اینستاگرام مشاوره رایگان

دئودرانت چیست؟

دسته بندی :پوست 10 اردیبهشت 1399 198

دئودرانت چیست؟

از دیرباز رفع بوی بد بدن مورد توجه افراد بوده و به دنبال کاهش و یا از بین بردن آن بودند. یکی از مهمترین عواملی که باعث ایجاد این بوی بد می شود عرق کرن و تعریق زیاد است. این تعریق در فصل های گرم سال بیشتر و در برخی مشاغل با توجه به ذات شغل زیادتر اتفاق می افتد. اولین بار دئودورانت ها که به صورت مام تولید شده بودند در سال 1888 به بازار عرضه شدند. و قبل از آن مردم برا ی رفع این مشکل از پد های خوشبو کننده برای زیربغل خود استفاده می کردند. امروزه ساخت  دئودورانت ها و ضد تعریق ها صنعت مستقل از محصولات بهداشتی را به خود تخصیص داده است.

ضد تعریق چیست؟

معمولا ضد تعریق ها با  دئودورانت ها اشتباه گرفته می شوند یا هر دو را یک محصول و با یک کاربرد به حساب می آورند. در صورتی که این طور نمی باشد. ضد تعریق ها علاوه بر از بین بردن بوی بد بدن از تعریق غده های بدن نیز با مکانیسم خاصی که در ترکیبات خود دارند جلوگیری می کنند. ولی  دئودورانت ها بیشتر خاصیت ضد باکتری داشته و از بوی بد بدن ممانعت به عمل می آورند.

 

 

مشهورترین ماده ضد تعریق دنیا  موجود در  دئودورانت ها آلومینیوم کلروهیدرات چیست؟

این ماده شیمیایی  که مشهورترین ماده ضد تعریق دنیا می باشد. منشاء طبیعی داشته و در سنگها یافت می شود. مشهورترین و پرکاربردترین ماده ضد تعریق دنیا می باشد. و حتی در داروهایی که افراد دارای بیماری تعریق زیاد هستند مورد استفاده قرار میگیرد. مکانیسم عمل این ماده به طوری است که مانع فعالیت غده های عرق و حرکت عرق به سمت پوست می شود. این ماده برای کنترل عرق در فصول گرم سال و افرادی که زیاد عرق می کنند بسیار مناسب است و در تمام دنیا بطور مداوم مورد استفاده قرار می گیرد.

چه زمانی بهتر است از  دئودورانت ها استفاده کنیم و چه زمانی از ضد تعریق ها؟

همانطور که به مکانیسم هر دو مورد اشاره شد از  دئودورانت ها برای مصارف روزمره و برای زمانی که لباس گشاد می پوشیم می توانیم استفاده کنیم. ولی از ضد عرق بعد  از تعریق به هیچ وجه نباید استفاده کنیم چون باعث ایجاد بویی چند برابر شدیدتر از بوی بدن خواهد شد. به همین دلیل از ضد تعریق ها باید زمانی که می خواهید به یک مهمانی و مراسم خاص بروید بعد از استحمام و خشک کردن زیربغل خود استفاده کنید تا مانع تعریق بدن شود. ضد تعریق ها بعد از عرق کردن بدن هیچ تاثیری نخواهند داشت. همچنین در استفاده از هر کدام از این محصولات به ویژه  دئودورانت ها سعی کنید پوست ناحیه مورد استفاده خراشیده و زخم نباشد پون باعث سوزش و جذب مواد شیمیایی به درون بدن خواهد شد.

 

 

 چه تفاوتی میان رول مام و  دئودورانت ها وجود دارد؟

عرق کردن در افراد با احساس مرطوب شدن زیر بغل شروع و سپس تعریق صورت گرفته و در برخی افراد حتی این خیسی در لباس هم مشخص می شود. که علاوه بر بوی بد باعث حس ناخوشایند و کاهش اعتماد به نفس افراد خواهد شد.  دئودورانت ها معمولا افرادی باید استفاده کنند که میزان تعریق بدن آنها زیاد نیست و زیر لباس به بیرون نفوذ پیدا نمی کند. و تنها از بوی بد بدن رنج می برند این محصولات به صورت پودری و اسپری بوده و به صورت روزانه می توان استفاده کرد. ولی مام به صورت غلتکی و ژله ای بوده و باید در قسمت زیر بغل کشیده شود. این مواد معمولا برای افرادی که تعریق بیش از اندازه دارند کاربردی تر هستند. پس هنگام خرید بهتر است که به نوع محصول و برند مناسب توجه کنیم. پیشنهاد ما استفاده از مام رول ضد تعریق لامینین که دارای ترکیبات مناسب و موثر است می باشد.

کرم های ضد تعریق و مقایسه آنها با  دئودورانت ها

این کرم ها عملکردی مشابه  دئودورانت ها دارند ولی در سایر قسمت های بدن. برخی افراد علاوه بر تعریق در زیر بغل در قسمت صورت و دست هم دچار تعریق زیاد و شدید می شوند. به طوری که در جمع و اجتماعات یا خود مایل به ظاهر شدن نیستند به علت کاهش اعتماد به نفس یا سایر افراد با دیدن تعریق صورت و بعد از دست دادن حس بدی خواهند داشت که به خود فرد نیز منتقل خواهد شد. این کرم ها برای این افراد بسیار مهم و کاربردی هستند. البته افرادی که دچار چنین مشکلاتی هستند باید حتما به پزشک مراجعه کنند چون ممکن است این تعریق بیش از حد ناشی از مشکلات قلبی و عروقی و یا هورمونی باشد. البته استرس هم در بعضی افراد باعث ایجاد تعریق شدید می شود. فردی که دارای این مشکل است معمولا بعد از مراجعه به پزشک با تجویز کرم ضد تعریق کف دست مواجه خواهد شد. البته برخلاف نام این کرم آن را در تمام قسمت های بدن میتوان استفاده کرد. در ترکیبات  بهترین کرم ضد تعریق حاوی آلومینیوم هیدروکلراید می باشد مانند:  دئودورانت ها و عملکردی مشابه داشته و باعث کاهش تعریق می شوند. این کرم ها تا زمانی که بر روی پوست محل هستند خاصیت ضد تعریقی خود را دارند. روش استفاده از این کرم ها به این صورت است که در هنگام خواب دستان یا پوست محل مورد نظر کاملا شستشو داده شده و خشک شود، سپس از کرم در محل استفاده شده و کاملا ماساژ داده شود تا به عمق پوست نفوذ کند. سپس خواهید دید که تاثیر بسیار مناسبی بر روی تعریق دارد. البته در انتخاب کرم های ضد تعریق هم باید دقت فراوان داشته باشید زیرا همواره افراد سودجو با تشویق مردم  به خرید جنس ارزان و بی کیفیت سلامت مردم را به خطر می اندازند. کرم ضد تعریق دئودرانت لامینین یکی از محصولاتی است که در این خصوص می توان کاملا به آن اعتماد کرد و نتیجه گرفت.

 

 

 

عوارض استفاده از دئودورانت ها و محصولات ضد تعریق

عوارضی که در این قسمت به آن اشاره خواهیم کرد معمولا مربوط به دئودورانت ها با ترکیبات قدیم بوده و بیشتر به منظور اطلاع رسانی خدمتتان ارائه می شود. این عوارض عموما در افراد با بیماری زمینه ای و عدم استفاده درست ایجاد می شود. و این نکته که تمام مواد شیمیایی بهداشتی دارای درجاتی از عوارض هستند.

  1. بیماری آلزایمر: تحقیقات نشان داده که دئودورانت ها یی که حاوی جوش شیرین هستند بیشتر باعث این مورد خواهند شد. و به همین دلیل استفاده از این ماده در محصولات محدود شده است.
  2. افرادی که دچار مشکلات هورمونی هستند در صورتی که برای مدت زمان زیاد از این دئودورانت ها استفاده کنند ممکن است دچار سرطان شوند البته در بانوان سرطان سینه شایع تر است. البته در این خصوص چیزی ثابت نشده و احتیاج به مطالعات بیشتر دارد. البته تداخلات هورمون استروژن بیشتر تاثیر را در این خصوص دارد.
  3. تشدید بیماری های کلیوی: افرادی که دیالیز می شوند باید در استفاده از این مواد و سایر محصولات بهداشتی احتیاط کنند و با مشاوره پزشک شروع به مصرف این مواد کنند.
  4. واکنش آلرژیک: این واکنش در مورد تمام مواد ممکن است ایجاد شود. و بسته به ژنتیک و نوع پوست افراد ممکن است این واکنش اتفاق بیفتد. البته این واکنش معمولا لوکال بوده و تنها در محل استفاده این مواد ایجاد می شود.
  5. تیره شدن و تغییر رنگ در محل استفاده دئودورانت ها: این حالت معمولا زمانی اتفاق می افتد که از محصولات غیر استاندارد با ترکیبات قدیمی و یا نامناسب استفاده شود. و این اتفاق در صورت استفاده از برند های مناسب و معتبر با ترکیبات شیمیایی جدید معمولا اتفاق نخواهد افتاد.

نکته: بیشتر عوارض اشاره شده توسط ماده ای به نام پارابن که در ترکیب دئودورانت ها وجود دارد ایجاد می شود. پس این نکته ضروری است که قبل از خرید محصولات از ترکیب آنها اطلاع داشته باشیم و از برند مناسب و با کیفیت خرید کنیم. تا در طولانی مدت و کوتاه مدت دچار مشکلات پوستی نشویم.

 

انواع دئودورانت ها با تفکیک جنسیت

امروزه برخی از برند های معتبر تولید این محصولات با عنایت به تفاوت هورمونی مردان و زنان و همچنین در نظر گرفتن نوع پوشش و مشاغل زنان و مردان و تفاوت های آناتومیکی بدن، اقدام به تولید محصولات متفاوت برای مردان و زنان کرده اند که علاوه بر تاثیر گذاری بالا باعث کاهش عوارض به طور چشمگیری نیز شده است. این تفکیک امروزه علاوه بر دئودورانت ها  در کرم های ضد تعریق و مام ها هم وجود دارد که نشان از اهمیت این موضوع دارد.

 

در انتها

ترکیبات محصولات بهداشتی همواره در طول زمان به سمت بهبودی و سلامت افراد و کاهش عوارض پیش می روند. و در این مسیر برند های معتبر همواره پیش قدم هستند. ترکیب های جدید در دئودورانت ها و سایر محصولات بهداشتی علاوه بر افزایش تاثیر گذاری و موثر بودن دارای عوارض کمتر نیز هستند. همانطور که بار ها اشاره شده برای استفاده و خرید محصولات بهداشتی باید در انتخاب برند و محل خرید دقت کامل داشته باشیم. زیرا سلامتی یکی از مواردی است که به سختی جایگزین می شود. محصولاتی که در این مقاله به آن اشاره شده همگی دارای جدیدترین ترکیبات جهان بوده و دارای کمترین عوارض جانبی می باشند. و همچنین دارای  یکی از جدیدترین ویژگی محصولات  بهداشتی یعنی تفکیک محصولات بر اساس جنسیت نیز هستند.

ادمین سایت

مقالات مرتبط

    لینک کوتاه: