اینستاگرام مشاوره رایگان

میلیا، مزاحم کوچک پوست

دسته بندی :پوست 5 خرداد 1400 1669

میلیا، مزاحم کوچک پوست 

میلیا
داشتن چهره‌ای زیبا و پوستی شاداب، حق هر انسان است. امروزه گاهی فقدان این حق موجب بروز مشکلات روحی و حتی افسردگی در برخی افراد میشود؛ با داشتن یک افق دید وسیع می‌توان نسبت به رخداد های تهدید‌ کننده سلامت و پوست اقدام مقتضی و به موقع انجام داد. در این میان بهره گیری از دانش پزشکان متخصص پوست و یا افراد آگاه و با تجربه، بهترین اقدام کاربردی و مناسب محسوب میشود.
ما در این مقاله به یکی از مشکلات مشهود پوست اشاره میکنیم و راهکارهای رسیدگی به آن را نیز یاد آور میشویم.
باید دانست که “میلیا” نوعی عارضه پوستی بی خطر و غیر مسری محسوب میشود. شبیه جوش‌های پوستی بسیار ریز هستند ولی هرچه تلاش کنید تخلیه نمی‌شود. میلیا برآمدگی‌های ریز سفت به رنگ پوست یا سفید تر از رنگ پوست است که اغلب ثابت بوده وتغییری پیدا نمی کند. میلیا آکنه نیست و نباید با جوش پوستی یا جوش غرور جوانی و حتی خال یا زگیل اشتباه گرفته شود.
میلیا به عنوان یک عارضه پوستی، اغلب اوقات خود به خود زیر سطح پوست شکل می گیرد و گاهی نیز خود به خود از روی پوست حذف می‌شود.
ماهیت میلیا (کیست‌هایی پوستی کوچک) با جوش‌های عادی پوست، زگیل و خال بطور کامل تفاوت دارد. جنس میلیا از کراتین (پروتین لایه خارجی پوست) است.
در عارضه میلیا، سلول‌های مرده پوست به دام افتاده و شبیه برآمدگی و یا کیستهای سفید رنگ بر روی سطح پوست خودنمایی می‌کنند.
میلیا کیست‌های کوچک و آزار دهنده مشابه آکنه است اما باید دانست که گاهی وجود میلیا، علامت یک بیماری دیگر محسوب می‌شود.
میلیا علاوه بر چهره و ظاهر افراد، روی گردن و سایر نواحی بدن نیز احتمال بروز دارد ولی درمان ساده‌ای داشته جای نگرانی نخواهد داشت. گاهی اوقات و در برخی افراد میلیا روی پوست دست‌ها، پاها و سایر نواحی دیگر بدن نیز دیده می‌شود.
به اعتقاد برخی متخصصان پوست از آنجایی که پوست نواحی حساس بدن بویژه اطراف چشم حساس و ظریف‌تر است، استفاده از آرایش‌های غلیظ و سنگین یا برخی کرم های آرایشی خاص بخصوص اطراف چشم می‌تواند موجب بروز میلیا در نواحی دور چشم شود. داشتن یک محلول پاک‌کننده آرایش خوب یکی از ارکان استفاده از محصولات آرایشی است. بهترین توصیه ما برای پاک‌کردن آرایش باقیمانده پوست، جهت جلوگیری از “میلیا” محلول پاک کننده آرایشی “لامینین” است. این محصول با فرمولاسیون خاص خود علاوه بر انطباق مناسب با پوست میتواند آرایش را بخوبی پاک‌کرده و سلول‌های مرده پوست را نیز پاکسازی کند.
آسیب‌های پوستی در اثر تماس با البسه از جنس خاص یا قرار گرفتن در برابر اشعه آفتاب، استفاده غیر طبیعی از محصولات بهداشتی و آرایشی، همچنین کهیر و برخی حساسیت‌ها میتواند در بروز میلیا نقش ایفا کند.
میلیا احساس ناخوشایندی در فرد ایجاد میکند و این مزاحم کوچک با روشهای مرسومی که به درمان آکنه منجر میشود قابل بر طرف شدن نیست! میلیا برعکس آکنه های چرکی که نیاز به پادزیست (آنتی بیوتیک) و درمان دارویی دارد، روش درمانی اختصاصی خود را نیاز خواهد داشت.
نکته مهم پیشگیرانه که همیشه تذکر داده می‌شود این است که باید از آرایش بی مورد و یا استفاده از هرگونه کرم در نواحی اطراف چشم و محل هایی که پوست حساس‌تری دارند بهتر است که پرهیز کنیم. شما می‌توانید از یک کرم دور چشم با فرمولاسیون سبک استفاده کنید. کرم دور چشم نقش موثری در پیشگیری از چین و چروک و پیری نواحی اطراف چشم نیز خواهد داشت. در اینجا بهترین توصیه ما کرم دور چشم هالوکسیل مدیلن است این کرم می‌تواند در طول روز استفاده شود اما در صورت تمایل می‌توانید کرم دور چشم لامینین حاوی ماده رتینول (پیش ساز ویتامین A) بطور شبانه استفاده کنید. نکته اینکه محصولات حاوی رتینول بهتر است که شب ها استفاده شود. کرم دور چشم لامینین حاوی رتینول برطرف‌کننده یا کاهش دهنده لک‌های اطراف چشم است و از پیری زودرس و چین و چروک اطراف چشم پیشگیری می‌کند.
یکی از بهترین و کاربردی ترین توصیه‌هایی که متخصصان پوست انجام میدهند این است که باید با استفاده از تکنیک‌های لایه‌برداری خفیف و کم‌تهاجمی به پوست این فرصت را داد که مجدد بازسازی سلولی کند. ما به شما استفاده از کرم روشن کننده ولایه بردار ” ثمین” حاوی (AHA 12%) را پیشنهاد می‌کنیم چون مورد تایید متخصصان پوست کشور است و با فرمولاسیون خاص تهیه شده؛ این اقدام (استفاده از کرم لایه‌بردار ثمین جهت لایه‌برداری پوست) علاوه بر اینکه به جوان‌سازی پوست کمک میکند، قادر خواهد بود تا از تجمع بیش از اندازه رنگدانه‌های طبیعی پوست (ملانین) در برخی نواحی پیشگیری کرده یا اینکه از تولید غیر طبیعی رنگدانه ها تا حدود زیادی جلوگیری کند. در این مسیر کرم‌های لایه‌بردار مدیلن نیز به شما کمک خواهد کرد.
کرم لایه‌بردار ثمین یا کرم‌های لایه‌بردار مدیلن (AHA 10% , AHA 15%) مزایای دیگری نیز دارد که از جمله آن می‌توان به کاهش اثرات به جای مانده از جای جوش، زخم یا خراش پوست و باز ماندن منافذ عمیق پوست اشاره نمود.
از آنجایی که عارضه پوستی میلیا در اثر تجمع و یا گیر افتادن سلول‌های مرده پوست به وجود می آید، می‌توان اذعان کرد که بدین ترتیب با لایه‌برداری صحیح و زیر نظر متخصص پوست، این سلولهای مرده پوستی محصور از بین خواهند رفت.
اگر قصد شما شستشوی مواد آرایشی همراه با پاک‌کردن سلول‌های مرده پوست و لایه‌برداری بسیار خفیف باشد، ما به شما شوینده صورت لامینین را توصیه می‌کنیم ولی این محصول برای نواحی حساس دور چشم پیشنهاد نمی شود.
بوسیله لایه‌برداری علاوه بر اینکه پوست فرصت آبرسانی بهتر پیدا میکند این امکان وجود خواهد داشت که با لایه برداری سبک سلولهای مرده پوست نیز حذف شده و بجای آن سلول‌های نوپا و جوان‌تری متولد شوند. حاصل این اقدام بهبود شرایط ظاهری پوست و ایجاد رضایتمندی بیشتر فرد است.
در خصوص استفاده از تکنیک‌های لایه‌برداری با روش شیمیایی باید دانست که بهره‌گیری از محلول‌های سبک با درجات ضعیف از اسید‌های مخصوص لایه‌برداری از جمله اسید میوه ها می‌تواند کمک‌رسان خوبی باشد، فقط اینکه در طول مدت استفاده از این مواد لایه‌بردار باید از قرار گرفتن در برابر آفتاب و اشعه زیانبار خورشید تا حد ممکن خودداری کرد. در غیر اینصورت روزها از کرم ضد آفتاب مدیسان با عیارهای حفاظتی متنوع(SPF) جهت محافظت بعد از لایه‌برداری با کرم لایه‌بردار ثمین یا مدیلن استفاده کنید.

کرم دور چشم

برخی از لایه‌بردارها بصورت محلول نیستند بلکه به شکل کرم لایه‌بردار است مانند کرم لایه‌بردار ثمین و مدیلن که باید با دقت و احتیاط لازم در نواحی مربوط مورد استفاده قرار گیرند.
توصیه به استفاده از کرم های سبک، دارای برند معتبر و مورد تایید متخصصین پوست برای دور چشم، بخصوص کرم دور چشم لامینین است.
اگر بیماری پوستی میلیا در اطراف چشم به وجود آمد باید دقت داشت که شاید از کرم‌های دور چشم نامناسب استفاده شده‌است که این بی دقتی آسیب‌های فراوانی به پوست بویژه پوست حساس نواحی اطراف چشم وارد خواهد ساخت. بهره‌گیری از لایه‌های ضخیم کرم بر روی نواحی مختلف پوست صورت و بخصوص دور چشم میتواند موجب بسته‌شدن منافذ پوست شده و در نتیجه سلول‌های مرده پوست را ناچار به دام انداخته و بدین ترتیب بیماری پوستی میلیا بوجود می‌آید. پس هرگز اطراف چشم از کرم‌های معمولی که برای دور چشم سنگین است، استفاده نکنید. استفاده از رتینول که پیش ساز ویتامین “A” محسوب می‌شود در فرمولاسیون این کرم‌های اختصاصی دور چشم کمک فراوانی به رفع سلول‌های مرده پوست نواحی اطراف چشم همچنین رفع تیرگی دور چشم خواهد کرد. کرم دور چشم لامینین یکی از بهترین محصولات مورد استفاده و توصیه شده توسط متخصصان پوست کشور است.
استفاده از لایه‌ای نازک از سرم ویتامین “ث” 20درصد مدیلن حاوی رتینول، سبب می شود تا خطوط و پف در اطراف چشم از بین برود و از بروز کیست‌های سفید و میلیا نیز جلوگیری شود. پس فراموش نکنید که استفاده از کرم‌های حاوی ویتامین “A” (رتینول) و مشتقات آن بخصوص کرم دور چشم لامینین و سرم ویتامین “ث” 20درصد مدیلن پیشنهاد می‌شود.
اگر چه راههای مختلفی برای رهایی از شر میلیا وجود دارد ولی یکی از تکنیک‌های کاربردی توسط متخصص پوست، بهره‌گیری از سوزن‌های استریل برای تخلیه میلیا است؛ از سوزن استریل جهت ایجاد خراش و برش روی سطح میلیای پوست و خروج سلول‌های مرده استفاده می‌شود. توصیه اینکه بهتر است این اقدام توسط یک متخصص پوست با دقت و تجربه انجام شود. این کار در صورتی که به شکل غیر حرفه ای و در خانه انجام شود، منجر به ایجاد خراش عمقی، زخم و عفونت در پوست خواهد شد.
در این مقاله علمی ما به شما بهترین محصولات کاربردی را پیشنهاد کرده‌ایم. با تهیه کرم‌های لایه‌بردار ثمین و مدیلن (AHA10% , AHA 12%)، کرم دور چشم لامینین، سرم ویتامین “ث” مدیلن، شما مجموعه‌ای از محصولات خوب را در اختیار دارید و می‌توانید با خیال راحت استفاده کنید، چون همه این محصولات مورد تایید متخصصان پوست کشور است و در داروخانه‌ها و مراکز معتبر فروش محصولات بهداشتی آرایشی کشور وجود دارد و از سایت رسمی شرکت گل افشان آرایش نیز قابل خریداری بصورت آنلاین با تحویل رایگان است.


رضا حسینمردی 05 خرداد 1400‌‌

paashaa

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.