اینستاگرام مشاوره رایگان

لوازم آرایشی قاچاق و بلایی که سر سلامت پوست می‌آورند

دسته بندی :پوست 28 دی 1398 39

لوازم آرایشی قاچاق و بلایی که سر سلامت پوست می‌آورند

همواره بازار های پر سود برای افراد سودجو جذاب بوده است. و معمولا این بازارها مورد سوءاستفاده قرار میگیرد. یکی از این بازارها که در کشور ما رونق بسیار دارد بازار لوازم آرایشی و بهداشتی است. در سال های اخیر به ویژه بعد از همه گیری بیماری کرونا و آسیب شدید قشر آرایشگران این قشر برای اینکه هزینه های خود را پایین بیاورند به سمت اجناس بهداشتی ارزان رفتند. لوازم آرایشی قاچاق در این میان شروع به جولان کرده و سلامت مردم به را به خطر انداخته است.

 

لوازم آرایشی قاچاق 

 

تفاوت لوازم آرایشی قاچاق و لوازم آرایشی که به صورت رسمی از مرز وارد می شود؟

کاهش سطح درآمد مردم و مشکلات اقتصادی باعث شده  است که مردم بدون توجه به قاچاق و بی کیفیت بودن اجناس فقط به دلیل ارزانی به سمت خرید این اجناس بروند. ولی در خصوص لوازم آرایشی قاچاق قضیه فرق خواهد کرد. کشور ما جزء 5 کشور اول مصرف کننده لوازم آرایشی و بهداشتی است. مصرف این مواد در صورت غیر استاندارد بودن باعث به خطر افتادن سلامت پوست و مو خواهد شد. البته در این میان نقش نظارت دولتی هم بسیار مهم است. دلایلی که نباید لوازم آرایشی قاچاق بخریم:

 1. لوازم آرایشی قاچاق برند خاص و هیچ تاریخ تولید و مصرف خاصی ندارند و تولید کدام کشور می باشند اصلا مشخص نیست: البته ابن مورد درمورد لوازم آرایشی مانند لاک زیاد مهم نیست ولی در مورد محصولاتی مانند انواع کرم های صورت که با پوست لایه های پوستی و عروق صورت تماس دارند بسیار مهم است.
 2. ترکیبات این مواد مشخص نیست: بر روی لوازم آرایشی استاندارد ایرانی و لوازم آرایشی که از مبادی رسمی وارد کشور شدهاند. تمام ترکیبات و مواد موجود در یک محصول بهداشتی نوشته شده و عوارض جانبی احتمالی و میزان مصرف کاملا شرح داده شده است. در بسیاری از این محصولات حتی دفترچه ای کوچک همراه محصول می باشد.
 3. بسته بندی مناسب ندارند: معمولا این لوازم آرایشی قاچاق یا بسته بندی مناسبی ندارند یا بسته بندی آنها به علت حمل و نقل و نگهداری نامناسب دچار مشکل شده است. بیشتر مواد و لوازم آرایشی و بهداشتی شیمیایی هستند و در صورت عدم بسته بندی مناسب و در تماس بودن با هوا ترکیب شیمیایی آنها تغییر کرده و دچار فساد می شوند. که ممکن است مشکلات زیادی برای مصرف کنندگان ایجاد کند.
 4. امکان ایجاد بیماری های پوستی: از قدیم گفته اند که هیچ ارزانی بی دلیل نیست. با استفاده از لوازم آرایشی قاچاق به ویژه کرم های لایه بردار، ضد آفتاب و سایر موارد ممکن است شما دچار بیماری های پوستی شوید که ممکن است بلافاصله بعد از مصرف این لوازم خود را نشان ندهد ولی در طولانی مدت و بعد از مدتی دچار بیماری مزمن پوستی خواهید شد که شاید غیر قابل جبران باشد. به ویژه در ناحیه صورت و زیبایی.
 5. خطر ابتلا به سرطان پوست: مصرف لوازم آرایشی بی کیفیت در طولانی مدت خطر ابتلا به سرطان را بسیار افزایش خواهد داد. به عنوان مثال: شما از یک کرم ضد آفتاب بی کیفیت  برای جلوگیری از اشعه مضر آفتاب استفاده میکنید، ترکیبات این لوازم آرایشی قاچاق علاوه بر اینکه از اشعه آفتاب جلوگیری نمی کند بلکه ممکن است با ایجاد ترکیبات شیمیایی دیگر باعث آسیب بیشتر پوست شما و افزایش ریسک ابتلا به سرطان شود.
 6. این لوازم آرایشی فاقد کنترل کیفیت محصولات آرایشی هستند: کنترل کیفیت هر اندازه که ضعیف و مغرضانه باشد بودنش بهتر از نبودن آن است. کنترل کیفی هر چقدر هم قدیمی باشد با بررسی وجود مواد مضر و خطرناک بسیار می تواند در جلوگیری از مضرات ترکیب به پوست کمک کند.
 7. لوازم آرایشی قاچاق قابل اعتماد نیستند: این لوازم حتی اگر از برندهای مطرح و بنام خارجی هم باشند باز هم قابل اعتماد نیستند. زیرا در بسیاری از موارد مشاهده شده است که جلد و بسته بندی تنها از برند معروف است و محتویات تخلیه شده و ترکیب دیگری جایگزین آن شده است. و یا اینکه برند شبیه سازی شده است. اگر هم همه این موارد اورجینال باشد هیچ تضمینی نیست که تاریخ تولید و انقضا دستکاری نشده باشد. در ضمن برخی مواد و ترکیبات بهداشتی نیاز به نگهداری در محیط خاصی دارند از کجا می توان اعتماد کرد که این لوازم آرایشی قاچاق در این محیط ها و شرایط نگهداری شده و به دست ما رسیده است.
 8. قابلیت پیگیری نخواهند داشت: در صورت استفاده از این محصولات و بروز مشکل به علت نداشتن برچسب سلامت شما به هیچ طریقی نمی توانید وارد کننده و شرکت تولید کننده را تحت پیگیری قرار دهید. نهایتا با فروشنده مواجه خواهید شد که از فرد دیگری خریده است که به احتمال قوی آن فرد هم در دسترس نخواهد بود. پس ریسک استفاده از این مواد بسیار بالاست.

 

 

چرا مردم به خرید لوازم آرایشی قاچاق گرایش دارند؟

یکی از مهمترین دلایل گرایش مردم به خرید این لوازم آرایشی و بهداشتی قیمت کم آنها نسبت به محصولات مشابه است. و از طرفی از مضرات و خطرات استفاده از همچنین موادی نیز خبر ندارند. نقش نظارتی دستگاه ها و همچنین اطلاع رسانی به مردم بسیار مهم است. معمولا افرادی که این لوازم آرایشی قاچاق را وارد میکنند با عنایت به توجه مردم به یک برند خاص که به تازگی در یک کشور اروپایی یا معمولا کشور ترکیه تبلیغ شده است کالاهای خود را ساماندهی می کنند. به عنوان مثال:شامپو کلیر محصول کشور ترکیه که تا مدت ها بصورت قاچاق وارد کشور می شد. و بعد از وارد شدن از مبادی رسمی خود مردم تفاوت نوع اورجینال و فیک آن را متوجه شده و مبادرت به خرید نوع اصلی کردند. حال در این مدت چه مشکلاتی برای افرادی که از نوع تقلبی این محصول استفاده کرده اند به وجود آمده یا خواهد آمد مشخص نیست.

 

لوازم آرایشی قاچاق

 

چطور لوازم آرایشی قاچاق را از غیر قاچاق تشخیص دهیم؟

امروزه افرادی که این کالاها را وارد می کنند سعی می کنند که کالای خود را شبیه به برند های باکیفیت و لوازم بهداشتی که از مبادی رسمی وارد شده اند کنند. ولی برای تشخیص اجناس اورجینال باید به موارد زیر توجه فرمایید:

 1. داشتن برچسب سلامت: این برچسب که همگی کم و بیش با آن آشنایی دارید شبیه به بارکد بوده و معمولا زرد رنگ می باشد. این برچسب نشان دهنده این است که این کالا از مبادی رسمی کشور و تحت کنترل سازمان غذا و دارو وارد کشور شده است.
 2. داشتن نشان سیب سلامت: این نشان که هم بر روی محصولات وارداتی و هم بر روی محصولات بهداشتی تولید داخل نیز باید وجود داشته باشد نشان دهنده این است که این محصول تحت کنترل کیفیت محصولات آرایشی قرار گرفته است. و از مواد و ترکیبات مضری که برای سلامت پوست و مو مضر است مبرا می باشد.
 3. داشتن تفاوت قیمت فاحش با برند همنام و مشابه: وقتی شما برندی را می شناسید حتما از محدوده قیمت آن نیز آگاه هستید. پس در صورت تفاوت قیمت فاحش حتما باید به اصل و با کیفیت بودن این جنس شک کنید.
 4. خرید کالا از فروشگاه و سایت معتبر: جنسی که خریداری می کنید باید قابلیت پیگیری داشته باشد به ویژه از محل خرید کالا. وقتی شما جنسی را از فروشگاه نامعتبر و یا سایت ناشناس بدون هیچگونه اطلاع و نماد اعتماد خریداری می کنید باید عواقب آن را نیز بپذیرید.

 

آیا لوازم آرایشی قاچاق بهتر است یا محصولات ایرانی:

در بین مردم این موضوع جا افتاده است که استفاده از محصولات قاچاق و تاریخ گذشته خارجی بهتر است تا استفاده از محصولات ایرانی. اگر بخواهیم منصفانه بنگریم این موضوع در سال های اخیر شاید درست بود. ولی امروزه تولید کنندگان داخلی با استفاده از مواد اولیه مناسب و با کیفیت، تکنولوژی روز دنیا و ترکیبات جدید و به روز توانسته اند محصولات بهداشتی بسیار با کیفیت تولید کنند. برخی لوازم آرایشی استاندارد ایرانی  حتی به کشورهای دیگر نیز صادر می شوند. البته تمامی اجناس چه داخلی و وارداتی اگر کیفیت مناسب نداشته باشند بعد از مدتی خود به خود از بازار حذف خواهند شد. و مردم چه دیر یا زود به این موضوع واقف خواهند شد.

 در انتها

استفاده از محصولات با کیفیت و برند های معتبر برای محصولات بهداشتی بسیار مهم است. و این موضوع ریسک ناپذیر است. افراد سودجو با توجه به وضعیت اقتصادی مردم این موضوع را هدف قرار داده و با تولیدات و جعل برند های معتبر خارجی و ایرانی سلامت مردم را تحت شعاع قرار می دهند. لوازم آرایشی قاچاق   به هیچ وجه قابل اعتماد نمی باشند. و خرید برند های وارداتی نیز باید حتما از سایت ها و فروشگاهای معتبر صورت پذیرد. محصولات تولید داخل هم امروزه با کیفیت مناسب و قیمت خوب در اختیار مردم قرار دارد و با کمی اعتماد خواهید فهمید که این محصولات نیز مناسب برای مصرف می باشند.

 

 

نکته

توجه داشته باشید که حدود 25 درصد محصولات بهداشتی موجود در بازار لوازم بهداشتی  ایران از اجناس قاچاق می باشد که این مورد بسیار موضوع مهمی است. زیرا این محصولات با سلامت مردم ارتباط مستقیم داشته و علاوه بر آگاهی مردم نقش دستگاه های نظارتی و آگاهی دادن به مردم هم بسیار مهم است. البته در این میان نقش رسانه ها و هوش افراد سودجو هم مطرح است. زیرا با معرفی یک محصول از برند معتبر هم در داخل و هم در خارج شروع فیک آن می شود.

ادمین سایت

مقالات مرتبط

  لینک کوتاه: