اینستاگرام مشاوره رایگان

تاثیر فیلم دیدن بر زندگی امروزه چیست؟

دسته بندی :دانستنی ها 12 آذر 1399 296

تاثیر فیلم دیدن بر زندگی امروزه چیست؟

برای همه ما اتفاق افتاده که با شخصیت یک فیلم همزاد پنداری کرده ایم. و یا بعد از دیدن یک فیلم در زمانی که اتفاق مشابه ای برای ما می افتد به یاد آن صحنه از فیلم بیفتیم. تاثیر فیلم دیدن بر زندگی در سال های اخیر بسیار مورد بحث بوده است و در هیچ تحقیقی این تاثیر رد نشده بلکه درجات آن متفاوت بوده است. روانکاوان در تحقیقی به این نتیجه رسیده اند که یک فیلم می تواند باعث یادآوری و ترمیم اتفاقات زندگی یک فرد شود. البته یک فیلم به صورت یکسان بر همه افراد تاثیر نمی گذارد.

درجات تاثیر فیلم دیدن بر زندگی افراد

از آنجایی که زندگی افراد با یکدیگر متفاوت است. و در زندگی تجربیات متفاوتی را دارند ممکن است در برابر دیدن یک فیلم بسیار متاثر شوند و یا اشک بریزند و یا به صورت  خنثی و بی تفاوت عمل کنند. البته تاثیر فیلم دیدن بر زندگی  به ژانر فیلم نیز بستگی دارد. در این وضعیت امروزه جهانی که تمام مردم جهان در قرنطینه به سر می برد و تقریبا بیرون رفتن از خانه تعطیل شده است مردم بیشتر به سمت فیلم و سریال دیدن سوق پیدا کرده اند.

از تاثیرات ژانر های مختلف بر افراد می توان به چند مورد اشاره کرد: در تحقیقی مشخص شده است که کودکانی که سری فیلم های هری پاتر را دیده اند در مسائل مختلف خلاق تر از سایر بچه ها می باشند و این تاثیر فیلم دیدن بر زندگی تاثیری کوچک نیست.

دیدن فیلم کمدی و خندیدن حداقل 15 دقیقه با این فیلم ها در کاهش فشار خون و گرفتگی عروق و همچنین بر کاهش استرس و افسردگی موثر می باشد. ژانر تراژدی از انواع مدل فیلم هایی است که طرفداران زیادی دارد چون در این فیلم ها فرد درگیر شخصیت فیلم میشود با آن گریه می کند و با آن خوشحال می شود و با آن احساس موفقیت و یا شکست می کند این فیلم ها به ویژه برای افرادی که تجربه مشابه داشته اند بسیار تاثیرگذار است. روانشناسان دیدن اینگونه فیلم ها را برای افرادی که سابقه افسردگی دارند توصیه نمی کنند.

تاثیر ژانر وحشت بر همگان مشخص است باعث افزایش آدرنالین و افزایش فشار خون شده و معمولا تاثیر مثبتی بر افراد به ویژه کودکان و افراد با مشکلات قلبی و عروقی ندارد. تاثیر فیلم دیدن بر زندگی کودکانی که فیلم ترسناک دیده اند معمولا با ترس از تنها ماندن ترس از اتاق تاریک و ترس از سایه همراه می شود که معمولا تاثیر مثبتی نیست. ولی این ژانر نیز طرفداران خاص خود را دارد.

تاثیر فیلم دیدن بر زندگی و تشخیص فیلم بد و فیلم خوب

فیلم بین های حرفه ای معمولا معتقد هستند که حتی بدترین فیلم ها هم ارزش یکبار دیدن را دارند. ولی افراد عادی نمی توانند فیلمی را ببینند به ویژه با کودکان که بعدا تاثیر آن بر زندگی آنها منفی باشد. صنعت فیلم سازی در جهان جزء صنایعی است که ارقام بسیار بالایی در آن گردش دارد و اگر این صنعت نتواند تاثیری بر زندگی افراد داشته باشد نمی تواند موفق باشد. فیلم بد یا فیلم خوب معنی نسبی برای افراد دارد زیرا که یک فیلم می تواند برای یک فرد تاثیر خوب بگذارد و فیلم خوب محسوب شود و یا برعکس همان فیلم بر شخص دیگری تاثیر بد بگذارد و فیلم بد محسوب شود.

امروزه کارگردانان و تهیه کنندگان با تحقیق بر زندگی روزمره و علایق تمام اقشار جامعه و با روانکاوی و علوم رفتارشناسی شروع به فیلمسازی می کنند. حتی فیلم هایی که تنها به فکر گیشه و درآمدزایی هستند نیز درجاتی از این روانکاوی را دارند.

دیدن فیلم هایی در گذشته که به نظر دور از واقعیت بوده و امروزه اتفاق افتاده مانند فیلم های ایجاد پاندمی و یا فیلم های حوادث طبیعی و یا جنگ و ترور معمولا افراد را به فکر می برد که آیا این تولید این فیلم ها  اتفاقی می باشد و یا اینکه هدف خاصی پشت این فیلم ها می باشد. البته که تاثیر فیلم دیدن در زندگی افراد برای بسیاری از کشور ها مهم بوده و فیلم هایی با مقاصد و اهداف خاص تولید می کنند. بعنوان مثال برای تغییر فرهنگ و اشاعه یک فرهنگ و رفتار خاص و حتی تبلیغ و استفاده از یک برند و یا یک تیپ خاص همه و همه میتواند از تاثیرات یک فیلم در گستره بین المللی باشد.

القاء ابرقهرمانها بر تمام کودکان جهان که این ابر قهرمان ها عمدتا ساخت هالیوود هستند همگی از تاثیر فیلم بر زندگی افراد حکایت می کند. کمتر کودکی در جهان را می توان یافت که نام مرد عنکبوتی را نشنیده باشد. حال اینکه این ابر قهرمان ها چه تاثیری بر افراد دارد متفاوت است.

 

 

تاثیر فیلم دیدن بر زندگی با فاکتور سلبریتی ها

برخی فیلم ها در تمام جهان تکیه بر هنر پیشه های خود دارند و از محبوبیت آنها برا این تاثیر استفاده می کنند. از تاثیر فیلم بر زندگی افراد فقط این مورد کافی است که برای پوشیدن و استفاده از یک برند خاص در فرش قرمز و افتتاحیه  بسیاری از فیلم ها و مراسمات اهدا جوایز مبالغ هنگفتی پیشنهاد می شود. زیرا که برند ها از تاثیر فیلم دیدن بر زندگی افراد آگاه هستند و این تاثیر فروش و دیده شدن آنها را نیز متاثر می کند.

انجام رفتار خاص یک بازیگر، باب شدن تکه کلام یک فیلم خاص، افزایش مدل لباس پوشیدن یک سلبریتی همه و همه از تاثیر فیلم دیدن در زندگی افراد حکایت دارد که این تاثیر بین المللی است.

 

 

تاثیر فیلم دیدن بر جنین

همان طور که تغذیه و حالات جسمی مادر بر جنین تاثیر دارد. حالات روحی و تغذیه روحی و روانی مادر نیز تاثیر مستقیم بر حال و حتی آینده جنین دارد. پس تاثیر فیلم دیدن بر زندگی خانم های باردار نیز مطمئنا تاثیر دارد. محققان برای بانوان باردار است موسیقی آرام و قدم زدن در محیط های آرام و طبیعت یا دیدن چنین صحنه هایی را پیشنهاد می کنند. و برای فیلم دیدن هم فیلم های شاد نه به طور مطلق کمدی بلکه فیلم های شاد و خانوادگی که امید دهنده و پالس مثبت دارند و در انتهای فیلم حس سبکی و خوب به انسان دست می دهد را پیشنهاد می دهند.

دیدن فیلم های خشن با صحنه های کشت و کشتار و حاوی خون، فیلم های ترسناک بطوریکه تاثیر در فشار خون و سطح آدرنالین مادر بگذارد مناسب نیست. همچنین در این دوران دیدن فیلم هایی با صحنه های مستهجن هم مناسب نیست و ممکن است حتی باعث تحریک و سقط جنین و یا زایمان زودرس شود. البته فیلم با صحنه های مستهجن برای هیچ دوران وسنی مناسب و توصیه شده نیست.

 

 

 فاکتور های افزایش و کاهش تاثیر فیلم دیدن بر زندگی

معمولا فیلم دیدن جمعی تاثیر و لذت بیشتری بر افراد دارد و تاثیر آن نیز بیشتر خواهد بود. به همین دلیل فیلم دیدن در سینما به همراه دوست و خانواده بیشتر توصیه میشود. در این روزه های سخت بیماری کرونا خانواده ها به این سمت رفته اند و معمولا هم اگر فیلم و سریال مناسبی را انتخاب کنند برای مدتی از کوتاه از استرس و اضطراب دور خواهند ماند.

همچنین فیلم برای افرادی که نیاز به یادگیری زبان دارند به ویژه در بخش شنیداری بسیار توصیه شده و مفید است. برای افرادی که ساعات زیادی را تنها هستند و یا مجبور هستند تنها بمانند دیدن فیلم راهکاری بسیار مناسب برای گذرانده زمان و جلوگیری از افسردگی می باشد. البته در این مورد اینکه چه نوع فیلمی را ببیند بسیار مهم می باشد. رعایت محدودیت سنی فیلم به ویژه برای کودکان بسیار مهم است زیرا برخی فیلم ها ممکن است دارای صحنه هایی باشد که تا سال ها در ذهن کودک و حتی بالغین تاثیر بگذارد.

 

 

در انتها

تاثیر فیلم دیدن بر زندگی انکار ناپذیر است تا آنجایی که امروزه برخی فیلم ها برای مقاصد درمانی تولید و در اختیار افراد قرار میگیرد. فیلم هایی برای درمان افسردگی، برای افزایش امید به زندگی، نگرش مثبت، افزایش موفقیت و راه های افزایش موفقیت، افزایش انگیزه ورزشی، تشویق به کاهش وزن، تشویق به ترک اعتیاد، و انگیزه زندگی خانوادگی تولید شده که نشان از تاثیر آنها در زندگی افراد است.

بد نیست از تاثیر فیلم دیدن بر زندگی برخی افراد مثال بزنیم: زین الدین زیدان بازیکن افسانه ای رئال مادرید با دیدن فیلم (انیمیشن) فوتبالیست ها به این رشته علاقه مند شده و وارد این ورزش شده است. جکی چان بازیگر موفق چینی با دیدن فیلم های اکشن بروسلی به بازیگری علاقمند شده  و امروزه یکی از موفق ترین افراد این شغل می باشد.

کمتر کسی می باشد که با شنیدن موسیقی فیلم پدرخوانده و یا موسیقی فیلم از کرخه تا راین و آژانس شیشه ای دوباره دلش نخواهد که این فیلم ها را ببیند. تاثیر فیلم دیدن بر زندگی تا آنجایی مهم است که در برخی کشورها پخش برخی فیلم ها ممنوع و حتی جرم محسوب می شود. پس باید در مورد فیلم هایی که میخواهیم ببینیم به ویژه با خانواده و کودکان تحقیق مختصری انجام دهیم حداقل خلاصه داستان آن را بدانیم زیرا که صحنه صحنه فیلم ممکن است است در ذهن افراد حک شده و تاثیر مستقیم و غیر مستقیم بر زندگی افراد بگذارد.

ادمین سایت

مقالات مرتبط

    لینک کوتاه: