اینستاگرام مشاوره رایگان

عوارض آلودگی هوا بر بدن

دسته بندی :دانستنی ها 13 دی 1399 30

عوارض آلودگی هوا بر بدن

در این مقاله قصد داریم تا به آلودگی هوا و عوارض آن بپردازیم و اطلاعاتی در این زمینه خدمت شما عزیزان ارائه دهیم. در ابتدا باید بگوییم به مطالب مرتبط با آلودگی هوا نظیر عوارض آلودگی هوا بر بدن، سردرد های آلودگی هوا، سردرد به علت آلودگی هوا، رفع عوارض آلودگی هوا و عوارض آلودگی هوا بر روی پوست خواهیم پرداخت و توضیحاتی در رابطه با هرکدام خدمت شما ارائه خواهیم کرد.

نکته ی دیگری که در رابطه با آلودگی هوا و به صورت کلی در رابطه با عوارض آلودگی هوا می توان به بروز مشکلاتی نظیر سوزش و تنگی نفس، احساس خستگی و کمبود خواب، بروز بیش فعالی در کودکان، ایجاد اختلالاتی نظیر افسردگی و پرخاشگری در فرد و …. اشاره داشت. در ادامه سعی داریم تا به این موارد نیز اشاره داشته باشیم و آن ها را نیز مورد بررسی قرار دهیم.

عوارض آلودگی هوا بر بدن

همانطور که اشاره کردیم آلودگی هوا موجب بروز یکسری عارضه و مشکل در بدن می شود و این امر می تواند خطرات جانی برای فرد به دنبال داشته باشد. یکی از عوارض آلودگی هوا بر بدن می تواند در غالب سقط جنین خود را نشان دهد. همانطور که مستحضر هستید یکی از عوامل تاثیر گذار بر آلودگی هوا تولید آلودگی خارج شدن از اگزوز ماشین ها می باشد.

ماشین ها موادی مانند سرب را از خود انتشار داده و در فصولی که دمای هوا تا حد قابل توجهی پایین می آید آلودگی در هوا معلق شده و با انباشته شدن و اضافه شدن این حجم از آلودگی ها هوا به حد ناسالم و خطرناک می رسد. مقدار سربی که در هوا موجود است موجب بروز بیماری ها و مشکلات متعددی خواهد شد یکی از این مشکلات می تواند بروز نقص یا معلولیت در نوزاد شود و در برخی از موارد می تواند موجب سقط جنین شود. مواردی که خدمت شما عرض شد تنها بخشی از عوارض آلودگی هوا به شمار رفته و در واقع این معضل مشکلات زیادی را با خود به همراه خواهد داشت.

یکی دیگر از عوارض آلودگی هوا بر بدن کمبود اکسیژن بوده و  در نتیجه آن پرخاشگری، افسردگی و بی حوصلگی در فرد ایجاد می شود. به صورت کلی زمانی که اکسیژن کافی به مغز نرسد بدن انسان به صورت کاملاً طبیعی واکنش هایی را  از خود نشان خواهد داد. این واکنش ها شامل مواردی که به آنها اشاره شد مانند پرخاشگری، افسردگی و بی حوصلگی خواهد شد. تمامی این مشکلات می تواند به عنوان یک معضل برای کار یا موقعیت شغلی فرد در اجتماع باشد، بنابراین مشکلاتی نظیر از بین رفتن جایگاه شغلی و اجتماعی فرد نیز یکی دیگر از عوارض آلودگی هوا بر بدن محسوب می شود.

 

 

عوارض آلودگی هوا بر بدن ما همیشه به شکل فیزیکی نبوده و با بروز بیماری های قلبی یا تنفسی همراه نخواهد بود. در برخی از موارد این معضل بر افکار احساسات و بخش روانی فرد تاثیرات منفی میگذارد به عنوان مثال یکی از عوارض آلودگی هوا بر بدن که در ابتدا نیز به آن اشاره ای کوتاه داشتیم، بروز افسردگی در فرد می باشد. نرسیدن اکسیژن به مغز و غبار آلود بودن همه چیز، دقیقاً موارد به شمار می رود که می تواند تاثیر مستقیمی بر روح و روان فرد گذاشته و او را دچار افسردگی کند.

بروز افسردگی فرد را بی حوصله و تمام مدت به او احساس کرختی و خستگی را القا می کند. علاوه بر تمامی این موارد زمانی که فردی دچار استرس و اضطراب به صورت ذاتی باشد آلودگی هوا می تواند این افسردگی و اضطراب را افزایش دهد. آلودگی هوا برای افراد افسرده و دارای مشکلات روحی به دلیل اینکه آن ها را دچار استرس و اضطراب می کند و تنگی نفس و تپش قلب را برای آن ها به همراه دارد خطرناک بوده و به همین منظور وضعیت عمومی فرد را وخیم تر خواهد کرد.

علاوه بر وخیم شدن وضعیت عمومی افرادی که با افسردگی رو به رو هستند این وضعیت می تواند بر روی افرادی که دارای بیماری های وسواس هستند نیز تاثیر بگذارد. در واقع با بالا رفتن میزان آلودگی هوا افرادی که دارای بیماری وسواس هستند با بالا رفتن میزان اضطراب خود دچار بیماری دومی به اسم بیمارنگاری دچار خواهند شد و به این ترتیب وضعیت بیماری این دسته از افراد نیز وخیم تر و شدید تر خواهد شد.

سردرد به علت آلودگی هوا

یکی دیگر از عوارض آلودگی هوا بر بدن بروز سردرد به علت آلودگی هوا می باشد. این امر یکی از شایع ترین و معمول ترین عوارض به شمار رفته و اکثر افراد جامعه که مدت زمان نسبتاً زیادی را بیرون از خانه سپری می کنند با آن رو به رو می شوند.

به صورت کلی سردرد ناشی از هوا آلوده یک امر اجتناب ناپذیر بوده و در صورت تنفس هوای آلوده فرد با این نوع سردرد ها مواجه خواهد شد. بسیاری از کسانی که با این نوع سردرد ها مواجه می شوند، سردرد به صورت تنشی در ایجاد شده و شدت آن بسته به میزان در معرض هوای آلوده بودن و بدن فرد دارد. در برخی از موارد دیده شده که سردرد های ناشی از آلودگی هوا منجر به راهی شدن فرد به بیمارستان شده است و حال برخی از آنان نیز وخیم گزارش شده است.

مسئله دیگری که در رابطه با عوارض آلودگی هوا بر بدن به ویژه سردرد به علت آلودگی هوا وجود دارد، نرسیدن اکسیژن کافی به اندام ها و عضلات می باشد. همانطور که مستحضر هستید عضلات و اندام های ما برای حرکت و تغذیه شدن به اکسیژن محلول در خون احتیاج داشته و چنانچه بر اثر استنشاق هوای آلوده میزان اکسیژن خون پایین بیاید کارکرد این اندام ها یا عضلات مختل خواهد شد.

مختل شدن یا اختلال در کار اندام ها و عضلات صورت و گردن می تواند درد هایی نظیر سردرد های شدید یا خفیف را برای فرد به همراه داشته باشد. اگر از دید متفاوتی به این موضوع نگاه کنیم در صورت که فرد دچار میگرن یا بیماری های زمینه ای در این رابطه باشد، در صورت اختلال و تحریک شدن عضلات صورت دچار درد های میگرنی و سردرد های شدید خواهد شد.

به همین منظور جا دارد تا بگوییم در صورتی که دچار همچین بیماری هایی هستید بهتر است تا در روزهایی که شاخص آلودگی هوا بالا می باشد سعی کنید تا بیرون از خانه تردد نداشته باشید چرا که ممکن است دچار سردرد های شدید و مشکلاتی از این قبیل شوید. ناگفته نماند که هر چه میزان مونوکسید کربن، سرب، پروپان و … هوا بیشتر باشد، دچار سردرد های شدید تری خواهید شد.

در این بخش اطلاعاتی در  زمینه سردرد های آلودگی هوا خدمت شما عرض کردیم و توصیه هایی در این زمینه خدمت شما عرض شد. اما به صورت کلی سردرد های آلودگی هوا امری اجتناب ناپذیر بوده و به همین منظور در صورت بروز همچین سردرد هایی نگران نباشید و تنها سعی کنید تا جایی که امکان دارد از هوای آلوده دوری کنید یا در صورت لزوم مدت زمان کمتری را بیرون از خانه سپری کنید تا با این مشکلات رو به رو نشوید.

 

 

رفع عوارض آلودگی هوا

برای رفع عوارض آلودگی هوا متخصصین این امر توصیه هایی را به افرادی که در کلانشهر ها زندگی می کنند، کرده اند تا با انجام این کار ها بتوان عوارض آلودگی هوا بر بدن را تا حدودی کاهش داد.

سردرد های آلودگی هوا را نیز می توان تا حد قابل توجهی با انجام برخی از این موارد برطرف کرد. به صورت کلی طبق گفته یکی از متخصصین طب سنتی هوا آلوده غلظت بدن ما را بالا برده و موجب می شود تا عارضه هایی برای ما پیش بیاید، به همین منظور در دورانی که شاخص آلودگی هوا به مرز خطرناک و نا مناسب می رسد از مواد غذایی مشخصی استفاده کنیم. در دورانی که با آلودگی هوا مواجه می شویم بهتر است از مواد غذایی استفاده کنیم که غلظت بالای بدن را کاهش دهد.

به عنوان مثال مصرف غذا های سنگین مانند حلیم، آش و … در همچین شرایطی توصیه نمی شود و مواد غذایی مانند شیر، ماست و … و غذا هایی مانند فرنی که مواد تشکیل دهنده آن را لبنیات تشکیل می دهند توصیه می شود. توجه داشته باشید مصرف بیش از حد معمول این مواد غذایی نیز به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود، چرا که ممکن است مشکلاتی را برای فرد به همراه داشته باشد.

در این دوران و برای رفع عوارض آلودگی هوا باید از مصرف غذا های شیرین و پرکالری پرهیز شود چرا که این نوع غذا ها با توجه به کالری که دارند هضم سختی داشته و همین امر می تواند خود عوارضی را در این دوران با توجه به بالا رفتن میزان غلظت بدن فرد برای او به همراه داشته باشد. متخصصین از دیگر توصیه هایی که در زمینه رفع عوارض آلودگی هوا  دارند این است که سعی شود از انواع مرباها، شیر و لبنیات، تخم مرغ و … استفاده شود تا ضمن تامین کالری مورد نیاز بدن، هضم آن نیز برای فرد راحت و بی دردسر باشد و به اصطلاح غلظت بدن کاهش پیدا کند.

 

عوارض آلودگی هوا بر روی پوست

در رابطه با موضوع عوارض آلودگی هوا بر بدن به ویژه عوارض آلودگی هوا بر روی پوست باید گفت که تاثیرات مخربی می تواند بر روی پوست داشته باشد که در ادامه به برخی از موارد اصلی از آنها خواهیم پرداخت. یکی از عوارض آلودگی هوا بر روی پوست پیری زود رس پوست می باشد.

قبل از تحقیقات دانشمندان بر روی عوارض آلودگی هوا بر روی پوست بسیاری از متخصصین پوست و مو و حتی دانشمندان بر این اعتقاد بودند که یکی از موثر ترین عواملی که بر پیری پوست تاثیر می گذارد نور خورشید یا اشعه فرا بنفش می باشد. اما بعد از گذشت مدتی و گسترده تر شدن تحقیقات دریافتند که نه تنها نور خورشید بلکه عوامل محیطی نظیر آب و هوا نیز بر به وجود آمدن این عارضه بی تاثیر نیست.

آلودگی هوا یکی از عواملی محسوب می شود که می تواند بر پیری زود رس پوست موثر واقع شود از این جهت می توان با استفاده از کرم های مخصوص و محافظت کننده ی پوست از ورود مواد مضری که در هوا بوده و با پوست تماس پیدا خواهند کرد و به تدریج به پوست آسیب می رسانند جلوگیری به عمل آورد و به نوعی از پوست محافظت کرد. ناگفته نماند با توجه به تحقیقاتی که دانشمندان در این زمینه انجام داده بودند به ضرر سیگار بر پوست و تاثیرگذاری آن بر تسریع روند آسیب و بروز پیری زود رس پوست اشاره هایی شده بود.

 

سخن آخر

در این مقاله به عوارض آلودگی هوا بر بدن، سردرد های آلودگی هوا، سردرد به علت آلودگی هوا، رفع عوارض آلودگی هوا و عوارض آلودگی هوا بر روی پوست اشاره کردیم و توضیحاتی در رابطه با آن خدمت شما ارائه شد. همانطور که اشاره کردیم آلودگی هوا علاوه بر تاثیرات مخربی که بر بدن می گذارند می توانند باعث بروز بیماری های روحی و روانی نیز بشود.

کمبود اکسیژن می تواند از فعالیت درست اندام ها جلوگیری به عمل بیاورد و این امر موجب درد های عضلانی، خستگی، بی حوصلگی، خواب آلودگی، افسردگی، اضطراب و استرس و … شود. از این رو  برای آن دسته از افرادی که به سردرد های شدید و خفیف مبتلا می شوند توصیه هایی داشتیم و علت بروز سردرد ها را نیز بررسی کردیم. به صورت کلی آلودگی هوا یک مشکل اجتناب ناپذیر بوده و تنها می توان با کمتر قرار داشتن در معرض این معضل از عوارض آن در امان بود.

ادمین سایت

مقالات مرتبط

    لینک کوتاه: