اینستاگرام مشاوره رایگان

ضد آفتاب خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشه ؟!

دسته بندی :پوست 21 اردیبهشت 1400 1028

ضد آفتاب خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشه ؟!

ضد آفتاب خوب

تشعشعات فرا بنفش خورشید بی رحم و تهدیدی جدی است که به شادابی پوست حمله خواهد کرد.اگر بدانید که تشعشعات زیانبار خورشید چه بلایی روی پوست شما می آورد، استفاده ازکرم یک ضدآفتاب خوب را هرگز فراموش نخواهید کرد.
بی شک اشعه های مضر خورشید از جمله تشعشعات فرا بنفش آن ، آسیب های جدی به پوست وارد میکند. نور خورشید در برخورد با پوست افراد آثار مختلفی دارد ولی اثرات مفید آن نسبت به پیامدهای مضر و خطرناک کمتر است.
قرار گرفتن در برابر خورشید بدون محافظ های فیزیکی یا شیمیایی به مدت طولانی علاوه بر سوختگی، باعث ایجاد چین و چروک های زود هنگام بر روی پوست، قبل از رسیدن به سنین پیری خواهد شد و حتی میتواند به سرطان منجر شود.
اگر چه تشعشعات فرا بنفش خورشید بویژه نوع B به ساخته شدن ویتامین D در بدن کمک میکند ولی آسیب‌های احتمالی نیز میتواند به همراه داشته باشد.برخی بثورات پوستی و انواع لک های پوست به دنبال تماس با آفتاب بروز میکنند. نور خورشید علاوه بر آسیب به چشم ، میتواند به آب مروارید منجر شود؛ انواع سرطان‌ پوست از جمله ملانوم بدخیم، سرطان‌های سلول‌‌های لایه بازال(پایه ای) و سرطان سلولهای شاخی، میتواند به دنبال تماس‌های طولانی‌مدت با نور آفتاب ایجاد شوند.
بروز لک‌های تیره و قهوه ای به همراه کاهش شادابی پوست، دیگر عوارض ناشی از مقابله طولانی مدت با اشعه مضرخورشید است. شما میتوانید با انتخاب “یک ضد آفتاب خوب” ، آسیب‌های پوستی ناشی از اشعه‌ فرا بنفش خورشید را کنترل و پیشگیری کنید.

ویژگی‌های ضد آفتاب خوب

ضد آفتاب خوب علاوه بر اینکه باید هر دو نوع اشعه فرا بنفش با طول موجهای مختلف موسوم به B,A خورشید را مهار کند، میبایست در برابر نور خورشید و گرمای هوا دچار تغییرات شیمیایی نشده و موجب ایجاد حساسیت و آلرژی پوست نیز نگردد.
اجزاء مواد اولیه، فرمولاسیون و چگونگی تولید یک ضد آفتاب خوب در اثر بخشی آن و محافظت حداکثری پوست از خطرات نور خورشید بسیار مهم است.
یک ضد آفتاب خوب علاوه بر اینکه در برابر شستشو و تعریق مقاوم است، نباید اثرات و عوارض جانبی روی پوست ایجاد کند.
اشعه فرا بنفش نوع A با طول موج بلندتر (۳۲۰-۴۰۰نانومتر) به عمق‌ بیشتری از پوست نفوذ می‌کند و علاوه بر سلول‌های سطحی (کراتینوسیت اپیدرم)، سلول‌های عمقی‌تر (فیبروبلاست‌های درم) را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.
اشعه فرابنفش نوع A ، قادر به عبور از شیشه است پس محافظت در برابر آن با استفاده از یک ضد آفتاب خوب، حتی در داخل خودرو یا منزل نیز مهم است.
ولی اشعه فرابنفش نوع B با طول موج (۲۹۰-۳۲۰ نانومتر ) در سلول‌های لایه اپیدرم (لایه سطحی پوست) جذب بیشتری دارد و در همین سطح به سلولهای لایه اپیدرم پوست آسیب می‌رساند.
طبق فرمولاسیون های قدیم، ضد آفتاب ها در گذشته صرفا مانع از نفوذ اشعه فرابنفش نوع B میشدند. ولی امروزه ترکیباتی فرموله شده که علاوه بر مهار انواع تشعشعات فرابنفش نوع B,A همچنین اشعه مادون قرمز را مهار می‌کند ؛ بدین شکل از نظر کیفیت خیلی بهبود یافته تر است و علاوه بر محافظت همه جانبه پوست، حس خوبی نیز در مصرف کننده ایجاد میکند. برند مدیسان و برند فیتووان محصولات متنوعی از ضد آفتاب خوب را دارند که سالهاست مورد استقبال مصرف کنندگان مختلف قرار گرفته است.

عیار حفاظتی ضد آفتاب خوب

عیارحفاظتی ضد آفتاب‌ به اختصار SPF عنوان میشود؛ هر چه عدد SPF بیشتر باشد ضد آفتاب در برابر اشعه فرا‌بنفش نور خورشید محافظت افزونتری ایجاد می‌کند ولی از عیار حفاظتی 60به بالا هرچه این عدد بیشتر شود قدرت حفاظت آن صرفا درصد نامحسوسی بالا میرود(گفته میشود که تفاوت ضد آفتاب با عیار حفاظتی 60با 90 حدود یک درصد است). انتخاب کرم ضد آفتاب خوب با SPF مناسب، وابسته به نوع و میزان تماس با نور خورشید برای هر فرد تفاوت دارد.
برند مدیسان برای انواع پوست، سنین و جنسیت های مختلف، انواعی از ضد آفتاب خوب با عیار حفاظتی مناسب دارد.
همچنین برند فیتووان نیز با تولید ضد آفتاب های خوب که پوشانندگی بسیارمناسبی نیز دارد توانسته در سه رنگ مختلف (با پوشش کرم پودروانواع رنگ بژ)ضد آفتاب با عیار حفاظتی40پلاس تولید و عرضه کند.
کرم ضد آفتاب مدیسان با عیار حفاظتی 30، فاقد رنگ و مناسب پوست های خشک و معمولی آقایان و خانم ها است؛ این محصول دارای فاکتورهای حفاظتی فیزیکی و شیمیایی بر اساس جدیدترین فرمولاسیون یک ضد آفتاب خوب است.
کرم ضد آفتاب کودکان مدیسان با عیار حفاظتی40 پلاس، فاقد پارابن و مواد حساسیت زا ، ضد آب بوده و مناسب پوست کودکان ، خانم های باردار و افراد دارای پوستهای حساس است.
کرم ضد آفتاب مدیسان با عیار حفاظتی 60 پلاس در دونوع رنگی و فاقد رنگ با قدرت مرطوب کنندگی مناسب و قدرت محافظتی بالا در برابر پرتوهای مضر خورشید(دارای فاکتورهای حفاظت فیزیکی و شیمیایی) ، همچنین مناسب پوستهای چرب و مختلط(ضدآفتاب فاقد چربی) است که یک ضد آفتاب خوب محسوب میشود. این محصول حاوی ویتامین E و C به عنوان آنتی اکسیدان است
ضد آفتاب کرم پودری مدیسان با عیار حفاظتی 40 پلاس یک ضد آفتاب خوب و پرطرفدار است؛ برند مدیسان برای دو گروه اصلی یعنی پوستهای چرب و حساس(فاقد چربی/حاوی روغن درخت چای به عنوان ضد آکنه)، همچنین انواع پوست(حاوی ماده ضد چروک ماتریکسیل) محصول ضد آفتاب خوب تولید کرده که در چهار رنگ مختلف: بژخیلی روشن، بژروشن، بژ طبیعی، کاراملی، قابل انتخاب است؛ ضد آفتاب کرم پودری مدیسان علاوه بر خاصیت پوشانندگی و فوندانسیون ، پوست را در برابر اشعه های مضر خورشید با دارا بودن فاکتورهای حفاظت فیزیکی و شیمیایی بسیار خوب محافظت میکند.
ضد آفتاب مدیسان با عیار حفاظتی 50پلاس محصول دیگری از برند مدیسان، حاوی فاکتورهای حفاظت فیزیکی و شیمیایی ، مناسب پوست های خشک و معمولی بوده و دارای رنگ است. این محصول از برند مدیسان یک ضد آفتاب خوب محسوب شده و مورد استقبال خوبی از سوی مصرف کنندگان قرار گرفته است.
ضدآفتاب مخصوص آقایان با عیار حفاظتی 60پلاس محصول جدید از برند مدیسان نیز، یک ضد آفتاب خوب و پر طرفدار است. این محصول برای انواع پوست مناسب بوده و دارای فیلترهای فیزیکی و شیمیایی است.
این ضد آفتاب خوب، توانایی حفاظت پوست در برابر انواع اشعه های زیانبار خورشید UVA,UVB را دارد؛ حاوی سایکلومتیکون و دایمتیکون برای مقاومت در برابر تعریق و آب است و شی باتر (روغن درخت شی آفریقایی)، به عنوان مرطوب کننده طبیعی پوست نیز دارد.
شما میتوانید از طریق سایت رسمی شرکت گل افشان آرایش بطور آنلاین هر یک از این ضد آفتاب های خوب را تهیه و استفاده کنید. البته این ضد آفتاب ها از داروخانه و مراکز معتبر فروش محصولات بهداشتی آرایشی سراسر کشور نیز قابل تهیه است.

ضد آفتاب خوب و چند توصیه

اگر میخواهید یک ضد آفتاب خوب داشته باشید در کنار انتخاب صحیح آن باید چند نکته کلیدی نیز مورد توجه قرار گیرد: یکی اینکه بهتر است ضد آفتاب حدود نیم ساعت قبل از قرار گرفتن در معرض آفتاب استفاده شود. نکته دیگر اینکه باید ضد آفتاب از سنین کودکی استفاده شود و حتی در روزها و ساعات ابری یا غیر آفتابی نیز ضد آفتاب مصرف گردد.
باید در کنار مصرف یک ضد آفتاب‌خوب، سایر مراقبت‌های حفاظتی در برابر اشعه و استفاده از کلاه و دستکش نیز رعایت شود. استفاده صحیح از ضد آفتاب‌های فیزیکی باعث می‌شود پوست در برابر نور خورشید نسوزد و همچنین برنزه نیز نگردد .
تشعشعات فرا بنفش خورشید بی رحم وتهدیدی جدی است که به شادابی پوست حمله خواهد کرد.

انواع پوست بر حسب حساسیت به اشعه آفتاب

  • پوست حساس تیپ یک: همیشه می‌سوزد و هرگز برنزه نمی‌شود.
  • پوست حساس تیپ دو: اغلب اوقات می‌سوزد و کمی برنزه می‌شود.
  • پوست معمولی تیپ سه: برخی اوقات می‌سوزد و به تدریج برنزه می‌شود.
  • پوست معمولی تیپ چهار: بطور خفیف می‌سوزد و خوب برنزه می‌شود.
  • پوست غیر حساس تیپ پنج: به ندرت می‌سوزد و شدید برنزه می‌شود.
  • پوست غیر حساس تیپ شش : هیچگاه نمی‌سوزد، عمیق برنزه می‌شود.

فاکتورهای حفاظت فیزیکی در ضد آفتاب خوب

استفاده صحیح از ضد آفتاب‌های حاوی فاکتورهای فیزیکی از برنزه شدن پوست در برابر نور آفتاب و بروز آفتاب‌ سوختگی جلوگیری می کند. این نوع ضد آفتاب ها حاوی مواد غیر محلولی است که میتواند روی سطح پوست گسترانیده شده تا قبل از آنکه اشعه‌های نور خورشید به پوست برسند، موجب متفرق شدن و یا بازتاب اشعه ها گردد. ترکیباتی از جمله اکسید روی،‌اکسید زیرکونیوم، اکسید منیزیم، کائولین، دی‌اکسید تیتانیوم، اکسید آهن و… بخشی از فاکتورهای حفاظت فیزیکی در یک ضد آفتاب خوب محسوب میشوند.

اگر ضد آفتاب‌های فیزیکی به مقدار لازم استفاده شود و به مدت کافی روی پوست بماند،می‌تواند هر دو اشعه فرابنفش B و UVA را مهار کنند. این نوع ضد آفتاب‌ها که برند مدیسان نیز انواع آن را در فهرست محصولات خود دارد، چون با پوست واکنش شیمیایی انجام نمی‌دهد در نتیجه احتمال بروز واکنش‌های حساسیتی آن کمتر است و برای پوست‌های حساس به ویژه پوست کودکان و نوزادان مناسب‌تر خواهد بود. اما از سوی دیگر به برخی دلایل ممکن است ضد آفتاب‌های فیزیکی چندان مورد استقبال قرار نگیرند؛ مثلا به دلیل لایه ماتی که روی پوست ایجاد می‌کند، مانع تعریق پوست شده و پوست را گرم و ملتهب می کند. در نتیجه پوست دچار حالت تعریق وعرق سوز شده و از طرفی رنگ مات آنها ممکن است از نظر زیبایی دلچسب نباشد. همچنین این ترکیبات با آب شسته نمی‌شود (ضد آب) و امکان دارد که در برابر نور خورشید نرم و پخش شده یا اثر محافظتی آن کاهش یابد.

فاکتورهای حفاظت شیمیایی در ضد آفتاب خوب

ضد آفتاب‌های حاوی فاکتورهای حافظت شیمیایی با جذب انرژی برخی فوتون‌ها(ذرات نور) باعث محافظت شیمیایی در برابر نور خورشید می‌شوند. این نوع ضد آفتاب ها در فرمولاسیون خود حاوی مواد محلول در آب یا چربی هستند و لایه‌ای نامرئی که به چشم نمی آید روی سطح پوست می‌گسترانند.
این نوع ضد آفتاب های حاوی فاکتورهای شیمیایی ، بدین ترتیب از نظر ظاهر نسبت به ضد آفتاب‌های فیزیکی بیشتر مورد پسند قرار می‌گیرند. ضد آفتاب‌های شیمیایی براساس موادی که در ساخت آنها به کار رفته ممکن است جذب کننده تشعشعات فرابنفش B,A باشند. بنزیلیدین کامفوریت و مشتقات آن، بنزیمیدازول‌ها، سـینامـات‌ها، پارا‌آمـنینـوبنزوئیـک اســید و مشتقات سالیسیک اسید، مهمترین فیلترهای اشعه فرا بنفش نوع B محسوب میشوند.

فیلترهای حفاظتی اشعه فرا بنفش A,B

فتال دی آلدهید ،مشتقات بنزوفنون، اکسی بنزون دی‌ بنزوئیل‌ متان… نیز فیلترهای جذب اشعه فرابنفش با طول موج های مختلف نوع A,B محسوب میشوند.
ضد آفتابهایی اثر محافظت کنندگی کافی خواهند داشت که قادر باشند هر دو نوع اشعه B و A را جذب کنند، اثرات جانبی روی پوست نداشته و در برابر نور خورشید نیز پایداری لازم را برقرار کنند.

ضدآفتاب خوب ، هر کجا و هر زمان

اگر پوست شما خیلی خشک است، باید عادت کنید که ابتدا از کرم مرطوب کننده مدیلن استفاده کنید و سپس کرم ضدآفتاب مدیسان روی آن بمالید. اگر پوست شما چرب است نیازی نیست که قبل از کرم ضدآفتاب، کرم مرطوب کننده بزنید.
اگر چه نوع پوست برای انتخاب یک ضدآفتاب خوب و مناسب مهم است ولی باید در هر فصلی از سال، کرم ضدآفتاب با عیار حفاظتی 30 یا بالاتر استفاده کنید.
بروز علائم پیری پوست علاوه بر گذر عمر به بهداشت، نحوه زندگی، ژنتیک و میزان قرار گرفتن در معرض نور خورشید بستگی دارد.
از دهه سوم عمر تولید سلول های جدید پوست ، کلاژن و ترشح سبوم کند تر می شود؛ این دوره بهترین زمان ممکن برای پیشگیری از پیری پوست است و بعد از آن باید منتظر اولین نشانه های پیری پوست ، چین و چروک دور چشم، روی پیشانی، دور لب ها و لکه های قهوه ای ناشی از آسیب های نورخورشید و سایر پیامدها باشید.
ما برای شما محصولات متنوع و متناسبی تولید کرده ایم که با تهیه آن سبدی ارزشمند از کالاهای مرتبط با حفظ طراوت پوست و مو خواهید داشت.

انتخاب خوب؛ ضدآفتاب خوب، مرطوب کننده خوب

استفاده از ضدآفتاب و مرطوب کننده های حاوی ویتامین و آنتی اکسیدان ها از آسیب های جدی و کدر شدن پوست پیشگیری می کند.
البته توصیه میکنیم برای مقابله با کدر شدن رنگ پوست، از کرم و سرم حاوی ویتامین “ث” مدیلن استفاده کنید.
از کرم های مرطوب کننده مدیلن بویژه کرم ویتامین “ث” مدیلن ، همچنین کرم ضد آفتاب مدیسان که حاوی انواع آنتی اکسیدان و روغن درخت چای است استفاده کنید؛ این گونه مواد بهترین سلاح برای مقابله با اثرات رادیکال های آزاد در سلولهای پوست است. رادیکال های آزاد مولکول هایی هستند که توسط اشعه های فرا بنفش در سلول ها تولید می شوند و به کلاژن پوست آسیب می زنند؛ در نتیجه استفاده از کرم های ضدآفتاب حاوی آنتی اکسیدان ها برای پیشگیری از آسیب های جدی نور آفتاب و جلوگیری از بروز چین و چروک ها مؤثرند. برای نتیجه گیری حداکثر میتوانید کرم مرطوب کننده مدیلن، کرم ویتامین “ث” مدیلن و ضدآفتاب مدیسان را روی گردن خود نیز استفاده کنید.
باید درنظر داشت که بر حسب میزان آسیب اشعه خورشید و سایر عوامل محیطی همچنین جنبه های وراثت، بسیاری از افراد چین و چروک عمیق تر روی پوست خود خواهند داشت. بدین ترتیب شفافیت پوست به مرور زمان و گذر عمر کاهش پیدا کرده و آسیب های نورآفتاب و مصرف دخانیات مشهود تر خواهند بود.

ضد آفتاب کرم پودری فیتو وان SPF40

جدیدترین محصول از لابراتوار بهداشتی آرایشی، گل افشان آرایش، یک ضد آفتاب خوب است .  آفتاب کرم پودری فیتو وان SPF40 در دو لاین مختلف (مناسب انواع پوست – مناسب پوست چرب و حساس) و سه رنگ متفاوت (بژخیلی روشن، بژ روشن، بژ طبیعی) تولید شده است.
با این محصول خاص، شما ضدآفتاب کرم پودری خواهید داشت که از نظر کیفیت در بالاترین سطح قرار دارد؛ مواد اولیه و فرمولاسیون این محصول منطبق با برترین استاندارها و کیفی ترین تولیدات لابراتوارهای معتبر جهانی تهیه شده است.
این محصول با پوشش مناسب و معادل کرم پودر، حاوی فاکتورهای محافظت فیزیکی وشیمیایی جهت حفاظت در برابر اشعه زیانبار خورشید است.
همچنین ویتامین های آ ، ایی بعنوان تقویت کننده و آنتی اکسیدان به نوسازی سلولهای پوست کمک میکنند. گلیسیرین نیز نرم کننده و رطوبت رسان پوست است.عصاره چای سبز (در محصول فیتووان مناسب پوست های چرب و مختلط) با داشتن ماده موثر ترپینین، روی طیف وسیعی از باکتری ها و قارچ ها موثر بوده و با داشتن خواص آنتی باکتریال و ضد التهاب، جهت درمان و پیشگیری از آکنه نیز مفید خواهد بود.
این محصول فاقد ماده زیانبار پارابن، ضد آب و ضد تعریق با دوام و ماندگاری طولانی مدت است.ضد آفتاب کرم پودری فیتووان به دلیل وجود نرم کننده های سیلیکونی با ایجاد حس مخملی روی سطح پوست، همچنین به تنظیم تعادل چربی پوست کمک کرده و موجب افزایش قوام و کشسانی آن نیز می شود. همین ویژگی این محصول آنرا به یک ضد آفتاب خوب تبدیل کرده است.
حفاظت برتر از پوست در برابر تشعشعات زیانبار خورشید با دارا بودن فیلترهای پیشرفته حفاظت در برابر UVAوUVB
مهمترین مزیت دیگر این محصول با فرمولاسیون ویژه برای خاص پسندان است.
شما میتوانید از طریق سایت رسمی شرکت گل افشان آرایش به نشانی: WWW.GOLAFSHAN.IR بطور آنلاین هر یک از این ضد آفتاب های خوب را تهیه و استفاده کنید. البته این ضد آفتاب ها از داروخانه و مراکز معتبر فروش محصولات بهداشتی آرایشی سراسر کشور نیز قابل تهیه است.


رضا حسینمردی 20اردیبهشت1400

paashaa

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.