اینستاگرام مشاوره رایگان

علت خشکی دهان و گلو

دسته بندی :دانستنی ها 20 دی 1399 81

علت خشکی دهان و گلو

در این مقاله قصد داریم تا توضیحاتی در رابطه با علت خشکی دهان و گلو خدمت شما عزیزان عرض کنیم. همچنین به بعد های دیگر این موضوع نظیر؛ علت خشکی دهان و گلو در دوران کرونا، علت خشکی دهان و گلو در خواب، علت خشکی دهان و گلو در شب، علت خشکی دهان و گلو در بارداری، علت خشکی دهان و گلو اول صبح، علت خشکی دهان و گلو از نظر طب سنتی اشاره خواهیم کرد و توضیحاتی در این رابطه خدمت شما عزیزان ارائه خواهیم داد.

به صورت کلی علت خشکی دهان و گلو ممکن است دلایل مختلفی را در بر بگیرد اما توجه داشته باشید در برخی از موارد نیز می تواند نشانه هایی از یک بیماری شدید تر باشد و در واقع علائمی باشد که در صورتی که 1 الی  2 هفته با آن در ارتباط باشید حتماً برای بررسی به پزشک متخصص مراجعه کنید. اما همانطور که اشاره شد این نوع عارضه یا مشکل می تواند بسیار خفیف باشد و دلایلی ساده داشته باشد.

به عنوان مثال یکی از عواملی که علت خشکی دهان و گلو در خواب می باشد، با دهان باز خوابیدن یا خر و پف کردن است. همانطور که اشاره شد علت خشکی دهان و گلو می تواند ساده تر از آن چه که شما فکر می کنید باشد و تنها به عادت های شخصی و فردی شما بستگی داشته باشد.

در بند بالا به این موضوع پرداختیم که عادت ها و سبک زندگی هر فرد می تواند علت خشکی دهان و گلو او باشد. به عنوان مثال در سبک زندگی برخی از افراد عادت هایی نظیر مصرف الکل یا سیگار کشیدن وجود دارد که همین عادت ها می تواند دلیل این عارضه یا مشکل باشد و در ادامه به این موضوعات به صورت مفصل تر خواهیم پرداخت.

مصرف سیگار؛ در برخی از افراد که عادت به مصرف سیگار دارند این عارضه دیده می شود. اما عادت مصرف بی رویه سیگار نه تنها می تواند موجب خشکی گلو شود بلکه می تواند بیماری های دیگری را برای گلو و دهان به همراه داشته باشد. با توجه به موضوع بحث که علت خشکی دهان و گلو می باشد، باید گفت در صورتی که مصرف سیگار طولانی مدت باشد می تواند خشکی گلو به صورت مداوم را برای فرد به همراه داشته باشد.

 

علت خشکی دهان و گلو

 

مصرف الکل؛ مصرف الکل نیز همانند مصرف سیگار یکی از عادت ها یا سبک زندگی بسیاری از افراد محسوب شده و جالب است بدانید که یکی از دلایل وجود این عارضه می تواند به مصرف الکل نیز مربوط شود.

کمبود آب بدن؛ یکی از دلایلی که ممکن است بسیار بدیهی به نظر بیاید، کمبود میزان آب کافی و مناسب در بدن بوده که  می تواند علت خشکی دهان و گلو باشد. اما شاید برای برخی از افراد این سوال پیش بیاید که از چه علائم دیگری می توان کمبود آب بدن را تشخیص داد. ادرار تیره رنگ، تشنگی مداوم، ادرار کردن کم، خستگی و … می تواند از دلایلی به شمار برود که  علت خشکی دهان و گلو را به شمار رود.

از موارد دیگری که می تواند در رابطه با علت خشکی دهان و گلو نقش داشته باشند می توان به نوشیدن قهوه به صورت روزانه و به دفعات باشد. همچنین حرف زدن بیش از حد یا فریاد زدن نیز می تواند علت خشکی دهان و گلو باشد. توجه داشته باشید در صورتی که مواردی که گفته شد را به صورت روزانه انجام داده و به نوعی در سبک زندگی شما وجود داشته باشد ممکن است تنها به خشکی گلو یا دهان ختم نشود و به نوعی درد نیز به همراه داشته باشد، بنابراین در صورتی که در کنار خشکی گلو دهان درد را نیز در این نواحی احساس کنید، اما جای نگرانی نبوده و می توانید مدت زمان کمی صبر کنید و در صورتی که درد و خشکی دهان ادامه دار شد جهت بررسی آن به پزشک متخصص مراجعه کرده و جهت بررسی دقیق تر آزمایش های لازم را انجام دهید.

علت خشکی دهان و گلو در دوران کرونا

در این بخش از مقاله علت خشکی دهان و گلو قصد داریم تا به مقوله علت خشکی دهان و گلو در دوران کرونا بپردازیم. به صورت کلی یکی از علائمی که برای بسیاری از مردم در دوران کرونا نگران کننده است و اغلب افراد با توجه به نظریه و اخبار هایی که در رابطه با کرونا و علائم آن روزانه با آن مواجه هستند خشکی گلو و دهان یکی از علائم بیماری کرونا محسوب می شود.

پزشکان زیادی در این زمینه صحبت ها و مقاله هایی منتشر کردند و همگی به این موضوع اشاره داشتند که خشکی دهان و گلو علائم بیماری کرونا می باشد اما مختص به این بیماری نبوده و همانطور که در ابتدای مقاله به آن اشاره داشتیم این عارضه می تواند علائم مختلفی را شامل شود.

نکته دیگری که در رابطه با علت خشکی دهان و گلو در دوران کرونا  باید به آن توجه داشت علائم سرماخوردگی و آنفولانزا شباهت های زیادی به علائم کرونا داشته و نباید هرگونه علائمی را به نسبت داد. ناگفته نماند در صورت داشتن علائمی نظیر آبریزش بینی، سرفه، تب، گلو درد، خشکی دهان و … باید به پزشک مراجعه کنید اما توجه داشته باشید که خودسرانه اقدام به تشخیص بیماری خود نکنید و برای بررسی و اطمینان حاصل کردن از وضعیت عمومی خود حتماً باید تست ها و آزمایش های مربوط را انجام داده و با تشخیص پزشک مراقبت های لازم را انجام دهید.

توجه داشته باشید علت خشکی دهان و گلو در دوران کرونا می تواند عواملی نظیر آلودگی هوا، تغذیه و … را شامل شود، بنابراین جای نگرانی نبوده و همانطور که اشاره کردیم تنها باید به پزشک متخصص مراجعه کرده و برای مشخص شدن وضعیت عمومی خود آزمایش های مربوط را انجام دهید.

علت خشکی دهان و گلو

علت خشکی دهان و گلو در خواب

در این بخش از مقاله علت خشکی دهان و گلو به یکی دیگر از مواردی اشاره خواهیم کرد که بسیاری از افراد با آن رو به رو بوده و به نوعی این امر مشکلاتی را برای آن ها به همراه داشته که در ادامه به این مشکلات نیز خواهیم پرداخت. علت خشکی دهان و گلو در خواب در واقع به علت کمبود بزاق می باشد، همانطور که مستحضر هستید بزاق دهان ما وظیفه از بین بردن باکتری های مضر، تمیز کردن محیط دهان و هدایت کردن غذا های جویده شدن به داخل حلق را بر عهده دارد.

کمبود بزاق دهان می تواند مشکلاتی را برای ما به وجود بیاورد این مشکلات نظیر سوزش و گلودرد، ناتوانی در بلع، خشک شدن مجاری تنفسی، سختی در تکلم و … بوده که در صورت خشکی دهان و گلو برای فرد ایجاد خواهد شد.

علت خشکی دهان و گلو در خواب همانطور که اشاره کردیم کمبود بزاق دهان می باشد و به این حالت به اصطلاح زروستومیا گفته می شود. زروستومیا می تواند علاوه بر عوارضی که خدمت شما عرض شد مشکلات دیگری نیز برای شما به همراه داشته باشد. بیماری دهان و دندان، سو تغذیه، افسردگی و پریشانی و … تنها بخش دیگری از عوارض این عارضه به شمار رفته و همین موارد نیز می توانند در زندگی روزمره فرد اختلالاتی ایجاد کنند.

اما چه کار هایی می توان انجام داد تا خشکی دهان و گلو در خواب را تا حد قابل توجهی کاهش داد. یکی از مواردی که می توان با اصلاح آن مشکل خشکی دهان و گلو را تا حد قابل توجهی مرتفع نمود خوابیدن با دهان باز یا خروپف کردن می باشد. اما شاید برخی از عزیزانی که این مقاله را مطالعه می کنند این سوال برای آن ها پیش بیاید که همچین عادت هایی را چگونه می توان ترک کرد و خشکی دهان را برطرف کرد؟

در جواب به این سوال باید بگوییم این امر ممکن است از دید بسیاری از افراد یک عادت به شمار برود اما دلایلی دارد که با بررسی آنها به وسیله پزشک متخصص می توان به راحتی این مشکل را حل نمود. مسدود بودن راه تنفسی یکی از دلایلی به شمار می رود که فرد را مجبور خواهد کرد تا برای تامین اکسیژن مورد نیاز و بهتر نفس کشیدن از راه دهان اکسیژن مورد نیاز خود را تامین کند.

نکته دیگری که لازم است در رابطه با علت خشکی دهان و گلو در خواب به آن توجه داشته باشید، ممکن بعد از مراجعه به پزشک متخصص دارو هایی که برای حل مشکلاتی نظیر سینوزیت، پارکینسون، افسردگی و فشارخون بالا استفاده می شود برای شما تجویز شوند و مصرف این دارو ها می تواند تا حد قابل توجه به حل این معضل کمک کند.

ناگفته نماند که علت خشکی دهان و گلو در شب نیز تمامی مواردی که به آن اشاره کردیم را شامل شده و با مصرف دارو هایی که به آنها اشاره شد می توان علت خشکی دهان و گلو را در شب از بین برد و تا حد قابل توجهی آنرا بهبود بخشید. توجه داشته باشید برای ریشه یابی علت خشکی دهان و گلو در شب باید حتماً به پزشک متخصص مراجعه کنید تا علت خشکی دهان و گلو در شب را در شما به خوبی بررسی کند و طبق معاینات و آزمایش هایی که از شما به عمل می آید بهترین راهکار را برای شما در نظر بگیرد.

 

 

علت خشکی دهان و گلو در بارداری

موضوع بعدی که سوال بسیاری از افرادی که با آن مواجه شده اند را در زمینه خشکی دهان و گلو شامل می شود، علت خشکی دهان و گلو در بارداری می باشد. در این بخش به این موضوع نیز خواهیم پرداخت و توضیحات کوتاه و مختصری در رابطه با آن خدمت شما عزیزان ارائه خواهیم کرد. همانطور که اشاره کردیم یکی از شایع ترین علائم بارداری که بسیاری از بانوان به آن بی توجه و نسبت به آن بی اطلاع هستند خشکی دهان بوده و به دنبال علت خشکی دهان و گلو در بارداری می گردند.

خشک شدن دهان یکی از علائم شایع در دوران بارداری می باشد مخصوصاً در سه ماهه اول بارداری، در سه ماهه اول بارداری اغلب خانم های باردار با ادرار و استفراغ زیاد مواجه می شوند و همین امر باعث می شود تا اغلب اوقات مخصوصاً در شب دهان و گلو آنها دچار خشکی شود. بنابراین اگر در سه ماهه اول دوران بارداری به سر می برید و علاوه بر استفراغ و سایر علائم دچار  این مشکل نیز هستید باید بگوییم که علت خشکی دهان و گلو از دست دادن آب زیاد در طول روز می باشد. یکی دیگر از عواملی که موجب می شود تا بانوان دچار خشکی دهان شوند تغییرات هورمونی است که در این دوران برای آنها اتفاق می افتد بنابراین دو مرتبه به این موضوع اشاره می کنیم که جای نگرانی وجود نداشته و این مشکل یک امر عادی محسوب می شود.

علت خشکی دهان و گلو اول صبح

یکی از مسائل دیگری که در رابطه با علت خشکی دهان و گلو بسیاری از افراد با آن مواجه هستند علت خشکی دهان و گلو اول صبح می باشد. این سوال یعنی علت خشکی دهان و گلو اول صبح یکی از سوالات رایج افراد بزرگسال محسوب می شود. اما چرا؟ دلیل آن نیز دلیل ساده ای می باشد این افراد به نسبت سایر افراد قرص و دارو بیشتری مصرف می کنند و همین امر موجب می شود تا بزاق دهان آنها در شب کمتر ترشح داشته باشد و بدیهی است که هر چه بزاق کمتر تولید شود میزان رطوبت دهان نیز پایین تر آمده و منجر به خشک شدن دهان و گلو خواهد شد.

همانطور که اشاره کردیم یکی از عوارض این نوع دارو ها که برای افسردگی و فشار خون استفاده می شود اختلال در سیستم ترشح بزاق می باشد. در واقع این دارو ها معمولاً برای بزگسالان تجویز می شود و به همین منظور اغلب افرادی که با این مشکل مواجه هستند از سن بالا برخوردار بوده و قرص های مختلف و متعددی استفاده می کنند.

 

 

علت خشکی دهان و گلو از نظر طب سنتی

مورد بعدی که قصد داریم در رابطه با علت خشکی دهان و گلو به آن اشاره داشته باشیم و آن را مورد بررسی قرار دهیم علت خشکی دهان و گلو از نظر طب سنتی می باشد. همانطور که در ابتدای مقاله نیز به این موضوع اشاره شد علت خشکی دهان و گلو علل مختلفی داشته و در بیشتر مواقع نیز امری طبیعی به شمار می رود. طب سنتی در این رابطه نظری متفاوت تر از دلایلی که تا به حال به آن پرداختیم داشته و این موضوع را به طبع  و مزاج فرد مربوط دانسته و توصیه هایی در این زمینه به افراد خواهد کرد تا به نوعی این موضوع را مدیریت و کنترل کنند.

اما در صورتی که بخواهیم یک نگاه کلی به توصیه هایی که متخصصین این طب به خشکی دهان دارند داشته باشیم، باید بگوییم در صورتی که ناحیه ای از بدن دچار خشکی شد باید رطوبت را به آن ناحیه برگردانیم. از آنجایی که رطوبت در بدن اگر درست تامین شود بر سایر نواحی بدن نیز تاثیر خواهد داشت، یکی از کار هایی که در این طب توصیه می شود چرب کردن کل بدن با استفاده از روغن های گیاهی و مخصوص می باشد. ناگفته نماند که استفاده از این روش جواب داده و می تواند رطوبت را بعد از چندین مرتبه انجام دادن این عمل به صورت کامل به بدن برگرداند.

سخن آخر

در آخر باید بگوییم که علت خشکی دهان و گلو علل مختلفی داشته و همین باعث می شود تا سوالات بیشماری نظیر؛ علت خشکی دهان و گلو در دوران کرونا، علت خشکی دهان و گلو در خواب، علت خشکی دهان و گلو در شب، علت خشکی دهان و گلو در بارداری، علت خشکی دهان و گلو اول صبح، علت خشکی دهان و گلو از نظر طب سنتی برای افراد ایجاد شود.

در این مقاله به صورت کوتاه، مختصر و مفید به تمامی سوالات رایج در رابطه با علت خشکی دهان و گلو پرداختیم و راهکار هایی نیز برای آن معرفی کردیم. اما توجه داشته باشید در صورتی که خشکی دهان و گلو شما مدت زمان زیادی به عنوان مثال به مدت 1 الی 2 هفته به طول انجامید، حتماً به پزشک متخصص مراجعه کنید و علت را بررسی کنید.

ادمین سایت

مقالات مرتبط

    لینک کوتاه: