اینستاگرام مشاوره رایگان

دردسری به نام “اشتباه در انتخاب شامپو”

دسته بندی :مو 18 فروردین 1398 27

یکی از دلایل اصلی وجود اشتباهات متعدد در بکار گیری و نحوه مصرف شامپو و کاندیشنر در بین عامه مردم این است که ما معمولا استفاده از این مواد را در سنین ابتدایی و به صورتی بسیار عادی آغاز می نمائیم و تقریبا اکثر ما هیچگونه آموزشی برای این امر ندیده و فکر می کنیم رویه درستی را بکار می گیریم در حالیکه در بسیاری از موارد ممکن است کاملا رویه غلط را انتخاب نموده و به تکرار این اشتباه نیز اهتمام ورزیم.

گاهی نمی دانیم کاری را که انجام می دهیم اشتباه است در جهت اصلاح و تغییر آن نیز بر نمی آئیم. حال فکر کنید سالیان سال موهای بلند داشته اید و احتمالا روشهای صحیح شستشو و یا نگهداری آن را آموخته اید و به یک باره تصمیم به کوتاه نمودن موهایتان گرفته و آنها را اصلاح می نمائید. بی شک روشهای قبلی که مختص موهای بلند بوده است دیگر کارآیی لازم را برای موهای کوتاه تان ندارد و باید تا حد ممکن تغییر یابد. ولی سوال اینجاست که چند درصد ما اقدام به یاد گیری و پرسش در این خصوص نموده و یا اصلا پس از پرسش آنها را بکار می بندیم. آیا در کودکی والدینتان به شما گفته اند که برای شستشوی سر به چه مقدار شامپو نیاز دارید و …؟

 

 

 

اولین مرحله در سلامت موی سر، حفظ تمیزی آن است. این بدان معنی است که انتخاب شامپوی مناسب و استفاده از مقادیر صحیح آن نقشی اساسی دارد. اکثر شامپو های عمومی موجود درسطح بازار برای موهای نرمال و خشک یا نرمال و چرب طراحی شده اند؛ ما باید بدانیم که چگونه شامپوی خود را انتخاب نمائیم.

 

 

آیامی دانید موهایتان خشک، چرب یا طبیعی است؟

بهترین راه برای اینکه بدانید موهایتان نیازمند کدام یک از انواع شامپو هاست بکار گیری تست اسپری است. در این روش از یک بطری اسپری دار حاوی آب که معمولا در آرایشگاهها کاربرد دارد استفاده می کنیم.

روش تست اسپری:

در زمانیکه موهایتان کاملا خشک است با مقداری آب موهایتان را مرطوب (آب را اسپری ) نمائید. ببینید آیا آب به سرعت و بی درنگ جذب می شود و یا اینکه همانند یک دانه تسبیح قبل از اینکه جذب گردد بر روی سطح مویتان به پائین سر می خورد؟

  • اگر آب بر روی تار موهایتان به سرعت جذب شود شما نیازمند استفاده از یک شامپوی نرمال تا خشک هستید زیرا موهای شما نیازمند رطوب اضافی و مناسبی است که معمولا این نوع از شامپوها به علت دارا بودن مواد خاص رطوبت دهنده برای موهایتان به ارمغان خواهند آورد.
  • اگر آب بر روی سطح تار موهایتان سر بخورد شما نیازمند استفاده از یک شامپو برای موهای نرمال تا چرب هستید. این روش یکی از راحتترین و آسان ترین روشهای سنجش نوع مو و یا انتخاب شامپوی مناسب برای موهایتان بشمار می رود.

این تست در واقع بیان گر تخلخل و خلل و فرج موجود بر روی سطح موی هر فرد است. در جذب سریع آب، خلل و فرج زیاد مو که ناشی از خشکی آن بوده، موجب بروز چنین واکنشی شده است در حالیکه در سر خوردن قطره آب، روغن موجود بر روی سطح مو موجب سر خوردن آب بروی سطح تارهای مو می گردد.

 

موی نرمال و معمولی:

موی شما در صورتی نرمال و معمولی است که در پایان یک روز به همان حالتی باشد که در ابتدای صبح بوده است. اگر اینچنین بود شما می توانید هر نوع شامپویی را انتخاب نمائید. شامپوی موهای نرمال شامپویی ملایم بوده و موجب برداشت بیش از حد چربی طبیعی لازم برای مو و پوست کف سر نمی گردد. چنین شامپویی دارای اسیدیته یا PH هماهنگ و سازگار با پوست سر بوده و موجب خشکی مو و پوست کف سر نمی شود. معمولا موهای نرمال و طبیعی نیاز به استحمام و شستشوی دو بار در هفته را دارند.

موهای چرب:

دلیل اصلی وجود موهای چرب عملکرد غیر طبیعی غدد چربی موجود در کف سر به نام غدد سباسه است. یک موی چرب اغلب نیازمند یک یا چند روز در هفته، شستشوی بیشتر نسبت به موهای نرمال است تا موها ظاهری چرب نداشته باشند.

بهترین راه برای رهایی از چربی بیش از حد موهایتان، انتخاب شامپوهایی است که دارای مواد اولیه گیاهی تنظیم کننده ترشح چربی بر روی کف سرمی باشند. از این دست مواد می توان به گزنه و تی تری اویل (روغن درخت چای) و نعناع فلفلی و ترکیبات منتول دار دیگر اشاره نمود. چنین شامپوهایی به ملایمت چربی موی سر رابه حالت تعادل باز می گردانند.

 

 

 

موهای خشک:

اگر کف سرتان تمایل به خشک و سفت بودن داشته و در ناحیه سر خارش را احساس نمودید و این خارش بخصوص پس از شامپو نمودن و خشک کردن مو تشدید شود، شما کف سر خشک دارید.

خشکی پوست کف سرمعمولا به سبب کمبود و یا نبود چربی طبیعی ایجاد می گردد. بنا بر این بهترین کار برای شما که مو و کف سر خشک دارید استفاده از یک شامپوی حاوی مواد مرطوب کننده است. چنین شامپوهایی به مو و کف سر خشکتان رطوبت لازم را می بخشد. اگر موی خشک دارید لازم است پس از شامپو نمودن از یک حالت دهنده ای که بر روی سرتان باقی بماند و نیازی به شستشو نیز نداشته باشد، همانند سرمهای کاندیشنر استفاده نمائید.

factor

مقالات مرتبط

    لینک کوتاه: