اینستاگرام مشاوره رایگان

آیا ریزش مو و عوارض کرونا با هم ارتباطی دارد؟

دسته بندی :مو 25 بهمن 1399 47

آیا ریزش مو و عوارض کرونا با هم ارتباطی دارد؟

به گفته محققان هر 150 سال یکبار در جهان یک پاندمی مانند آنچه امروز اتفاق افتاده در جهان اتفاق می افتد. ولی این مورد یعنی بیماری کرونا با تمام موارد قبلی متفاوت است. با گذشت نزدیک به یک سال از عمر این بیماری و ویروس هنوز هم هیچ کی به قطعیت در مورد علائم، منشاء و عوارض آن نمی تواند صحبت کند. ریزش مو و عوارض کرونا یکی از جدیدترین اتفاقاتی است که افراد بعد از بهبودی دچار آن می شوند. حال در مورد اینکه آیا ریزش مو به دلیل کرونا صحت دارد یا نه بحث هایی در محافل علمی مطرح است.

 

ریزش مو و عوارض کرونا

آیا ریزش مو و عوارض کرونا با هم مرتبط است؟ 

ریزش مو بعد از کرونا موردی است که یک سری از پزشکان آن را تایید و دلیل آن را این ویروس می دانند و یکسیر دیگر از محققان این عارضه را مربوط به موارد دیگر می دانند. در این بخش به نظرات مختلفی که در این مورد مطرح شده است خواهیم پرداخت:

 1. یک نظریه در خصوص ریزش مو و عوارض کرونا  این مورد است که محققان معتقدند که این بیمار یباعث عوارض پوستی نیز می شود و اگر این عوارض پوستی در قسمت پوست سر باشد می تواند به فولیکول های مو آسیب برساند و باعث ریزش مو شود. این نظریه بعد از تغییر رنگ پوست چند نفر از مبتلایان به این بیماری مطرح شد.
 2. نظریه بعدی در خصوص ریزش مو شدید کرونا بعد از ابتلا و بهبودی مطرح شد که این نظریه در رابطه با کمبود ویتامین D می باشد. از آنجا که تقریبا مسجل شده است افرادی که دچار کمبود این ویتامین هستند به نوع شدیدتر این بیماری دچار می شوند و عوارض شدیدتری گریبانگیر آنها خواهد شد لذا کمبود ویتامین  D به خودی خود یکی از مهمترین عوامل ریزش مو می باشد حال آنکه شخصی که با این بیماری دست وپنجه نرم میکند مطمئنا دچار ریزش مو شدید تر از سایر افراد خواهد شد. و همچنین دوران ریکاوری و بازگشت به حالت عادی رشد و کاهش ریزش مو در این افراد هم افزایش خواهد یافت.

 

 1. یک سری از محققان هم این ریزش مو و عوارض کرونا را نا مرتبط به هم دانسته و عقیده دارند که این ریزش مو مقطعی به علت استرس و اضطراب ناشی از بیماری بوده و همانطور که مستحضرید استرس و اضطراب یکی از عوامل مهم در ایجاد ریزش موی ناگهانی و مقطعی می باشد . که این استرس هر چقدر بیشتر و ادامه دار باشد مدت زمان این ریزش مو نیز و همچنین طول دوره درمان نیز افزایش خواهد داشت.
 2. اختلالات هورمونی: یکی از جدیدترین یافته های پزشکان تحقیق کننده بر روی ویروس کووید 19 این مورد می باشد مکه این ویروس می تواند به سلول های پانکراس حمله کرده و باعث ایجاد اختلال در عملکرد آن شود. پس میتواند اختلال هورمونی ایجاد کند. و هیچ بعید نیست که در آینده از ریزش مو توسط این ویروس به علت اختلالات هورمونی نام برده شود.
 3. وضعیت ویژه افراد: یک سری افراد وجود دارد که به علت وضعیت و شرایط خاص آنها در حالت عادی دچار ریزش مو هستند از جمله این افراد می توان به خانم های باردار و شیرده اشاره کرد که این افراد به طور همزمان هم دچار استرس و هم دچار کمبود مواد غذایی و هم اختلالات هورمونی هستند. در صورت ابتلا این افراد به کرونا ریزش مو و عوارض کرونا بیشتر از سایر افراد خواهد بود.

 

نکته: البته در خصوص این 3 نظریه به نظر سومین مورد معقول تر بوده است. زیرا با کاهش تب و تاب مرگ و میر کرونا و به اصطلاح ریختن ترس مردم و عادی انگاری این بیماری حرفی از این عارضه یعنی ریزش مو به میان نمی آید و کمتر شده است.

 

 

نحوه مقابله با ریزش مو و عوارض کرونا:

به طور قطع کمتر کسی در جهان وجود دارد که از نحوه مبارزه و پیشگیری بیماری کرونا بی خبر باشد. ولی یک اصل کلی در بیماری های ویروسی وجود دارد که بهتر است که به بیماری ویروسی مبتلا نشوید. چون به جز درمان های علامتی کار زیادی را در این خصوص نمیتوان انجام داد. در خصوص این بیماری که وضعیت حادتر است زیرا این ویروس هم باهوش تر و هم کشنده تر است. ولی در این بخش به یکسری از مواردی که به صورت عمومی باعث کاهش عوارض این بیماری از جمله ریزش مو می شود اشاره خواهیم کرد:

 1. داشتن تغذیه مناسب: از ابتدای این پاندمی به این موضوع اشاره شده که افرادی که دارای سیستم ایمنی قوی هستند در مقابل این بیماری کمتر آسیب پذیر خواهند بود. داشتن میزان مناسب از ویتامین و مواد معدنی، غلات در جیره غذایی بسیار مهم است که علاوه بر جلوگیری از عوارض عمومی از ریزش مو نیز جلوگیری خواهد کرد.
 2. کاهش اضطراب و استرس: همانطور که اشاره شد استرس و اضطراب به خودی خود باعث ایجاد ریزش موی مقطعی در حالت عادی خواهد کرد. و این بیماری سرعت این ریزش مو را افزایش خواهد داد زیار ذات بیماری های عفونی و تبدار ضعیف کردن بدن و توجه بودن به اندام های حیاتی است. در این حالت افراد باید ترس عاقلانه داشته و از اضطراب بی مورد و افراطی و دائمی اجتناب کرده که این حالت علاوه بر ایجاد بیماری جسمی باعث بیماری روحی نیز خواهد شد.
 3. مصرف دوز مناسب و متناوب ویتامین D: از ابتدای این بیماری تاکید بر مصرف این ویتامین بوده و امروزه نیز این نظریه ثابت شده است. کمبود این ویتامین علاوه بر ریزش مو و عوارض کرونا باعث افزایش عوارض و همچنین مرگ ناشی از این بیماری نیز خواهد شد. پس باید حتما علاوه بر اینکه در جیره غذایی از مواد غذایی استفاده کنیم که دارای مقدار متنابهی ویتامین D می باشد از مکمل های حاوی این ویتامین هم در طول هفته بایستی حتما استفاده کنیم.
 4. محققان در تحقیقی جدید در خصوص ریزش مو و عوارض کرونا جدیدا به این مورد اشاره کرده اند که انتخاب و استفاده از نوع شوینده های سر و و همچنین جلوگیری از شوره سر نیز در روند کاهش ریزش مو با هر زمینه و منشا موثر است. استفاده از شوینده های و شامپو های بدون کیفیت این عارضه را بعد بهبودی در این بیماری تشدید خواهد کرد.

آیا  ریزش مو و عوارض کرونا می تواند دائمی باشد؟

تا به امروز موارد بسیار نادری از ادامه دار بودن ریزش مو بعد از بهبودی در افراد گزارش شده است. و این موید عصبی بودن این ریزش و ریزش در اثر کمبود مواد مغذی در بدن می باشد. البته طولانی شدن بازگشت به حالت طبیعی رشد و متوقف شدن موها بستگی به استفاده از یک سری مواد کمک کننده دارد که در تحقیقات جدید به آن اشاره شده است. به عنوان مثال شامپو  و مواد شوینده ای که فرد برای خود استفاده میکند بسیار مهم است زیرا در صورت نداشتن کیفیت مناسب خود دلیلی بر ایجاد ریزش مو شده و این وضعیت را شدت می بخشد. همچنین استفاده از موادی که بتواند ویتامین و مواد مغذی را به صورت موضعی به پوست سر و ریشه مو برساند نیز بسیار حیاتی و حائز اهمیت می باشد.

 

 

 

ریزش مو و عوارض کرونا تا چه مدت بعد از بهبودی ممکن است ادامه داشته باشد؟

تحقیقات نشان داده است که روند بهبودی افرادی که دچار ریزش مو بعد از کرونا هستند 10 روز بعد از بهبودی حاصل می شود ولی این روند ممکن است تا 2 ماه هم ادامه دار باشد که بنا به یک سری شرایط این مدت ممکن است طولانی و یا کوتاه شود. از مهمترین این عوامل شدت درگیری، وضعیت جسمانی فرد، داشتن و یا نداشتن بیماری زمینه ایف سن افراد، داشتن و یا نداشتن کمبود مواد مغذی و ویتامینه، وضعیت روحی و روانی فرد، و کیفیت موادی که برای بهداشت پوست موی خود استفاده می کنند می توان نام برد.

آیا جهش ویروس کرونا و ایجاد سویه های جدید تغییری در  ریزش مو و عوارض کرونا ایجاد کرده است؟

این ویروس تا به امروز نزدیک به 4000 بار جهش پیدا کرده است که خطرناکترین این جهش ها باعث ایجاد نوع انگلیسی و نوع آفریقایی آن شده است. تا به امروز مهمترین اطلاعاتی که از تفاوت این نوع جدید ثابت شده است میزان شیوع بالا و درگیری بیشتر در سنین پایین است. ولی به تازگی افزایش میزان مرگ و میر نیز گزارش شده است. و این موید این موضوع می تواند باشد که  ریزش مو و عوارض کرونا نیز یه ظوز چشمگیری افزایش خواهد داشت.

 

در برخورد با این بیماری و تمام بیماری های ویروسی مهمترین راه مبارزه جلوگیری از درگیری و ابتلا به این بیماری های می باشد. و در خصوص این بیماری قوی کردن سیستم ایمنی بدن بسیار مهم است که این تقویت هم باید به صورت اورال و هم به صورت موضعی صورت پذیرد. به ویژه در خصوص  ریزش مو و عوارض کرونا که علاوه بر تقویت سیستم ایمنی با استفاده از تغذیه و مکمل ها ای خوراکی استفاده از تقویت کننده ها و مکمل های موضعی که دارای ویتامین و مواد مورد نیاز موضعی پوست و مو باشند بسیار مهم است. بارها و مکررا اشاره شده است که استفاده از مواد بهداشتی پوستو مو و استفاده از مواد با کیفیت بسیار مهم است وحال اینکه نقش این مواد نیز در کاهش عوارض بیماری کرونا نیز ثابت شده است.

ادمین سایت

مقالات مرتبط

  لینک کوتاه: