پشتیبانی:

۰۲۱-۴۶۱۴۴۸۰۶

آدرس فروشگاه:

تهران، پونک جنوبی

 

وبلاگ

خواص آنتی اکسیدان برای پوست و مو

1 1 رای
امتیازدهی به مقاله

بدن انسان دارای پادتن‌های مختلفی است که هر کدام وظیفه مقابله با عارضه‌ها را دارند. با این حال، در برخی مواقع این عارضه‌ها به قدری زیاد می‌شوند که بدن توانایی دفع آن‌ها را ندارد. به همین سبب، باید رو به استفاده از داروها و ترکیبات شیمیایی به منظور تقویت ایمنی بدن بیاوریم.

در بین عارضه‌هایی که ممکن است بدن را دچار مشکل کنند، رادیکال‌های آزاد هستند که به اکسیدان‌ها معروف می‌باشند. این ترکیبات نقش مهمی در تخریب دیواره‌های پوستی دارند. اکسیدان‌ها می‌توانند نقاط مختلف بدن به ویژه پوست و مو را تحت تاثیر قرار دهند. لذا، باید خیلی زود کنترل شوند.

اگر به تازگی متوجه افزایش اکسیدان‌های بدن خود شده‌اید، در این مطلب اطلاعات موثری وجود دارد که به شما در کنترل آن‌ها کمک می‌کند. با ما همراه باشید.

آنتی اکسیدان چیست ؟

آنتی اکسیدان ها مولکول‌هایی هستند که وظیفه مقابله با رادیکال‌های آزاد در بدن را برعهده دارند. رادیکال‌های آزاد ترکیباتی هستند که اگر سطح آن‌ها در بدن شما بیش از حد بالا برود، می‌توانند آسیب شدیدی به پوست و مو وارد سازند. این ترکیبات آزاد همواره با چندین بیماری از جمله دیابت، بیماری قلبی و سرطان مرتبط هستند.

بدن انسان به طور طبیعی پادتن‌هایی برای کنترل رادیکال‌های آزاد در اختیار دارد. با این حال، آنتی اکسیدان ها در مواد غذایی خوراکی به ویژه در میوه‌ها، سبزیجات و سایر غذاهای گیاهی یافت می‌شوند. چندین ویتامین مانند ویتامین E و C نیز به عنوان آنتی اکسیدان های موثر ایفای نقش می‌کنند.

نگهدارنده‌های آنتی اکسیدانی نیز با افزایش ماندگاری، نقش مهمی در تولید مواد غذایی دارند.

نحوه عملکرد رادیکال‌های آزاد

رادیکال‌های آزاد به طور مداوم در بدن انسان شکل می‌گیرند. بدون آنتی اکسیدان‌ها، رادیکال‌های آزاد خیلی سریع آسیب‌های جدی به بدن وارد می‌کنند و در نهایت منجر به مرگ انسان می‌شوند. با این حال، رادیکال‌های آزاد وظایف مهمی را برعهده دارند که برای سلامتی ضروری هستند.

به عنوان مثال، سلول‌های ایمنی بدن از رادیکال‌های آزاد برای مبارزه با عفونت‌ها استفاده می‌کنند. در نتیجه بدن نیاز به حفظ تعادل خاصی از رادیکال‌های آزاد و آنتی اکسیدان ها دارد. وقتی تعداد رادیکال‌های آزاد از آنتی اکسیدان ها بیشتر باشد، می‌تواند منجر به حالتی به نام استرس اکسیداتیو شود.

استرس اکسیداتیو طولانی‌مدت می‌تواند به DNA و سایر مولکول‌های مهم بدن شما آسیب برساند. این موضوع گاهی حتی منجر به مرگ سلولی می‌شود.

آسیب به DNA خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد. به طوری که حتی برخی از دانشمندان این نظریه را مطرح کرده‌اند که نقش مهمی در روند پیری ایفا می‌کند.

چندین عامل سبک زندگی، استرس و محیطی برای تقویت تشکیل رادیکال های آزاد بیش از حد و استرس اکسیداتیو شناخته شده‌اند که مهمترین آن‌ها عبارت‌اند از:

 • آلودگی هوا
 • دود سیگار
 • مصرف الکل
 • سموم
 • سطح قند خون بالا
 • مصرف زیاد اسیدهای چرب غیراشباع چندگانه
 • اشعه فرابنفش، از جمله آفتاب گرفتن بیش از حد
 • عفونت‌های باکتریایی، قارچی یا ویروسی
 • مصرف بیش از حد آهن، منیزیم، مس یا روی
 • وجود بیش از حد یا خیلی کم اکسیژن در بدن
 • فعالیت‌های بدنی شدید و طولانی مدت که باعث آسیب بافتی می‌شود
 • مصرف بیش از حد آنتی اکسیدان ها مانند ویتامین C و E
 • کمبود آنتی اکسیدان

به طور کلی، استرس اکسیداتیو طولانی‌مدت منجر به افزایش خطر سلامتی، مانند بیماری‌های قلبی عروقی و انواع خاصی از سرطان به ویژه سرطان پوست می‌شود.

آنتی اکسیدان ها چگونه کار می کنند و چرا به آن ها نیاز داریم؟

به گفته دکتر ماگوورن از مجله معتبر dermstore، آنتی اکسیدان ها با معکوس کردن یا جلوگیری از ایجاد استرس اکسیداتیو توسط رادیکال‌های آزاد نقش مهمی در سلامتی بدن ایفا می‌کنند.

رادیکال‌های آزاد مولکول‌های ناپایداری هستند که از یک یا چند الکترون (یعنی ذرات زیر اتمی) تشکیل می‌شوند. این ساختار، مولکول‌های آن را بسیار واکنش‌پذیر و مستعد اکسیداسیون می‌کند. برای به دست آوردن ثبات، آن‌ها با مولکول‌های دیگر واکنش نشان می‌دهند و یک واکنش زنجیره‌ای ایجاد می‌کنند؛ واکنشی که ممکن است به ساختار و ماده ژنتیکی (DNA) سلول های سالم آسیب برساند.

متأسفانه، آسیب رادیکال‌های آزاد منجر به التهاب می‌شود که در مسیر سیستم‌های خود ترمیم منظم برنامه‌ریزی شده پوست قرار می‌گیرد. دکتر ماگوورن توضیح می‌دهد که در نهایت، این می‌تواند منجر به هایپرپیگمانتاسیون، آکنه و آسیب سلولی شود که منجر به چین و چروک در طول مسیر زنگی ‌شود.

از آنجایی که بدن انسان به طور طبیعی رادیکال‌های آزاد تولید می‌کند و نور خورشید، آلودگی، سموم محیطی، تنباکو و استرس نیز به تولید بیش از حد آن‌ها کمک می‌کنند، هیچ راهی برای فرار کامل از رادیکال‌ها و آسیب اکسیداتیو ناشی از آن وجود ندارد. با این حال، آنتی اکسیدان های موضعی می توانند کمک کننده باشند.

آنچه آنتی اکسیدان ها برای پوست انسان انجام می دهند

بسیاری از ما می‌دانیم که سلول‌ها به عنوان بلوک‌های سازنده پوست عمل می‌کنند. دکتر ماگوورن توضیح می‌دهد که با در نظر گرفتن این موضوع، «آنتی اکسیدان‌ ها با از بین بردن الکترون‌های ضعیف اتم‌ها مانع از آسیب پذیری سلول‌ها می‌شوند».

خوشبختانه، مشکلات ناشی از اکسیدان‌ها خیلی زود برطرف می‌شوند. فقط کافی است که به یک متخصص پوست و مو مراجعه کنید تتاچند محلول موثر برای شما تجویز کند.  محلول‌های آنتی‌اکسیدان‌ مدافعان خوبی برای مقابله با رادیکال‌های آزاد هستند. به طوری که به کند شدن پیری پوست کمک می‌کنند. در ادامه برخی از مزایای آنتی اکسیدان ها آورده شده است:

کمک به اصلاح علائم پیری زودرس:

این محلول‌ها با از بین بردن استرس اکسیداتیو کلاژن روند طبیعی ترمیم پوست را متوقف می‌کنند. روند پیری معمولا با اثرات خطوط ریز، چین و چروک، شلی پوست، جوش‌های آکنه و لکه‌های پوستی همراه هستند. با از بین بردن رادیکال‌های آزاد، آنتی اکسیدان ها می توانند به پیشگیری و اصلاح این علائم قابل مشاهده کمک کنند و به پوست درخشندگی بیشتری ببخشند.

کمک به جلوگیری از آسیب نور خورشید:

دکتر ماگوورن معتقد است که طبق تعریف، همه آنتی اکسیدان ها دارای خواص ضد التهابی هستند. آن‌ها میزان آسیب‌پذیری پوست به اشعه‌های مضر خورشید را کاهش می‌دهند، از آفتاب سوختگی جلوگیری می‌کنند و محافظت بیشتری در برابر آسیب‌های خورشیدی ایجاد می کنند.

کمک به ترمیم پوست:

آنتی اکسیدان ها التهاب روند نوسازی پوست را مختل می‌کنند. به گونه‌ای که با کاهش التهاب به پوست اجازه می‌دهند تا خود را ترمیم کرده و آسیب‌های قابل مشاهده را اصلاح کند. دکتر ماگوورن می‌افزاید: برخی آنتی‌اکسیدان‌ها، مانند ویتامین C، می‌توانند روند تولید کلاژن را که برای پوست جوان حیاتی است، تحریک کنند.

روشن‌سازی پوست:

رادیکال‌های آزاد در صورت قرار گرفتن مکرر در معرض نور خورشید می‌توانند باعث ایجاد تغییراتی در تولید ملانین و ایجاد لکه‌های تیره و ناهمواری پوست شوند. با کاهش آسیب نور، آنتی اکسیدان ها می توانند از رنگدانه‌های غیر طبیعی پوست جلوگیری کنند. برخی از آنتی اکسیدان‌ها (مانند ویتامین C) برای مهار تیروزیناز، آنزیمی که تولید ملانین را تحریک می کند، اقدامات موثری را انجام می‌دهند.

7 مورد از بهترین آنتی اکسیدان های پوستی

انواع مختلفی از آنتی اکسیدان ها در محصولات مراقبت از پوست یافت می‌شوند که برخی از آن‌ها قوی‌تر از سایرین هستند. در اینجا 7 مورد از محبوب‌ترین آنتی اکسیدان‌هایی که در سلامت پوست نقش مهمی ایفا می‌کنند را معرفی کرده‌ایم:

ویتامین C

ویتامین ث یکی از آنتی اکسیدان های موثر در تقویت سلامت پوست به شمار می‌رود. این ویتامین به عنوان پاک‌کننده رادیکال‌های آزاد، فواید پوستی زیادی مانند افزایش تولید کلاژن و از بین بردن لکه‌های تیره دارد. ویتامین ث معمولا با نام‌های مختلفی از جمله اسید ال اسکوربیک، ویتامین ث استر، آسکوربیل پالمیتات، سدیم آسکوربیل فسفات، منیزیم آسکوربیل فسفات یا ویتامین C لیپوفیل در پشت جلد محصولات شیمیایی نمایش داده می‌شود. برای دریافت نتایج بهتر، توصیه می‌شود آن‌ها را به همراه ضد آفتاب استفاده کنید. این روش به جلوگیری از آسیب‌های اشعه‌های خورشیدی و مهار هیپرپیگمانتاسیون کمک خواهد کرد.

نیاسینامید (Niacinamide)

نیاسینامید که به عنوان ویتامین B3 نیز شناخته می‌شود، یک آنتی اکسیدان قوی است که بافت و رنگ پوست را بهبود می‌بخشد. ویتامین B3 به کاهش خطوط ریز، چین و چروک و هایپرپیگمانتاسیون کمک می‌کند و خواص ضد التهابی را نشان می دهد. نیاسینامید به لطف توانایی خود در آرام کردن التهاب، همچنین می تواند جوش ها را تسکین دهد، عملکرد مانع پوست را بهبود بخشد و به مبارزه با قرمزی کمک کند. این ویتامین اغلب برای درمان بیماری‌های پوستی مانند روزاسه و آکنه استفاده می‌شود و هیچ گونه واکنش نامطلوبی ایجاد نمی‌کند. لذا آن را برای انواع حساس ایده‌آل می‌کند.

رسوراترول (Resveratrol)

رسوراترول به دلیل توانایی‌های چشمگیر ضد پیری به عنوان “مولکول طول عمر” شناخته می‌شود. این آنتی اکسیدان بیشتر در پوست میوه‌هایی مانند انگور و انواع توت‌ها یافت می‌شود. رسوراترول به عنوان زره دفاعی گیاهان عمل می‌کند. لذا، هنگامی که در محصولات مراقبت از پوست استفاده می‌شود، اثر ترمیمی مشابهی را از خود بر جای می‌گذارد. رزوراترول دارای خواص ضد التهابی، ضد باکتریایی و ضد قارچی است که پوست را تقویت می‌کند. این ترکیب علائم پیری پوست را کاهش می‌دهد و در بهترین شرایط، پوست را عاری از عفونت نگه می‌دارد. پزشکان استفاده از آن را در عصر توصیه می‌کنند، زیرا در صورت قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش تأثیرش از بین می‌رود.

ویتامین E

ویتامین E یک آنتی اکسیدان مهم است که برای عملکرد مناسب بسیاری از اندام‌های بدن از جمله پوست مورد نیاز است. استفاده از این ویتامین به دلیل توانایی در تسریع روند بهبودی پوست به طور گسترده‌ای توسط متخصصان پوست  توصیه می‌شود. به همین خاطر، جای تعجب نیست که ویتامین E اغلب در مرطوب کننده‌ها، کرم‌ها و لوسیون‌های فرموله شده برای درمان پوست خشک و همچنین محصولاتی که برای کاهش علائم کشش طراحی شده‌اند، یافت می‌شود. ویتامین E همچنین به تثبیت سایر آنتی اکسیدان ها و بهبود اثربخشی آن‌ها کمک می‌کند، بنابراین اغلب آن را همراه با ویتامین ث یا رسوراترول استفاده می‌کنند.

رتینول (ویتامین A)

رتینول عنصری است که به تعویق پیری پوست کمک می‌کند. این آنتی اکسیدان که مشتق شده از ویتامین A است، به دلیل ساختار مولکولی کوچک خود بسیار موثر می‌باشد. ویتامین A به آن اجازه می‌دهد به اندازه کافی در عمق پوست نفوذ کند که می‌تواند به طور موثری تولید کلاژن را تحریک و بازسازی و ترمیم سلول را تسریع کند.

کوآنزیم Q10

با افزایش سن، میزان تولید کوآنزیم Q10 در بدن که به نام یوبی‌کینون نیز شناخته می‌شود، کاهش می‌یابد و ما را مستعد ابتلا به چین و چروک و پیری می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد که افزایش استفاده موضعی از این آنتی اکسیدان به مبارزه با آسیب رادیکال‌های آزاد کمک کرده و سلول‌های پوست را سالم نگه می‌دارد. این ماده مغذی به راحتی توسط پوست جذب و به تحریک تولید کلاژن کمک می‌کند. در نتیجه خاصیت ارتجاعی پوست افزایش می‌یابد.

پلی فنول‌ها (Polyphenol)

پلی فنول‌ها به وفور در میوه‌ها، سبزیجات، چای سبز یا سیاه و سایر مواد گیاهی یافت می‌شوند. دکتر کلاین توضیح می‌دهد که این ترکیبات دارای خواص ضد التهابی، تعدیل کننده ایمنی و آنتی اکسیدانی برای جلوگیری از آسیب پوستی ناشی از اشعه UV هستند. مطالعات نشان می‌دهد که مصرف و استفاده موضعی از مواد غنی از پلی فنول‌ها به بهبود دفاع طبیعی پوست در برابر استرس اکسیداتیو، جلوگیری از علائم پیری و ترمیم آسیب DNA کمک می‌کند.

سخن پایانی

در این مطلب شما را با انواع آنتی اکسیدان ها آشنا کردیم و گفتیم که چه نقشی در زندگی روزمره ما ایفا می‌کنند. همانطور که گفتیم، بدن انسان باید تعادل خاصی را بین رادیکال‌ های آزاد و آنتی اکسیدان‌ ها حفظ کند. هنگامی که این تعادل مختل شود، می تواند منجر به استرس اکسیداتیو گردد. روزانه تحقیقات بیشتری در مورد آنتی اکسیدان ها انجام می‌شود و این عناصر مدام در حال ارتقا می‌باشند. با این حال، به اعتقاد اغلب متخصصان پوست و مو، بهترین آنتی اکسیدان ترکیبی از ویتامین ث است. محلول‌های زیادی در بازار وجود دارند که حاوی ویتامین‌ها و ترکیبات مختلفی هستند و به سلامت پوست و مو کمک می‌کنند.

با این حال، بهترین کار این است که ابتدا به پزشک مراجعه کرده و پس از گذراندن معاینات اولیه، پروسیه درمان خود را زیر نظر او آغاز کنید. فراموش نکنید که رژیم غذایی شما منبع ضروری آنتی اکسیدان ها می‌باشد. به طوری که آنتی اکسیدان های مورد نیاز بدن خود را باید در غذاهای حیوانی و گیاهی به ویژه سبزیجات، میوه‌ها و انواع توت‌ها پیدا کنید. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد. اگر فکر می‌کنید پوستتان دچار عفونت یا خشکی شده، بهتر است سریعا به پزشک مراجعه کنید.

خواص آنتی اکسیدان برای پوست و مو

فهرست مطالب

[vc_row full_width="stretch_row" css=".vc_custom_1493881945773{margin-bottom: -40px !important;background-color: #f9f9f9 !important;}"][vc_column css=".vc_custom_1488538101973{padding-top: 0px !important;padding-bottom: 0px !important;}"][woodmart_brands orderby="" order="" hover="alt" style="carousel" per_row="7" hide_pagination_control="yes" hide_prev_next_buttons="yes" wrap="yes" ids=""][/vc_column][/vc_row]
شروع به تایپ کردن برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید هستید.