تاثیر ویتامین ث بر روی پوست

تاثیر ویتامین ث بر روی پوست

ویتامین ث یکی از ویتامین های محلول در آب است. که بدن روزانه به حداقل 75 تا 100 میلی گرم از این ویتامین نیاز دارد که باید به صورت روزانه از طریق رژیم غذایی دریافت شود، چرا که بدن انسان نمی تواند ویتامین C بسازد یا آن را در بافت ها ذخیره کند.

این ویتامین اثر آنتی اکسیدان دارد، در حفاظت و سلامت پوست و لثه و استحکام استخوان و مو نقش دارد، باعث ارتقا سیستم ایمنی بدن و عملکرد بهتر آن می شود و در تنظیم برخی هورمون ها نیز اعمال اثر میکند. اما ویتامین C بصورت موضعى هم داراى فواید بسیارى براى پوست مى باشد، که از مهمترین آنها میتوان به نکات زیر اشاره کرد:

1- تولید کلاژن

ساخت کلاژن یکى از مهمترین ویژگی های ذاتی پوست است و از علل مهم سفتى و قوام پوست است و با افزایش سن ساخت کلاژن کاهش می یابد. ویتامین C موضعی می تواند موجب تحریک کلاژن سازی شود و همچنین کیفیت کلاژن را افزایش داده و از این طریق علائم پیری مثل چروک های پوست را کاهش مى دهد.

2- محافظت از آفتاب

ویتامین C نوعی آنتی اکسیدان است که در مقابل اشعه ماوراء بنفش خورشید از پوست محافظت می کند. با وجود اینکه ویتامین ث نمی تواند از پوست مانند ضدآفتابى با SPF مناسب مراقبت کند اما آسیب ناشى از رادیکالهاى آزاد را به حداقل می رساند. توصیه مى شود پس از استفاده از ویتامین سى از ضد آفتاب نیز استفاده شود. ویتامین ث می تواند علائم آسیب پوستی ناشی از آفتاب شامل اختلالات رنگ یا همان کک و مک و ملاسما و چروک ها را بهبود بخشد.

3- روشن کنندگی پوست

ویتامین ث به صورت موضعى می تواند هایپرپیگمانتاسیون ولک های ناشی از افزایش سن را درمان کند. سرم ویتامین ث به عنوان لایه بردار طبیعی عمل کرده و باعث روشن شدن پوست می شود .علاوه بر این ویتامین ث موضعی می تواند قرمزى و التهاب پوستی ناشی از آفتاب را کم کرده و حتی می تواند شمار سلولهای آسیب دیده در اثر آفتاب سوختگی را کاهش دهد.

منبع : دکتر رویا ساعد متخصص پوست، مو و زیبایی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

به اشتراک بگذارید:

کمک نیاز دارید؟ پشتیبان واتساپ