ریزش موی مردانه

این عارضه می تواند در مردان یا زنان رخ دهد هرچند شیوع آن درآقایان بسیار بالاتر است. از نظر عاطفی طرز برخورد آقایان در رابطه با طاسی نسبت به خانم ها بسیار متفاوت است. ریزش مو در مردان وضعیت نامطلوبی تلقی شده ولی حداقل پدیده قابل انتظاری بوده و جزئی از زندگی مردانه محسوب می شود در حالیکه ریزش مو درخانم ها ویران کننده بوده و به هیچ عنوان پذیرفتنی نمی باشد.

طاسی خانم ها حتی درسنین بالا موجب کاهش حس زنانگی و اعتماد به نفس و افت جایگاه وی درجامعه و خانواده شده و باعث ایجاد استرس شدید در فردمی گردد.
شایعترین نوع ریزش مو درآقایان آلوپسی آندروژنتیک (طاسی مردانه) می باشد. در این بیماری فولیکول های موی سر که درحال ساختن موهای سالم و ضخیم هستند، تحت تأثیر سه عامل ژنتیک، هورمون های مردانه و زمان به تدریج شروع به ساختن موهای ضعیف تر، نازک تر،کوتاه تر و شکننده ترمی کنند. موهای ضعیف در نهایت بسیار کوچک، باریک و تقریباً ناپیدا شده و عاقبت فولیکول این مو مرده و از بین می رود و دیگر مویی از آن بوجود نمی آید.
کمبود جریان خون در پوست سر نقشی در ایجاد طاسی با طرح مردانه ندارد. یکی از چیزهایی که معمولاً در ریزش مو با طرح مردانه مشاهده می گردد پوست و موی چرب می باشد. دلیل این مسئله آن است که هورمون های مردانه هم بر فولیکول مو اثرگذارهستند و هم موجب افزایش ترشح غدد چربی پوست می گردند ولی چربی زیاد مو یا شوره شدید نقشی در بروز طاسی با طرح مردانه ندارند. قبلاً معتقد بودندکه کار فکری زیاد باعث بروز ریزش مو با طرح مردانه می گردد ولی درحال حاضر این نظریه رد شده است. استفاده از هورمون های مردانه برای پرورش اندام باعث بروز آلوپسی آندروژنتیک می گردد .

 

 

درمان آلوپسی آندروژنتیک

درمان های موجود برای این بیماری را می توان به دو گروه عمده تقسیم کرد:

درمان های دارویی

در این قسمت دو داروی استاندارد و بی نهایت داروی غیراستاندارد و خانگی قرار دارد. در دسته اول محلول ماینوکسیدیل و قرص فیناستراید قرار دارند. به غیر از این داروها هیچکدام از مواد تجویز شده دیگر دارای اثرات شناخته شده و قطعی نبوده و بدلیل وجود عوارض احتمالی بهتر است بهیچ عنوان استفاده نشوند. اثرات این داروها فقط با استمرار استفاده باقی مانده و با قطع مصرف (حتی مصرف طولانی مدت) به تدریج پر پشتی موها از بین رفته و لذا مصرف آنها بایستی برای همیشه ادامه پیداکند. هیچکدام از این داروها موجب رشد مجدد مو نشده بلکه فقط روند ریزش مو را کند و یا در مواردی بصورت موقت متوقف می کنند.
مکانیسم دقیق اثر محلول ماینوکسیدیل کاملاً مشخص نیست ولی دیده شده است که ماینوکسیدیل ریزش مو را در مناطقی که موها نازک و ضعیف شده اند کند کرده و موجب ضخیم شدن موهای نازک وکرکی می شود ولی باعث رشد مجدد مو در مناطق کاملاً طاس سر نمی گردد. بعبارت دیگر با مصرف ماینوکسیدیل روند طاسی کند شده ولی موهای ریخته شده مجدداً در نمی آیند.
محلول ماینوکسیدیل باغلظت های 5- 2درصد استفاده می شود. طرز مصرف محلول ماینوکسیدیل از اهمیت زیادی برخوردار است. محلول بایستی برروی پوست تمیز و خشک بآرامی مالیده شده (ماساژ ملایم) و حداقل 4 ساعت قبل و بعد از آن نبایستی موها شسته شوند. پس از مالیدن دارو سشوار زدن موها ممنوع است. مقدار مصرف 60 – 30 قطره صبح وشب است. مصرف یکنوبت در روز ماینوکسیدیل عمدتاً بی فایده است. برای بروز اثرات مثبت محلول ماینوکسیدیل حداقل 6-4 ماه استعمال مداوم آن لازم بوده و حداکثر اثر آن 12 ماه بعد از شروع درمان آشکار می گردد. در اوایل درمان ممکن است ریزش موها ظاهراً بدتر شود که اهمیتی ندارد و بتدریج اثرات مفید آن آشکار می گردد. نتایج درمانی محلول ماینوکسیدیل در ریزش موی فرق و بالای سر بیشتر از طاسی در جلوی سر و خط رویش مو می باشد در حالیکه قسمت های اخیر از نظر ظاهری و اجتماعی از اهمیت بیشتری برای فرد و اطرافیان وی برخوردارهستند. محلول ماینوکسیدیل درنواحی که اصلاً مو وجود ندارد کاری انجام نمی دهد. ماینوکسیدیل در ریزش موی خانم ها (که معمولاً بصورت پراکنده و منتشرمی باشد) نیز بسیار مؤثر است. هر چقدر فرد جوان تر، تعداد موهای کرکی اش بیشتر و اگر زمان طاسی کمتر از ده سال باشد اثرمحلول ماینوکسیدیل بیشترمی گردد.
عوارض جانبی محلول ماینوکسیدیل عمدتاً در پوست بوده و بیشتر بدلیل وجود پروپیلن گلیکول در محلول ماینوکسیدیل اتفاق می افتند. این عوارض عبارتند از خشکی پوست، پوسته ریزی، خارش و قرمزی پوست. اخیراً شکل کف ( Foam ) ماینوکسیدیل هم به بازار آمده است که این نوع، عوارض جانبی را ندارد. گاهی هم این محلول باعث افزایش رشد موها در صورت و مناطق دیگر بدن می شود که بیشتر در خانم ها رخ داده ولی اهمیتی ندارد زیرا خودش خوب می شود. به نظر مؤلف بهتر است ماینوکسیدیل در زمان حاملگی استفاده نشود.
همانطورکه گفته شد 3-2 ماه پس ازقطع مصرف ماینوکسیدیل اثرات مثبت درمانی آن بتدریج از بین رفته و وضعیت موهای فرد به حالت اول بازمی گردد به عبارت دیگر برای حفظ اثرات آن بایستی مصرف دارو را تا آخر عمرادامه داد. درصورتیکه فرد می خواهد اقدام به کاشت موی طبیعی نماید بایستی استعمال ماینوکسیدیل را از چند هفته قبل از عمل قطع نموده زیرا این دارو عروق خونی را گشاد کرده و لذا احتمال خونریزی در حین عمل را افزایش می دهد و حدود 2 هفته بعد از عمل مصرف آن را از سر گیرد. رعایت این پریود زمانی موجب می گرددکه از ریزش موقتی موهای اطراف منطقه کاشت (که بدلیل شوک ناشی از عمل است) تا حد زیادی ممانعت بعمل آید.

قرص فیناستراید (Propecia) به مقدار یک میلی گرم در روز داروی دیگری است که فقط در آقایان قابل استفاده است. مکانیسم اثر فیناستراید مهار فعالیت آنزیم 5 آلفارداکتاز در ریشه مو می باشد و لذا مصرف آن اثر قابل ملاحظه ای بر تستوسترون بدن ندارد. متعاقب مصرف فیناستراید میزان دی هیدروتستوسترون تا حدود 3/2 کاهش پیداکرده در حالیکه تستوسترون تغییری نمی کند. تأثیرپذیری قرص فیناستراید در بهبودی ریزش مو در فرق سر بیشتر از جلوی سر و خط رویش مو بوده و نیز مصرف فیناستراید منجر به رشد موهای ضخیم و بلند می گردد .
اثر درمانی قرص فیناستراید حدود 6 – 3 ماه پس از شروع دارو مشخص شده و یکسال بعد به حداکثر خود میرسد. این اثرات در طی سال دوم درمان ثابت مانده و یا کمی کاهش پیدا میکنند. قرص فیناستراید بیخطر بوده و عوارض جانبی آن خفیف،اندک و اکثراً قابل برگشت میباشند. این عوارض عمدتاً مربوط به کاهش خفیف در اعمال جنسی مردانه (مانند کاهش میل جنسی، اختلال در نعوظ و کاهش حجم منی) بوده و اهمیتی ندارند زیرا اولاً با ادامه درمان بتدریج ناپدید شده و ثانیاً درصورت قطع درمان نیز ظرف مدتی ازبین می روند. درارتباط با قرص فیناستراید هیچگونه تداخل دارویی و یا آثار سوء بر کبد، کلیه، مغز استخوان، چربی خون و تعداد اسپرم ها مشاهده نشده است. استفاده از قرص فیناستراید در خانم ها ممنوع است. همچنین خانم های حامله حتی نبایستی به این قرص فیناستراید دست بزنند . نظر به اینکه مصرف فیناستراید موجب اختلال در اندازه گیری یک ماده مربوط به تشخیص سرطان پروستات در آزمایش خون می گردد لذا فرد مصرف کننده فیناستراید در صورت مراجعه به پزشک بایستی استعمال این قرص را به ایشان اطلاع دهد.
اثرات مثبت درمانی فیناستراید و ماینوکسیدیل باقطع مصرف آنها در عرض چند ماه از دست رفته و ریزش موهای فرد دقیقاً به وضعیت اولیه یعنی حالت قبل از مصرف دارو بازمی گردد.توجه داشته باشید که با قطع مصرف این داروها ریزش موها تشدید نمی گردد بلکه موهایی که تحت اثر این داروها حفظ شده و یا ضخیم تر شده بوده اند بدلیل قطع دارو به تدریج به وضعیت اولیه خود درآمده و تحت تاثیر فرآیند طاسی مردانه دوباره دچار ضعیف شدگی و در نهایت ریزش می شوند.
علیرغم موقتی بودن اثرات مثبت داروهای فوق و مشکلات مصرف آنها، متخصصین پوست غالباً توصیه می کنند که این داروها در کنار کاشت موی طبیعی برای چند سال (و گاهی همه عمر) استفاده شوند. علت این است که معمولاً بهترین نتیجه کاشت مو برای طاسی مناطق جلو و قله سر بوجود آمده و نیز بالاترین نتیجه مصرف این داروها برای طاسی منطقه ورتکس حاصل می گردد لذا منطقی است که نتیجه بگیریم مصرف همزمان این داروها با کاشت مو نتایج مفید پیوند مو را فوق العاده تشدید نموده و رضایتمندی بیمار و پزشک را افزایش می دهد.

درمان های جراحی

دراین قسمت انواع روش های جراحی ترمیم پوست سر و کاشت مو قرار دارند. با پیشرفت های سال های اخیر در تکنیک های پیوند موی طبیعی در حال حاضر کمتر از روش های جراحی قدیمی مانند جمع کردن پوست سر و غیره استفاده شده و امروزه می توان ادعا کرد که:
بهترین روش ترمیم در طاسی با طرح مردانه در خانم ها و آقایان استفاده از کاشت موی طبیعی است که اگر اینکار توسط متخصصین پوست باصلاحیت و دارای تجربه علمی و عملی انجام شود، نتایج بسیار درخشان و فوق العاده ای به همراه خواهد داشت.پیوند موی طبیعی روشی جهت انتقال مو از منطقه پر پشت به منطقه کم پشت است.

آیا مصرف شامپوهای خاص در جلوگیری از ریزش مو مؤثرست

: مصرف شامپوهای خاص نیز در جلوگیری از ریزش موها تا حدودی موثر هستند و در برخی از موارد ریزش موی مردان به دلیل التهابات پوست سر افزایش می‌یابد. بنابراین استفاده از شامپوی مناسب سازگار با جنس پوست سر از التهابات کاسته و منجر به کاهش ریزش موی سر می‌شود. در مواردی که ریزش مو همراه با شوره سر می باشد شامپوهای ضد شوره ممکن است به کاهش ریزش مو نیز کمک نماید.

در نهایت روشهای کاشت مو نیز وجود دارد که روشهای هزینه‌ بر و طولانی مدت هستند و فقط به دست افراد متخصص و ماهر این روشها موفقیت‌آمیز است.

به اشتراک بگذارید:

کمک نیاز دارید؟ پشتیبان واتساپ