اینستاگرام مشاوره رایگان

بیماری کرونا چه تاثیری بر قاعدگی دارد؟

دسته بندی :دانستنی ها 29 فروردین 1400 5735

بیماری کرونا چه تاثیری بر قاعدگی دارد؟

در ابتدای پاندمی کرونا اعتقاد بر این بود که بهبود یافتگان از این بیماری ناشناخته بعد از 2 هفته از بهبودی کاملا علائم برطرف شده و به زندگی عادی باز خواهند گشت ولی با گذشت زمان مشخص شد که تاثیرات این ویروس حتی میتواند تا مدت ها در بدن افراد باقی بماند و آسیب های خود را ادامه دهد. از جمله این عوارض طولانی مدت می توان به ایجاد مشکلات قلبی، سردرد های مزمن، بی خوابی، و در بخش بهداشت زنان کرونا و دوران قاعدگی را نام برد. در بخش بهداشت زنان محققان متوجه شده اند که بهبود یافتگان از این بیماری بیشتر از اختلال در دوران قاعدگی شکایت دارند.

آیا کرونا و دوران قاعدگی با هم مرتبط هستند؟

بیشترین شکایتی که از سوی زنان بهبود یافته از بیماری کرونا در جهان ثبت شده مشکلات ایجاد شده در بحث قاعدگی می باشد. و این نگرانی بوجود آمده است که آیا این ویروس می تواند تاثیری بر اندام تولید مثلی بانوان داشته باشد یا نه؟ تا به امروز دلیل مشخصی برای بوجود آمدن این عوارض بعد از کرونا پیدا نشده است. ولی این نکته ثابت شده است که کرونا و دوران قاعدگی با هم مرتبط هستند.

در این بخش به تاثیراتی که این ویروس بر قاعدگی می تواند داشته باشد اشاره خواهیم کرد:

1. تشدید علائم و عوارض قاعدگی: کرونا و دوران قاعدگی در بسیاری از موارد گزارش شده از سراسر جهان باعث شدیدتر شدن عوارض دوران قاعدگی مانند: اختلالات هورمونی، خستگی بیشتر، درد بدنی، خونریزی شدیدتر و همچنین تاثیرات روانی بالاتری شده است. این افراد در بعضی مواقع اظهار داشته اند که بعد از بهبودی از بیماری کرونا در دوران قاعدگی احساس ابتلا دوباره به این را دارند. زیرا دچار بدن درد و خستگی مفرط شدید شده اند. البته این موارد در موارد مختلف متفاوت بوده است.

2. اظهارات این افراد در خصوص تجربه PMS شدیدتر نسبت به سایر افراد نیز ارتباط کرونا و دوران قاعدگی را نشان میدهد. سندرم قبل از دوران قاعدگی در این افراد شدیدتر بوده و به طور معمول به صورت نامنظم و با علائم شدیدتری اتفاق می افتد.

کرونا و دوران قاعدگی

3. ایجاد عوارض غیر معمول در دوران قاعدگی: بسیاری از این بانوان اظهار داشته اند که در این دوران تجربه نامتعارفی نسبت به سایر موارد داشته اند. از جمله: داشتن لخته های خونی غیر متعارف، خونریزی های شدید تر و زودتر از موقع و طولانی شدن شروع و پایان عوارض بدنی و روانی

4. نامنظم شدن دوران پریودی: تحقیقات نشان می دهد که بسیاری از زنان بهبود یافته از کرونا از نامنظم شدن دوران قاعدگی خود به صورت مکرر شکایت داشته و این مورد هم ارتباط کرونا و دوران قاعدگی را ثابت می کند. این افراد هم اظهار مشابهی در خصوص اینکه بعد از بروز علائم دوران پریودی احساس تجربه بیماری کرونا را دوباره داشته اند را بیان کرده اند.

5. قفل شدن بدن: بسیاری از افراد بهبود یافته از بیماری کرونا از این اصطلاح برای بیان شرایط بدنی خود در خصوص دوران پریودی خود استفاده کردهاند. سردرگمی یا حالت مه آلود مغز، درد شدید بدنی و اسپاسم عضلات و حالات روحی شدید باعث می شود که افراد در سراسر جهان از این اصطلاح استفاده کنند.

6. کرونا و قطع قاعدگی: یکی دیگر از مواردی که تا به امروز در خصوص کرونا و دوران قاعدگی مورد توجه قرار گرفته است. قطع شدن این حالت می باشد که حتی در مواردی پزشکان یائسگی زودتر از موعد را نیز تشخیص داده اند. این افراد هم خستگی و سر دردهای مشابه میگرن و عوارض روانی مشابه سایر موارد را اظهار داشته اند.

7. واکنش های روانی و هیستریک شدیدتر: بانوان در دوران قاعدگی به علت تغییرات هورمونی و شرایط خاص بدنی از لحاظ روحی حساس تر شده و در بیشتر موارد حالت عصبی و بد اخلاقی را بروز می دهند. تحقیقات در مورد ارتباط کرونا و دوران قاعدگی این مورد را نشان می دهد که این افراد این حالت را شدیدتر از افراد غیر مبتلا بروز می دهند. و دلیل این مسئله ممکن است استرس ناشی از بیماری و یا تغییرات هورمونی بیش از حد در اثر این بیماری باشد.

کرونا و دوران قاعدگی

فرضیه های مطرح شده در خصوص کرونا و دوران قاعدگی تا به امروز:

باید به این مورد توجه داشت که تمام مواردی که در قسمت بالا به آنها اشاره شده برای همه افراد عمومی و یکسان نیستند و برای همه افراد به صورت یکسان ایجاد نمی شود. در این بخش به مهمترین و جدیدترین نظریه های ارائه شده در خصوص ارتباط کرونا و دوران قاعدگی اشاره خواهیم کرد:

1. اولین و محتمل ترین نظریه در خصوص تمام عوارض ایجاد شده از کرونا در خصوص قاعدگی استرس ناشی از ابتلا و اضطراب بیش از حد است: زیرا نه تنها این بیماری هر عامل دیگری که باعث استرس شود بر سیکل قاعدگی تاثیر می گذارد. این استرس باعث هورمونی در هیپوتالاموس، هیپوفیز و تخمدان می شود و این عوارض را ایجاد می کند.

2. دومین مورد که به تازگی مطرح شده است این موضوع می باشد که: چون تاثیر این ویروس یر قلب و عروق و لخته شدن خون ثابت شده است ممکن است با همین مکانیسم نیز بر لخته های دوران قاعدگی و تغییر روند خونریزی تاثیر گذار باشد.

3. تحقیقات نشان داده است که افرادی که دارای سیکل قاعدگی طولانی تر و نامنظم قبل از ابتلا به کرونا را داشته اند بعد از ابتلا نیز این علائم را بیشتر بروز میدهند پس نقش ژنتیک را نیز نمی توان در این روند نادیده گرفت.

4. با عنایت به شکایت بسیاری از افراد در خصوص این مورد که بعد از دوران قاعدگی احساس ابتلا دوباره به این بیماری را می کنند. ممکن است که این ویروس به صورت نهفته در بافت رحم باقی مانده باشد و در این دوران که باعث ریزش دیواره رحم شده این ویروس علائم خود رانشان دهد. البته تمام این موضوعات در خصوص ارتباط کرونا و دوران قاعدگی در حد فرضیه می باشد و صحت و سقم آنها در آینده مشخص خواهد شد و تنها موردی که مهم است این موضوع است که این ویروس قابل پیش بینی نمی باشد.

کرونا و دوران قاعدگی

توصیه های پزشکان در خصوص رابطه کرونا و دوران قاعدگی به افراد مبتلا و افراد بهبود یافته:

1. از استرس بیش از حد در خصوص نامنظم و یا طولانی شدن دوران پریودی بپر هیزید و تنها در صورتی که این مورد بیش از 3 دوره به حالت اولیه باز نگشت به پزشک مراجعه کنید. که معمولا این عوارض بعد از گذشت این مدل به حالت طبیعی خود باز می گردد.

2. داشتن تغذیه مناسب همواره می تواند در خصوص این بیماری و سایر بیماری ها نیز موثر باشد.

3. بالا نگه داشتن سطح ایمنی بدن: دوری از استرس،مصرف مناسب غذا، جلوگیری از دهیدراته شدن بدن و مصرف مقادیر مناسب از مکمل های حاوی ویتامین D از مواردی است که باعث افزایش سطح سیستم ایمنی بدن می شود.

کرونا و دوران قاعدگی

کرونا و قطع قاعدگی می تواند تهدیدی برای باروری افراد باشد؟

یکی از ترس های که در خصوص ارتباط کرونا و دوران قاعدگی امروزه مطرح است این مورد می باشد که با توجه به محقق شدن تاثیر کووید 19 بر روی میل جنسی و قدرت باروری مردان تاثیر این ویروس بر روی اندام جنسی زنان و قدرت باروری زنان نیز دور از انتظار نخواهد بود. این موضوع و عوارض در صورتی که تشدید شود در اثر جهش های ژنتیکی این ویروس می تواند تهدیدی برای آینده نسل بشر محسوب شود. تا کنون خوشبختانه هیچ مدرکی دال بر ایجاد اختلال باروری در اثر این ویروس گزارش نشده است.

توصیه هایی برای افرادی که در دوران قاعدگی مبتلا به بیماری کرونا شده اند:

توصیه های سازمان بهداشت جهانی در خصوص بانوانی که همزمان با این دوران مبتلا به این ویروس منحوس می شوند این است که علاوه بر رعایت تمام موارد گفته شده در خصوص قرنطینه موارد زیر را نیز رعایت کنند:

1. حفظ آرامش و دوری از استرس کاذب و بی مورد
2. در صورتی که مبتلا به کم خونی میباشند از مکمل ها و داروهای جبران کننده و تامین کننده این موارد طبق دستور پزشک استفاده کنند.
3. در صورت داشتن درد و بدن درد شدید این مورد را با پزشک معالج در میان بگذارند و در صورت لزوم از مسکن استفاده کنند.
4. در صورتی که بعد بهبودی این سیکل های عادت ماهیانه بعد از 3 دوره به حالت اولیه و نرمال باز نگردد این موضوع را با پزشک در میان بگذارند.
5. تغذیه مناسب و بالا نگه داشتن سطح سیستم ایمنی بدن هم همواره توصیه می شود.

در انتها:

با توجه به درگیری تمام جهان با پاندمی ویروس کرونا و عدم قطعیت هیچ کدام از موارد مطرح شده تا کنون اجماع محققان و بهداشت جهانی بر این موضوع است که نباید احتمال ایجاد هیچکدام از عوارض احتمالی را صفر در نظر گرفت. امروزه ارتباط کرونا و دوران قاعدگی به صورت قطعی ثابت نشده است ولی هیچ تضمینی وجود ندارد که بعد از مدتی ارتباط قطعی این موضوع ثابت نشود. پس بهتر است که تا پایان یافتن این بیماری تمام موارد توصیه شده را رعایت کرده از درمان های خودسرانه و بدون پشتوانه جلوگیری کنیم و تمام اخبار و توصیه های بهداشتی را از منابع معتبر و موثق پیگیری و عمل کنیم. زیرا پیگیری از منابع غیر علمی و موثق تنها باعث افزایش استرس افراد خواهد شد که خود این استرس هم باعث کاهش سیستم ایمنی و افزایش خطر ابتلا خواهد شد.

ادمین سایت

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک + 2 =