اینستاگرام مشاوره رایگان

ضد آفتاب ویژه فصانوردان ساخته شد

دسته بندی :دانستنی ها 31 شهریور 1399 26

دانشمندان به تازگی نوعی ضد آفتاب برای مسافران فضایی ساخته اند که آنان را در برابر تشعشعات مضر نور خورشید محافظت می کند.
پژوهشگران با الهام از ضد آفتاب، نوعی محافظ در برابر اشعه های خطرناک برای فضانوردان ساخته اند.
دانشمندان دانشگاه نورث وسترن با ترکیب نوع جدیدی از ملانین حاوی سلنیوم نوعی ماده زیستی موسوم به (selenomelanin) تولید کردند که از بافت بدن انسان محافظت می کند.
محققان طی آزمایش در سلول هایی که حاوی این نوع ضدآفتاب بودند، پس از قرار گرفتن در معرض دوز خطرناکی از اشعه ها، نشانه هایی از ادامه چرخه طبیعی حیاتشان را طی کردند.
 آزمایش های دیگر نشان داد هنگامیکه سلول ها مواد غذایی مناسب را دریافت کنند، «سلنوملانین» به طور خودکار در بدن تولید می شود و به این ترتیب فضانوردان می توانند هنگام سفر به فضا محافظی برای بدنشان تولید کنند.
«ناتان جیانشی» رهبر این تحقیق می گوید: توجه روزافزون به سفرهای فضایی و نیاز به مواد زیستی که چند کاربردی هستند و از بدن انسان دربرابر اشعه های رادیواکتیو محافظت می کنند، سبب شده تحقیقات زیادی درباره پتانسیل های ملانین انجام شود. 
«وی کائو» یکی از همکاران ما در تحقیق پست دکتری خود متوجه شد ملانین حاوی سلنیوم قابلیت بهتری برای حفاظت در برابر اشعه ها دارد. 
ملانین در بیشتر ارگانیسم های موجود روی زمین  وجود دارد. هرچند این ماده به عنوان رنگدانه پوست و مو و چشمان مشهور است، اما از سلول ها در برابر اشعه های رادیواکتیویته نیز محافظت می کند.
منبع: پایگاه اطلاع رسانی دیلی میل

ادمین سایت

مقالات مرتبط

    لینک کوتاه: