اینستاگرام
تغییرات پوست و مراقبت از آن در سنین 12-20 سال - گل افشان آرایش

تغییرات پوست و مراقبت از آن در سنین 12-20 سال

تغییرات پوست و مراقبت از آن در سنین 12-20 سال

نوجوانی دوره ی گذر از کودکی به جوانی است. تغییر و تحولات این دوره روی پوست بی تاثیر نیست. در واقع بلوغ باعث تغییرات هومورنی وسیعی می شود که رد پای خود را روی پوست نیز به جا می گذارد.

آکنه و جوش های سرسیاه

بین 400 تا 900 غده ی سباسه روی پیشانی، بینی و چانه وجود دارد که هر یک از این غدد ماده ای به نام  سبوم (چربی طبیعی پوست) ترشح می کند. سبوم ترشح شده روی پوست پخش شده و آن را از آسیب های خارجی در امان نگه می دارد. اگر از دیدن جوش های خود در آینه حرص می خورید، بدانید که در سن و سال شما ترشح این چربی به دلیل تغییرات هورمونی و تاثیر هورمونهای مردانه افزایش پیدا می کند و سر و کله ی آکنه و جوش های سرسیاه نیز پیدا می شود. خودتان را نبازید. این مشکل فقط خاص شما نیست. 20 تا 30 درصد نوجوانان بین 10 تا 12 سال و 75 تا 90 درصد نوجوانان بین 16 تا 19 سال درگیر مشکل جوش می شوند و در برخی گزارشات حتی آمار تا 100 درصد نیز رسیده است. افزایش سبوم باعث باز شدن کانال دفع غده ی سباسه می شود. به موازات این مسئله، روزنه ی کانال نیز بسته شده و مانع از تخلیه طبیعی سبوم می شود. به این ترتیب میکروکیست ها یا کومدون ها به وجود می آیند که دستکاری کردن آن ها مشکل زا بوده و حتی ممکن است به ایجاد اسکار یا جوشگاه دائمی نیز منجر شود. جوش های بزرگ، قرمز و چرکی ناشی از تکثیر یک باکتری به نام پروپیونی باکتریوم در کانال پیلوسباسه هستند. آکنههایی که خیلی زود (در دختران 9 تا 10 ساله) خود را نشان می دهند، باید جدی گرفته شوند. این آکنه ها در نتیجه ی تغییرات هورمونی طبیعی نوجوانی بوجود آمده و درمان آنها نیاز به زمان دارد. بهتر است بدانید که دوره ی قبل از عادت ماهانه در دخترها، استرس، استفاده ی افراطی از انواع کرم ها و لوسیون ها و دخانیات از جمله عوامل افزایش دهنده ی آکنه می باشند.

موهای چرب و شوره

بلوغ یعنی نخستین گام ها به سوی پختگی و تکامل. اما با فرا رسیدن این پدیده ی طبیعی و پر از طوفان، موها نیز مانند پوست به سرعت چرب می شوند. در نتیجه سروکله ی شوره ی سر و خارش پوست سر نیز پیدا می شود. برای بهبود این وضعیت کافیست یک شامپوی ضدشوره نیز تهیه کنید و در کنار شامپوی روزانه ی خود استفاده کنید و بدانید که شستشوی بیش از حد موها روش مناسبی برای کاهش چربی آن نیست. برای موهای چرب شستشوی روزانه و برای موهای معمولی شستشوی یک روز در میان و برای موهای خشک شستشوی هر دو روز یک بار کفایت می کند.

ترک های پوست

یکی دیگر از بلاهایی که در این دوره بر سر پوست می آید و ناشی از تغییرات هورمونی و افزایش وزن است. ترک خوردن و پیدایش گسیختگی های نواری قرمز رنگ روی پوست است که در اصطلاح طبی به آنها استریا گفته می شود و نمونه ی بارز آنها ترک هایی است که بعد از زایمان بر شکم خانم ها ایجاد می گردد. معمولاً دخترها بیشتر از پسرها درگیر این مشکل می شوند. این ترک ها در ابتدا مدت زمانی را قرمز می مانند و سپس به مرور سفید می شوند و روی پوست جا خوش می کنند. بهترین کار این است که تا زمانی که این خطوط هنوز قرمز هستند، بطور روزانه از کرم های حاوی مشتقات ویتامین A یا کرم های ضد ترک مخصوص که توسط پزشک متخصص تجویز می شوند، استفاده کنید.

12تا 20 سالگی

شما باید از محصولات متناسب با تغییرات هورمونی استفاده کنید. ژل های شستشوی صورت برایتان مناسب تر است. پسرهای نوجوان برای اصلاح ریش تازه رشد کرده بهتر است از موس های مخصوص اصلاح که حاوی ترکیبات ضدعفونی کننده، ضدباکتری و همچنین زینک است، استفاده کنند که برای تنظیم ترشح سبوم مناسب هستند. لازم است که صورت تان را تمیز نگه دارید و با ملایمت با آن رفتار کنید، بخصوص اگر تحت درمان هستید. چون داروهای موضعی ضدجوشباعث خشکی و تحریک پذیری پوست می شوند. بهترین کار مراجعه به متخصص و استفاده از محصولات آرایشی بهداشتی مناسب نوع و وضعیت پوست تان است.

پوست خود را مرطوب کنید و ضدآفتاب بزنید

معمولا نوجوان ها از ترس زیاد شدن جوش ها هیچ نوع کرمی به پوست خود نمی زنند. درست است که پوست تان به اندازه ی کافی چرب شده است، اما با این حال همیشه به یک مرطوب کننده ی مناسب نیاز دارید. کرم های مرطوب کننده ی مات کننده حالت براق خط میانی صورت را کاهش می دهند. از محصولات no comedogen (غیر کومدون زا یا بدون خطر ایجاد آکنه) که باعث باعث آکنه و جوش سرسیاه نمی شوند، استفاده کنید.

کرم های لایه برداری با پایه ی AHA در بازار وجود دارند که به تدریج باعث رفع جوش های سرسیاه و کومدون ها میشوند. هیچ وقت کرم ضدآفتاب را فراموش نکنید. با وجود این که در 70 درصد موارد آفتاب باعث بهبود آکنه می شود، اما این تأثیر موقت است و اشعه های ماورای خورشید آسیب زیادی به پوست وارد می سازند. از ضدآفتاب های فاقد چربی استفاده کنید.

Share on facebook
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
کمک نیاز دارید؟ پشتیبان واتساپ