اینستاگرام مشاوره رایگان

چند بار در هفته موهایمان را بشوییم؟

دسته بندی :مو 11 بهمن 1399 56

چند بار در هفته موهایمان را بشوییم؟

اغلب افراد به فکر سلامتی و تمیزی موهای خود هستند و برای تقویت کردن آنها از انواع قرص ها، آمپول های تقویتی، شامپو های مخصوص و … استفاده می کنند اما یکی دیگر از نکاتی که باید به آن توجه لازم داشت شسشتو موها به صورت درست و در فواصل زمانی درست می باشد. نکته ای که در رابطه با شسشتو موها و به صورت کلی در پاسخ به این سوال که چند بار در هفته موهایمان را بشوییم؟ باید به آن توجه داشته باشیم نوع پوست و مو ما می باشد. پوست و مو یکی از مهمترین فاکتور های تعیین کننده نوع شامپو یا تعداد دفعات شستشو آنها می باشد. به عنوان مثال این باور وجود داشته که هرچه بیشتر موها را با شامپو به صورت روزانه شستشو دهیم بهتر بوده و در واقع موها رشد بهتری خواهند داشت.

اما توجه داشته باشید که بسیاری از افراد همین اشتباه را مرتکب می شوند و با توجه به چرب بودن پوست و مو خود اقدام به حمام کردن و شستشو روزانه می کنند این امر می تواند چربی موهای این نوع افراد را نه تنها کمتر نمی کند بلکه با توجه به خشک شدن پوست آن را مستعد چربی بیشتر نیز می کند. اتفاقی که برای پوست و مو این دسته از افراد رخ می دهد این است که پوست آنها خشک شده و در برخی مواقع همین امر باعث می شود تا چربی پوست بیش از قبل افزایش پیدا کند و پوست و مو چرب تری داشته باشند.

اگر بخواهیم پاسخ کلی این سوال، چند بار در هفته موهایمان را بشوییم؟ بدهیم باید بگوییم که 3 بار در هفته برای شسشتوی موها لازم و کافی می باشد و شسشتوی بیشتر می تواند در برخی از مواقع و شرایط آسیب ها نیز به موها وارد کند. بنابراین سعی کنید که در شستشو موهای خود تعادل را رعایت کنید. در ادامه به نکاتی در رابطه با چربی مو، خشکی مو، تاثیر آب و هوا بر مو، تاثیر نوع کار و زندگی بر مو، آسیب به ساقه مو و … خواهیم پرداخت تا سوالات و موضوعاتی که پیرامون این بحث ممکن است برای بسیاری از افراد پیش بیاید را پاسخ دهیم.

 

 

چربی مو

علت اصلی چربی موها ترشح ماده ای به نام سبوم می باشد این ماده است که با ترشح باعث چربی مو می شود. ترشح بیش از حد این ماده می تواند به اندازه ای موهای شما را چرب کند که نیاز به شستشو روزانه داشته باشید. موردی که در رابطه با چرب شدن موها باید به آن توجه داشته باشید این است که هرچه موهای نازک تری داشته باشید موها بیشتر چرب خواهند شد.

ترشح شدن بیش از حد سبوم همانطور که اشاره شد موها را به حدی چرب خواهد کرد که نیاز به استحمام روزانه داشته باشید این در حالی است که اگر ترشح این ماده به میزان متعادلی باشد موها به اندازه نرمال و در مدت زمان مشخص چرب شود که احتیاج به شستشو روزانه نداشته و از این رو موها تا مدت زمان بیشتری خشک خواهند ماند. به این موضوع اشاره کردیم که هرچه موها نازک تر باشند چربی پوست و مو نیز بیشتر خواهد شد این در حالیست که اگر موهای ضخیمی داشته باشد چرب شدن موها کمتر خواهد شد و مدت زمان بیشتری طول می کشد تا احتیاج به استحمام داشته باشید.

یکی دیگر از علل هایی که باعث می شود تا پوست و موی شما چرب شود این است هورمون های آندروژن می باشد این نوع هورمون ها در زمان بلوغ شروع به ترشح بیشتری خواهند کرد میزان ترشح این نوع هورمون ها در پسران زیاد و در دختران کمتر می باشد از این رو پسر ها نسبت به دختران به خصوص در دوران بلوغ و بعد از آن موهای چرب تری به نسبت دختران خواهند داشت.

هورمون آندروژن با تاثیری که بر روی غدد چربی می گذارد آنها را بزرگتر و پر کارتر خواهد کرد از این رو میزان چربی پوست افزایش پیدا می کند و موها و پوست سر چرب می شود. در برخی از موارد بسیاری از افراد موهای بسیار چرب دارند بروز همچین عارضه ای برای این دسته از افراد واکنش نشان دادند بیش از حد هورمون های آندروژن با غدد چربی می باشد که باعث می شود بسیار پر کارتر بشوند.

به این موضوع اشاره کردیم که این باور غلط وجود دارد که در صورتی که پوست و موی سر چرب می شود اگر به صورت مداوم آن را بشوییم چربی به صورت کامل رفع خواهد شد. نکته ای که در این رابطه وجود دارد این است که در صورتی که هر روز موهای خود را به دفعات با انواع صابون ها و شامپو های قوی بشویید پوست سر خشک می شود و همین امر باعث می شود تا به مغز سیگنال هایی مبنی بر خشکی سر منتقل شود و همین نیز موجب می شود تا غدد سباسه که وظیفه تامین چربی پوست را دارد شروع به ترشح کند. این دستور از سمت مغز به این غدد ارسال می شود تا جهت محافظت از پوست سر و جلوگیری از خشکی آن غدد را وادار به تامین چربی مورد نیاز پوست کند و از حالت خشکی درآورده و به نوعی از پوست محافظت کند.

 

 

خشکی مو

مورد بعدی که در رابطه با موضوع این مقاله؛ چند بار در هفته موهایمان را بشوییم؟ باید خدمت شما عرض شود، خشکی مو و تاثیراتی که بر موهای ما می گذار می باشد. این امر نیز بی ربط به شستشو موها نبوده و یکی از دلایل آن نیز شستشو مداوم و روزانه می باشد، شاید برای بسیاری از افراد این سوال پیش بیاید که چطور شستشو برای موها ضرر داشته باشد.

در جواب به این سوال نیز باید بگوییم که شستشو بیش از حد و مداوم نیز می تواند موجب خشکی موهای فرد و شکنندگی و آسیب را به همراه داشته باشد. خشکی موها یکی از علائم شایع شکنندگی و در معرض آسیب بودن موها به شمار می رود از این رو برای جلوگیری از بروز این مسائل و مشکلات نکاتی را در ادامه خدمت شما عرض خواهیم کرد تا بتوانید با رعایت آنها از خشک شدن موهای خود جلوگیری به عمل بیاورید. برای جلوگیری از خشکی موها بهتر است از مواد شیمیایی به هیچ عنوان استفاده نکنید و از استفاده از آنها اجتناب کنید. موهای خود را هر روز شستشو ندهید و از شامپو ها و صابون های متناسب با موهای خود استفاده کنید. سعی کنید برای جلوگیری از خشک شدن موهای خود از نرم کننده های مخصوص استفاده کنید.

نکته های دیگری که در رابطه با محافظت از موهای خود و جلوگیری از خشکی موها به آن توجه داشته باشید قرار نگرفتن در معرض نور خورشید یا گرما به صورت مستقیم و طولانی می باشد. این موضوع می تواند در خشک شدن موهای شما تاثیر گذار باشد. در صورتی که در آب و هوا خشک زندگی می کنید بهتر است در صورتی که آب و هوا گرم و خشک می باشد بهتر است در صورتی که قصد بیرون آمدن از خانه و قرار گرفتن زیر نور خورشید به صورت مستقیم را دارید از کلاه استفاده کنید تا پوششی باشد در مقابل اشعه و نور خورشید تا پوست و مو شما آسیب نبیند.

نکته بعدی در این زمینه که برای محافظت از موهای خود باید به آن توجه داشته باشید استفاده از کلاه در حین شنا کردن می باشد. استفاده از کلاه به منظور جلوگیری از تماس کلر موجود در آب با موها می باشد. همانطور که مستحضر هستید کلر می تواند آسیب هایی به مو وارد کند و همین امر نیز موجب خشکی و آسیب دیدن موها می شود. بنابراین همانطور که اشاره شد بهتر است برای به حداقل رساندن آسیب به موها در مدت زمانی که مشغول شنا کردن هستید، از کلاه استفاده کنید.

یکی دیگر از توصیه هایی که جا دارد در زمینه جلوگیری از خشکی مو به آن اشاره داشت مراجعه به پزشک متخصص پوست و مو می باشد. چرا که تمامی مراقبت ها می تواند به صورت مقطعی وضعیت موهای شما را بهبود بخشد و بعد از گذشت مدتی دو مرتبه موها به همان حالت خشک خود بازگردد. در صورتی که با خشکی موها مواجه شدید شاید نشانه ای باشد از در معرض آسیب بودن موها از این رو این موضوع را جدی بگیرید و برای رفع آن کار های لازم را انجام دهید. همانطور که اشاره شد برای رفع معضل خشکی موها به پزشک متخصص مراجعه کنید و با توجه به توصیه های پزشک اقدامات لازم را انجام دهید.

 

 

آب و هوا

از دیگر عواملی که بر تعداد دفعات شستشو موها در هفته تاثیر گذار می باشد آب و هوا بوده که این موضوع می تواند تاثیر بسزایی بر موها داشته باشد و چربی مو یا خشکی مو را به شکل جدی افزایش دهد از این رو این آب و هوا است که مشخص می کند از چه شامپو و چه تعداد در هفته موهای خود را بشویید. همانطور که در بند های بالایی نیز به آن اشاره کردیم آب و هوا تاثیر مستقیم بر موها داشته و آب و هوای خشک می تواند تاثیر مخربی بر موها داشته باشد و مشکلاتی نظیر آسیب رساندن به موها و چربی موها را به همراه داشته باشد.

در بند های بالایی به این موضوع اشاره شد که آب و هوا گرم خشک که با آفتاب همراه می باشد آسیب هایی به موها وارد می کند و موجب می شود تا ساقه موها آسیب ببیند. توصیه ای که می توان در این زمینه ارائه کرد این است که در صورتی که در آب و هوا خشک یا گرم زندگی می کنید و آفتاب به صورت مستقیم می تابد یا از رفت و آمد های غیر ضروری باید اجتناب کرد یا در صورتی که مجبور به بیرون آن آمدن بودید باید از کلاه استفاده کنید تا تاثیر تابش نور مستقیم خورشید را تا حد قابل توجهی جبران کنید. نکته ای که وجود دارد این است که آب و هوا به هر شکل که باشد شستشو موها نیز متفاوت خواهد بود، به عنوان مثال در صورتی که در مناطق گرم و خشک زندگی می کنید شاید مجبور شوید که به صورت روزانه موهای خود را بشویید چرا که با توجه به آب و هوا حاکم موها زود به زود چرب خواهند شد و همین امر شما را مجبور خواهد کرد تا به صورت روزانه به استحمام بپردازید.

در ایام مسافرت نیز شاید متوجه تغییراتی در موها خود شده باشید علت این امر در این است که هر منطقه ای به آب و هوا مختص به خود را داشته و همین امر باعث می شود تا در ظاهر موها تغییراتی ایجاد شود. این تغییرات می توان کدر شدن یا تغییر رنگ موها باشد، می تواند فر شدن موها باشد یا … بنابراین تغییراتی که با جا به جایی از محل سکونت خود به شهر های دیگر برای شما رخ می دهد طبیعی می باشد.

آب هر منطقه نیز متفاوت بوده است و همین امر نیز می تواند بر خشکی موها یا چربی مو موثر باشد به عنوان مثال شاید برای شما پیش آمده باشد زمانی که به مکان دیگری با آب و هوا متفاوت سفر می کنید هنگام استحمام در صورتی که از همان صابون یا شامپو استفاده می کنید مانند قبل کف نمی کند و احساس می کنید که میزان پاک کنندگی پایین آمده است. توجه داشته باشید برخی از مناطق دارای آب هایی با املاح سنگین می باشند که موجب می شود تا در صورت ترکیب شدن میزان کف کردن کمتر می شود. البته در شامپو ها یا صابون های جدید با توجه به فرمول هایی که دارند این موضوع را مرتفع کرده و این مشکل حل شده است و اجازه حل شدن این املاح را با یکدیگر نخواهند داد.

 

 

نوع کار و زندگی

نوع کار و زندگی از دیگر مسائلی است که بر پر پشت شدن موها، ریزش موها، چربی مو، خشکی موها و … تاثیر مستقیمی بگذارد. بنابراین سعی کنید رویه زندگی خود را به نوعی پیش ببرید که به سلامت موها خود آسیب نرسانید. سوال اصلی که محوریت اصلی این مقاله نیز به شمار می رود این سوال است که چند بار در هفته موهایمان را بشوییم؟ این سوال را می توان به موضوع این بخش یعنی نوع کار و زندگی مرتبط دانست چرا که همانطور که اشاره شد این رویه زندگی یا بهتر بگوییم نوع کار و زندگی شما می باشد که تعیین می کند موهای شما در چه وضعیتی باشد.

به عنوان مثال یکی از عواملی که بی ربط به نوع کار و زندگی ما نبوده و باید به آن توجه داشته باشیم آلودگی هوا می باشد. معضلی که بسیاری از شهر های و کشور های بزرگ و صنعتی با آن مواجه هستند، کشور ما نیز با این موضوع مواجه بوده و در فصول سرد سال با این پدیده بیشتر از سایر فصول مواجه هستیم. آلودگی هوا تاثیر مستقیم بر پوست و مو دارد و برای حل این معضل باید سعی کرد که کمتر در معرض آب و هوا آلوده باشیم تا سلامت موها و پوست ما تحت تاثیر قرار نگیرد.

از دیگر مسائلی که می توانیم به آن اشاره داشته باشیم و بی تاثیر در امر ریزش مو، پر پشت نبودن مو و به صورت کلی به خطر افتادن سلامت موها نیست مسائلی نظیر رژیم غذایی، استفاده از حالت دهنده های مو، کمبود برخی از ویتامین ها در بدن، شرایط استرس زا و … را می توان در به خطر انداختن سلامت موها دخیل دانست. شاید برایتان جالب باشد که رابطه جنسی منظم می تواند درخشندگی و پر پشتی خوبی برای موها به همراه داشته باشد.

تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است این امر را ثابت کرده است که اکثر افرادی که دارای رابطه جنسی منظمی هستند از سلامت پوست و مو بالاتری برخوردار بوده و در واقع این موضوع تاثیر مثبتی بر هورمون های مرتب با پوست و مو داشته و به نوعی یک نظم خاصی به ترشح شدن و … این هورمون ها خواهد داد که باعث می شود تا موها و پوست ها دارای یک درخشندگی خاص باشند و ریزش آنها نیز در اکثر مواقع قطع شود.

آسیب به ساقه مو

آسیب به ساقه مو نیز یکی دیگر از عواملی به شمار می رود که می تواند بر سلامت موها تاثیر مستقیم داشته باشد و در این بخش به نکات و مسائلی اشاره خواهیم کرد که با رعایت این مسائل می توانید سلامت ساقه موها را تا حد قابل توجهی تامین کنید و به نوعی از موهای خود در برابر عوامل مختلف محافظت کنید. عوامل مختلفی باعث می شود تا آسیب به ساقه مو، ریشه و … رخ دهد، به عنوان مثال یکی از رایج ترین آسیب هایی که معمولاً متوجه موها می شود و بسیاری از افراد نسبت به آن بی توجه بوده و با آن سر و کار دارند رنگ کردن و آسیبی که به واسطه رنگ کردن موها به ساقه موها وارد شده، است.

رنگ کردن موها می تواند برای برخی از افراد آسیب های جدی را برای موها به همراه داشته باشد و موها این افراد شکننده، وز و آسیب های دیگری را متحمل خواهد شد، نکته که باید به آن توجه داشته باشید این است که در صورتی که موهای خود را رنگ کرده اید و دچار آسیب شده است برای ترمیم آن باید از مواد نرم کننده و مکمل های ترمیم کننده و مراقبتی از مو را به صورت مرتب استفاده کنید تا ضمن تقویت و ترمیم از آسیب های احتمالی جلوگیری کنید.

یکی دیگر از عواملی که می تواند آسیب به ساقه مو را برای شما به همراه داشته باشد استفاده مداوم از سشوار، اتو مو و … بوده و همین امر بر شکننده شدن موها تاثیر خود را خواهد گذاشت و در برخی از مواقع با آسیبی که به ساقه مو می رساند موجب ریزش و به اصطلاح خورد شدن موها خواهد شد.

بنابراین نکته ای که باید در این بخش به آن توجه داشته باشید این است که بعد از استحمام و شستشو موها اجازه دهید تا موها به صورت طبیعی و در مدت زمان مشخص خشک شوند چرا که این امر از آسیب به ساقه مو جلوگیری خواهد کرد و از هر نوع آسیب احتمالی به موها جلوگیری خواهد کرد. در صورتی که نیاز به خشک کردن موهایتان در مدت زمان کم داشتید یا به هر علتی مجبور به استفاده از اتو مو یا سشوار شدید سعی کنید با حرارت کم و با فاصله از موها عمل خشک کردن موها را پیش ببرید.

رعایت این امر می تواند از آسیب به ساقه مو جلوگیری کند آن هم استفاده از اسپری دو فاز می باشد. زمانی که قصد سشوار کشیدن یا استفاده از اتو مو را دارد سعی کنید قبل از آن، از اسپری دو فاز استفاده کنید تا آسیب را تا حد قابل توجهی کمتر کنید و از آسیب به ساقه مو های خود جلوگیری کنید.

 

سخن آخر

در این مقاله به سوال رایج و متداولی که در رابطه با پوست مو مطرح است یعنی ؛ چند بار در هفته موهایمان را بشوییم؟ پرداختیم و به مسائل مرتبط با این امر نظیر، چربی مو، خشکی مو، آب و هوا، نوع کار و زندگی، آسیب به ساقه مو و … پرداختیم و توضیحاتی در این زمینه ها خدمت شما ارائه شد. نکته ای که در رابطه با این موضوعات باید خدمت شما عرض کنیم این مسئله است که برای محافظت از موهای خود یکسری اقدامات باید انجام شود بی توجهی به این مسائل می تواند برای موهای شما آسیب ها یا مشکلاتی به وجود بیاورد.

به عنوان مثال نوع خشک کردن موها یا تعداد دفعات شستشو می تواند تاثیر مستقیمی بر سلامت موها بگذارد و در برخی از مواقع آسیب به ساقه مو را برای فرد به همراه خواهد داشت. نکاتی در رابطه با خشکی مو و چربی مو خدمت شما عزیزان ارائه کردیم و راهکار هایی نیز در این زمینه خدمت شما ارائه کردیم، تا با استفاده از این راهکار ها بتوانید این معضل یا مشکلات را تا حد قابل توجهی کاهش دهید.

به عنوان مثال به این موضوع پرداختیم که باور های غلطی در رابطه با موهای چرب وجود دارد و آن نیز این است که موهای چرب را هر چه بیشتر بشوییم بهتر است و چربی موها کمتر خواهد شد. اما این باور غلط می تواند آسیب های جدی به موهای شما وارد کند و نه تنها چربی موها را از بین نبرد بلکه باعث بیشتر چرب شدن آن ها نیز بشود.

ادمین سایت

مقالات مرتبط

    لینک کوتاه: