اینستاگرام مشاوره رایگان

علت عصبانیت بی مورد در انسان

دسته بندی :دانستنی ها 15 دی 1399 78

علت عصبانیت بی مورد در انسان

تحقیقات نشان داده است که بیشترین جرائم غیر عمد، حتی  جرم های  منتهی به قتل در عصبانیت های آنی و لحظه ای صورت می پذیرد. انسان امروزه با انواع فشار های عصبی ناشی از فشار های اقتصادی و خانوادگی و بیماری، روحی و روانی دست به گریبان است. به ویژه با همه گیری بیماری کرونا این مشکل بیش از پیش خود را نشان می دهد. به ویژه با ایجاد قرنطینه خشونت های خانگی نیز افزایش یافته است. علت عصبانیت یکی از مسائلی است که هم محققان به دنبال آن هستند و هم افراد باید دلایل و نحوه کنترل آن را بشناسند.

 

 

تعریف خشم و عصبانیت چیست؟

از نظر علم روانشناسی خشم یک احساس ثانویه می باشد و انسان هماره قبل از خشم یک احساس دیگر را تجربه می کند. که در نهایت این احساس اولیه منتج به عصبانیت می شود. علت عصبانیت ممکن است توهین، ظلم، تحقیر و غیره باشد که البته این دلایل و احساسات در مرد و زن متفاوت است و شدت عصبانیت هم در بین افراد و جنس های مختلف متفاوت خواهد بود. خشم ممکن است در اثر اتفاقات پشت سر هم و در اثر یک تلنگر و از دست رفتن اختیار اتفاق بیفتد. خشم باعث افزایش ضربان قلب، افزایش فشار خون، و افزایش برخی هورمون ها مانند: آدرنالین و نورآدرنالین خواهد شد.

 

علت عصبانیت در مردان کشف شد

محققان علت اصلی عصبانی شدن در مردان را کمبود ماده شیمیایی در مغز آنها به نام گابا می دانند. این ماده شیمیایی عامل اصلی کنترل سیگنال های عصبی در مغز انسان است.افراد عصبی و تند مزاج به ویژه مردان دچار کمبود این ماده در مغز خود هستند. این ماده از بروز اضطراب و تصمیمات ناگهانی جلوگیری می کند. و کمبود آن باعث ایجاد اضطراب دائم، کم خوابی و بد اخلاقی خواهد شد. این مردان در برخورد با مسائل سریعتر عصبانی شده و عصبانیت آنها نیز شدیدتر خواهد بود.

 مهمترین علت عصبانیت در زنان چه مسائلی می باشد

عصبانیت در زنان نسبت به مردان کمتر شایع است ولی وجود دارد. نوع و دلایل عصبانیت زنان هم با مردان متفاوت است. ممکن است یک عاملی در زنان باعث عصبانیت بسیار شدید شود در صورتی که همان عامل در مردان هیچ مشکلی را ایجاد نکند. در این قسمت به مهمترین علت عصبانیت در زنان اشاره می کنیم:

 1. نوع تربیت خانوادگی: معمولا زنانی که زود عصبانی می شوند در دوران کودکی با آنها درست رفتار نشده و مورد محبت و توجه مناسب قرار نگرفته اند. این محبت بیشتر باید از یک جنس مخالف که با آنها رابطه جنسی ندارد یعنی پدر و یا برادر مطرح است این افراد که با پدر و برادر بزرگ شده و مورد محبت بیشتر قرار گرفته اند معمولا دوران رشد آرم تری داشته و در آینده نیز آرام تر خواهند بود. همچنین این زنان می دانند در آینده چه مردانی را انتخاب و چک.نه با آنها رفتار کنند.
 2. لوس بودن: این قضیه درست برعکس مطلب قبلی است یعنی توجه بیش از حد در خانواده و انجام بی چون و چرای خواسته های فرد نیز باعث می شود تا فرد در آینده در صورت برآورده نشدن انتظارات دچار سرخوردگی و عصبانیت شود.
 3. داشتن الگوی نامناسب در کودکی: داشتن محیط نا آرام و همراه با تنش در کودکی باعث می شود که در ناخودآگاه کودک تاثیر گذاشته و در آینده به فردی خشن و بد خلق تبدیل شود.
 4. داشتن تجربه خشونت در کودکی: این دختران به علت رفتار خشن پدر و مادر در دوران کودکی و داشتن تجربه خشونت علت عصبانیت را در خود ناخودآگاه دارند. و در آینده بروز خواهند داد.
 5. القاء حس دوست نداشتن: برخی از والدین یا کودکان را دوست ندارند و یا نمی توانند محبت خود را به آنها نشان دهند. البته این مورد در مورد کودکان ناخواسته بیشتر صدق می کند. و این حس در دختران بیشتر خود را نشان می دهد. کودکان همچین خانواده هایی در آینده فردی خشن و مستعد تندخویی خواهد بود.
 6. تنها ماندن بیش از اندازه و دوری جستن پدر و مادر از کودک: این دختران حضور فیزیکی پدر و مادر را در خانه حس نکرده و پدر و مادر به هر دلیلی در خانه از کودک خود دوری کرده اند. این دختران هم به دلیل حس تنفر از عدم توجه معمولا دچار عصبانیت در آینده می شوند.
 7. اختلافات شخصیتی: ممکن است والدین از لحاظ شخصیتی با دختر خود تفاوت داشته باشند. و این علت عصبانیت کودک از والدین خود شود. در این حالت والدین باید این مسئله را حل و فصل کنند نه اینکه موضع ضعف گرفته و کوتاه بیایند.

 

 

 

 1. نقش مادر: اگر مادر در نهان و آشکار از مردان متنفر باشد و این را نیز به طور عمدی و یا سهوی به دختر خود آموزش دهد. در آینده همین امر دلیل خواهد شد برای ایجاد تندخویی و عصبانیت دختر خانواده علیه مردان و یا حتی سایر افراد جامعه.
 2. تاثیر اجتماع: برخی دختران نحوه ورود به جامعه را بلد نیستند. و بعد از اینکه در یک رابطه و جمع دچار سرخوردگی می شوند. منزوی شده و دچار عصبانیت و تنفر می شوند. این حالت در دختران نوجوان بیشتر شایع است و نقش خانواده در این میان نقشی اساسی و مهم است.
 3. تفاوت های بیولوژیکی با مردان: در برخی موارد زنان به دلیل عدم آشنایی با ویژگی های ذاتی مردان در برابر رفتار آنها دچار خشونت می شوند. این زنان نسبت به رفتار تهاجمی جنسی مردان که در واقع جزیی از ذات آنها است موضع می گیرند و دچار عصبانیت می شوند ای مورد بیشتر برای زنانی که جذابیت بیشتری دارند اتفاق می افتد. یک علت عصبانیت زنان هم این است که در مقابل بسیاری از مسائل از مردان آگاه تر هستند. و در مقابل دروغ ها واکنش شدید از خود نشان می دهند. بایستی برای مقابله با همه این ناهنجاری ها بد اخلاقی ها قبل از مواجهه آموزش های لازم دیده شود تا فرد دچار مشکل نشود.
 4. خستگی و ذهن مشوش: البته این فقط علت عصبانیت در زنان نیست و شامل مردان هم می شود. انسان امروز انسانی خسته با ذهن درگیر و به اصطلاح مه آلود است. که تغذیه مناسب نداشته از انواع دارو و واکسن استفاده میکند. و با کوچکترین تلنگر دچار عصبانیت و بد خلقی می شود.
 5. خواص بیولوژیکی بدن زنان: در بدن زنان به طور طبیعی میزان مس بیشتر از مردان و میزان روی پایین تر است. مس بیشتر باعث بروز بیشتر احساسات که از جمله آن عصبانیت نیز هست می شود. در خصوص این عارضه تغذیه و مشکل مسمومیت مادر در دوران بارداری هم تاثیر گذار خواهد بود.
 6. عادت ماهیانه: در طی این دوره به خاطر اختلالات هورمونی و کاهش سطح انرژی زنان معمولا تغییری در خلق و خو ایجاد می شود که معمولا این تغییر به سمت تندخویی و عصبانیت است. به ویژه که این وضعیت با درد و ناتوانی همراه باشد.
 7. احساساتی بودن نسبت به مردان: بروز احساسات در زنان بسیار بیشتر از مردان است و همانطور که گفتیم عصبانیت در واقع یک احساس ثانویه می باشد. پس وقتی بروز احساس اولیه در زنان بیشتر است پس زمینه برای برزو احساست ثانویه نیز زیادتر است.

 

 

 

عصبانیت های بی دلیل ما از کجا نشات میگیرد؟

برای همه ما اتفاق افتاده که در برخی روزه ها بدون هیچ دلیل خاصی از همه چیز و همه کس عصبانی هستیم و یا به اصطلاح از دنده چپ بلند شده ایم. در این قسمت به مهمترین علت عصبانیت بدون علت اشاره می کنیم:

 1. عدم اعتماد به نفس در نه گفتن به دیگران: این افراد معمولا وقتی کسی از آنها گاری را درخواست می کند نمی توانند به او نه بگویند و به اصطلاح خود را گیر می اندازند. واین گیر افتادن و مشغله زیاد باعث ایجاد حالت نگرانی و اضطراب و عدم رضایت از خود شده و عامل ایجاد عصبانیت خود به خودی می شود.
 2. مشغله زیاد: کار زیاد، خواب کم و عدم توانایی برای برنامه ریزی برای تفریح و زندگی و عدم تغذیه مناسب باعث ایجاد افسردگی و به دنبال آن علت عصبانیت بدون دلیل خواهد بود.
 3. فشار عصبی دائم: اضطراب و فشار عصبی دائمی یکی از مهمترین علت عصبانیت می باشد. این افراد معمولا زیاد کار می کنند و خود را در کار غرق می کنند. و این فشار در یک مرحله به حداکثر خود رسیده و ممکن است باعث عصبانیت بدون دلیل شود.
 4. انتظارات ما از دیگران: این مورد بیشتر در بین همسران متداول است. عدم توجه و رفتار مورد انتظار زوجین به همدیگر باعث ایجاد این نوع عصبانیت ها می شود.
 5. اگر احساس ترس و تنهایی دارید مستعد عصبانیت بدون دلیل هستید: معمولا وقتی افراد دوست دارند تنها باشند و کار های خود را تنها انجام دهند و یا ترس بدون دلیل دارند به احتمال قوی دچار عصبانیت بدون دلیل هستند.

 

در انتها

در شرایط همه گیری بیماری کرونا محققان دوران پسا کرونا را خطرناکتر از خود کرونا می دانند. زیرا کرونا باعث افزایش افسردگی، بیکاری، مشکلات اقتصادی، افزایش خشونت های خانگی شده است. عصبانیت و درگیری خیابانی و درگیری در بین افراد افزایش یافته است. و این لزوم یافتن علت عصبانیت را دربین افراد و نحوه کنترل آن را نشان می دهد. همه افراد ممکن است در یک زمان نامناسب در مکان نامناسب واقع شوند که باعث عصبانیت فرد شود ولی باید یاد بگیریم که چگونه آن را کنترل کنیم.

ادمین سایت

مقالات مرتبط

  لینک کوتاه: