اینستاگرام
سلامت ناخن ها - گل افشان آرایش

سلامت ناخن ها

سلامت ناخن ها

بلندی و کوتاهی ناخن ها:

ناخن های ما نقش بسیار مهمی را از جمله حفاظت و پشتیبانی از انگشتان دست و پا را برای ما ایفا می کنند.

داشتن ناخن برای خاراندن و خراش دادن به ما کمک می کند. و مهم تر از آن هشداری می باشد که ناخن های ما از وضعیت سلامت بدن ما به پزشکان می دهد. مانند مشکلات دیابتی و یا قلبی و از این جمله.

پایه و اساس ناخن ها:

ناخن ها در اصل سلول های سخت شده پوستی می باشند که به طور عمده از کراتین تشکیل می شوند.

کراتین پروتئینی است که در مو، پوست و ناخن یافت شده و توسط سلولهای زنده پوست روی انگشتان ساخته می شود. این سلول های زنده در یک ناحیه غیر آشکار در زیر پوست شروع به پیدایش کرده و به محض پیدایش سلولهای پوستی جدید، سلول های قدیمی تر تحت فشار قرار گرفته و به سمت جلو ضخیم و سخت می شوند و به شکل ناخن آشکار می گردند.

رشد ناخن ها:

سرعت رشد ناخن هر فرد به عوامل متعددی بستگی دارد. به طور مثال رشد ناخن در آقایان سریع تر از خانم ها می باشد به استثنای زمان بارداری و سنین بالا، و همچنین رشد ناخن ها در تابستان سریع تر از زمستان می باشد.

رشد ناخن های دست یک فرد معمولا سریع تر از پا است، به طور متوسط ناخن های دست ۲ تا ۳ میلی متر در هر ماه رشد می کنند. بیماری ها، به هم ریختن تنظیم هورمون ها و بالا رفتن سن می توانند از جمله عوامل کند کننده رشد ناخن ها باشند.

اختلالات شایع ناخن ها:

به استثنای بعضی از کودکان، اختلالات ناخن معمولا بر افراد بزرگسال تاثیر می گذارد. با بالا رفتن سن و افزایش ضخامت ناخن ها، افراد بیشتر در معرض ابتلا به عفونتهای قارچی می باشند، مشکلات گردش خون و مصرف برخی از داروها که با بالا رفتن سن به وجود می آید، خطر پیشرفت این تغییر وضعیت را در ناخن ها به وجود می آورد که این مسئله از مهم ترین و شایع ترین تغییرات در ناخن است و در ادامه به بررسی علل آن می پردازیم.

۱- نقطه های سفید رنگ:

اغلب به خطر ضربه های خفیف و در نتیجه زخمی شدن محل پیدایش سلول های ناخن ظاهر می گردند، این چنین لکه های سفید در طول رشد ناخن بسیار شایع بوده و دلیلی برای نگرانی نمی باشد. ولی اگر به صورت ناگهانی تعدادی زیادی از این لکه را مشاهده کرده ولی به خاطر نمی آورید که در اثر ضربه بوده یا خیر، حتما به یک متخصص مراجعه نمایید زیرا این لکه ها ممکن است نشان دهنده یک عفونت یا دیگر وضعیت های پزشکی باشد.

۲-خونریزی شاخه ای یا تراشه ای:

این نوع خونریزی به صورت خطوط قرمز و یا مایل به قهوه ای و عمودی شبیه به تراشه ها در زیر ناخن ظاهر می گردد. این اختلال زمانی رخ می دهد که عروق خونی موجود در بستر ناخن آسیب ببیند که علت اصلی آن ضربه خوردن شدید ناخن می باشد. برخی از داروها و یا تغییر وضعیت های پزشکی نیز می توانند در مواقعی سبب بروز این عارضه می گردد بنابراین این موضوع باید توسط متخصصین پوست مورد آزمایش قرار گیرد.

۳-گوشه کردن ناخن ها:

این اختلال شایع زمانی رخ می دهد که منحنی رشد گوشه ناخن به سمت پایین و درون پوست باشد به ویژه انگشت بزگ پا در این مورد آسیب پذیر تر می باشد.

عوامل ایجاد این عارضه چیدن نامناسب ناخن ها، پوشیدن کفش های تنگ و ضعیف بودن موضع می باشد. گوشه کردن ناخن ها می تواند دردناک و در بعضی موارد همراه با عفونت و چرک باشد، درمان های مناسب می تواند این مشکل را حل کند.

۴- عفونت های قارچی ناخن:

دلیل شایع برای رشد بیشتر عفونتهای ناخن قارچ ها می باشند که بیشتر بر روی ناخن پا تکرار می شوند، تقریبا ۱۲ درصد مردم امریکا دچار عفونت های قارچی ناخن می باشند، قارچ ناخن می توان گفت دارای جنبه های ارثی نیز می باشند و در یک خانواده افرادی که دارای ناخن های حساس هستند، دچار این اختلال می شوند. این امر در کودکان بسیار نادر است مگر اینکه پدر یا مادر یا هر دو ذچار این عارضه باشند.

قارچ های ناخن به دو گروه تقسیم می شوند: درماتوفیت ها ( گروهی از قارچ ها که در سطح پوست ایجاد عفونت می کنند) و مخمرها (کاندیدا.(

در حالی که هر دو نوع سبب عفونت های ناخن می شوند، ولی درماتوفیت ها بیشتر بر روی ناخن پا و مخمرها بر ناخن دست تاثیر می گذارد.

برخی از این عفونت ها به ضد قارچهای رایج از جمله کرم ها و لو سیونها، ژل ها و لاک ها پاسخ می دهند و رفع می گردند اما بسیاری از آنها توسط داروهای خوراکی نظیر ایتراکونازول، تربینافین و فلوکونازول رفع می گردند.

۵-عفونت های باکتریایی:

قرمزی، تورم و درد در پوست اطراف ناخن ها معمولا نشان دهنده عفونت های باکتریایی است. شایع ترین علل بوجود آمدن این نوع عفونتها زخمی شدن ناخن و پوست اطراف آن می باشد. قرار گرفتن مکرر در معرض آب و یا مواد شیمیایی نیز از جمله عوامل مهم در بروز این نوع عفونت می باشد. که معمولا سبب تغییر رنگ ناخن به رنگ سبز می شود که نوعی باکتری سبب این تغییر رنگ است.

۶-تومورها و زگیل ها:

این عارضه ممکن است در هر قسمتی از ناخن بوجود آید و سبب تغییر در شکل ظاهری ناخن و بستر آن شود.

زمانی که رشد ناخن با رشد زگیل یا تومور تداخل پیدا می کند می تواند سبب از بین بردن و صدمه جدی برای ناخن باشد.

زگیل ها یک عفونت ویروسی هستند که روی پوست های اطراف و زیر ناخن ها تاثیر می گذارد و معمولا بسیار دردناک بوده و بر کارایی انگشتان دست وپا تاثیر می گذارد .درمان زگیل ها معمولا بوسیله فریز کردن زگیل و یا درمان های دارویی و شیمیایی می باشد. اگر زگیل ها و تومورها در ناحیه زیر ناخن وبستر آن گسترش یابند، نیاز به جراحی و برداشتن آنها الزامی می باشند.

انواع مراقبت های ناخن ها:

بیشتر اختلالات ناخن ناشی از مراقبت های نادرست و عادت های اشتباه است؛ اغلب متخصصین پوست برای سلامتی ناخن پیشنهادات زیر را ارائه می دهند.

  • ناخن های خود را همیشه خشک و تمیز نگه دارید زیرا این کار از تجمع و رشد باکتری های عفونی در زیر ناخن ها جلوگیری می کنند.
  • ناخن ها را در راستای مستقیم و به صورت گرد کوتاه کنید و از تیز بودن ناخن گیر و یا قیچی خود مطمئن شوید، سوهان زدن زیاد ناخن سبب ضعیف کردن آنها می شود. ناخن ها را بوسیله سوهان هایی که دارای بافت نرم هستند سوهان زده و مرتب نگه دارید.
  • از جویدن ناخن ها و پوست اطراف آن خودداری نمایید.
  • ناخن ها را معمولا کوتاه و تمیز نگه دارید تا کمتر در معرض آسیب و زخمی شدن قرار گیرند.
  • اگر زمان کوتاه کردن ناخن، متوجه ضخیم شدن ناخن ها شدید، پاهایتان را در آب ولرم و نمک به مدت ۵ تا ۱٠ دقیقه قرار دهید. سپس از کرم های دارای آمونیوم لاکتات و یا اوره استفاده کنید، نرم بودن ناخن ها سبب می شود که بتوان آنها را مرتب و تمیز نگه دارید.
  • از کندن ناخنی که گوشه کرده است به شدت پرهیز کنید. مخصوصا زمانی که چرک کرده و یا زخمی شده باشد و برای درمان آن به یک متخصص مراجعه نمایید.

از کفش هایی استفاده کنید که مناسب، راحت و هم سایز پاهایتان باشد.

  • هر اتفاق غیر معمول بر روی ناخن هایتان از جمله تغییر در ظاهر ناخن، تورم، درد که منجر به مشکلات جدی برای پوست می گردد، را به پزشکتان گزارش دهید.
  • اگر دچار بیماری هایی مانند دیابت و یا فشار خون هستید در مورد تغییرات ناخن هایتان بسیار هوشیار باشید.
ناخن پسوریاتیک:

پسوریازیس عارضه ای مزمن پوستی است که سبب قرمزی و حالت فلس دار شدن ناخن می شود که تقریبا ۱٠ تا ۵٠ درصد از مردم به آن دچار می باشند به خصوص در انگشتان دست.

شایع ترین نشانه های این مورد شامل پستی و بلندی ها و ناهمواری های و تغییر رنگ پوست زیر ناخن  به رنگ قهوه ای می باشد. خونریزی تراشه ای، جدایی ناخن از بستر آن، فرو ریختن و یا تقسیم شدن ناخن، تورم و قرمزی در پوست اطراف ناخن از شایع ترین علائم این اختلال هستند.

جویدن ناخن ها: ( سخت ترین عادت برای ترک کردن)

اگر  می خواهید دچار اختلالات ناخن نشوید و یا نسبت به آنها حساس نباشید، بسیار مهم است که بتوانید این عادت را ترک کنید جویدن ناخن نه تنها ظاهری بد شکل برای دستهای شما ایجاد می کند بلکه می تواند سبب آسیب دیدن پوستهای اطراف ناخن و همچنین پخش شدن عفونت در تمام بدن شما می شود.

جویدن ناخن معمولا آسان ترین راه برای انتقال چرخه میکروبی از انگشتان به دهان و یا برعکس می باشد. استفاده از لاک های تلخ و یا مایعات بد طعم به ترک این عادت کمک می کند.

اگر جویدن ناخن ها ثابت و شدید می تواند نشانه های اضطراب و یا اختلال های وسواسی باشد. در چنین مواردی رفتار درمانی می تواند مفید باشد.

درمان اختلالات ناخن:

زخم های جزئی ناخن به خودی خود بهبود می یابد، ولی اختلالات شدید ناخن نیازمند مراقبت های پزشکی می باشند.

اختلالاتی مانند تغییر شکل ناخن، تورم و دردناک شدن اطراف ناخن، خطوط سفید و یا مشکی، پستی و بلندی ها در ناخن ها از جمله اختلالاتی هستند که باید برای آنها به پزشک مراجعه کرد، رشد ناخن بسیار کند است و همچنین به دلیل ضخیم بودن آنها، دارو کمتر جذب می شود، پس برای درمان آن باید صبور بود. دارو های خوراکی معمولا واجب هستند و جراحی برای از بین بردن نا هنجاری ها ی ساختاری راهی مناسب می باشد.

پنجره سلامتی:

ناخن ها می توانند اطلاعات زیادی را درباره سلامتی کل بدن فاش کنند. بسیاری از بیماری ها و وضعیت های جدی می توانند بوسیله تغییر در ناخن ها شناسایی شوند. به همین علت است که تمام پزشکان در هنگام معاینه به ناخن بیمار نگاه می کنن.

Share on facebook
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
کمک نیاز دارید؟ پشتیبان واتساپ