اینستاگرام مشاوره رایگان

کک و مک و درمان آن

دسته بندی :پوست 18 فروردین 1398 46

کک و مک و درمان آن

در مقاله قصد داریم تا در رابطه با کک و مک و درمان آن خدمت شما توضیحاتی را ارائه دهیم. همچنین در این مقاله به موضوعاتی از قبیل ژنتیک، نور خورشید، روشن کننده، تغییرات هورمونی، بارداری و لیزر درمانی خواهیم پرداخت و از آن جایی که این عوامل ممکن است در تشدید و کم رنگ شدن کک و مک تاثیر داشته باشند. به همین منظور در رابطه با هر کدام و تاثیراتی که می تواند از خود به جا بگذارد توضیحاتی خدمت شما ارائه خواهیم کرد.

بروز کک و مک ممکن است برای بسیاری از مردم یکی از دلایلی به شمار برود که زیبایی صورت یا بدن آنها را تحت تاثیر قرار می دهد و از این رو بسیاری از افراد در این زمینه به دنبال از بین بردن آنها یا حداقل کم رنگ کردن این نقاط قهوه ای، قرمز یا حتی مشکی هستند. همانطور که اشاره کردیم کک و مک ها بر روی صورت یا نواحی دیگر نظیر شانه و بازو ظاهر شده و به رنگ های قهوه ای، قرمز، کرم و سیاه به صورت گسترده یا کم دیده می شود. در رابطه با کک و مک و درمان آن نکاتی وجود داشته که برای کم رنگ کردن آن و درمان آن باید به آن توجه داشته باشید. مسئله ای دیگر در این رابطه وجود دارد این این است که درمان قطعی جهت برطرف شدن و از بین رفتن کامل کک و مک ها وجود نداشته و هر نوع درمان می تواند تنها کم رنگ ترشان کند نه به صورت کامل آنها را از بین ببرد.

درمان کک و مک با استفاده از روغن نارگیل

در رابطه با کک و مک و درمان آن می توان به چند روش درمانی که به کم رنگ تر شدن آنها کمک می کند اشاره کرد. یکی از این درمان ها استفاده از روغن نارگیل می باشد، روغن نارگیل را می توانید 3 بار در هفته بعد از استحمام به نقاطی که دچار کک و مک هستند مالیده و به آرامی ماساژ دهید. بعد از انجام این کار به مدت 20 دقیقه به پوست خود استراحت دهید تا به صورت کامل جذب شود و تاثیر خود را بگذارد و بعد از گذارندن این مدت صورت خود را به آرامی با آب ولرم بشویید. نکته ای که در رابطه با این درمان وجود دارد این است که در صورت جواب گرفتن و دیدن تغییر بر روی پوست صورت خود به خصوص مناطقی که کک و مک در آن وجود دارد، تعداد دفعات استفاده از روغن نارگیل را از 3 بار در هفته به 2 بار کاهش دهید.

نکته ای که در رابطه با استفاده از این نوع درمان وجود دارد این است که افرادی که دارای پوست چرب هستند از استفاده از این روش باید صرف نظر کنند اما کسانی که پوستی خشک دارند می توانند هفته ای 1 بار از این روش درمانی استفاده کنند. علت اینکه در این بخش از مقاله کک و مک و درمان آن به این مسئله که در رابطه با شیوه درمان است اشاره کردیم میزان چربی بالای این نوع روغن است. زمانی که از این روغن جهت درمان کک و مک استفاده شود در صورتی که پوست صورت طبیعی چرب باشد، به دلیل بالا بودن میزان چربی روغن نارگیل چربی پوست بالا رفته و همین امر باعث می شود تا منافذ پوست بیش از پیش باز شده و همین امر برای فرد مشکل ساز خواهد شد.

ژنتیک

در رابطه با کک و مک و درمان آن مسئله ای که لازم است بدانید تاثیر ژنتیک بر ایجاد کک و مک می باشد. در واقع واریانت ژن بخشی از سیستم ایمنی بدن محسوب شده و با توجه به پروتئینی که تولید می کنند در واقع سپر دفاعی در برابر باکتری و ویروس ها به شمار می رود. این ژن در واقع وظیفه تنظیم ملانین پوست را بر عهده داشته و تاثیر مستقیمی بر روی کراتینوسیت داشته و آن را تنظیم می کند. اما کراتینوسیت چیست؟ کراتینوسیت همان عاملی به شمار می رود که از پوست در برابر اشعه فرا بنفش و آفتاب سوختگی محافظت می کند. نکته ای که رابطه مستقیم با ژنتیک و ایجاد کک و مک بر روی صورت ، شانه و بازو ها دارد و با توجه به مطالبی که خدمت شما عرض شد کم بودن کراتینوسیت پوست می تواند باعث تشدید و زمینه ساز بروز کک و مک شود. به صورت کلی عوامل ژنتیکی بر تغییراتی که در پوست رخ می دهد تاثیر مستقی داشته و می تواند منجر به بیماری هایی نظیر ملانوم نیز بشود.

 

تاثیر نور خورشید بر کک و مک

همانطور که در بخش های بالایی در رابطه با کک و مک و درمان آن به عوامل تاثیر گذار بر آن پرداختیم نور خورشید نیز یکی از عوامل تاثیر گذار بر تشدید یا بروز کک و مک می باشد. علاوه بر عامل ژنتیک، نور خورشید بوده که در تشدید کک و مک بر روی صورت بی تاثیر نیست و می تواند آن را تشدید یا حتی کک و مک ها را تیره تر نیز بکند. به صورت کلی پوست در برابر نور خورشید مقاومت از خود نشان داده و تا حد قابل قبولی از خود محافظت خواهد کرد و به صورت طبیعی از آفتاب سوختگی تا حدی جلوگیری خواهد کرد.

اما بعضی از افراد با توجه به ضعفی که در برابر نور خورشید در پوست خود دارد متحمل آسیب های پوستی در برابر نور خورشید خواهند شد. برای جلوگیری از ایجاد کک و مک و مشکلات دیگر پوستی دکتر های پوست و مو مراقبت های لازم و استفاده از کرم ضد آفتاب با درصد SPF 30% به بالا را تجویز می کنند. علت بروز کک و مک بر روی پوست بر اثر نور خورسید تحریک شدن ملانین پوست و رنگسازی و تجمع آن در سطح پوست می باشد. زمانی که اشعه فرابنفش نور خورشید بر روی پوست می تابد همانطور که اشاره شد ملانین که وظیفه رنگسازی را بر عهده دارد تحریک شده و شروع به رنگ سازی خواهد کرد اما در بعضی از افراد عوامل ژنتیک نیز در بروز کک و مک بر اثر نور خورشید تاثیر گذار بوده و باعث می شود تا بر روی پوست کک و مک ایجاد شود.

تاثیر روشن کننده ها بر کک و مک

یکی از عواملی که می توانند آثار کک و مک را به صورت موضعی و موقتی از بین ببرد کرم های روشن کننده یا محو کننده می باشد. این نوع کرم ها تاثیراتی بر کاهش کک و مک ها داشته و توسط پزشک متخصص برای افرادی که از مشکل کک و مک خود رنج می برند تجویز می شود. این نوع کرم ها که اغلب توسط پزشکان متخصص در این امر تجویز می شوند دارای هیدروکینون بوده و این ماده تاثیرات بسزایی بر کاهش تولید ملانین داشته و مناطق تیره پوست را با خاصیت روشن کنندگی خود روشن خواهند کرد. لازم به ذکر است که استفاده این نوع کرم ها می تواند عوارضی نظیر سوزش، خارش، التهاب و … را برای فرد به همراه داشته باشد.

 

 

تاثیر بارداری بر کک و مک

مسئله دیگری که خانم ها در زمینه کک و مک و درمان آن با آن مواجه می شوند لک های بارداری می باشد. این نوع لک ها بر اثر تغییرات هورمونی در زمان بارداری ایجاد می شود و همین امر باعث می شود تا حدود 50 الی 70 درصد از زنانی که در دوره بارداری قرار می گیرند این نگرانی و تغییرات را بر روی پوست خود متوجه شوند و نسبت به آن نگرانی داشته باشند. در رابطه با تغییرات هورمونی و بروز این نوع مشکلات دارو هایی برای جلوگیری و رفع این نوع لکه های بارداری وجود داشته که خانم هایی که با این مشکل مواجه هستند می توانند با استفاده از آن لک ها را به صورت کامل از بین ببرند. موردی که باید در این زمینه به آن توجه داشته باشید مشخصات ظاهری این نوع لک ها بوده که با مشکلات پوستی نظیر کک و مک اشتباه گرفته می شوند. این نوع لک هایی که در زمان بارداری بر روی صورت و دیگر نقاط بدن ظاهر می شوند سطح وسیع تر و رنگ تیره تری داشته و به همین منظور از نظر ظاهری با کک و مک تفاوت دارند.

 

لیزر درمانی و میزان تاثیر آن بر کک و مک

نکته دیگری که در رابطه با کک و مک و درمان آن  باید خدمت شما عرض کنیم درمان به روش لیزر درمانی می باشد. یکی از درمان هایی که برای از بین بردن و رفع کک و مک های ایجاد شده بر روی صورت استفاده می شود، لیزر درمانی می باشد. اما شاید افرادی که قصد استفاده از این روش را دارند این سوال برایشان پیش بیاید که آیا واقعاً تاثیر گذار بوده و کک و مک ها را رفع می کند یا خیر؟ در رابطه با این موضوع باید بگوییم که لیزر درمانی تاثیر دارد اما در صورت گذراندن و مراحل و فرایند آن به صورت کامل، تعداد جلسات لیزر درمانی بسته به وسعت کک و مک های صورت دارد. اما به این نکته نیز توجه داشته باشید که بعد از گذراندن و انجام فرایند لیزر درمانی باید مراقبت های ویژه ای از پوست خود به عمل بیاورید و از کرم های ضد آفتاب و … مناسب و درست استفاده کنید چرا که ممکن است با مراقبت نکردن و انجام ندادن کار های لازم، دو مرتبه کک و مک های پوستی ایجاد می شوند.

 

سخن آخر

در آخر در زمینه کک و مک و درمان آن باید بگوییم که عواملی مختلفی ممکن است باعث بروز همچین عارضه ی پوستی شوند اما راه کار ها و درمان هایی نیز برای آن وجود داشته که با استفاده از آنها در بدترین حالت می توانید کک و مک ها را پوشش داده یا کم رنگ تر کنید. در ابتدای متن نیز به عوامل تاثیر گذار بر بروز کک و مک ها اشاره کردیم در اینجا نیز قصد داریم تا دو مرتبه به چند مورد از آنها پردازیم. مواردی نظیر ژنتیک، نور خورشید، روشن کننده، تغییرات هورمونی، بارداری و لیزر درمانی می توانند در تشدید و رفع این نوع عارضه پوستی تاثیر گذار باشند. در این مقاله سعی کردیم تا تعریف و توضیح کلی و مختصری در رابطه با هر کدام از این موارد خدمت شما عزیزان داشته باشیم تا ضمن بالا رفتن اطلاعات شما در این زمینه بتوانید تصمیم خود را جهت بر طرف کردن کک و مک های پوستی بگیرید.

ادمین سایت

مقالات مرتبط

    لینک کوتاه: