اینستاگرام مشاوره رایگان

بیماری های ساقه مو را بیشتر بشناسید

دسته بندی :مو 10 بهمن 1398 825

بیماری های ساقه مو را بیشتر بشناسید

بهداشت پوست و مو جز آن دسته از مواردی است که در صورت بی توجهی و آسیب علاوه بر مشکلات و بیماری های جسمی موجب بیماری های روحی و روانی هم خواهد شد. زیرا با ظاهر و زیبایی انسان سر و کار دارد. خوشبختانه بسیاری از این بیماری ها قابل پیشگیری و درمان هستند. البته به جز یک سری موارد ارثی بقیه قابل درمان می باشند. بیماری های ساقه مو یکی از شایع ترین بیماری های مو می باشد.

 انواع بیماری های ساقه مو

ابتدا برای شناخت بیماری های ساقه مو باید بدانیم که ساقه مو دقیقا کدام قسمت مو می باشد: این قسمت از مو در واقع قسمت قابل مشاهده و لمس مو می باشد که به همین دلیل در معرض انواع آسیب های فیزیکی و محیطی نیز می باشد. در واقع قسمتی از مو که با ظاهر انسان در ارتباط است ساقه مو می باشد. در این قسمت به شایع ترین بیماری های این قسمت از مو اشاره خواهیم کرد:

 1. بیماری موخوره ساقه مو: یکی از شایع ترین بیماری های ساقه مو این مورد می باشد. در این حالت که بیشتر در مو های بلند و عموما در بانوان ایجاد می شود انتهای مو دوشاخه و چند شاخه شده و باعث بد شکلی و آسیب به بدنه یا همان ساقه مو می شود. در این حالت چاره ای جز کوتاه کردن مو نخواهیم داشت. البته این مورد قابل پیشگیری می باشد. با انواع شامپو های و کرم های مناسب مو و رعایت یک سری موارد در تغذیه.
 2. شوره سر: این مورد نیز یکی از مواردی است که بسیاری از افراد با آن درگیر هستند. و در سال های گذشته شرکت های بزرگ تولید مواد بهداشتی بر روی این موضوع فوکوس کرده اند. شوره سر دارای انواع مختلفی می باشد و با ایجاد دانه های سفید بر روی ساقه مو علاوه بر آسیب زدن به مو باعث ایجاد ظاهر بد و کاهش اعتماد به نفس می شود.

 

بیماری های ساقه مو

 

 1. بیماری مرواریدی مو: این نوع از بیماری های ساقه مو در اثر ملتهب شدن قسمت های متعدد پوست سر ایجاد می شود. که دراین قسمت های متورم ساقه پوست آسیب دیده ضعیف شده و معمولا نازک شده و از بین می رود. این بیماری معمولا در بانوان بیشتر و به دنبال فر کردن، دکلره و رنگ کردن مو ایجاد می شود. همچنین بانوان مبتلا به تخمدان پلی کیستیک و بیماری های غده تیروئید هم مستعد به این بیماری هستند.
 2. ریزش لوکال مو یا آلوپسی: این بیماری ممکن است اختصاصا جزء بیماری های ساقه مو نباشد ولی چون به ساقه مو آسیب وارد میکند و باعث ریزش آن می شود از این رو در این قسمت به آن اشاره می کنیم. در این بیماری بدن مو را به عنوان عامل بیگانه شناسایی کرده و آن را از بین میبرد. عواملی مانند: رژیم سخت لاغری، تغذیه بد، عوامل ژنتیک و داروها می تواند زمینه ساز این بیماری باشد.
 3. سفیدک های چسبیده به مو: این دانه های سفید که به ساقه مو عموما می چسبند ممکن است در اثر عوامل مختلفی باشد. ممکن است شوره خشک و یا شوره مرطوب سر باشد. ممکن است در اثر چربی سر ایجاد شده باشد. یا حتی ممکن است ناشی از شپش سر باشد. علائم شوره سر برای همه مشخص است. ولی اگر شاهد  علائمی مانند خارش شدید سر، درد ناشی از خارش، احساس حرکت خود به خودی موی سر، عدم خواب راحت ، دیده شدن زخم در سایر نقاط بدن و سخت جدا شدن سفیدک ها از مو باشید باید به شپش سر شک کرده و سریعا به پزشک مراجعه کنید.

بیماری های ساقه مو

 

عادات غلطی که باعث بیماری های ساقه مو می شود

در بعضی مواقع ممکن است که مشکلی در ساقه مو ما وجود نداشته باشد ولی  ممکن است به علت انجام دادن یک سری عادات غلط به ساقه مو خود آسیب برسانیم. در این قسمت به یک سری از مهمترین عادات غلط آسیب رسان به ساقه مو اشاره خواهیم کرد:

 1. اشتباه در روش شانه کردن مو و شانه یا برس زدن زیاد: برس زدن با روش مناسب و تعداد معقول باعث ایجاد شادابی در مو و پخش چربی در تمام سطح سر و از بین بردن گرد و خاک خواهد شد. ولی اگر این مورد بیش از حد و با روش غلط و با شانه یا برس نوک تیز صورت بگیرد باعث آسیب به ساقه مو خواهد شد. به خصوص وقتی که بخواهید موهای گیر کرده داخل هم را با استفاده از برس یا شانه از هم جدا کنید.
 2. تحت فشار و کشش قرار دادن موی سر: استفاده از کش سر و بستن موی سر به حالت دم اسبی علاوه بر آسیب به ساقه مو به ریشه مو نیز آسیب میزند و باعث ریزش مو نیز خواهد شد.
 3. تغییر حالت دادن مو به شکل های دیگر به صورت مصنوعی: یعنی اینکه موهای صاف را فر کنیم. و یا موهای فر را صاف کنیم. آسیبی که در این حالت به ساقه مو وارد می شود معمولا غیر قابل برگشت است.
 4. استفاده از مواد شیمیایی برای تغییر رنگ مو: دکلره کردن، استفاده از رنگ های دائمی و تغییر رنگ مداوم مو باعث آسیب جبران ناپذیری به ساقه مو و ضعیف شدن آن خواهد کرد. زیرا این مواد برای انجام نقش خود نیاز دارند که به ساقه مو نفوذ کنند.
 5. استفاده مکرر از وسایل حرارتی مانند صاف کن و سشوار: استفاده مکرر از این وسایل برای خشک کردن سریع مو باعث آسیب به ساقه مو شده و در صورت نیاز باید با حرارت کم و رعایت فاصله مناسب از مو استفاده شود.
 6. تاثیر محیط: آلودگی هوا، تابش آفتاب از عوامل محیطی هستند که می توانند بر سلامت ساقه مو تاثیرگذار باشند.
 7. عادت بازی کردن با موی سر: این عادت ممکن است که یک بیماری روحی و روانی باشد که باید درمان گردد.

 

نکته: موارد اشاره شده در قسمت قبل لزوما جز بیماری های ساقه مو محسوب نمی شوند ولی جز عوامل آسیب رسان به ساقه مو هستند که ممکن است زمینه ساز بیماری های ساقه مو شوند.

 

 

بیماری های ریشه مو

ریشه مو یا همان فولیکول مو قسمتی از مو می باشد که داخل پوست سر قرار دارد. ایجاد هرگونه مشکل در ریشه مو باعث ریزش مو و حالت کچلی خواهد شد. از مهمترین بیماری های ریشه مو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. ضعیف شدن ریشه مو که منجر به ریزش مو می شود: به این مورد آلوپسی هم گفته می شود. ضعف در ریشه م ممکن است در اثر بیماری های خود ایمنی، مشکل تغذیه ای ، موارد ارثی و ژنتیکی، استرس و فشارهای عصبی و حتی ضربه فیزیکی به سر ایجاد شود. که این آلوپسی وابسته به شدت عامل ایجاد کننده می تواند کلی و یا لوکال باشد.
 2. تورم فولیکول مو یا فولیکولیت: به عفونت فولیکول و التهاب فولیکول مو گفته می شود. باعث ایجاد سرخی و تورم در محل فولیکول و چرکی شدن آن خواهد شد. این حالت می تواند در تمام قسمت های بدن که دارای فولیکول مو هستند اتفاق بیفتد. عوامل ایجاد کننده فولیکولیت عمدتا عبارتند از: باکتری ها، قارچ ها، و بعضی از انگل های خارجی هم باعث ایجاد این بیماری می شود. معمولا افرادی که دچار ضعف سیستم ایمنی هستند بیشتر دچار این بیماری می شوند. بیماری های ریشه مو منجر به بیماری های ساقه مو هم خواهد شد.

 

 

مهمترین عوامل ایجاد کننده بیماری های ساقه مو

مواردی که به آنها اشاره خواهیم کرد ممکن است علاوه بر ایجاد بیماری ساقه مو باعث بیماری کلی مو نیز شود:

 1. کمبود ویتامین: کم بودن انواع ویتامین های محلول در چربی و محلول در آب هردو منجر به آسیب به سلامت مو و حالت شکنندگی و حتی ریزش آن خواهد شد. در این میان ویتامین E , A نقش مهمتری دارند.
 2. زینک و آهن: کمبود این مواد که در کشور ما هم بسیار شایع است هم یکی از عوامل مهم بیماری های پوست و مو می باشد.
 3. استفاده شامپو و کرم های بی کیفیت و غیراستاندارد: استفاده از این مواد شیمیایی بی کیفیت آسیب جبران ناپذیری به ساقه و حتی ریشه مو وارد کرده که معمولا جبران پذیر هم نخواهد بود.
 4. عوامل محیطی: نور آفتاب و آلودگی هوا و استفاده از کلاه به مدت زمان طولانی هم باعث آسیب به ساقه مو خواهد شد.
 5. بیماری های گوارشی: این مورد به دلیل عدم جذب مواد غذایی مورد نیاز بدن باعث کمبود انواع ویتامین و مینرال های مورد نیاز بدن خواهد شد.
 6. داشتن عادت های نادرست که در قسمت های قبلی محتوا به این موارد اشاره شد.

 

 

بیماری های ساقه مو  به دلیل اینکه قسمتی از مو را شامل می شود که در معرض دید است و با ظاهر فرد ارتباط مستقیم دارد بسیار مهم است. و حتی در مواقعی نشان دهنده بیماری های جدی ریشه مو و حتی سایر اختلالات بدن می باشد. در این میان یک عامل واسطه ای برای حفظ سلامت مو وجود دارد که آن شامپو کرم و مواد مراقبتی پوست و مو است که اگر این مواد با کیفیت و از برند مناسب باند علاوه بر اینکه جلوی آسیب به مو را خواهند گرفت بلکه عاملی برای تقویت و پیشگیری از بیماری های پوست و مو خواهد شد. و باز هم اینجا اهمیت و ضرورت استفاده از محصولات مراقبتی پوست و مو خود را نشان می دهد.

ادمین سایت

مقالات مرتبط

  لینک کوتاه: