اینستاگرام مشاوره رایگان

دلایل مختلف ایجاد خارش در بدن چیست؟

دسته بندی :پوست 24 دی 1399 72

دلایل مختلف ایجاد خارش در بدن چیست؟

بدن همه افراد در طول روز حداقل یک بار دچار خارش  می شود و ناخود آگاه و بدن توجه به این حالت از کنار آن می گذرند. مشکل از زمانی آغاز می شود که این خارش ادامه دار شود و باعث ایجاد علائم دیگر مانند: قرمزی و التهاب پوست و بثورات جلدی شود. در این حالا باید دنبال دلیل و درمان برای این مورد باشیم.

مهمترین علت خارش بدن چیست؟

همانطور که اشاره شد  خارش  ادامه دار و ناگهانی باید مورد توجه قرار گیرد. در این بخش به مهمترین دلایل ایجاد  خارش در بدن اشاره خواهیم کرد:

 1. خشکی پوست: افرادی که پوست خشک دارند بیشتر در معرض خارش های مزمن و مکرر پوست قرار دارند. این مورد به راحتی می تواند توسط کرم های مرطوب کننده مناسب درمان شود. ولی در صورت بی توجهی پوست را مستعد درماتیت خواهد کرد. از علائم پوست خشک می توان به: تیره و بنفش رنگ شدن پوست، ترک خوردن پوست، معمولا این پوست ها در قسمت های انتهایی بدن مانند: انگشتان کنده شده و دچار ترک می شوند.
 2. بیماری اگزما: این بیمار یکی از شایع ترین عوامل ایجاد کننده خارش  در بدن نوزادان است. این حالت باعث قرمزی پوست و خارش شدید آن می شود. دلیل ایجاد این بیماری هم خشکی موضعی به علت نشتی در پوست است. این بیماران معمولا مستعد عفونت ثانویه نیز در محل عارضه می باشند.
 3. ایجاد حساسیت یا آلرژی پوستی: از شایع ترین دلایل ایجاد خارش در پوست همین مورد می باشد. آلرژن عاملی است که پوست در اثر آن تحریک شده و به این ماده واکنش نشان داده و در بدن هیستامین تولید شده و آلرژی ایجاد می شود. این عامل آلرژن برای افراد مختلف متفاوت است ولی معمولا: لباس، پتها یا حیوانات خانگی، مواد شیمیایی، مواد بهداشتی بی کیفیت، و همچنین غذاهای ناسالم و مسموم، فلز نیکل هم باعث ایجاد آلرژی در بدن افراد مختلف می شود. معمولا بعد از ایجاد آلرژی ممکن است در اثر خارش جوشی در محل خارش ایجاد شود. و تنها راه رهایی از این مورد دوری از عوامل آلرژن است.

 

خارش دست

 

 1. کهیر زدن: این مورد در اثر آزاد شدن ماده هیستامین در بدن ایجاد می شود. هیستامین باعث گشادی موضعی عروق منطقه و ایجاد عارضه کهیر می شود. یکی از عوارض ایجاد کهیر در بدن ایجاد خارش  شدید در محل ایجاد می باشد. کهیر 2 نوع است: نوع حاد آن در اثر برخورد با آلرژن به سرعت ایجاد می شود و ممکن است به سرعت هم از بین برود. ولی کهیر نوع مزمن بسیار مشکل زا و عذاب آور است. ممکن است مدت های طولانی در بدن و پوست باقی بماند و  خارش های عذاب آور برای مدت طولانی ایجاد کند.
 2. حشرات: گزش و گاز گرفتگی حشرات هر دو ممکن است باعث قرمزی و خارش پوست شوند. م معمولا این حالت مدت زمان زیادی طول نخواهد کشید. از شایع ترین حشرات ایجاد کننده این حالت عبارتند از: پشه، عنکبوت، کنه و جرب.
 3. عوامل روانی: ممکن است ایجاد  خارش  در بدن در اثر آلرژن های فیزیکی نباشد، و منشاء روانی داشته باشد. برخی عوامل روانی باعث می شود که فرد احساس کند پوستش در حال حرکت و  خارش است. و اینگونه افکار باعث ایجاد شدید ترین نوع خارش ها در بدن شده تا آنجایی که ممکن است در اثر خاراندن بدن پوست به خونریزی بیفتد. از عوامل روانی ایجاد این عارضه می توان به : افسردگی، درگیری ذهنی و تنش ذهنی شدید، وسواس و اختلالات وسواس شدید نام برد.
 4. انگل ها: انواع انگل های پوستی و لارو آنها و همچنین تخم حشراتی که بر روی پوست تخم ریزی می کنند هم می تواند باعث ایجاد این عارضه در قسمت های مختلف بدن شود. انگل هایی مانند: کرم های گرد، حشرات، شپش و کنه، جرب، و انگل هایی که از راه آب پوست را سوراخ کرده و وارد بدن میشوند مانند دایرو فیلاریا همگی در درجاتی باعث ایجاد خارش پوست خواهند شد.
 5. انواع قارچ: بیماری های قارچی بیماری های عموما مزمنی هستند و در زمانی که  خارش طولانی مدت و بدون جواب به سایر درمان ها در بدن ایجاد شود باید نمونه برداری قارچی صورت پذیرد. معمولا این خارش در قسمت های مودار بدن با آلوپسی و ریزش مو همراه است. از مهمترین قارچ های ایجاد کننده این عارضه آلبیکنس است که باعث بیماری معروف پای ورزشکاران می شود.
 6. تعریق زیاد: این مورد که معمولا در فصول گرم سال اتفاق می افتد. باعث عرق سوز شدن در قسمت هایی از بدن و در نتیجه خارش آن قسمت ها خواهد شد. دوش گرفتن و رعایت بهداشت فردی از این عامل ممانعت به عمل خواهد آورد.
 7. اشعه آفتاب: آفتاب سوختگی نتیجه تابش آفتاب به صورت مستقیم بر پوست ما خواهد بود که در صورت شدید بودن باعث این عارضه و حتی کنده شدن پوست خواهد شد. برای جلوگیری از این موارد استفاده از کرم های ضد آفتاب معتبر ضروری است.
 8. ادویه و غذا های تند: معمولا این غذا ها در بدن بسیاری از افراد نقش آلرژن را داشته و بلافاصله بعد از جذب از دستگاه گوارش تظاهرات پوستی خود را ایجاد می کنند. که این علائم از سدس تا خفیف می تواند متفاوت باشد.

 

خارش صورت

 

خارش بدن نشانه چیست؟

این عارضه در صورت تشدید و ادامه دار بودن ممکن است نشانه بیماری های زیر باشد:

 1. مشکل کلیوی: 40 درصد بیماران کلیوی دارای خارش شدید در بدن هستند. معمولا این افراد بیماری مزمن کلیوی دارند. این نشانه در افرادی که دیالیز می شوند نیز دیده شده است. و حتی در برخی افراد از شدت این عارضه از خواب بیدار میشوند. دلیل این عامل هنوز به صورت دقیق مشخص نشده، ولی ممکن است به دلیل باقی ماندن سموم در بدن ایجاد شده باشد.
 2. نارسایی کبدی: محققان به این نتیجه رسیده اند که خارش پوست شدید، مکرر و بدون علت بدن می تواند نشانه بیماری خاموش کبدی باشد. و سموم صفراوی به علت دفع نشدن باعث ایجاد این عارضه شوند.
 3. بیماری درماتو فیزیک: در این بیماری با کوچکترین برخورد بدن با جایی یا قسمتی از بدن پوست دچار التهاب و قرمزی شدید و ایجاد خارش خواهد شد. این قرمزی و التهاب معمولا 30 دقیقه در پوست باقی می ماند. دلیل این بیماری نامشخص است. ولی ممکن است در اثر حساس شدن بیش از حد پوست در برخورد با آلرژن ها و استفاده بیش از حد از برخی داروها و همچنین مصرف کرم های بهداشتی بی کیفیت ایجاد شود.
 4. نوروپاتی یا بیماری نخاعی: خارش های بدون پایان و تسکین در یک یا دو طرف بدن بدون ایجاد جوش و قرمزی در ناحیه ممکن است نشانه بیماری مزمن نخاعی باشد که بیماری بسیار جدی است. این عارضه معمولا با هیچ نوع خاراندی رفع نمی شود زیرا که منشاء عصبی دارد.
 5. سلیاک: ایجاد زخم و تاول به صورت دوره ای بر روی زانو و پوست و ایجاد خارش ممکن است نشانه ای از این بیماری باشد. این موارد به علت تولید هیستامین ایجاد می شود که در اثر خوردن گلوتن تولید می شود. در صورت عدم توجه ممکن است خطرناک شود.
 6. از دیگر بیماری هایی که ممکن است این عارضه نشانه زودرسی از این بیماری ها باشد می توان به: سرطان پستان، لنفوم و اختلالات غده تیروئید نام برد. همچنین بعد از یائسگی هم بدن بیشتر مستعد این مورد خواهد بود.
 7. وجود عفونت در بدن: گاهی اوقات وجود خارش بدون دلیل در بدن می تواند نشانه عفونت مخفی و یا شروع عفونت در همان ناحیه باشد.

 

درمان خارش بدن چیست؟

برای درمان این مورد معمولا افراد  به پزشک مراجعه نمی کنند. و معمولا هم بسیاری از این مورد ها هم با درمان خانگی ساده و تحمل و حتی با کمی خاراندن محل رفع می شود. از درمان های خانگی معمول می توان به استفاده از آب سرد در محل نام برد. اما اگر موارد زیر رخ دهد باید به پزشک مراجعه کنید: خارش شدید و غیر قابل تحمل باشد. برای مدت طولانی باقی بماند. مکررا تکرار شود و برگردد. همراه با سیار علائم بیماری باشد. مانند: زردی و قرمزی و تورم پوست. همراه با سوزش شدید و بی دلیل باشد. همراه با تشنگی و کاهش وزن باشد. در صورت مشاهده این موارد باید به بیماری جدی شک کرد و به پزشک مراجعه کرد. امروزه علاوه بر درمان سیستمیک و دارویی خارش پوست از درمان های لوکال یا همان کرم های پوستی  هم برای تسکین این مورد استفاده می شود. که بسیار هم مفید و کاربردی می باشد. البته که این کرم ها باید از کیفیت مناسب برخوردار باشند در غیر این صورت خود این محصولات نقش آلرژن را بازی خواهند کرد.

 

خارش پوست

 

امروزه کرم های موضعی مناسبی برای درمان خارش تولید شده است که معمولا حاوی کورتیکواستروئید های ضعیفی هستند که موثر می باشند. ولی برای پیشگیری از این موارد هم کرم های مرطوب کننده پوست برای پیشگیری از خشکی پوست و یا کرم های ضد آفتاب برای جلوگیری از آفتاب سوختگی وجود دارد. و همواره پیشگیری هزینه کمتری از درمان دارد. این موارد به شرطی موثر است که خود این ترکیبات به علت بی کیفیت بودن عاملی برای ایجاد خارش نشود. که دراین صورت مشکل اساسی پیش آمده و ممکن است باعث ایجاد حساسیت شدش گردد. مکررا تذکر داده شده که برای استفاده از مواد بهداشتی و سلامت پوست و مو از برند های مطرح و محل های فروش معتبر خرید کنید.

ادمین سایت

مقالات مرتبط

  لینک کوتاه: