اینستاگرام مشاوره رایگان

با علائم سرطان پستان در مردان و زنان آشنا شوید

دسته بندی :دانستنی ها 7 آبان 1399 772

با علائم سرطان پستان در مردان و زنان آشنا شوید

بر اساس پژوهش ‌های مختلف در هشتاد و پنج درصد موارد؛ علت سرطان پستان در مردان و زنان مشخص نیست. اما پانزده درصد باقی‌مانده مربوط به عوامل ژنتیک است که باعث بروز سرطان پستان هم در مردان و هم در زنان می‌شود. راه تشخیص این‌که آیا فردی با علل ژنتیک به این بیماری دچار شده است یا خیر؛ با آزمایش دادن ممکن می‌شود. معمولا افراد بالای چهل سال چه افراد عادی و چه افرادی که از نظر ژنتیک مشکل دارند؛  باید به پزشک مراجعه کنند و ماموگرافی را انجام دهند.

برای سرطان پستان راه درمان وجود دارد. ممکن است دلائل زیادی دست به دست هم داده تا فرد به سرطان پستان مبتلا شود که مهم‌ترین آنها؛ عوامل ژنتیکی می‌باشد. گاهی ممکن است در یک خانواده؛ یکی از افراد به سرطان پستان مبتلا شده باشد؛ احتمال اینکه افراد درجه یک خانواده به این بیماری مبتلا شوند؛ بسیار می‌باشد. برخی افراد تصور می‌کنند وجود هر توده‌ای در سینه به معنی سرطان می‌یاشد و یا این‌که هر توده‌ای که در پستان به وجود می‌آید خوش خیم است؛ این تصور اشتباه است.

سرطان سینه در مردان

معمولا تشخیص توده سرطانی در مردان مشکل می‌باشد. آنان وقتی احساس می‌کنند بافت سینه‌شان دچار تغییر شده است؛ به پزشک پوست مراجعه می‌کنند و از این طریق به دنبال درمان هستند. مردان تغییرات به وجود آمده در پستان یا زیر بغل خود را جدی نمی‌گیرند و به خیال یک مشکل پوستی از مراجعه به پزشک متخصص دوری می‌کنند. شناسایی سرطان پستان در مردان و زنان متفاوت است. اگر وجود توده‌ای در سینه مردان به عنوان سرطان شناخته شود؛

به طور کامل بافت سینه تا روی عضله برداشته و یا غدد لنفاوی که در زیر بغل وجود دارد؛ کاملا تخلیه می‌شود. بعد از انجام برداشتن توده در پستان نوبت به شیمی درمانی می‌رسد. با توجه به مشکل بیمار که این توده تا چه حد خوش خیم یا بدخیم است پزشک رادیوتراپی را در دستور کار قرار می‌دهد. لازم به ذکر است که مردان باید از سن شصت سالگی به بعد بیشتر مراقب خود باشند. اگر در پستان یا زیر بغل خود متوجه توده‌ای هر چند ریز؛ شدند به پزشک متخصص مراجعه کنند و ماموگرافی را انجام دهند. معمولا توده هر چقدر ریز باشد در ماموگرافی تشخیص داده می‌شود.

علائم سرطان سینه در مردان

اکثر افراد با احساس کردن وجود توده در سینه به پزشک مراجعه می‌کنند؛ این در حالی‌ست که این بیماری به غیر از وجود توده در سینه مردان دارای علائم دیگری نیز می‌باشد. هنگامی‌که بافت سینه ضخیم می‌شود و از نوک سینه ترشحاتی بیرون می‌آید که با لمس آن یک یا هر دو پستان دچار درد می‌شود؛  باید به دنبال درمان باشید. در بیشتر موارد نوک سینه پولک پولک و قرمز می‌شود که این علامت مشترک بیماری سرطان پستان در مردان و زنان می‌باشد.

هر گاه فرد احساس کرد که نوک پستان به طرف داخل برگشته و تو رفتگی دارد و پستان دچار خارش؛ حساسیت؛ ورم؛ قرمزی و جوش روی پوستی دارد؛ باید به وجود توده سرطانی در پستان خود شک کند. لازم به ذکر است که مردان در صورت مشاهده بزرگ شدن پستان خود نیز باید به پزشک مراجعه شود. گاهی این امر به دلیل ژنیکوماستی در پستان مردان می‌باشد که نباید با وجود توده اشتباه گرفته شود. اگر یک مرد در خانواده به سرطان پستان مبتلا شده باشد؛ بر اثر عوامل ژنتیک احتمال ابتلای مرد دیگر زیاد می‌باشد.

سرطان سینه در زنان

این بیماری در زنان بیشتر از مردان رخ می‌دهد. زنان برعکس مردان از سن چهل سالگی باید برای معاینه سینه نزد پزشک رفته و ماموگرافی را انجام دهند. لازم است زنان هر شش ماه یکبار چکاپ کامل را انجام دهند. تشخیص وجود سرطان پستان در مردان و زنان به یک اندازه نیست. در کل مردان دیرتر از زنان متوجه وجود توده در سینه خود می‌شوند و دیرتر نیز به پزشک مراجعه می‌کنند.

معمولا سرطان پستان در دوران پریود زنان با وجود ضخامت یا توده‌ای در نزدیکی پستان یا زیر دست خود را نشان می‌دهد. گاهی این توده می‌تواند به کوچکی یک نخود باشد. به طور کلی هر گونه تغییری در رنگ؛ شکل یا سایز پستان ممکن است از علائم سرطان پستان باشد. اگر مایع شفاف یا ترشح خون در نوک سینه مشاهده کردید یا در هنگام لمس متوجه تغییر غیر عادی در سینه خود شدید؛ حتما به پزشک زنان مراجعه کنید. گاهی ممکن است فرد دچار علائمی همچون ضعف؛ بی‌خوابی؛ خستگی؛ کاهش وزن و اشتها شود که باید سریع به پزشک مراجعه و چکاپ کامل انجام دهد.

علائم اولیه سرطان پستان در مردان

معمولا علائم تومورهای پستان در افراد متفاوت می‌باشد؛ برخی از  علائم به عنوان علائم هشدار دهنده و اولیه سرطان پستان در مردان و زنان شناخته شده است. گاهی فرد در یک پستان یا هر دو دچار تغییرات پوستی؛ ورم و قرمزی پوست می‌شود. هنگامی‌که توده در سینه ایجاد می‌شود باعث تغییر شکل و  زیاد شدن اندازه پستان می‌شود.

از نظر ظاهری نوک یک یا هر دو سینه تغییر شکل می‌دهد. در زنان ترشحاتی از نوک پستان بیرون می‌آید که به آن ترشح غیر شیری می‌گویند. هر قسمت سینه دچار درد شدید می‌شود و فرد درون یا سطح پستان خود وجود توده یا گره را احساس می‌کند. گاهی سرطان پستان به مرحله تهاجمی و درد بیشتری رسیده است که التهاب یک یا دو سینه و خارش به همراه دارد. رنگ سینه‌ها به کلی تغییر می‌کند و باعث تغییر شکل پستان و بزرگ‌تر شدن آن‌ها می‌شود. گاهی نوک پستان پوسته پوسته می‌شود و هنگام لمس سینه ممکن است حساس؛ برافروخته یا سفت شده باشند. گاهی پوست پستان مانند پوست پرتقال دارای منافذ همراه با قرمزی می‌شود.

 سرطان سینه در مردان و عوامل ابتلا به آن

با افزایش سن خطر احتمال سرطان پستان در مردان افزایش می‌یابد. محققان بر این باورند که ابتلا به این بیماری در مردان زیر سی و پنج سال غیر ممکن می‌باشد و متوسط تشخیص سن سرطان سینه در مردان شصت و هشت سال می‌باشد. گرچه در سنین پنج تا نود و سه سال؛ ابتلای این بیماری در بین مردان دیده شده است.

اگر برادر؛ پدر یا افراد مذکر یک خانواده به سرطان مبتلا شده باشند؛ احتمال ابتلا به این بیماری بسیار افزایش می‌یابد. اختلالات ژنتیکی در بروز این بیماری بسیار تاثیر گذار است. گاهی با افزایش وزن و بافت چربی باعث زیاد شدن ترشح هورمون زنانه استروژن می‌شود؛ مصرف داروها از جمله داروهای هورمونی؛ که برای درمان سرطان پروستات از طریق تغذیه و …. احتمال بروز این بیماری را در مردان افزایش می‌دهد. مصرف الکل؛ جراحی بیضه‌ها و آسیب به آنها در بروز سرطان سینه در مردان بی تاثیر نیست.

سرطان پستان در مردان و زنان از بیماری‌هایی می‌باشد که نیاز به رسیدگی مداوم دارد. بهتر است افراد به طور منظم زیر بغل و سینه‌های خود را چک کنند.

فوائد معاینه سینه

امروزه بهترین روش برای شناسایی سرطان پستان در مردان و زنان ماموگرافی می‌باشد. اما لازم است افراد هر چند وقت یک‎بار سینه‌های خود را معاینه کنند تا از وضعیت آنان آگاه شوند. این روش کمک می‌کند فرد متوجه تغییرات در سینه خود شود. بهترین زمان برای معاینه سینه‌ها و بررسی آنان زمانی‌ست که پستان‌ها ورم نکرده باشند.

در افرادی که معاینه سینه را انجام می‌دهند و مراحل اولیه متوجه تغییرات در آن می‌شوند؛ درمان موفقیت آمیز خواهد بود. چون در این مرحله توده‌های سرطانی کوچک هستند و به اطراف سینه سرایت نکرده‌اند. لازم به ذکر است که افراد معاینه سینه را در برنامه خود قرار دهند؛ زنان خیلی بیشتر و دقیق‌تر باید به بررسی و معاینه سینه‌های خود بپردازند. چون تشخیص این بیماری در زنان به مراتب سخت‌تر از تشخیص در مردان می‌باشد و زنان خیلی بیشتر از مردان به این بیماری مبتلا می‌شوند.

با معاینه توسط فرد و تشخیص به موقع این بیماری؛ فرد نیازی به شیمی درمانی ندارد و با یک عمل ساده مشکل رفع می‌شود. افراد برای پیشگیری از این بیماری باید ورزش منظم؛ تغذیه و رژیم غذایی را در برنامه خود قرار دهند.

معاینه سینه‌ها  در مردان

برای معاینه سینه‌ها لازم است لباس خود را بیرون آورده و روبروی آینه بایستید. به اندازه؛ رنگ؛ جهت؛ شکل و نوک هر سینه‌ دقت کنید. هنگام معاینه دستانتان را بالای سر ببرید و همان‌طور که به آرامی از یک سمت به سمت دیگر می‌چرخید؛ به سینه‌هایتان نگاه کنید. دستها را محکم به کمر فشار دهید و شانه‌هایتان را به سمت جلو بیاورید و جداگانه به سینه‌هایتان نگاه کنید.

بعد از انجام این مراحل در حمام و با دستی که به صابون آغشته می‌باشد؛ دست راست خود را به پشت سرتان ببرید و با دست چپ پستان سمت راست را لمس کنید. از کنار بیرونی پستان شروع به لمس کردن کنید. لازم است به صورت دایره‌ای شکل؛ دستتان را روی کل سینه بکشید و آن را لمس کنید تا به نوک پستان برسید. بعد از آن قسمت بین زیر بغل و سینه را معاینه و در آخر کل زیر بغل را لمس کنید. همین مراحل را برای پستان سمت چپ خود نیز انجام دهید. این معاینه برای تشخیص بیماری سرطان پستان در مردان و زنان قابل اجرا می‌باشد.

نیاز است بافت سینه‌ها با سه سطح فشار معاینه شوند. ابتدا با فشار کم  بعد با فشار متوسط و در آخر با فشار زیاد به بررسی بافت سینه بپردازید.

ادمین سایت

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.