اینستاگرام مشاوره رایگان

حرارت مستقیم و طولانی مدت بر بدن چه عوارضی دارد؟

دسته بندی :پوست 28 دی 1398 46

مقدمه:

سرطان یکی از بیماری هایی است که سالهاست نسل بشریت  را درگیر کرده و یکی از بزرگترین عوامل مرگ و میر انسان ها در سال های اخیر می باشد. از انواع سرطان اخیرا طبق آمار ها سرطان پوست تبدیل به یکی از شایعترین سرطانها در سال های اخیر شده است. 40 درصد از سرطان های ایجاد شده در جهان مربوط به سرطان پوست می باشد. و این روند با سرعت سرسام آوری رو به افزایش است. حرارت مستقیم و طولانی مدت بر بدن یکی از عوامل ایجاد کننده سرطان پوست می باشد. عامل سرطان پوست باید شناسایی و برای رفع آن اقدام شود.

 

سرطان پوست و عامل سرطان پوست و آیا حرارت مستقیم و طولانی مدت بر بدن می تواند عامل تشدید کننده باشد؟

همانطور که میدانید سرطان ناشی از رشد و تکثیر بی رویه سلول های بدن و حمله کردن این سلول ها به سلول های سالم و سایر قسمت های بدن است. حال اینکه این سلول ها در کدام قسمت بدن ایجاد شوند باعث ایجاد سرطان در همان قسمت میشوند. سرطان پوست امروزه به دلیل هوای آلوده، حرارت مستقیم و طولانی مدت بر بدن  و انواع مواد شیمیایی شیوع زیادی پیدا کرده است. از مهمترین عوامل ایجاد کننده سرطان پوست می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. داشتن پوست روشن: ملانین رنگدانه ایجاد کننده رنگ پوست میباشد. در پوست روشن مقدار این رنگدانه نسبت به پوست های تیره کمتر است. ملانین همچنین به عنوان سدی در برابر اشعه ماوراء بنفش نیز به حساب می آید. افرادی که پوست روشن دارند به علت داشتن ملانین کمتر در پوست بیشتر در معرض سرطان پوست یا ملانوما قرار دارند.البته این به آن معنا نیست که افراد رنگین پوست دچار سرطان پوست نمی شوند. این افراد کمتر دچار می شوند. ولی شدت این سرطان در افراد رنگین پوست بالاست. و معمولا بدخیم است.
 2. افراد با موی قرمز: افرادی دارای موی قرمز هستند که در بدن آنها جهش ژنتیکی خاصی اتفاق افتاده باشد. تحقیقات نشان داده است که بدن این افراد نسبت به حرارت مستقیم و طولانی مدت بر بدن حساس تر بوده. و بیشتر به انواع سرطان از جمله سرطان پوست مبتلا می شوند.
 3. افرادی که در ارتفاع بالا زندگی می کنند: این افراد به چند دلیل در معرض ابتلا به سرطان پوست قرار دارند. اولین مورد اینکه پرتو فرابنفش نور خورشید در این مناطق شدیدتر است. همچنین هوا در این مناطق رقیق تر بوده و پرتو مذکور را کمتر جذب می کند. در این مناطق درصد ابتلای افراد به ملانوما بیشتر از سایر مناطق است.
 4. افرادی که سفر های هوایی مکرر دارند: ابتلا به سرطان پوست در بین خلبانان و مهمانداران هواپیما 2 برابر افراد عادی می باشد. زیرا در ارتفاع بالا میزان پرتو ماوراء بنفش خورشید بیشتر است. به ویژه در ارتفاع بالای 3000 پا که این تابش و اشعه 15درصد شدیدتر خواهد بود.
 5. ساعات بالای رانندگی: رانندگان هم به علت اینکه به صورت مکرر در معرض تابش نور آفتاب قرار دارند نیز بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پوست قرار دارند. به همین خاطر باید از شیشه های محافظ اشعه فرابنفش استفاده کنند.
 6. برخورد مکرر با مواد شیمیایی: برخورد مکرر با مواد شیمیایی که در برخی شغل ها معمول است ریسک ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد. موادی مانند: آرسنیک از جمله این مواد هستند. حرارت مستقیم و طولانی مدت بر بدن همراه برخورد مکرر با مواد شیمیایی در محیط کار ابتلاء به این نوع سرطان را چندین برابر می کند.
 7. استفاده از مواد بهداشتی و آرایشی بی کیفیت: یکی از دلایل اینکه آمار ابتلا به این نوع سرطان رو به گسترش است استفاده مردم از مواد شیمیایی بهداشتی آرایشی پوست و مو به ویژه نوع بی کیفیت آن است. آمارها نشان می دهد برزو سرطان پوست در بانوان نسبت آقایان بسیار بیشتر است و آن به دلیل استفاده بیشتر از مواد آرایشی و بهداشتی پوست است.
 8. برنزه کردن پوست: تیره کردن رنگ پوست یا به اصطلاح برنزه کردن آن چه به صورت طبیعی یعنی زیر نور آفتاب باشد و چه با استفاده از دستگاه سولاریوم باشد به علت حرارت مستقیم و طولانی مدت بر بدن خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش خواهد داد. البته استفاده از کرم های مناسب و با کیفیت ضد آفتاب و برنزه کننده در جلوگیری از این مشکل بسیار موثر خواهد بود.
 9. افراد نزدیک به خط استوا: آمار ها نشان می دهد این افراد به دلیل حرارت مستقیم و طولانی مدت بر بدن که ناشی از تابش زیاد نور خورشید است بیشتر به سرطان پوست مبتلا می شوند.
 10. افراد دارای ضعف سیستم ایمنی: افراد دارای بیماری های مزمن، افراد مبتلا به بیماری های اتوایمیون، و افراد مبتلا به نوع دیگر سرطان و ایدز بیشتر در خطر ابتلا به پوست قرار دارند. افرادی که شیمی درمانی و پرتو درمانی می شوند نیز در شرایط مشابهی قرار دارند.
 11. افراد با سن بالا: با بالا رفتن سن تولید ملانین و کلاژن پوست دچار اختلال می شود و پوست نسبت به تابش آفتاب و سایر موارد ضعیف تر شده و خطر ابتلا بالا می رود.
 12. آلودگی هوا: آمار ها نشان داده است که افرادی که در شهرهایی زندگی میکنند که آلودگی هوا در آن شهرها بالاست بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پوست قرار دارند. حرارت مستقیم و طولانی مدت بر بدن بر اثر تابش آفتاب در طول روز ادامه خواهد یافت و با آلودگی هوا این مورد شدیدتر نیز خواهد شد. آرسنیک و سرب یکی از موادی است که آمار ابتلا به این سرطان با این مواد رابطه مستقیم دارد.
 13. افراد دارای بیماری مزمن پوستی: افرادی که مبتلا به بیماری هایی مانند: لوپوس ، لیکن، پلان مخاطی، اگزما و حتی جوش و زگیل طولانی مدت باشند درصد و ریسک ابتلا بالا خواهد رفت.
 14. مهمترین عامل ایجاد سرطان پوست نور خورشید می باشد. قرار گرفتن پوست بدون محافظ در هر فصلی به علت اشعه یو وی موجود در نور خورشید خطرناک است. حرارت مستقیم و طولانی مدت بر بدن که ممکن است با تابش نور خورشید ایجاد شود ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد.

 

 

روش های پیشگیری از ابتلا به سرطان پوست و نحوه مراقبت پوست از حرارت مستقیم و طولانی مدت بر بدن:

 1. کمتر در معرض نور آفتاب قرار بگیرید به ویژه در ساعات اوج تابش نور خورشید یعنی در ساعات 10 صبح الی 4 بعد از ظهر.
 2. استفاده از عینک آفتابی هم در روزهای آفتابی و هم در روزهای برفی: پوست زیر چشم بسیار ضعیف و در معرض آسیب قرار دارد با استفاده از عینک آفتابی از این مورد ممانعت به عمل می آید.
 3. استفاده از کرم ضد آفتاب با حداقل درجه SPF30 البته این کرم باید از برند معتبر و شناخته شده باشد.
 4. استفاده از کلاه لبه دار در مشاغلی که در محیط باز است و در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار دارند. حرارت مستقیم و طولانی مدت بر بدن این افراد مهمترین عامل ایجاد سرطان پوست می باشد.
 5. محافظت پوست افرادی که در محیطی سرد مشغول به کار هستند و به صورت مقطعی و مکرر در معرض حرارت شدید قرار می گیرند. مانند: تعمیرگاه ها
 6. عدم استعمال دخانیات: قلیان و سیگار و مواد دخانی یکی از دلایل سرطان در بیشتر قسمتهای بدن از جمله پوست می باشد. عدم استفاده از این مواد باعث کاهش ریسک ابتلا به این نوع سرطان نیز خواهد شد.
 7. هر گونه تغییری در رنگ و شکل خال ها و زگیل های بدن خود مشاهده کردید سریعا به پزشک کعالج مراجعه کنید.

 

 

درمان قطعی سرطان پوست که توسط حرارت مستقیم و طولانی مدت بر بدن ایجاد شده : 

حرارت مستقیم و طولانی مدت بر بدن  باعث ایجاد سرطان پوست خواهد شد. ولی تشخیص اینکه این سرطان تا چه حدی پیشرفت کرده و به چه نوع درمانی نیاز دارد به تشخیص پزشک بستگی دارد. سرطان پوست از معدود سرطان هایی است که  به طور قطع درمان کرد این درمان وابسته به زمان تشخیص و نوع سرطان متفاوت خواهد بود.  درمان قطعی سرطان پوست جراحی می باشد ولی جراحی چه زمانی لازم خواهد بود:

 

 1. زمانی لازم خواهد شد که این بیمار از حالت لوکال خارج شده و قسمت های بزرگتری را در بر بگیرد.
 2. ضایعه عمیق شده باشد. یعنی سرطان پوست به قسمت های عمقی پوست نفوذ کرده باشد.
 3. اگر در قسمتی از بدن ملانوما ایجاد شده و درمان شود ولی بعد از مدتی دوباره عود کند باید حتما از روش درمان جراحی استفاده شود.

 

نکته: درمان قطعی سرطان پوست جراحی می باشد، ولی ریکاوری و ترمیم بعد از جراحی نیز بسیار مهم است. برای این منظور استفاده از کرم های ترمیم کننده پوست را محققان و پزشکان پیشنهاد می کنند.

 در انتها:

حرارت مستقیم و طولانی مدت بر بدن  یکی از مهمترین عوامل ایجاد سرطان پوست می باشد. حال این گرما از طریق نور آفتاب باشد و یا در اثر یک منبع ایجاد حرارت مانند بخاری باشد. اما مهمترین مسئله این میباشد که اگر پوست به صورت محافظت نشده در معرض نور خورشید و گرما و حتی سرما قرار بگیرد ریسک مبتلا شدن بالا خواهد رفت. استفاده از یک کرم  ضد آفتاب با کیفیت و از برند مناسب بسیار در پیشگیری از سرطان پوست موثر خواهد بود. پوست صورت از جمله قسمت هایی از بدن می باشد که همواره در معرض آسیب نور آفتاب قرار دارد و به دلیل اینکه پوست این ناحیه نازک و حساس می باشد به همین دلیل استفاده از کرم آفتاب مناسب ضروری است. شغل افراد هم در این روند تاثیر دارد و افراد نیز باید با تشخیص نوع نیاز خود و محیط اطراف از موارد پیشگیری بهره مند شوند.

ادمین سایت

مقالات مرتبط

  لینک کوتاه: