اینستاگرام مشاوره رایگان

محصولات ضد آفتاب تا چه حد برای جلوگیری از سرطان پوست ضروری است؟

دسته بندی :پوست 3 دی 1399 21

محصولات ضد آفتاب تا چه حد برای جلوگیری از سرطان پوست ضروری است؟

امروزه افراد به دلیل مشغله کاری و سرعت زندگی  روزمره بیشتر وقت خود را در بیرون از خانه و در محیط کار می گذرانند و در این مسیر آمد و شد همواره در معرض اشعه آفتاب قرار می گیرند. اشعه یو وی موجود در اشعه آفتاب یکی از مهمترین عوامل شیوع سرطان پوست در جهان می باشد. و به همین دلیل محصولات ضد آفتاب رایج شده اند. این محصولات امروزه یکی از ضروریات بهداشت و سلامت پوست محسوب می شوند. و هم در فصول گرم سال کاربرد دارند و هم  در فصول سرد سال.

 

محصولات ضد آفتاب

استفاده از محصولات ضد آفتاب مختص یک سن و یا جنس و فصل خاص نمیشود. محققان در خصوص استفاده از این کرم های ضد آفتاب در مورد این موضوع اتفاق نظر دارند که در همه سن ها و در تمام فصل ها برای جلوگیری از اثرات مضر اشعه ماوراء بنفش بایستی از کرم های ضد آفتاب استفاده کرد. البته باید این محصولات ضد آفتاب  برند مناسب و دارای کیفیت خوب باشند. خطر ابتلا به سرطان پوست برای تمام افراد در هر سنی ممکن است اتفاق بیفتد و سدی مانند: کرم ضد آفتاب برای مقابله با این مورد لازم است.

 

 

چرا باید از محصولات ضد آفتاب استفاده کنیم؟

نور خورشید حاوی دو نوع اشعه یو وی به نام های UVA و UVB می باشد این اشعه ها دارای طول موج کوتاه هستند و با چشم قابل رویت نیستند. در صورتی که این اشعه ها بطور مداوم بر پوست بتابند. باعث ایجاد جهش ژنتیکی در سلول های پوستی شده و باعث ایجاد سرطان پوست خواهند شد یکی از مهمترین این سرطان ها که رایج و کشنده می باشد ملانوما نام دارد. پرتو UVA بسیار نفوذ پذیر بوده بطوری که از شیشه نیز عبور کرده و بر عمق پوست نفوذ میکند. این اشعه باعث پیری زودرس، چین و چروک و در نهایت در صورت تابش مداوم باعث ایجاد سرطان پوست خواهد شد. پرتو UVB همان اشعه خورشید است که باعث آفتاب سوختگی و قرمزی و التهاب پوست می شود. این پرتو از پرتو A خطرناک تر بوده و خاصیت سرطان زایی بیشتری دارد. به همین دلیل در خرید محصولات ضد آفتاب باید دقت داشته باشیم که پوست ما را از هردو اشعه محافظت بکند.

 

 

منظور از SPF در محصولات ضد آفتاب چیست؟

این کلمه مخفف Sun Protection Factor  می باشد. که نشان دهنده این است که این محصول تا چه حد شما را از مضرات نور آفتاب حفظ می کند. البته عددی که این فاکتور دارد دارای دو نوع تحلیل است:

 1. افزایش زمان مقاومت پوست بدن: هر عددی که بر روی محصولات ضد آفتاب در خصوص SPF نوشته شده است یعنی آنکه مقاومت پوست در برابر اشعه های مضر آفتاب را به همان مقدار افزایش می دهد .یعنی اگر 15 باشد زمان مقاومت پوست بدن را 15 برابر افزایش خواهد داد.
 2. قدرت جذب اشعه یو وی: این قدرت جذب در اعداد مختلف این فاکتور چندان متفاوت نیست و تنها 1 درصد با هم مغایرت دارد ولی همین 1 درصد هم برای پوست های حساس و تحریک پذیر بسیار مهم است. به عنوان مثال SPF15 مقدار 93% اشعه یو وی را جذب میکند و SPF30 اشعه یو وی را به مقدار 97 و 50 به مقدار 98 % جذب خواهد کرد.پس هیچ محصولات ضد آفتاب نمی تواند به مقدار 100% محافظت ایجاد کند.

 

 

بهترین ترکیب محصولات ضد آفتاب برای پوست کدام می باشد؟

انواع بسیار زیادی از محصولات ضد آفتاب  در بازار موجود می باشد که انتخاب آنها می تواند بسیار گیج کننده باشد. ولی به چند نکته باید توجه داشته باشیم عدد بالای SPF نشانه مناسب و بهتر بودن یک محصول نمی باشد. زیرا این فاکتور را شخص باید تشخیص دهد که به چه عددی از این فاکتور نیاز دارد. این محصولات دارای اشکال مختلف هستند که هر نوع برای یک قسمت از پوست مناسب است. اشکال مختلف این ترکیبات عبارتند از: نوع روغنی، کرم ، لوسیون مو و بدن و همچنین مدل اسپری. کرم ضد آفتاب بیشتر برای پوست صورت مورد استفاده قرار می گیرد در صورتی که ژل ها برای قسمت هایی از بدن که دارای مو هستند بیشتر مصرف دارند. و لوسیون ها هم بیشتر برای بدن کاربردی هستند. ولی نکته مهم در خصوص محصولات ضد آفتاب قدرت حفاظت این مواد در مقابل اشعه های UVA و UVB می باشد. که بهتر است از کرم ضد آفتاب با SPF بالای 30 استفاده کنیم. همچنین انواع ایده آل این محصولات نوع ضد آب آن می باشد که در هنگام شنا و عرق کردن از بین نرود.

 

آیا استفاده از محصولات ضد آفتاب محدودیت سنی دارد؟

محققان بر این عقیده هستند  که از سن 6 ماهگی به بالا می توان از این محصولات ضد آفتاب استفاده کرد. البته در خصوص کودکان یک سری محدودیت هایی وجود دارد. به علت حساس بودن کودکان باید از کرم هایی استفاده کنیم که دارای عدد  SPF بالایی 30 باشد تا بدن کودک را از انواع اشعه های یو وی محافظت کند. مورد بعدی در ترکیبات این کرم ها برای کودکان بهتر است از اکسید زینک و دی اکسید تیتانیوم استفاده شده باشد. برای کودکان از شکل اسپری و پودری محصولات ضد آفتاب بهتر است که استفاده نشود زیرا ذرات این مواد ممکن است از طریق سیستم تنفسی جذب و باعث مشکلاتی در کودکان شود.

 

بهترین مارک ضد آفتاب برای پوست حساس: 

پوست بعضی از افراد به صورت ژنتیکی نسبت به سایر افراد حساس تر است مثلا افراد با پوست روشن. و برخی افراد بعد یک سری تغییرات محیطی و فیزیولوژیک بدن پوستی حساس خواهند داشت. اما از مهمترین عواملی که باعث می شود پوست حساس شود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. استفاده مکرر از صابون های صورت با قدرت پاک کنندگی قوی
 2. استفاده از موادی که در ترکیبات خود سولفات سدیم داشته باشد.
 3. عدم رعایت بهداشت فردی و عدم شستشوی به موقع پوست
 4. استفاده مداوم از وسایل آرایشی و شیمیایی پوست: که این مورد بیشتر در مورد بانوان رایج می باشد.
 5. فشارهای روحی و استرس مکرر
 6. برخورد و در معرض قرار گرفتن با برخی گیاهان حساسیت زا مانند: گزنه
 7. مصرف بی رویه آنتی بیوتیک: چه با دستور پزشک و چه به صورت خودسرانه

 

برای انتخاب محصولات ضد آفتاب  برای پوست های حساس باید چند نکته را در نظر بگیرید: اول اینکه تمام موارد ذکر شده را دارا باشد و دوم اینکه خاصیت ضد آبی و ضد تعریق داشته باشد پیشنهاد ما در این خصوص محصولات مدیلن می باشد که کاملا شناخته شده و با کیفیت و قیمت مناسب می باشد.

 

محصولات ضد آفتاب برای پوست مختلط: 

امروزه اصطلاح پوست مختلط بسیار مطرح شده است. منظور از این اصطلاح یعنی داشتن پوستی که به طور همزمان دو خاصیت پوستی را از خود نشان می دهد. به عنوان مثال: در یک ناحیه چرب و در ناحیه دیگر خشک و پوسته پوسته می باشد. برای این نوع از پوست ها باید از محصولات ضد آفتاب خاصی استفاده کرد. برای مراقبت از پوست های مختلط اولا باید با ویژگی های پوست خود آشنا شوید البته در این خصوص  دریافت مشاوره از یک پزشک متخصص بسیار می تواند برای شما مفید باشد. بعد از یک محصولی استفاده کنید که تمام ویژگی های پوست شما را کاور کند. در بعضی مواقع حتی مجبور خواهید بود از چند محصول برای قسمت های مختلف پوست خود استفاده کنید. البته امروزه ترکیباتی مختص پوست های مختلط وارد بازار شده است که بسیار در این خصوص می تواند کمک کننده باشد.

 

 

نحوه استفاده صحیح از محصولات ضد آفتاب:

برای اینکه حداکثر محافظت پوستی در مقابل اشعه های مضر آفتاب را داشته باشیم باید از نحوه استفاده از این محصولات  آگاه باشیم. از مهمترین مواردی که باید در مصرف این محصولات باید رعایت کنیم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. مقدار مصرف: یکی از مهمترین موارد در استفاده از محصولات ضد آفتاب این مورد می باشد. معمولا افراد 25 الی 50 درصد مقدار مورد نیاز برای محافظت پوست را استفاده می کنند به همین دلیل به نتیجه مورد نظر نمی رسند. مقدار این کرم ها باید طوری باشد که یک لایه نازک از این مواد بر روی تمام قسمت های پوست باشد تا بتواند نقش حفاظتی خود را ایفا کند.
 2. زمان استفاده: فرد باید 20 الی 30 دقیقه قبل از خروج از منزل و در معرض آفتاب قرار گرفتن از محصولات ضد آفتاب استفاده کند. زیرا حداقل زمان لازم برای جذب این کرم به پوست نیم ساعت می باشد.
 3. رعایت ترتیب استفاده از وسایل بهداشتی: البته این موضوع بیشتر در مورد بانوان صدق میکند. کرم ضد آفتاب باید بعد از استفاده از تمامی محصولات بهداشتی استفاده شود تا بتواند نقش حفاظتی خود را ایفا کند. اگر این مورد رعایت نشود ممکن است ترکیباتی در وسایل آرایشی دیگر باشد که باعث غیر فعال شدن محصولات ضد آفتاب شود.
 4. محل زدن کرم: تصور عموم بر این مورد است که کرم ضد آفتاب را فقط باید بر پوست صورت و قسمت های مشخص صورت بمالیم. در صورتی که نواحی مانند: بینی، گوش و اطراف آن بسیار حائز اهمیت می باشند. زیرا پوست در این نواحی حساس تر بوده و این مناطق جزء مناطقی هستند که بیشتر از سایر مناطق در معرض مستقیم نور خورشید قرار می گیرند. پس استفاده از محصولات ضد آفتاب فقط به پوست صورت نبایستی  محدود شود.
ادمین سایت

مقالات مرتبط

  لینک کوتاه: