اینستاگرام مشاوره رایگان

تغییرات پوست و مراقبت از آن در سنین 30-40 سال

دسته بندی :پوست 25 آبان 1399 105

تغییرات پوست و مراقبت از آن در سنین 30-40 سال

سی ساله شدن به معنای شروع دوران جدیدی از زندگی انسان است. شما در سی سالگی در اوج جذابیت و زیبایی هستید به شرطی که ارزش خود را بدانید و از بدن و پوست خود درست مراقبت کنید. مراقبت از پوست صورت و بدن به ویژه بعد از ۳۰ سالگی باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد. با دانستن مهم‌ترین نکات مراقبت پوست برای افراد بالای سی سال این کار ساده‌تر خواهد شد و شما بهتر می‌توانید برنامه مراقبتی خود را برای دهه جدید زندگی خود، به روز کنید

بعد از سی سالگی تولید سلول های جدید، تولید کلاژن و ترشح سبوم کندتر می شود. باید منتظر اولین نشانه های پیری پوست یعنی چین و چروک دور چشم، روی پیشانی، دور لب ها و لکه های قهوه ای ناشی از آسیب های نور خورشید و غیره باشید. علائم پیری پوست بعد از سی سالگی بسته به بهداشت زندگی، ژنتیک و میزان قرار گرفتن در معرض نور خورشید متفاوت است. البته معنی حرف مان این نیست که پیر شده اید و لازم است کار فوق العاده ای برای مراقبت از پوست انجام دهید. این روند از 25 سالگی آغاز شده است، اما علائم آن بعد از سی سالگی خود را نشان می دهد. این دوره بهترین زمان ممکن برای پیشگیری از پیری پوست است

ضدآفتاب و مرطوب کننده همچنان در اولویت

معمولاً بعد از ۳۰ سالگی به دلیل تغییرات هورمونی میزان ترشح چربی پوست کم می‌شود و در نتیجه پوست بیشتر در معرض خشکی است و این خشک شدن، زمینه ساز ایجاد چین و چروک در نقاط مختلف پوست و صورت تان است. برای جلوگیری از این مشکل باید از کرم های آبرسان و مرطوب کننده استفاده کنید. آب رسان علاوه بر مرطوب کردن پوست، باید تا چند ساعت رطوبت را روی صورت‌ حفظ کند و وظیفه‌ی آب رسانی را انجام دهد. کرم آبرسان را علاوه بر صورت روی گردن هم ماساژ‌ دهید .

برای خیلی از افراد  استفاده از کرم مرطوب کننده در شروع سی سالگی به تنهایی کافیست و نیازی به انواع و اقسام کرم های ضدچروک و تقویت کننده و غیره نیست. اما به تدریج و بخصوص بعد از سی و پنج سالگی بهتر است از کرم های ضد چروک مناسب سن خود استفاده کنید. کرم ضدآفتاب جزو ضروریات این دوره است. از کرم های مرطوب کننده حاوی انتی اکسیدان استفاده کنید( کرم ویتامین سی مدیلن )چون بهترین سلاح برای مقابله با اثرات رادیکال های آزاد است. رادیکال های آزاد مولکول هایی هستند که توسط اشعه های ماورای بنفش تولید می شوند و به کلاژن پوست آسیب می زنند. در نتیجه استفاده از کرم های ضدآفتاب حاوی آنتی اکسیدان ها برای پیشگیری از آسیب های جدی نور آفتاب و بروز چین و چروک ها مؤثرند. می توانید از سرم های پوست حاوی آنتی اکسیدان ها نیز استفاده کنید، چون بهتر از کرم ها جذب پوست می شوند( سرم ویتامین سی مدیلن ) حتماً کرم مرطوب کننده و ضدآفتاب خود را روی گردن تان نیز بزنید ..

تمرکزتان دور چشم هایتان باشد

از مراقبت پوست دور چشم غافل نشوید. پوست دور چشم حساس‌ و آسیب‌پذیر است، پس در فرآیند افزایش سن به مراقبت بیشتری احتیاج دارد. در این سن بهتر است به سراغ کرم های دور چشم بروید که علاوه بر خاصیت مرطوب کنندگی  دارای خواص ضد چروک و ضد پف و ضد تیرگی دور چشم هم باشند ( کرم دور چشم لامینین – کرم دور چشم هالوکسیل مدیلن)

بعد از سی سالگی اولین چین و چروک ها دور چشم ها ظاهر می شوند، چون این منطقه  پوست نازکتری دارد و مدام در حال حرکت است. هر روز دو مرتبه به این ناحیه مرطوب کننده بزنید. انتخاب کرم ضدچروک مناسب برای پیشگیری از پیدایش و عمیق شدن چین و چروک روی پوست لازم است. از محصولاتی استفاده کنید که پایه ی میوه داشته باشد. میوه ها منبع آنتی اکسیدان ها و ویتامین سی هستند .

 

 

لایه برداری پوست

لایه برداری ملایم، یک تا دو مرتبه در هفته می تواند باعث تحریک سلول سازی پوست شود. پزشک متخصص برای جبران آسیب های وارده از نورخورشید، لکه های تیره ی روی پوست و چین و چروک آن معمولاً کرم های رتینوئیدی و آلفاهیدروکسی اسید مانند اسید گلیکولیک را پیشنهاد می دهد که باعث احیای سلولهای پوست و صافی آن می شوند. رتینوئیدها و آ- اچ- آ ها پوست را نسبت به نور خورشید آسیب پذیر میکنند ، برای همین استفاده از ضدآفتاب لازم و ضروری خواهد بود. برای بهره گیری از هر نوع لایه برداری فیزیکی و شیمیایی، حتماً با متخصص پوست مشورت کنید.

پس از سی سالگی سرعت بازسازی سلول‌های پوستی کاهش پیدا می‌کند و ریزش سلول‌های مرده نیز کمتر می‌شود. در نتیجه پوست مستعد کدر شدن و پوسته پوسته شدن است اما استفاده از محصولاتی که حاوی ویتامین سی و رتینول و گلایکولیک اسید باشند از این اتفاق جلوگیری میکنند ..

همه کارشناسان استفاده از رتینول را به خصوص پس از سی سالگی توصیه می‌کنند ،   رتینول شکلی از ویتامین ” آ ” است که کلاژن سازی را تقویت کرده ، پوست را سفت و شاداب کرده و لکه‌ها و جای جوش را محو می‌کند .

ویتامین سی نیز نوعی آنتی اکسیدان است که اثر روشن کننده دارد و از بروز جوشهای سر سیاه جلوگیری میکند ،چروکها را از بین برده و پوست را یکدست میکند .

هنگام خرید کرمهای روز و شب توجه داشته باشید که این کرمها حاوی : رتینول ، ضد چروک یا ویتامین سی و دیگر فاکتورهای ضروری برای محافظت و ترمیم پوست باشند .

شاد ماندن راز زیبایی و جوانی است. استرس و نگرانی می‌تواند سبب تسریع روند پیری شما شود. در اثر استرس چین و چروک سریع‌تر روی پوست‌تان پدیدار خواهد شد. لبخند زدن و دوری از استرس کلید زیبایی و داشتن پوستی درخشان است

ادمین سایت

مقالات مرتبط

    لینک کوتاه: