارد می تواند یک لایه بردار و یک متعادل کننده PH باشد و به درمان جوش های سرشانه و کمر کمک کند. برای استفاده از آن می توانید سرکه سیب و آب را به صورت 1 به 3 با یک دیگر ترکیب و در طول روز به مدت 15 دقیقه بر روی نواحی مورد نظر اسپری کنید.

این کار به عنوان یک روش درمان طبیعی و تاثیر گذار به شمار می رود. زیرا همانطور که اشاره شد سرکه سیب حاوی اسیدهای مفیدی است که به شما این امکان را خواهد داد تا یک لایه بردار مناسب و طبیعی خلق کنید.

شما می توانید در طول روز چندین مرتبه از این روش استفاده کنید. لذا هیچ خطر یا محدودیتی در این رابطه وجود نخواهد داشت. نکته‌ دیگری که در این رابطه باید به آن توجه داشته باشید این است که برای تسریع روند درمان می توانید آن را بنوشید. برای این کار ترکیب آب و سرکه را در یک لیوان بریزید و روزی یک بار از آن بنوشید. این کار می‌تواند روند درمان را علاوه‌بر اعمال کردن ترکیب آب و سرکه بر روی پوست کمر یا سرشانه تسریع بخشد.

 

علت جوش های سرشانه و کمر

 

تاثیر مشکلات هورمونی در بروز جوش های سرشانه یا کمر

یکی از عواملی که باعث ایجاد جوش در نواحی سرشانه یا کمر می‌شود مشکلات هورمونی می باشد. مشکلات هورمونی معمولاً در بزرگسالان ایجاد می شود و دلیل آن نیز بر هم خوردن تعادل هورمونی در بدن فرد می باشد. عدم تعادل هورمونی در افراد معمولاً با افزایش تولید آندروژن رخ خواهد داد که در زمان بلوغ به اوج خود می رسد. اما این روند ممکن است برای بسیاری از افراد تا سنین بزرگسالی نیز ادامه داشته باشد. از این رو مشکلات هورمونی را می توان یکی از دلایلی به شمار آورد که ممکن است باعث بروز جوش های کمر و سرشانه شوند.

البته لازم به ذکر است که این نوع مشکلات هورمونی ممکن است در سنین مختلفی بروز پیدا کنند. درواقع یکی از عواملی که می تواند باعث جوش در هر سنی شود برهم خوردن تعادل هورمونی در فرد می باشد. همانطور که مستحضر هستید تغییرات هورمونی می تواند در هر سنی رخ دهد و به همین منظور است که اشاره کردیم بروز جوش های سرشانه یا کمر مختص به سنین خاصی نیست. بنابراین مشکلات هورمونی نیز به عنوان علت جوش های سرشانه و کمر شناخته می شوند.

تاثیر مشکلات هورمونی در ایجاد جوش های سرسیاه

جوش های حاصل از مشکلات هورمونی را معمولاً به نام آکنه های هورمونی می شناسند. از این رو در این بخش توضیحات کلی در این زمینه خدمت شما عزیزان ارائه خواهیم کرد. آکنه های هورمونی که در واقع به دلیل مشکلات هورمونی یا همان بر هم خوردن تعادل هورمونی به وجود می آیند یک بیماری پوستی محسوب می شوند که از طریق منافذ پوست و فولیکول های مو حاصل می شوند. همانطور که در بندهای بالایی نیز به آن پرداختیم سبوم ماده ای روغنی است که از غدد چربی پوست خارج می شود

. این ماده دلیل اصلی بروز جوش در نواحی سرشانه یا کمر می‌باشد. همچنین به این موضوع نیز اشاره شد که ترشح هورمون آندروژن هرچه بیشتر باشد می تواند موجب ایجاد جوش های بیشتری شود.

 

در داخل منافذ سبوم هورمون های زیادی وجود دارد که یکی از آن‌ها آندروژن می باشد. زمانی که سبوم موجب مسدود شدن غده های چربی می شود شرایط را برای ایجاد انواع جوش ها فراهم می سازد.

تاثیر تغذیه بر ایجاد جوش ها در نواحی کمر و سرشانه

همانطور که مستحضر هستید تغذیه تاثیر مستقیمی بر پوست شما دارد. پوست انسان آینه‌ای از غذاها و به طور کلی رژیم غذای فرد می باشد. از این رو در این بخش از مقاله قصد داریم به تغذیه مناسب جهت رفع جوش های کمر و سرشانه اشاره داشته باشیم.

مواد حاوی گلیسم کم

در صورتی که رژیم غذایی شما حاوی مقدار کمی گلیسم باشد، آن گاه روند بهبود جوش های کمر و سرشانه تسریع خواهند یافت. طبق تحقیقاتی که طی سال های گذشته توسط محققان و کارشناسان این حوزه انجام شده است، تاثیر رژیم غذایی به وضوح مورد توجه قرار گرفته است. مصرف رژیم‌های غذایی پروتئین‌دار که حاوی گلیسم پایینی هستند در مدت زمان 12 هفته می‌توانند جوش ها و آکنه های موجود در کمر و سرشانه را از بین ببرند. از مواد غذایی حاوی گلیسم می توان به برنج قهوه‌ای، انواع خشکبار، گوجه فرنگی، خیار، پرتقال، قارچ و … اشاره کرد.

مصرف و رعایت رژیم غذایی کم گلیسم با پروتئین بالا ضمن جلوگیری و رفع جوش های سرشانه و کمر می تواند باعث کاهش وزن نیز شود.

ویتامین

استفاده از انواع ویتامین های مهم و ضروری جهت رفع جوش های سرشانه و کمر امری تاثیرگذار است. به عنوان مثال کمبود ویتامین A و D در بدن می تواند یکی از عوامل تاثیرگذار در بروز جوش ها و آکنه ها باشد. ویتامین C نیز با توجه به خواصی که در بدن دارد می تواند به از بین بردن باکتری هایی که موجب آکنه یا جوش می شوند موثر باشد. بنابراین در صورتی که مبتلا به آکنه یا جوش های کمر یا سرشانه هستید با استفاده از ویتامین C می توانید از بروز این نوع عارضه ها جلوگیری کنید.

محصولاتی نظیر ماهی تن، هویج، زرده تخم مرغ، روغن زیتون، لبنیات و … را در رژیم خود قرار دهید چرا که این نوع مواد غذایی سرشار از ویتامین های E و D و A خواهد بود و همین امر باعث می شود تا سطح ویتامین های ضروری بدن شما تامین شود و از بروز انواع جوش و آکنه جلوگیری شود یا در صورت بروز و ایجاد جوش رفع شود.

روی

نکته دیگری که در این رابطه باید به آن توجه داشته باشید کمبود روی بدن می باشد. سعی کنید محصولاتی را در رژیم خود قرار دهید که منبعی سرشار از روی باشند. طبق تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است افرادی که با فقر روی در بدن خود مواجه هستند معمولاً دچار آکنه یا جوش در نواحی مختلف مخصوصاً نواحی سرشانه یا کمر خواهند شد. از منابع سرشار از روی می توان به تخم مرغ، دانه کنجد، اسفناج، ماست، نخود و … اشاره داشت.

مصرف این نوع مواد غذایی و قرار دادن آن در برنامه تغذیه خود می تواند باعث کاهش التهاب آکنه یا جوش ها موجود بر روی سرشانه یا کمر شود و حتی می تواند از بروز یا ایجاد این نوع جوش ها نیز جلوگیری کند.

محصولات حاوی آنتی اکسیدان

غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان قرار دادن آن در رژیم غذایی می تواند از بروز جوش ها و آکنه ها جلوگیری کند. درواقع سطح آنتی اکسیدان پایین بدن می تواند باعث ایجاد استرس اکسداتیو در بدن شود. همین امر نیز موجب بروز انواع جوش ها در نواحی مختلف بدن خواهد شد. برای جلوگیری از پایین آمدن سطح آنتی اکسیدان بدن می توان از مواد غذایی استفاده نمود که این کمبود را در بدن جبران کنند. از مهمترین محصولاتی که دارای سطح بالای آنتی اکسیدان هستند می توان به شکلات تلخ، توت و انواع خشکبار، چای سبز، کلم بروکلی و … اشاره داشت.

استفاده از این نوع مواد غذایی می تواند به شما کمک کند تا سطح آنتی اکسیدان بدن خود را بالا ببرید و از بروز جوش ها در نواحی مختلفی از بدن مخصوصاً سرشانه یا کمر جلوگیری کنید.

اسیدهای چرب

مورد بعدی که در رابطه با تغذیه در رابطه با جلوگیری یا رفع جوش های سرشانه و کمر به آن توجه داشته باشیم استفاده از اسیدهای چرب مفید در رژیم غذایی می باشد. امگا 3 یکی از این اسیدهای چرب است که می‌تواند از التهاب و بروز انواع جوش یا آکنه ها بر روی پوست شما جلوگیری کند. از این رو سعی کنید از تخم مرغ و انواع ماهی مانند قزل آلا، ساردین، دانه کتان، تخم چیا، گردو سویا و … در رژیم غذایی خود استفاده کنید و برنامه تغذیه خود را بر این اساس برنامه ریزی کنید.

بدین سبب سطح این ماده مهم و ضروری در بدن شما پایین نخواهد آمد و از بروز انواع آکنه یا جوش بر روی پوست جلوگیری می‌شود.

البته ناگفته نماند که تغذیه ناسالم تنها یکی از دلایلی به شمار می رود که باعث ایجاد جوش بر روی سرشانه یا کمر می‌شود. همانطور که در بخش‌های قبلی نیز به آن پرداختیم مواردی نظیر اصلاح بدن و مشکلات هورمونی نیز ممکن است باعث ایجاد جوش ها بر روی نواحی مانند سرشانه یا کمر شوند. از این رو برای بررسی این موضوع و انجام اقدامات لازم سعی کنید به پزشک متخصص مراجعه کنید تا با بررسی ها و انجام آزمایش های لازم این مشکل را ریشه یابی و درمان کند.

سخن پایانی

در این مقاله از وبسایت گل افشان به یکی از سوالات رایج در بین بسیاری از افرادی که با مشکل جوش های سرشانه و کمر همراه هستند پرداختیم. سوالی که برای این دسته از افراد ایجاد می شود اسن است که علت جوش های سرشانه و کمر چیست و چطور درمان می شود؟  در این مقاله نیز به مواردی که موجب ایجاد جوش های سرشانه یا کمر می شود پرداختیم.

همانطور که مستحضر هستید و به آن بارها اشاره داشتیم علل مختلفی از جمله کمبود ویتامین‌های مفید، تغذیه مناسب، اصلاح بدن، مشکلات هورمونی و … می توانند در بروز جوش ها و آکنه ها بر روی سطح پوست در نواحی مشخص تاثیر داشته باشند. برای بررسی و یافتن علت اصلی بروز جوش های سرشانه و کمر بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنید. چرا که با آزمایش های مخصوص و بررسی های لازم توسط پزشک متخصص علت اصلی پیدا خواهد شد.

فهرست مطالب

[vc_row full_width="stretch_row" css=".vc_custom_1493881945773{margin-bottom: -40px !important;background-color: #f9f9f9 !important;}"][vc_column css=".vc_custom_1488538101973{padding-top: 0px !important;padding-bottom: 0px !important;}"][woodmart_brands orderby="" order="" hover="alt" style="carousel" per_row="7" hide_pagination_control="yes" hide_prev_next_buttons="yes" wrap="yes" ids=""][/vc_column][/vc_row]
برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید تایپ کنید.