اینستاگرام
دئودرانت چیست؟ - گل افشان آرایش
دئودرانت چیست

دئودرانت چیست؟

دئودرانت چیست؟

دئودرانت ها ترکیباتی هستند که بر روی بدن جهت کاهش بوی بدن به کار می روند دلیل این بوی بد وجود باکتریها در روند تعریق بدن می باشد.
یک گروه از دئودرانت ها به نام “Antiperspirant” یا ضد عرق ها معروفند که از ایجاد بوی بد پیشگیری کرده و میزان تولید عرق را در آن نقطه بدن کاهش می دهند. ضد عرقها معمولا در ناحیه زیر بغل بکار می روند البته می توانند بر روی پا یا سایر نقاط بدن نیز استفاده شوند.

عرق به خودی خود دارای بو نیست مگر اینکه توسط باکتریها دچار بو شود. باکتریها در مناطق گرم و مرطوب فعالیت می کنند. ناحیه زیر بغل به عنوان یکی از گرمترین سطوح بدن انسان به حساب می آید و غدد عرق باعث ایجاد رطوبت شده و امکان اثر خنک کننده از لحاظ حیاتی را برای فرد فراهم می کند.

وقتی زیر بغل با استفاده از صابون ها شسته می شود، پوست PH اسیدی خود که معادل 6-5/4 است را از دست داده و PH به حالت خنثی در می آید.

باکتریها تمایل دارند در محیط با PH قلیایی یا خنثی فعالیت کنند، بنابراین ایجاد یک محیط با PH خنثی در ناحیه زیر بغل به باکتریها امکان رشد و کلون شدن بیشتر می دهد. (توصیه پزشکان استفاده از پن غیر صابونی)

باکتریهای مولد بوی بد عرق از غدد آپوکرین و سلولهای مرده پوست و سلولهای مو تغذیه می کنند و باعث آزاد شدن 3- متیل- 2 هگزونیک اسید می شوند که باعث بوی بد بدن می شود.

ضد عرق به عنوان داروهای بدون نسخه توسط FDA (سازمان غذا ودارو آمریکا) پذیرفته شده و برای محو کردن بوی بدن بکار می روند.

دئودرانتها معمولا دارای پایه الکل هستند. الکل در شروع می تواند تعریق را تحریک کند ولی ممکن است موقتا باکتریها را بکشد. وجود الکل در ضد تعریق ها و دئودرانتها در گاهی مواقع سبب تحریک پوست می شوند.

کرم ضد تعریق لامینین با ترکیبات آلومینیوم کلرو هیدرات ، سبب کاهش تعریق شده و محیط مرطوب رشد باکتریها را از بین می برد.
ترکیبات با پایه آلومینیوم باعث تحریک الکترولیتهای عرق می شوند و در فرم کرم می توانند مجرای خروجی غدد عرق را ببندند. بسته شدن مجرای خروجی غدد عرق از خروج مایع از غدد پیشگیری کرده به مرور از سطح پوست پاک می شود.

نمکهای معدنی با روش دیگری باعث پیشگیری از تعریق شده و یک مانع فیزیکی از خروج عرق می شود.

نمکهای آلومینیوم یک اثر قابض بر روی سوراخهای دارد و باعث انقباض سوراخها و پیشگیری از خروج عرق به سطح پوست می شود.

بسته شدن تعداد زیادی از غدد عرق باعث کاهش عرق تولیدی در ناحیه زیر بغل می شود ولی این پروسه در افراد مختلف متفاوت است.

روش مصرف :

پس از استحمام و يا شستشوي محل مورد نظر جهت مصرف و خشک کردن موضع مقدار کافي از دئودرانت را به محل هاي داراي تعريق زياد (زير بغل، کشاله ران، دست و پا و …) ماليده و ماساژ دهيد تا پوشش يکنواخت حاصل گردد.

ترکیبات :

کرم ضد تعریق و دئودرانت لامینین با اثر طولاني مدت و رايحه دل انگيز بدون باقي گذاشتن اثر چربي يا لکه بر روي البسه به خوبي از بوي بد عرق جلوگيري مي نمايد و موضع دارای تعریق را خشک نگاه می دارد. محصول به سادگي پخش مي شود و براي انواع پوست ها مناسب است.
کرم ضد تعریق لامینین محصولي ايده آلی نیز براي کاهش تعريق کف دست ها و کشاله ران است و باعث خشکي پوست نمي گردد.

کمک نیاز دارید؟ پشتیبان واتساپ