اینستاگرام مشاوره رایگان

آیا لیزر موهای زائد باعث سرطان می شود؟

دسته بندی :پوست 1 آذر 1399 25

آیا لیزر موهای زائد باعث سرطان می شود؟

خلاصی از شر موهای زائد از آغاز زندگی انسانها تا به حال ادامه داشته است. بخصوص خانم ها همیشه از این قضیه شکایت دارند و به دنبال راحت ترین راههایی می گردند که برای همیشه این مشکلشان حل شود. روش های فراوانی برای این کار پیشنهاد می شود اما بیشتر آنها موقتی است و پس از کمتر از یک ماه باز هم همان آش و همان کاسه است. چند سالی است که فناوری لیزر به یاری خانم ها و آقایان آمده است، اما سوال اینجاست که آیا لیزر موهای زائد عوارضی هم به دنبال دارد یا خیر؟

 

 

 

برای پاسخ به این سوال که ممکن است ذهن خیلی ها را به خود درگیر کرده باشد اول باید به سراغ این برویم که لیزر چیست؟ لیزر در واقع نوعی اشعه های نوری بسیار قدرتمند با طول موج مشخص است که روی ریشه موها تاثیر می گذارد و آنها را به طور دائمی از بین می برد. اشعه لیزر از راه پوست به فولیکول های مو می رسد و پیاز مو را به طور مستقیم تحت تاثیر قرار می دهد و برای همیشه می سوزاند.

البته برای اینکه لیزر در این قضیه مشکل شما را حل کند باید هر چند ماه یکبار لیزر را تجدید کنید تا از رویش مجدد پیاز مو جلوگیری شود.  خب در این میان مراجعه به کلینیک های تخصصی پوست و مو که کار لیزر را زیر نظر پزشکان متخصص انجام می دهند بسیار مهم است. این کلینیک ها با دارا بودن مجوز از وزارت بهداشت، تحت نظارت قرار دارند.

خب حالا برمی گردیم به سوال اصلی که ذهن خیلی ها را درگیر کرده است. آیا لیزر موهای زائد باعث سرطان می شود؟ پاسخ این سوال تنها در صورتی مثبت است که از دستگاههای بی کیفیت برای از بین بردن موهای زائد استفاده شود. اما به طور کلی پاسخ این سوال منفی خواهد بود. انرژی موجود در نور و اشعه لیزر به صورت سطحی عمل می کند و به عمق پوست وارد نمی شود.

 

 

 

علاوه بر این دستگاههای لیزر موهای زائد به صورتی طراحی شده اند که تنها پیاز مو را هدف قرار دهند. مسلما میزان تبحر پزشک هم در اینکار اهمیت دارد و پزشک متخصص با مهارت و علمی که دارد می داند اشعه های لیزر را به طور مستقیم و طولانی روی سلولهای پوستی قرار ندهد. البته این موارد باعث نمی شود که خطر لیزر را برای پوست در استفاده مکرر نادیده بگیریم و بگوییم لیزر هیچ خطری برای بدن ما ایجاد نمی کند.

استفاده از لیزر برای رفع موهای زائد یا هر کاربرد دیگری در رفع نواقص بدن و یا درمان بیماری ها تنها زمانی می تواند ایمن و بی خطر باشد که توسط پزشکان متخصص و با تجهیزات بروز و پیشرفته و در فواصل زمانی مشخص انجام شود. در غیر این صورت افراط در هر یک از شیوه های درمانی با لیزر خطراتی را برای انسان ایجاد می کند.

اما برای اینکه مثلا در لیزر صورت پوست و بافت های تحت تاثیر اشعه لیزر فرصت پیدا کنند تا ریکاوری شوند بهتر است تا حد ممکن بین جلسات لیزر موهای زائد وقفه ایجاد کنیم. می توانید این کار را با مشاوره با پزشک متخصص انجام دهید تا اطمینان یابید ایمنی لازم را ایجاد کرده اید.

 

 

با اینکه پرتوهای یونیزه کننده لیزر با قدرت بالایی که دارند می توانند از اجزای بدن عبور کرده و به طور مستقیم به DNA آسیب وارد کنند و موجب سرطانزایی شوند اما نوری که از دستگاههای لیزر کندلا الکس ساطع می شود هیچ نوع پرتو یونیزه شده ای در خود ندارد.

به همین دلیل است که سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) کاربرد لیزر برای از بین بردن مو را ایمن می داند چرا که از اشعه های غیر یونیزه کننده در آن استفاده شده است. از طرفی بهترین متخصصان رفع موهای زائد تاکید دارند که انرژی نور به کار رفته در لیزرهای کندلا الکساندریت در سطح پوست به میزان خیلی جزئی باقی می ماند بنابراین این سبک از لیزرها با عث آسیب به DNA نمی شوند.

از سویی دیگر پالس انرژی نور به کار رفته در لیزرهای زیبایی موهای زائد تنها برای گرم کردن و از بین بردن فولیکولهای مو در نظر گرفته شده است. بعضی از بانوان نگران درمان با لیزر در نواحی اندام تناسلی خود هستند در حالی که متخصصان اعتقاد دارند هیچ شواهدی مبنی بر ابتلا به سرطان ناشی از لیزر بیکینی و ناحیه تناسلی وجود ندارد.

همانطور که اشاره کردیم نور حاصله از لیزر کندلا الکساندریت از فولیکول مو فراتر نمی رود و اندام های داخلی را به هیچ عنوان تحت تاثیر قرار نمی دهد. پس با این توضیح لیزرها باروری خانم ها را نیز تحت تاثیر قرار نمی دهند.

 

 

آیا لیزرها عوارض جانبی دارند؟

بر اساس آنچه پیش تر گفتیم باید در تکمیل مطلب بگوییم که تاکنون هیچ گونه تحقیقاتی مبنی بر تاثیر نور ساطع شده از لیزر موهای زائد در ایجاد سرطان وجود ندارد. البته طبیعی است که عوارض خفیف و گذرایی مانند سوزش، التهاب و قرمزی و گاهی زخم و تغییر رنگ مشاهده می شود که با گذشت چند روز و توصیه های پزشک رفع می شوند.

خنک نگه داشتن ناحیه ای که لیزر شده بلافاصله پس از درمان بسیار کمک کننده است. می توانید با کمپرس آب گرم یا کیسه آب سرد التهابات را تا حد زیادی تسکین دهید. گاهی می توانید برای از بین بردن عوارض کوتاه مدت و طبیعی لیزر از داروهایی مانند ایپوبروفن کمک بگیرید. برای رسیدن به نتایج دلخواه در لیزر موهای زائد باید تعداد جلسات توصیه شده توسط دکتر را کامل کنید. لیزر موهای زائد حدودا باید شش جلسه پیگیری شود و برای اطمینان از نتایج بهتر است هر دوسال یکبار بعد از اتمام جلسات درمانی، برای معاینات به کلینیک مراجعه کنید.

 

 

در لیزر کندلا به افراد توصیه می شود پیش از مراجعه برای جلسات لیزر، محل مورد نظر را شیو کنند تا نتیجه بهتری بگیرند. امروزه لیزر نه تنها در بخش زیبایی بلکه در جراحی ها و عمل های غیر تهاجمی برای معالجه بیماران بسیار کاربرد دارد.

لیزر حتی در جراحی دهان و دندان کاربردهای پزشکی و زیبایی گسترده ای دارد. بنابراین برخلاف نظرات رایج لیزرها به دلیل اشعه قوی که دارند اثرات زیانباری ندارند بلکه یافته های شگفت انگیزی در پزشکی نوین هستند.

مزایای استفاده از لیزر موهای زائد

حالا از این مقوله احتیاط های لازم در مورد لیزر که بگذریم مزایایی که لیزر موهای زائد برای ما ایجاد می کند بی نظیر است و انتظارات افراد زیادی را برآورده می کند. مزیت اصلی نسل جدید این لیزرها از بین بردن قطعی موهای زائد است که اعتماد به نفس و آرامش ایجاد می کند. افراد زیادی هستند که سالهای سال با موهای زائد شدید مشکل داشته اند و راههای زیادی را امتحان کرده اند که تنها تا مدت خیلی کوتاه جوابگو بوده است.

مزیت دیگر کاربرد لیزر برای رفع موهای زائد بی درد بودن آن است و بدون اینکه عوارض خاص و شدیدی ایجاد کند به عنوان روشی ایده آل در مراکز زیبایی به کار می رود. از طرفی دیگر کاربرد لیزر برای کل بدن باعث شده است افراد اقبال زیادی به آن داشته باشند و به راحتی از شر موهای کل بدن خلاص شوند.

البته ناگفته نماند که افراد متقاضی درمان با لیزر باید نزد پزشکان ماهر و باتجربه بروند تا بهترین نتیجه از لیزر دریافت کنند.

 

 

معایب لیزر موهای زائد

باید خاطر نشان کنیم که کاربرد لیزر در زیبایی پوست و مو علی رغم مزایای فوق العاده ای که دارد و کار را آسان کرده است اما معایبی هم در این میان مطرح است. لیزرها هزینه های بسیار بالاتری از روش های مرسوم رفع موی زائد مانند اپیلاسیون و استفاده از شیور و کرم های موبر دارند.

علاوه بر این برای اینکه از لیزر موهای زائد نتیجه مناسب بگیرید حتما باید جلسات یادآوری را بگذرانید که هزینه های بیشتری برایتان دارد. در فرآیند لیزر نوع و جنس پوست تاثیرگذار است و در صورتی که رنگ پوست تان تیره باشد ممکن است پزشک نتواند به راحتی نوع موها و منطقه تحت تاثیر را درست تشخیص دهد.

از این رو این روش به پوست های روشن بهتر جواب می دهد اما به هرحال انتخاب کلینیک تخصصی و حرفه ای لیزر می تواند تمام این ریسک ها و احتمالات را حذف کند.

 

 

 

لیزر انجام دهیم یا نه؟

با توصیف هایی که از لیزر موهای زائد داشتیم و جنبه های مختلف آن را بررسی کردیم دیگر دلیلی برای ترس باقی نمی ماند. لیزر موهای زائد یک روش کاملا ایده آل و بی خطر برای رهایی از موی زائد است. همه افراد در هر سنی که باشند می توانند با خیال راحت به پزشک متخصص پوست اطمینان کنند و بدون ریسک لیزر انجام دهند.

خیلی از آدم ها با این تصور اشتباه که لیزر باعث سرطان زائی می شود خود را از مزایای آن محروم می کنند در حالی که این روش راحت و بی دردسر در تمام جهان حرف اول را می زند. حالا دیگر روش های سنتی که با درد و عوارض زیاد و التهاب و آسیب به پوست همراه هستند جایگاهی ندارد.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که پیش از تصمیم عجولانه مدتی تحقیق کنید و ببینید بهترین مراکز لیزر در شهر شما کجاها هستند و بعد از میان آنها کلینیکی که پیشرفته ترین دستگاهها و تجهیزات لیزر را دارد انتخاب کنید.

ادمین سایت

مقالات مرتبط

    لینک کوتاه: