اینستاگرام مشاوره رایگان

تغییرات پوست و مراقبت از آن در سنین 20تا 30 سال

دسته بندی :پوست 25 آبان 1399 28

تغییرات پوست و مراقبت از آن در سنین 20تا 30 سال

 در بیست سالگی معمولا پوست در بهترین دوره ی خود قرار دارد. فیبروبلاست ها به اندازه ی کافی کلاژن و الاستین تولید می کنند و سلول ها به طور مرتب احیا می شوند. اما از سن 25 سالگی سلول ها سرناسازگاری را شروع می کنند که تا آخر عمر نیز این روند ادامه پیدا می کند. بهتر است بدانید که به طور متوسط حدود ده سال زمان لازم است که یک چروک در صورت شکل بگیرد. اما در این سن نرمی و درخشندگی پوست معمولا در اوج خود قرار دارد. البته در بیست سالگی و بخصوص در اوایل آن در برخی افراد آکنه ها همچنان وجود دارند که تغییرات هورمونی مهمترین عامل آن هستند. اگر بعد از 21 سالگی آکنه ی شدید داشته باشید به متخصص پوست مراجعه کنید.

مرطوب کننده مهمترین کرم در کیف آرایشتان باشد

در بیست سالگی تمرکز اصلی باید روی مرطوب کردن پوست و پیشگیری از چین و چروکهای آتی باشد. صبح و شب با دقت پوست خود را تمیز کنید و از مرطوب کننده ی مناسب نوع پوست تان (دو مرتبه در روز) استفاده کنید. بدانید که پوست های خشک و دهیدراته زودتر پیر می شوند. حتی اگر پوست تان چرب و آکنه دار باشد نیز باید از مرطوب کننده ی مناسب استفاده کنید. قبل از خواب آرایش تان را پاک کنید. پوست شما در اوج جوانی و طراوت قرار دارد، پس نیازی به کرم شب ندارید

ضدآفتاب همیشه و همه جا

در هر فصلی از سال کرم ضدآفتاب با عیار حفاظتی  30 یا بالاتر بزنید، چون اشعه های ماورای بنفش آفتاب به شادابی پوست رحم نمی کنند. نوع پوست در انتخاب ضدآفتاب مهم است. اگر پوست چربی دارید، نیازی نیست که زیر کرم ضدآفتاب مرطوب کننده بزنید. اگر پوست تان خیلی خشک است، بهتر است در تمام فصول اول یک لایه مرطوب کننده ی مناسب بزنید و سپس کرم ضدآفتاب استفاده کنید

اگر هنوز جوش می زنید

از محصولات غیر کمودوژن استفاده کنید . این محصولات فاقد چربی هستند منافذ پوست را مسدود نخواهند کرد و باعث بروز جوش های سرسیاه و سرسفید نخواهد شد .

اسید سالیسیلیک که اسیدی از خانواده ی بتاهیدروکسید این ترکیب در محصولات ضدآکنه و به صورت صابون صورت، کرم مرطوب کننده و کرم های موضعی وجود دارد که با لایه برداری از پوست، باعث پیشگیری از بسته شدن منافذ آن میشود.

کرمهای حاوی رتینوئید که  توسط پزشک متخصص تجویز می شود نیز برای مقابله با آکنه موثر است، چون باعث لایه برداری خفیف و شادابی پوست می شود. توجه داشته باشید که رتینوئیدها می توانند باعث خشکی و تحریک پوستهای روشن شوند. این ترکیبات برای پوستهای چرب مفیدتر هستند.

نکات مراقبتی و بهداشتی را برای حفظ جوانی و شادابی پوست جدی بگیریم :

استفاده از عینک آفتابی

عینک آفتابی، وسیله ای است که وقتی کل روز بیرون هستید فقط به عنوان یک وسیله زیبا کننده به حساب نمی آید و کار آن مهم تر است. حتی زدن عینک آفتابی با لبه های پهن تر ،  برای حفاظت از منطقه چشمتان در برابر همه زوایای خورشید توصیه می شود

مطمئن شوید که عینکی را انتخاب کرده اید که از چشمان شما حفاظت می کند، زیرا که بینایی شما می تواند توسط آفتاب آسیب ببیند و همچنین عینک آفتابی، پوست ظریف  اطراف چشمان شما را از اسیب اشعه مضر خورشید حفظ میکند .

بیش از حد آرایش نکنید

آرایش بیش از حد می تواند تاثیر بدی روی پوست شما ایجاد کند. جوانی اوج زیبایی است و زنان در سن 20-30 سالگی احتمالا نیازی به آرایش بیش از حد ندارند. ساده بودن می تواند کار را برای شما راحت تر کند زمانی که صبح از خانه بیرون می روید ..

کرمهای بسیار سبک برای پوشش دهی لکه ها و ناهماهنگی های رنگی پوستی می تواند به کار رود. برای مواقع خاص، می توانید قطعا کمی بیشتر آرایش کنید اما مجبور نیستید که در زمان رفتن به محل کار یا برای چند دقیقه قدم زدن در بیرون منزل، آرایش سنگین داشته باشید. پوست شما به خاطر استراحتی که به آن می دهید از شما سپاسگذار خواهد بود

همه آرایش خود را قبل از خواب پاک کنید

احتمالا این گفته را قبلا شنیده اید، اما به دلیل اهمیت آن، تکرار می شود زیرا بسیار اهمیت دارد. همیشه (با صرف نظر از اینکه چقدر خسته هستید) همه آرایش های صورتتان را قبل از رفتن به رختخواب پاک کنید برخی از خانم ها، زمانی که نوبت پاک کردن آرایش چشم میرسد ، زیاد به این مورد اهمیت نمیدهند.

انتخاب تمیز کننده و پاک کننده مناسب نوع  پوستتان بسیاراهمیت دارد. برای پوست های معمولی تا خشک، به دنبال پاک کننده های کرمی باشید . فوم شوینده مدیلن ، در دو نوع مخصوص پوستهای خشک ، حساس و مخصوص پوستهای چرب و مختلط  و سیندت مایع پوست خشک لامینین و سیندت مایع پوست چرب لامینین میتواند انتخاب مناسبی باشد .

محلول پاک کننده چشم و صورت لامینین  که محصول جدید برند لامینین است ، می تواند آرایش چشم و صورت شامل مواد ضد آب (مواد ارایشی ماندگار) را پاک کند .

آب کافی بنوشید

میدانیم که نوشیدن آب برای سلامت کلی بدنتان مهم است و می تواند باعث تفاوت قابل توجه درظاهر، حس  و سلامت پوستتان نیز شود. اما هیدراته نمودن پوست تنها با نوشیدن آب صورت نمیگیرد ، بلکه لازم است که محصولاتی که حاوی ترکیبات آبرسان است و هیدراتا سیون یا آبرسانی را افزایش می دهند نیز استفاده شود . انتخاب محصولی که می تواند پوستتان را آبرسانی کند یا مانع از دست دادن اب شود ، باعث تقویت میزان رطوبت پوست تان خواهد شد و به شما کمک می کند تا پر انرژی و شاداب تر دیده شوید.

قبل از شستن صورت تان، دست هایتان را بشویید

اگر از تمیز بودن  کامل دست ها ، قبل از شستن صورت مطمئن نشوید، هر باکتری یا چیز دیگر روی دستتان ، به کل صورت تان مالیده می شود که می تواند باعث پخش آن در صورت تان شود. و این خلاف چیزی است که شما می خواهید. اگر از حوله استفاده می کنید ، مطمئن شوید که تمیز است و به طور منظم آن را عوض کنید.

مراقب برنزه کننده ها باشید

دستگاههای برنزه کننده  ارزش ریسک کردن ندارند.  سرطان پوست یکی از این خطرات است که عیب بزرگ استفاده ازاین دستگاههای  برنزه کننده است اما فراتر از آن، این است که این ها می تواند باعث آسیب رسانی به پوستتان شود یا منجر به ایجاد علایم قابل مشاهده پیری زودرس شوند .

به عقیده بعضی متخصصین پوست برنزه کردن با آفتاب ، یک راه جایگزین برای برنزه شدن است و امکان رسیدن به پوست برنزه کامل بصورت تدریجی وجود دارد.» اگرتمایل دارید که پوستتان کمی برنزه شود، کمترین گزینه خطرناکی که در اختیار دارید را انتخاب کنید. در زمان افتاب گرفتن استفاده از روغن افتاب مناسب جهت جلوگیری ازاثرات  اشعه زیانبارخورشید و خشکی پوست را فراموش نکنید ، پیشنهاد ما به شما روغن افتاب مدیسان است که با دارا بودن روغنهای گیاهی مانع خشک شدن پوست شده ودر زمان کوتاهتر باعث برنزه شدن پوست شما میشود ، زمان افتاب گرفتن ، نباید بیش از 25 دقیقه در هر روز باشد.

توصیه به کسانی که پوست صورت چرب دارند

شاید فکر کنید که فقط شستن صورت تان در شب مهم باشد، بعد از این که آرایشی که در روز داشتید را پاک کردید؛ اما شستن صورت تان در صبح هم مهم است .  پوست در طول شب نفس می کشد و با تنفس، باکتری و آلودگی های دیگر وارد سطح پوست تان می شود ، در این مورد نیز شیر پاک کن لامینین برای پوستهای خشک یا معمولی و محلول پاک کننده صورت و دور چشم لامینین برای همه نوع پوست قابل استفاده هستند .

و پس از شستشو از مرطوب کننده مناسب نوع پوستتان استفاده کنید.

برای خرید کرم دور چشم هزینه کنید

 

قطعا کرم دور چشم چیزی نیست که فقط افراد مسن باید استفاده کنند. به جای اینکه بعد از ظاهر شدن خطوط و چروک در اطراف چشمتان تلاش کنید تا به این مشکلات رسیدگی کنید ، توصیه ما برای جلوگیری از ایجاد چروکهای اطراف چشم ، شروع به موقع مصرف کرم دور چشم است. همانند محصولات پوستی دیگر، ممکن است نیازمند یافتن گزینه مناسبی برای نوع پوستتان باشید. مثلا اگر مشکل تیرگی اطراف چشم دارید ، توصیه ما به شما کرم دور چشم هالوکسیل مدیلن میباشد ، و چنانچه هدف پیشگیری از چروک یا بر طرف کردن خطوط ریز اطراف چشمانتان است ، کرم دور چشم لامینین را به شما توصیه میکنیم .

زمان استفاده کرم دور چشم، از بخش خارجی تر چشم تان شروع کنید وبا ضربه های ملایم  به سمت داخلی چشم حرکت کنید .

بهداشت و نظافت برای مراقبت از پوست ضروری است

برس آرایشی خود و هر وسیله برقی که در سرتاسر روز با آن تماس دارید را تمیز کنید و قبل از اینکه از دستان یا حوله خود برای شستن صورتتان استفاده کنید مهم است مطمئن شوید که تمیز هستند، زیرا هر چیز که در ارتباط با پوست تان است به روی پوست تان مالیده خواهد شد، پس تمیز کردن برس آرایشی تان، تلفن همراه و هر چیز دیگری که در طول روز با شما تماس دارد مهم است.

صفحه کلید کامپیوتر و آی پدتان را هم تمیز کنید زیرا میکروب ها تکثیر پیدا می کنند و بعد از اینکه صورت تان را با دستان کثیف لمس کردید باعث انتشار آلودگی می شوند.» برس آرایش تان را نیز هر چند وقت یکبار تمیز کنید. میکروب های زیادی در برس تان به دام می افتند. میتوانید از یک شامپوی ملایم برای تمیز کردن برس تان استفاده کنید . مطمئن شوید که زمانی را صرف تمیز کردن پد های  آرایشی ، مرتب و تمیز کردن وسایل برقی تان کرده اید .

خوب خوابیدن

خواب کافی نه تنها برای سلامت عمومی بدن مهم است بلکه برای سلامت پوست تان  هم هائز اهمیت  است .

هشت ساعت کامل را بخوابید تا حس پر انرژی، شاد و سالم بودن داشته باشید. این موضوع ارزشمند است  و به زیبایی پوست شما کمک می کند .

مصرف  سیگار

سیگار یکی از نبایدها است اگر می خواهید که از پوستتان در 20-30 سالگی مراقبت کنید ، هیچگاه سیگار نکشید. زمانی که جوان هستیم تصور میکنیم که همیشه جوان می مانیم. اما اینطور نیست. همواره برای حفظ طراوت و جوانی باید تلاش کرد .

طبق تحقیق مراکز کنترل و پیشگیری بیماری (CDC) سیگار کشیدن می تواند باعث سرطان هایی مانند سرطان ریه، بیماری های تنفسی مانند آمفیزم یا هواگرفتگی، بیماری مزمن انسداد ریه و بیماری قبلی عروقی و کرونری قلب شود.

غذاهای مغذی و خوب بخورید

همانطور که روشن است، خوردن غذاهای سالم، غذاهای کامل، یا غذاهای به اصطلاح “پاک” می تواند تاثیر زیادی روی سلامت و ظاهر پوستتان داشته باشد. شما همان چیزی هستید که می خورید.اثرات خوب غذاهای گیاهی و کم کالری و سرشار از ویتامین بر کسی پوشیده نیست . مصرف غذاهای آّبکی و آبرسان به بدن، یک رژیم برد-برد است و باعث سالم نگه داشتن شما می شود و بر میزان آبرسانی به بدن شما هم تاثیر می گذارد.

لبخند بزنید

ممکن است فکر کنید که لبخند زدن باعث پدیدار شدن زود هنگام خط خنده میشود  ، اما  شما جوان هستید و چهره شاد، یک چهره پر جنب و جوش است، هر کس با لبخند، بهتر و جذاب تر می شود!

هیچ گاه برای شروع مراقبت از پوستتان دیر نیست

راه هایی که با آن از پوستتان در سن 20-30 مراقبت می کنید می تواند پوست تان را برای سال های بعد سالم – و شاد – نگه دارد. مراقبت پیشگیرانه مانند حفاظت در برابر نور خورشید؛ غذای سالم خوردن؛ ورزش، استفاده از مرطوب کننده و درمان هر نوع آکنه، راحت تر از تلاش برای از بین بردن یا رسیدگی به هر مشکل به وجود آمده در زندگی بعد از به وجود آمدن آن است. به سلامت پوستتان مانند سلامت دیگر اعضای بدنتان اهمیت دهید . فراموش نکنید می توانید هر روز بهترین حس ،بهترین چهره و ظاهر را داشته باشید .

ادمین سایت

مقالات مرتبط

    لینک کوتاه: